Moja własna Liegnitz
Wysłane przez Anonimowy użytkownik 
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
01 sty 2013 - 12:15:11
1.Zagadka dla speca-na niemieckiej stronie piszą,zę to wybiło to Stadt Liegnitz.Coś zapewne jest na rzeczy bo jest tam chyba coś o legnickiej bitwie pod Kaczawą.....
2.Na Herkulesa!Widziałem juz kilka legnickich zjazdówek(sam mam trzy i to całkiem niezle) ale tego to tu jeszcze nie było! Pomimo całej niechęci do totalitaryzmów ładna odznaka bez dwóch zdań!
3.Popularny motyw bity w różnych wersjach
Załączniki:
artid13612_combined.jpg (680.8 KB)
otwórz | pobierz
faszysci.jpg (39.7 KB)
otwórz | pobierz
wieza.jpg (49.8 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
01 sty 2013 - 12:17:51
1.Tutaj wersja czysta
2.Medal legnickich weteranów
3.Rewers
Załączniki:
once.jpg (38 KB)
otwórz | pobierz
mmm.JPG (10 KB)
otwórz | pobierz
taaa.jpg (11.7 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
01 sty 2013 - 12:22:17
Piękny legnicki szyld-na ebayu w tamtym roku poszedłza 350 euro.W ziemi nie ma szans na taki stan.Ile ja sam znalazłem legnickich szyldów-oj byłoby czym cieszyć oczy.Sklepy,apteki,znaki drogowe -po prostu urodziłem się z 20 lat za póżno,wszystko sypie się w rękach.Wiec tym bardziej trzeba ratować to co się da!
Załączniki:
magiel.jpg (14.1 KB)
otwórz | pobierz
lmagiel3.jpg (11.8 KB)
otwórz | pobierz
magiel2.jpg (10.7 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
01 sty 2013 - 12:25:44
Niedaleko pada jabłko od Seilera:
1.Kolejny Seiler
2.Gubisch dla zachowania konkurencji
3.Niemiec pisze że to autostrada Liegnitz-Breslau i raczej zgadzam się
Załączniki:
azsie.jpg (69.4 KB)
otwórz | pobierz
giw.jpg (170.5 KB)
otwórz | pobierz
autostrada.jpg (40.7 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
01 sty 2013 - 12:35:28
I znowu nie będzie łatwo:
1.Podpis wyładunek wojska Liegnitz.
2.Podpis Wehrmacht Liegnitz
3.Podpis Liegnitz

I teraz pytanie czy nasz niemiecki przyjaciel się nie myli? Napis not original bo to reprinty bite z oryginalnej kliszy.Czy rzeczywiscie to Liegnitz? Coś mi świta,ze kilka lat temu widziałem kilka zdjęc wyładunku wojska Liegnitz.No ale zostawiam robotę uczonym w Piśmie.

I super!Straciłem ponad godzinę na zabawę z Liegnitz.Ale za to niedługo przebiję ilościowo wątek legnickie place i ulice.Tak ,honorowe obywatelstwo zbliza sie wielkimi krokami.Pozdrawia Kosa25,ostatni mohikanin forum.
Załączniki:
amaniepraw.jpg (55.6 KB)
otwórz | pobierz
ciekaweciekawe.jpg (66.9 KB)
otwórz | pobierz
weryfikacja.jpg (15.5 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
01 sty 2013 - 17:28:45
1.Paul Koscholke,gdzies mam taką w lepszym stanie
2.Dzwonek Paul Rieger
3.Nabijka Hartwig Seibt
Załączniki:
mario.JPG (43.6 KB)
otwórz | pobierz
riegel.JPG (36.9 KB)
otwórz | pobierz
seibt.jpg (8.5 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
01 sty 2013 - 17:41:17
Będę musiał przeszukać swój twardy dysk.Jakieś dwa lata temu pościągałem sobie mnóstwo legnickiej tematyki: z hydrala,blogów,galerii,aukcji-wszędzie gdzie się dało.Wrzucę ciekawostki na forum-kto wie może kogoś to zainteresuje?
A zresztą jakieś połowy moich ściągnięć w internecie już nie ma......
Załączniki:
liegnitz12.jpg (53.1 KB)
otwórz | pobierz
liegnitz22.jpg (15 KB)
otwórz | pobierz
46115.jpg (105 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
01 sty 2013 - 17:52:33
Misz masz:
1.Rzeznia
2.Festyn
3.Miejski browar
Załączniki:
1339502309.jpg (44.9 KB)
otwórz | pobierz
388124.jpg (134.9 KB)
otwórz | pobierz
loteria5.jpg (782.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: Moja własna Liegnitz
01 sty 2013 - 20:30:11
Jak to fajnie pogadać merytorycznie:-)))))). Julius Hartmann miał sklep zegarmistrzowski, złotniczy i optyczny, połączony z warsztatem naprawczym.Ulica Wrocławska 43 (rok 1905,1914,1919,1921). W 1930 jest tylko zegarmistrz i adres Wrocławska 14 . W 1939 roku już go nie ma w adresbuchu. Chyba to ten, choć na zdjęciu nie widać zegarów ani złota.
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
01 sty 2013 - 21:02:12
Bardzo cieszy mnie pańska fachowa wiedza.Wkleję tutaj oryginalny opis:
Liegnitz Schlesien 1919 Jude Goldgeschäft Juwelier
Original Fotokarte
Format : 9x13,5 cm
Rückseite beschriftet

Moim zdaniem trafnie odczytał Pan tego człowieka.Widac na szybie napis jubiler.I jezeli rzeczywiście był Zydem to chyba pojawia się możliwość ucieczki przed nazistami, chociaż równie dobrze mógł spokojnie umrzeć.Pozdrawiam!
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
01 sty 2013 - 21:23:51
Kolejna porcja,,die alte Liegnitz'':
1.Hocke
2.szklanka z wizerunkiem zamku-piękna sprawa!
3.szklanka jakiegoś stowarzyszenia?
Załączniki:
hocke.jpg (10.2 KB)
otwórz | pobierz
szkalnka.jpg (15.1 KB)
otwórz | pobierz
szkalnka1.jpg (144.7 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
01 sty 2013 - 22:09:51
I tu zagadka na którą sam nie znam rozwiazania:
zdjecie podpisane legnica 1945.W którym to mogło być miejscu? oczywiscie zakładajac że to Legnica
Załączniki:
ruse.jpg (974.7 KB)
otwórz | pobierz
Re: Moja własna Liegnitz
01 sty 2013 - 22:55:57
Witam. Sądząc po wysokości budynków są to zabudowania w okolicy lotniska. Wszystkie inne budynki koszarowe miały 3 piętra a te są 2 piętrowe. Pozdrawiam
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
02 sty 2013 - 11:58:53
Witam!Tez mam podejrzenia co do lotniska.Dziękuję za szybką odpowiedż! A skoro juz zajęlismy się wojskiem:
1.he 72 in Liegnitz 1943.
2.E-114 \'Baby\', SD+TB, 1940 beim Luftpark Liegnitz, später bei E-Stelle Travemünde.
3.I tu jest ciekawy temat dla kogoś kto zna rosyjski.Naczytałem się trochę o pilocie Arnold Liegnitz,który rzekomo miał kilkanaście zastrzeleń.To tez ciekawa sprawa... Tłumaczenie translatora:Pilot - dowódca III / JG 54 Arnold Legnicy.Front Wschodni, czerwiec 1941.Tutaj link:[wp.scn.ru]

i teraz zagadki.Czy istnieł rzeczywiscie legnicki as lotniczy? A moze to tylko strona dla modelarzy i wymyślają sobie tam rózne cuda.Skąd mam to wiedzieć? Nie znam rosyjskiego.

Ps.Wyobrazam sobie mieszkańca Liegnitz za sterami me-109.Kto wie moze mieszkał kiedyś naprzeciwko waszego mieszkania?
Bardzo lubię takie regionalne historie.Odkrywanie własnej,lokalnej historii to naprawdę wspaniała sprawa.I wcale nie jestem ,,pseudopatriotą''.
Załączniki:
he 72 in Liegnitz 1943.jpg (23.7 KB)
otwórz | pobierz
E-114 \'Baby\', SD+TB, 1940 beim Luftpark Liegnitz, später bei E-Stelle Travemünde.jpg (31 KB)
otwórz | pobierz
samolotwery.jpg (87.6 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
02 sty 2013 - 12:40:41
A zapomniałem ze na linku ostatni samolot na dole to ten rzekomy legniczanin.Ten faszysta zabił mi niezłego ćwieka.Wydaje sie,ze rzeczywiście istniał:
[www.airwar.ru]

Po prostu był dowodcą ekskadry w Liegnitz.

I w ten oto sposób Kosa odnalazł ciekawą historię z życia miasta.Ale gdyby ktoś znał rosyjski prosiłbym o tłumaczenie obrazków.
na drugim zdjeciu rzekomo samolot skrzydłowego Arnolda-Erwina Leykaufa,na trzecim samolot skrzydłowego po przymusowym lądowaniu(obrazek po prawej) Rosjanie podpisali te zdjecia Legnica.Ciekawe,bardzo ciekawe.....
A tutaj:
[airaces.narod.ru]
na samym końcu opis śmierci dowódcy Liegnitz

Sami rosjanie nie wiedzą zapewne jak zginął legnicki as.Podają awarię samolotu bądź działanie artylerii.W każdym bądź razie wyskoczył z samolotu i zmarł w szpitalu.
Zakładam,ze rosjanie piszą prawdę.Po co mieliby kłamać? Ale zawsze na takie rzeczy trzeba patrzyć krytycznym okiem.
Załączniki:
arnold.jpg (16 KB)
otwórz | pobierz
skrzydłowy.jpg (55.1 KB)
otwórz | pobierz
skrzydłowyarnolda.jpg (57.2 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
02 sty 2013 - 13:10:55
A tutaj rarytasy(w mojej opinii naturalnie):
1,2.Dowodca eskadry Liegnitz w swoim samolocie.
Załączniki:
As.jpg (55.2 KB)
otwórz | pobierz
as2.jpg (38.2 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
02 sty 2013 - 14:16:04
Poszukiwania starej Legnicy zaprowadziły mnie do niejakiego Krzysztofa Kozłowskiego,mało znanego miłośnika miasta.
Sprowadza mnie do niego wieść,ze w dniu dzisiejszym nabył on legnicki szyld tramwajowy czy tez gazowniczy,tak przynajmniej twiedzi informator.
Pan Kozłowski odpowiada:
Szyld? A rzeczywiście dzisiaj coś kupiłem.To jest ciekawa sprawa,ale stan to porażka.Moze z 70% czytelnych napisów.I jak znam życie przepłaciłem co najmniej dwukrotnie.W sumie to miał być szyld legnickiej gazowni a wyszło......
I tu przerywa:
wiesz pan co?Pobawmy się w zabawę.Jezeli na moim wątku pojawią się jakieś dwa wpisy wrzucę ten szyld.I to jest mi obojętne:
moze ktoś napisać niech żyje rewolucja,kosci zostały rzucone czy nad całą Hiszpanią niebo jest bezchmurne.A tu masz fragment,ze nie blefuję.
I co mam zrobić? jak przekonać tego dziwaka?
Załączniki:
liegnitzer.JPG (23.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: Moja własna Liegnitz
02 sty 2013 - 19:14:25
Hauptman [Major] Arnold Lignitz As lotnictwa niemieckiego, 25 zestrzeleń w tym 5 front wschodni.
Lignitz to nazwisko pilota, [www.luftwaffe.cz]



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-02 19:20 przez rroobbeerrtt945.
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
02 sty 2013 - 19:50:53
Ale heca! Właśnie stworzyłem nową legnicką legendę.Czemu ten głupi translator tłumaczy Lignitz jako Legnica? Niestety,w tym ,,fachu'' jest masa niespodzianek.Popatrzcie chociażby na ten obrazek.Oryginal? Nie, współczesna kopia.Z tego co wiem oryginały wybijane były w mosiądzu.Kto to moze wiedzieć? Ktoś moze znależć zdjecia samolotów w szufladzie i podpisać je lotnisko Liegnitz 1940 chociażby.I tak rodzą się problemy.... O fałszowaniu rzeczy opowiem następnym razem
Załączniki:
kopia.jpg (57.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Moja własna Liegnitz
03 sty 2013 - 00:19:37
Witam. Dzisiaj miałem okazje pierwszy raz wejść na to forum i na początek przeczytałem pierwszą i ostatnią stronę, coś jak dobrą książkę, ale resztę pozostawiłem sobie na później. Nie pozostało mi nic jak zalogować się i tez dołożyć coś od siebie.
Na początek gratuluje tylu zdjęć Legnicy, sam tez robię zdjęcia i też ściągam z internetu, ale tylu nie mam. Od razu przedstawię,
się że jestem autorem strony [fortyfikacje.legnica.pl], którą prowadzę od dziesięciu już lat. To co mnie interesowało i co byłem w stanie objąć zamieściłem na niej. Dobrze, że powstała strona poświęcona tylko miastu w szerszym zakresie. Na pewno będę zaglądał na pańskie forum i inne też. Myślę, że dorzucę tu coś od siebie.
Re: Moja własna Liegnitz
03 sty 2013 - 11:30:01
Witam na naszym forum p. Lucjana, autora świetnej strony internetowej. Pańska strona była jedną z "przyczyn" powstania liegnitz.pl. Zresztą link do niej jest u nas od początku powstania portalu. Mam nadzieję,że będzie okazja się poznać i powymieniać informacjami.
P.S. Gratuluję p. Kosie powrotu do formy. Tak trzymać! Szyld można już chyba zamieścić, bo z moim to już chyba trzy posty ;-))))
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
03 sty 2013 - 11:35:10
Bardzo cieszy mnie pana post na moim skromnym wątku.Zdaje się,ze napisałem kilka ciepłych słów o pańskiej stronie.Przejrzałem dzisiaj dokładnie swoje własny wątek..Czasami błysnęła mi myśl:to naprawdę ja napisałem takie brednie?I Zrobiłem wielką bzdurę wrzucając tu moją ocenę pana Corso.Fakt,ze powinien on dostać prztyczka w nos,ale na pewno nie na tym forum.Doszło także do gigantycznej pomyłki,spowodowanej niekompetentnym opisem portalu.Skąd mogłem wiedzieć ze Liegnitz pl zajmie się samą Liegnitz? Teraz wiem czego się trzymać i nie mam do nikogo żadnych pretensji.Kiedy zrozumiałem sens strony zniknęło 99% moich zastrzeżeń.
Wyjaśnienie sprawy pilota Lignitz:
Lignitz to nazwisko pilota.Pilot ten zapewne z Liegnitz nie miał nic wspolnego,oprocz podobnego nazwiska.Translator popełnił błąd-trudno.Chociaz też niekoniecznie,bo Liegnitz i lignitz może pisze się po rosyjsku tak samo? Niestety takie pomyłki mogą sie zdarzać.Popatrzcie chociazby na to zdjecie,podpis 1939. Polen, Breslau, Schlesien, - Kirche na niemieckim archiwum.I czy to jest Breslau?
Załączniki:
zabrane.jpg (46.2 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
03 sty 2013 - 11:41:12
Trochę zdjeć z niemieckiego archiwum.
1.Kamienice w rynku-do weryfikacji
2.Neptun-prawie jak w Danzig
3.a to wcale nie jest takie nudne ujecie.zwrocccie uwagę na szyld!
Załączniki:
nna.jpg (63.7 KB)
otwórz | pobierz
zabrane2.jpg (57.4 KB)
otwórz | pobierz
zabrane3.jpg (74.3 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
03 sty 2013 - 11:46:48
1.Zamek
2,3.Kosciół s.jana

Wszystkie zdjecia podpisano 1939.macie tu linka:
[www.medienarchiv.com]

Chyba nie macie mi za złe,ze sciagam tu takie rzeczy.Nie wiem jak wygladają prawa autorskie.Wiem natomiast,ze wiele rzeczy których nie chciało mi się ściągnąc z internertu juz nie ma.....
Załączniki:
zabrane4.jpg (49.7 KB)
otwórz | pobierz
koscioł.jpg (98.4 KB)
otwórz | pobierz
kosciół1.jpg (112.9 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
03 sty 2013 - 12:10:19
AA wyjasnienie:
Bardzo cieszy mnie pana post na moim skromnym wątku.Zdaje się,ze napisałem kilka ciepłych słów o pańskiej stronie-te słowa adresowane są do Pana Lucjana Ziętka.Przez kilka minut nie odswiezałem strony i posty tak sie ułożyły.
Punkt 2
Nie mogę przestać się śmiać kiedy myślę,że portal wziął mnie za maniaka opętanego nienawiscią do niemiecczyzny.I wcale sie nie dziwię.Po prostu zle się zrozumielismy.No ale nie ma tego złego...Bardzo dobrze,ze poznałem postać pana Wożnickiego.Oby takich ludzi było jak najwięcej i to w każdym kraju....
Punkt 3.
Miło,ze jestem do czegoś przydatny.a oto ten szyld chociaz to raczej szrot.Co to może być? Stowarzyszenie legnickich gazowników?
Sam nie wiem,nie próbowałem jeszcze tego przetłumaczyć.Niestety tak to wyglada po tylu latach w ziemi.Dla wielu to kawał starej blachy a dla mnie to kawałek historii rodzinnego miasta.
Załączniki:
szyld.JPG (496.4 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
03 sty 2013 - 12:49:07
zostanę na razie w temacie wojska.Wrzuce tu kilka zdjęc-niby wszystko Liegnitz.Człowiek który wrzucił te zdjecia wygląda powaznie;ksiązeczki wojskowe rzeczywiscie podpisane Liegnitz i nie wygląda to na kopię.
Załączniki:
wojsko1.jpg (39.7 KB)
otwórz | pobierz
wojsko2.jpg (46.5 KB)
otwórz | pobierz
wosko3.jpg (45.2 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
03 sty 2013 - 14:17:11
1,2.Prawdopodobnie Legnica
Załączniki:
mozelegnica.jpg (35.7 KB)
otwórz | pobierz
mozelegnica3.jpg (32.4 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
03 sty 2013 - 14:28:05
1.I znowu wchodzimy w grząski teren.Opis obrazu przetłumaczony przez translator:
Вступление советских войск в город Легница. 1945 год.jpg-Wejście wojsk radzieckich do miasta Legnicy. 1945 god.jpg.
Dziwne,bardzo dziwne.Mi ktoś kiedyś rozwiąza zagadkę?
2.Bilet kolejowy dla wybranych?
3.Podpisano lotnisko liegnitz
Załączniki:
советских войск в город Легница. 1945 год.jpg (88.2 KB)
otwórz | pobierz
bilet.jpg (300.1 KB)
otwórz | pobierz
lotnisko.jpg (61.2 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
03 sty 2013 - 14:48:50
To jest jakaś paranoja-poświęcam temu forum więcej czasu niż ustawa przewiduje.
1.Nskk Liegnitz.Tak,wiem wrzuciłem to juz kiedyś ale warto powtórzyć temat.
2.Zjazd Liegnitz 1938-tez mam pewną ciekawostkę z legnickiego dnia Wehrmachtu....
3.Tralalala-kolonialny krzyż.Ładny co? Czy to przypadkiem nie jest (zbiorowy zachwyt) Liegnitz?

No,na razie wystarczy.I przy okazji proponuję przyznać mi nagrodę za:
1)najlepszy wątek
2) najczęściej odwiedzany wątek
3)jedyny w miarę aktualizowany wątek
4)za całokształt

I pamiętajcie:jezeli chodzi o liegnitz mam ten temat na uwadze.Jezeli znajdę coś ciekawego-dam znać.
Załączniki:
pskudnystan.jpg (51.9 KB)
otwórz | pobierz
zjazd.jpg (59.3 KB)
otwórz | pobierz
kolonielegnickie.jpg (45.9 KB)
otwórz | pobierz
Re: Moja własna Liegnitz
03 sty 2013 - 18:52:22
Radziecki obraz raczej nie przypomina Legnicy, tak z racji architektury jak i z siły boju, który jak wiemy był tu szczątkowy. Co najwyżej warto sprawdzić wyraźny napis (Bracia Kunz?). Pod nazwą "lotnisko" jest zdjęcie naszej hali sterowcowej, a "kolonielegnickie"....... też taki mam,niestety bez niebieskiej emalii i wstążki.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]