Infrastruktura techniczna Liegnitz
Wysłane przez janbro 
Infrastruktura techniczna Liegnitz
14 sty 2014 - 21:43:59
Postanowiłem otworzyć nowy wątek, w którym chciałbym byśmy zajęli się infrastrukturą techniczną przedwojennej Legnicy. Na początek wrzucam tablice orientacyjne umieszczane na budynkach. Pierwsze dwie to tabliczki informujące o przyłączy jakiegoś medium, ale jakiego to nie winem. Trzecia to tabliczka informująca o numeracji budynków na danym odcinku ulicy umieszczana była na początku i końcu odcinka ulicy (od skrzyżowania do skrzyżowania).
Załączniki:
PICT0277.jpg (1006.1 KB)
otwórz | pobierz
PICT0278.jpg (1.23 MB)
otwórz | pobierz
Tabliczka-Informująca-o-numeracji-na-danym-odcinku-ulicy.jpg (754.8 KB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
14 sty 2014 - 22:18:42
Co prawda ten kamień już umieściłem na portalu, ale jego miejsce tutaj jest właściwsze. O wy kamień znajduje się na skwerze Orląt Lwowskich na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i Wojska Polskiego. Informuje chyba o hydrancie albo Przyłączu do basenu przeciw pożarowego, który cię w tym miejscu znajdował.

No i znalazł się następny kamień informujący o hydrancie nr 823 na ul. Grabskiego.

[www.google.pl]



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-01-22 18:59 przez janbro.
Załączniki:
Kamień-jako-tabliczka-orientacyjna.jpg (1.03 MB)
otwórz | pobierz
Kamień-informacyjny-hydrantu-ul-Grabskiego.jpg (1.7 MB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
15 sty 2014 - 00:57:11
Janbro:
pierwsza i druga tabliczka prawdopodobnie oznaczają zamknięcie zaworu?(Abschluss) oraz odległość od tego zaworu, ja widziałem na mieście również z A wasser - (Abschluss Wasser) informacja o odcięciu dopływu wody do budynku, są jeszcze S.N. ki i inne.
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
15 sty 2014 - 01:47:02
Znalazłem jeszcze takie ciekawe tabliczki

1. tabliczka na dworcu PKP not + stkr. (jakiś skrót - awaria czy coś związane z pomocą..?) Proszę o ew. wyjaśnienie
2. Hydrant podziemny - Den Unterflurhydranten (punkt poboru wody z publicznego wodociągu) Oznaczenie odległości i bodajże głębokości. Informacja o hydrancie który znajduje się w ziemi z charakterystyczną owalną metalową pokrywą, które często można spotkać na chodnikach.
Załączniki:
tabliczka_na_dworcu.jpg (745.7 KB)
otwórz | pobierz
hydrant_podziemny.jpg (927.9 KB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
18 sty 2014 - 18:04:36
Chodząc dzisiaj po dzielnicy Tarninów zrobiłem kilka fotek Związanych z infrastrukturą. Na tych trzech są słupy energetyczne podwieszano na nich przewody zasilające budynki i oświetlenie ulic.
Załączniki:
słup energetyczny ul. Tatarska Oświemcińska.jpg (1.17 MB)
otwórz | pobierz
ul. Tatarska Oświemcińska słup energetyczny.jpg (1.16 MB)
otwórz | pobierz
ul. Tatarska słup energetyczny.jpg (1.12 MB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
18 sty 2014 - 18:23:17
Oznaczenia na tabliczce hydrantowej oznaczają odległości od tabliczki. 1m to odległość na wprost a nie głębokość.
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
18 sty 2014 - 19:42:02
Na pierwszym zdjęciu dorysowałem na czerwono przewody doprowadzające prąd ze słupa na budynek. Na drugim są pokazane izolatory i rura na kable. Na trzecim widać hak, do którego był zaczepiony podciąg instalacji oświetleniowej ulicy.
Załączniki:
Przyłącze-do-budynku.jpg (1.41 MB)
otwórz | pobierz
Izolatory-i-rura-na-kable.jpg (1.47 MB)
otwórz | pobierz
Hak-podciągu-oświetlenia-ulicznego.jpg (886.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
18 sty 2014 - 20:05:06
Tak wyglądało oświetlenie ulic Legnicy tylko same lampy to emaliowane klosze a źródłem światła buły żarówki żarowe.
Załączniki:
Instalacja-oświetleniowa-na-ul.-D,-Chłapowłapoeskiego.jpg (1.31 MB)
otwórz | pobierz
oświetlenie-na-ulic-D,-Chłapowskiego-i-F.-Roosevelta.jpg (717.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
19 sty 2014 - 16:49:17
Na tych podesłanych przez Pawła „AxelPum” pokazana jest ul. Wrocławska a właściwie pięknie zachowana mijanka wraz torowiskiem prawie 400 m od mostu na Kaczawie do ul. Stefana Czarneckiego. Na drugim zdjęciu jest pokazany mechanizm do przedstawiania zwrotnicy, aby zwrotnicę przestawić motorniczy musiał wyjść i wajchą wsadzając ją w widoczny otwór przestawić. Na ścianie budynku 58 zachowały się dwa zaczepy na liny nośne linii napowietrznej tramwajowej. Takich zaczepów w Legnicy można spotkać więcej gdyż nie zawsze stał słup, do którego można było podpiąć linę nośną. Często stawiane były słupy podtrzymujące linie napowietrzną niestety można je obejrzeć już tylko na widokówkach.

[www.google.pl]


Masz rację janem273 że Wrocławska.



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-01-20 09:58 przez janbro.
Załączniki:
DSC_2418.jpg (829.6 KB)
otwórz | pobierz
DSC_2426.jpg (985.5 KB)
otwórz | pobierz
DSC_2408.jpg (1.34 MB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
20 sty 2014 - 06:40:10
Janbro. To ulica Wrocławska.
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
08 lut 2014 - 15:52:05
Ciekawy słup energetyczny, u zbiegu ulic Klubowej z Okrzei u dołu widać jego resztki zdobienia
Załączniki:
DSC_2517_resize.JPG (561 KB)
otwórz | pobierz
DSC_2518_resize.JPG (648.9 KB)
otwórz | pobierz
DSC_2519_resize.JPG (392.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
08 lut 2014 - 16:09:26
Kolejne tabliczki przyłaczeniowe i kamienna

1. ul. Bankowa dawny Reichsbank obecnie budynek delegatury DUW
2. ul. F. Skarbka dawna Seminar Ubungsschule obecnie ING
3. Informacja o przyłączu ? ul Grabskiego - dawna Bitschenstr.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-02-08 16:10 przez AxelPun.
Załączniki:
1_przylacze_ul_bankowa.JPG (922.7 KB)
otwórz | pobierz
2_przylacze_ul_skarbka.JPG (824.7 KB)
otwórz | pobierz
3_grabskiego.JPG (1.3 MB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
09 lut 2014 - 21:29:09
To taki usmieszek do tematu:
Profesor przyszedł na pierwsze zajęcia ze studentami wydziału elektrycznego i chcąc zrobić na nich dobre wrażenie mówi:
- Proszę państwa, gdyby państwo czegoś nie rozumieli, proszę zadawać pytania. Odpowiem na każde z nich, ponieważ uważam, że nie ma głupich pytań, a są tylko głupie odpowiedzi.

Na to wstaje jeden ze studentów:

- Panie profesorze. Proszę mi powiedzieć, czy jak stanę obiema nogami na szynach, a rękoma złapię za przewód trakcyjny, to pojadę jak tramwaj?

Maciej z Legnicy
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
16 lut 2014 - 00:57:10
Właz do studzienki w okolicy muszli koncertowej w parku, przy hydroforni, na niej jest napis ale bardzo słabo widoczny "Liegnitz" ? studzienka pewnie służy do systemu wodnego pobliskiej fontanny.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-02-16 01:24 przez AxelPun.
Załączniki:
wlaz2.JPG (1.8 MB)
otwórz | pobierz
wlaz.JPG (1.2 MB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
01 kwi 2014 - 18:58:14
Zainteresowało mnie coś takiego (fragment z [www.liegnitz.pl]):
Położenie miasta na równinie naturalnie uwarunkowało, że rury doprowadzające do miejsca zbiorczego muszą być znacznie niżej położone. Dlatego też do pracy na obrzeżach miasta nadają się szczególnie dobrze małe stacje pomp przepompowujące ścieki do starego systemu sit. I tak swoją własną stację pomp ma, między innymi, duża dzielnica miasta Carthause leżąca na drugim brzegu Kaczawy, której pompownia składa się z dwóch małych maszyn parowych o mocy 23 i 30 KM zasilających nową pompę tłokową o wydajności 150 m3 na godzinę oraz trzy pompy odśrodkowe o wydajności 240, 175 i 125 m3 wraz z należącym do nich urządzeniem kotłowym. Z kolei na końcu głównej ulicy Wrocławskiej (Breslauer Straβe) wybudowano stację pomp, której silniki gazowy i elektryczny napędzają dwie pompy odśrodkowe o wydajności 72 m3 na godzinę. Ponieważ stacja ta, pomimo iż posiada kilka większych podziemnych zbiorników cementowych, przy opadach deszczu jest ciągle przeciążona, co daje się w nieprzyjemny sposób odczuć mieszkańcom na przykładzie stanu ich piwnic, celem jej odciążenia zaprojektowano dla sąsiedniego osiedla w roku 1926 system rozdzielny, który będzie odprowadzał duże ilości wody deszczowej bezpośrednio do sąsiadującej rzeki Grantschkefluss, co pozwoli na to, aby pompownia zajmowała się tylko usuwaniem zużytej wody z gospodarstw domowych.
Pozostałe małe stacje pomp znajdują się na terenie dawnej stacji lotniczej oraz na przedmieściu Töpferberg (Przedmieście Głogowskie), a zasilane są silnikiem prądu trójfazowego oraz pompami odśrodkowymi.

Czy ktoś wie gdzie się dokładnie znajdowały te przepompownie? W szczególności interesuje mnie ta stacja na Kartuzach oraz na Wrocławskiej. Czy "dawna stacja lotnicza" to nie przypadkiem stare lądowisko zepelinów ? Jak będę miał dokładne namiary to posprawdzam sobie na podkładach geodezyjnych czy coś jeszcze zostało.
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
01 kwi 2014 - 20:10:37
Ruiny stacji pomp na Kartuzach istnieją do dzisiaj, za wiaduktem kolejowym w miejscu, gdzie ul. Łąkowa przechodzi w wał rzeczny wzdłuż działek w kierunku Piątnicy. Pompownia na Wrocławskiej o ile się nie mylę już nie istnieje. Na Przedmieściu Głogowskim istnieje, przebudowana, na Akacjowej.
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
01 kwi 2014 - 20:48:04
Nebu stara przepompownia na ul. Masarskiej 17 , byliśmy tam z liegnitz.pl w ramach "Śladami Młynówki cz. III"
Załączniki:
dsc_0145.jpg (114.9 KB)
otwórz | pobierz
dsc_0159.jpg (98.4 KB)
otwórz | pobierz
dsc_0161.jpg (130.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
02 kwi 2014 - 19:17:30
Michał dziękuję za informacje. Faktycznie jest tam taki fajny budyneczek tylko w ruinie no i ma teraz sens kolektor ściekowy 1900 biegnący pod ul. Ścinawską. Jeszcze jak byś mógł uściślić lokalizację na Akacjowej oraz na Wrocławskiej to był bym bardzo szczęśliwy.
AxelPun tą przepompownię znam została wyłączona z ruchu z powodu remontu ul. Bydgoskiej.
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
02 kwi 2014 - 21:56:49
Właściwie nie tyle remontu ulicy Bydgoskiej, co konfliktu z gminą Miłkowice o pola irygacyjne w Dobrzejowie. O ile się orientuję zaprzestano eksploatacji pól, a przy okazji remontu Bydgoskiej zlikwidowano rurociąg tłoczny. Od tej pory wszystkie ścieki z Legnicy trafiają do rozbudowanej niedawno oczyszczalni przy Spokojnej.
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
26 kwi 2014 - 00:19:19
Na ulicy Fryderyka Skarbka podczas remontu nawierzchni ulicy natrafiono na kanał prawdopodobnie burzowy na mój gust. Ze zdjęć, które udało mi się zrobić to w kierunku ul. Szkolnej jest zaślepiony a w kierunku ul. Muzealnej lampa nie była w stanie oświetlić dalszej części kanału. Nie zdziwiłbym się gdyby nim odprowadzano wodę z zasypywanych bagien na Tarninowe.
Załączniki:
Kanał-ul.-skarbka-widok-w-kierunku-Muzealnej.jpg (1.52 MB)
otwórz | pobierz
Kanał-ul.-Skarbka-widok-w-kierunku-ul.-Szkolnej.jpg (1.56 MB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
03 maj 2014 - 20:22:36
Jest to kanał burzowy lecący środkiem Jaworzyńskiej do Piastowskiej. Nie chciało mi się przeglądać podkładów , żeby zobaczyć gdzie bierze swój początek.
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
17 maj 2014 - 00:49:00
Jak to mówią rozglądaj się a coś znajdziesz.
Załączniki:
ul.-Macieja-Rataja.jpg (1.16 MB)
otwórz | pobierz
ul.Jaworzyńska-56.jpg (1.15 MB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
16 lip 2014 - 13:24:28
Właz do studzienki kanalizacyjnej ( obok stacji trafo na moście na Kartuskiej).
Załączniki:
Zdjęcie0560.jpg (257.4 KB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
28 lip 2014 - 03:16:43
Dziś przy okazji spaceru na ul. Oświęcimskiej natknąłem się na kratę wentylacyjną firmy telekomunikacyjnej MANNESMANN. Wspólnie z janbro zgadzamy się co do jednego że jest to element obrony przeciwlotniczej.
informację o przeznaczeniu można zobaczyć i przeczytać tutaj: http://www.bunker-whv.de/bu_sites/wallnerkeller.html oraz plakat reklamowy: http://www.sokrates-digital.de/pix/AQ709119-5-gr.jpg

Jest to po części element infrastruktury więc pozostawiłem go tutaj.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-07-28 03:50 przez AxelPun.
Załączniki:
krata-wentylacyjna-mannesmann.jpg (1.34 MB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
28 lip 2014 - 03:29:07
1. Wycieraczka do butów umiejscowiona w kamiennym schowku ul. Kamienna
2. Tabliczka hydrantowa ul. Jordana(janbro znalazł podobną na Al. Orła Białego na budynku dawnego PCK)
3. Tabliczka informująca o zaworze wodnym A-Wasser Al. Rzeczypospolitej budynek WAM-u



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-07-28 03:41 przez AxelPun.
Załączniki:
wycieraczka-do-butow-ul.kamienna.jpg (1.25 MB)
otwórz | pobierz
tabliczka-hydrantowa-ul.jordana.jpg (1.4 MB)
otwórz | pobierz
tabliczka-A-Wasser-Al.Rzeczypospolitej-WAM.jpg (1.18 MB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
28 lip 2014 - 03:37:59
Przy ul. Skarbka znajduje się taka metalowa szafka schowana w elewacji budynku. Czy to szafka energetyczna? Po okuciach tej szafki sądzę że jest z przed 1945 r. podobna jest z drugiej strony ulicy w budynku dawnego Reichsbanku obecnie Urzędu Paszportowego
Załączniki:
szafka-na-media-ul.Skarbka.jpg (1.45 MB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
31 lip 2014 - 00:00:06
Udałem się dziś do piwnicy budynku przy zbiegu ulic Jaworzynskiej/Oświęcimskiej i znalazłem masywne drzwi do schronu z bardzo ładnie zachowaną sygnaturą producenta. Tym razem nie jest to legnicki Kautz & Sohn a producent z Kamiennej Góry Carl Rennel. Drzwi znajdują się w tym samym pomieszczeniu co krata wentylacyjna.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-07-31 15:14 przez AxelPun.
Załączniki:
20140730_141825_resize.jpg (496.6 KB)
otwórz | pobierz
20140730_141808_resize.jpg (396.9 KB)
otwórz | pobierz
20140730_141610_resize.jpg (540.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
18 wrz 2014 - 23:49:20
Z pisowni wynika że to jest przedwojenne. A znalazłem to na ulicy Rycerskiej.
Załączniki:
kratka-zaworu-gazowego.jpg (891.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
05 pa 2014 - 23:34:28
Podczas spacerku niedzielnego na ul Kobylińskiej zainteresował mnie obiekt który posiada grube okiennice zamykane podobne do drzwi w większości schronów przeciwlotniczych (LSR) Na uwagę zasługuje tabliczka znamionowa (trochę zniszczona) która pokazuje prawdopodobnie producenta tych że okiennic oraz to że wszystkie okna i drzwi są z grubej wytrzymałej stali. Budynek należy do TK Telekom. Obok znajdują się garaże i budynki gospodarcze, całość terenu należy do PKP TLK. Nie jestem aż tak w tym temacie ekspertem więc proszę o wskazówki jakie dokładnie miał przeznaczenie obiekt.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-06 00:13 przez AxelPun.
Załączniki:
01-budynek-okiennice-zab.JPG (1.05 MB)
otwórz | pobierz
02-budynek-okiennice-zab-od-ulicy.JPG (1.07 MB)
otwórz | pobierz
03-budynek-okiennice-zab-tabliczka-znamieniowa.JPG (884.7 KB)
otwórz | pobierz
Re: Infrastruktura techniczna Liegnitz
05 pa 2014 - 23:55:34
Znalazłem nawet zakład produkcyjny we Wrocławiu Carla Trippela który specjalizował się w drzwiach ze stali oraz ościeżnic źródło: dolny-slask.org.pl



poniżej powiększenie mało czytelnej tabliczki znamionowej producenta: Carl Trippel Eisenbau Breslau.
Na 3 zdjęciu przedwojenna instalacja elektryczna



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-06 00:28 przez AxelPun.
Załączniki:
03-budynek-okiennice-zab-tabliczka-znamieniowa-powiekszenie.jpg (978.8 KB)
otwórz | pobierz
03-budynek-okiennice-zab-tabliczka-znamieniowa.JPG (884.7 KB)
otwórz | pobierz
04-budynek-z-poniemiecka-instalacja.JPG (1.28 MB)
otwórz | pobierz
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]