Było - minęło
WysÅ‚ane przez Nachfolger 
Re: Było - minęło
22 wrz 2013 - 12:50:50
Kosa bo po co mają się pieprzyć z układaniem i montowaniem tych okienek więcej pracy i kasy! To mnie wkurza właśnie w dzisiejszych czasach zero poszanowania jakichkolwiek elementów architektury!
Anonimowy użytkownik
Re: Było - minęło
22 wrz 2013 - 13:04:26
Na rogu Asnyka i Złotoryjskiej wymieniają dachówkę w ładnej modernistycznej kamienicy.Zawsze zastanawiała mnie ta biała dachówka-a moze kiedys wcale nie była biała? Może stała się taka od dotyku Białej Czarownicy(tej od Narnii)? A moze czar rzucony przez Złego Polityka zmienił jej kolor? A tak na poważnie wygrzebałem jedną dachówkę(przy okazji brudząc sobie łapy)
i wiem,ze winny zagadki jest Waldau-Gebr.-Butz. Choć własciwie nadal nic nie wiem -Waldau to i pobliskie Ulesie i Wykroty w powiecie bolesławieckim.Strzelałbym na drugą opcję.W każdym bądz razie ciekawostka na niedzielny poranek.Ciekawe czy ktoś na świecie zbiera dachówki? Może dzięki forum wymyślę nowe hobby?
Załączniki:
moderna.JPG (291.9 KB)
otwórz | pobierz
biaÅ‚adachówka.JPG (335.5 KB)
otwórz | pobierz
sygnatury.JPG (483.1 KB)
otwórz | pobierz
Re: Było - minęło
22 wrz 2013 - 14:16:20
Panowie zastanawia mnie jedna rzecz: przy ulicy II Armii Wojska Polskiego nr 9 w podwórku mieściło się jakieś przedszkole. Codziennie wracając z miasta obserwowałem rodziców odbierających z niego dzieci. Pamiętam, że budynek został wyremontowany (na dachu ułożono rok remontu), a następnie rozebrany :). Do tej pory nie mogę pojąć dlaczego wpakowano w niego kasę i rozwalono może ktoś coś wie ? Rozbiórka była ok. roku 94-96.
Re: Było - minęło
22 wrz 2013 - 15:01:18
A co Panowie powiedzą na to: pierwsza fotka z 2006 r. druga z 2013. Obiekt przy ul. Rzecznej 8 - dawna papiernia - olejarnia. Poczytać sobie o nie można tu: [www.google.pl] strona 147. Swoją drogą fajne opracowanie zabytków w Legnicy.
Załączniki:
Obraz 002.jpg (1.68 MB)
otwórz | pobierz
Obraz1 029.jpg (1.67 MB)
otwórz | pobierz
Re: Było - minęło
22 wrz 2013 - 15:22:24
Nebu znalazłem też takie opracowanie zabytków dla Tarninowa Opracowanie hist. urbanist. zabytki - Tarninów
Re: Było - minęło
22 wrz 2013 - 18:22:47
Nebu
Re: Było - minęło nowe
22 wrz 2013 - 14:16:20

Panowie zastanawia mnie jedna rzecz: przy ulicy II Armii Wojska Polskiego nr 9 w podwórku mieściło się jakieś przedszkole. Codziennie wracając z miasta obserwowałem rodziców odbierających z niego dzieci. Pamiętam, że budynek został wyremontowany (na dachu ułożono rok remontu), a następnie rozebrany :). Do tej pory nie mogę pojąć dlaczego wpakowano w niego kasę i rozwalono może ktoś coś wie ? Rozbiórka była ok. roku 94-96.


Na pewno ci chodzi o ten budynek w podwórzu jest on na zdjęciach lotniczych Legnicy. Zdjęcie to zostało wykonane nie wcześniej niż 1973 r.
Załączniki:
II-Armi-Wojska-Polskiego-9.jpg (1.88 MB)
otwórz | pobierz
Re: Było - minęło
22 wrz 2013 - 19:50:47
Janbro dokładnie ten. Zrobiono remont i rozebrano - dziwne. Popytam autochtonów może coś będą wiedzieli.

Kosa25 likwidują te okienka bo nie ma już majstrów którzy potrafią tak ułożyć dachówkę.Młodych nie wykształcono, a starzy się cenią. Opowiadał mi o tym spec od budownictwa gdy go zagadnąłem na temat właśnie takiego okienka. Spróbujcie znaleźć dzisiaj majstra który potrafi postawić dom z cegły tzn. zgodny z projektem , z równymi ścianami itp. w Legnicy nie ma takich :)
Re: Było - minęło
23 wrz 2013 - 09:40:54
Remont przy Batorego 25 - te okienka to lukarny - używając fachowego języka. Zgadza się - budynek straci w odbiorze... Choć i tak - na pocieszenie - trzeba powiedzieć, że Legnica ma szczęście - szczęście do takiej ilości dachów pokrytych jakże piękną czerwoną dachówką. Fakt, że przeprowadzane remonty na dachach kamienic i budynków wielorodzinnych to tylko "przełożenie" trzeba uznać za przejaw zdrowego rozsądku i owego szczęścia... Bo zawsze można takieniej... Blachodachówka, czy zwykla papa...

A co do owych lukarn... Hm - czy faktycznie w Legnicy brakuje dekarzy potrafiących odtworzyć pokrycie nad owymi lukarnami... Coś mi się nie chce wierzyć... Tu w grę wchodził chyba rachunek kosztów. Wspólnota/Zarządca zapewne uznał, że nie potrzebuje doświetlenia poddasza, które być może nie jest w żaden sposób używane...

Wystarczy spojrzeć jakie jednorodzinne "grargamele" powstają wokół naszych miast... Na wielu z nich dachy niemal falują, więc argument, że dekarze nie potrafią - wydaje się być chybiony...

Brukarze - to jest niestety zawód, który w Polsce zszedł na przysłowiowe "psy"... Jak się spojrzy na bruk ułożony przed wojną, który do dziś nie utracił nic na swej solidności i przyrówna do niego to co obecnie układa się na naszych ulicach, placach i chodnikach, to traci się totalnie wiarę w hasło "Polak potrafi"... :)
Re: Było - minęło
23 wrz 2013 - 18:21:22
Filosss jak dobrze zauważyłeś są brukarze i "brukarze" tak samo z dekarzami :)
Re: Było - minęło
23 wrz 2013 - 20:21:57
Właściwie to nie o Legnicy a o regionie, ale jak to pięknie pasuje do Legnicy.

[poznajpolske.onet.pl]
Re: Było - minęło
15 pa¼ 2013 - 19:03:21
Dopiero co zakończyły swój żywot ostatnie ślady po fabryce Kuehna (róg Szkolnej i Roosevelta) a już kolejny historyczny obiekt zaczął znikać. Myślę o Młynie Piaskowym przy Jaworzyńskiej. Rok temu wywieziono wszystkie urządzenia a ostatnio przejeżdżając obok zauważyłem ślady rozbijania murów. Czyżby złomiarze przystąpili do roboty? Tak kiedyś zaczęła znikać rzeźnia.
P.S. Budynki Kuehna wylądowały w dawnej piaskowni przed Dobrzejowem (za zjazdem na wysypisko).
Re: Było - minęło
15 pa¼ 2013 - 20:50:33
Tydzień temu byłem na terenie gdzie stała fabryka Kuehna i co zastałem. Zastałem tam pusty plac, na którym stała jeszcze koparka no i człowieka chyba, który rozebrał fabrykę Kuehna. Nawiasem mówiąc gość był miły i bardzo chętnie rozmawiał zemną nawet zwrócił moją uwagę na odzyskaną leżący w głębi placu belkę granitową o wymiarach 50 X 50 a długą jakieś 3 – 4 metry to jedyny element, jaki pozostał po budynku fabryki Kuehna. Tam też stałem się właścicielem dzbanuszka 200 ml. Dostałem go od kierowcy, który podjechał właśnie na plac po fabryce.
Załączniki:
Tyle-zostaÅ‚o-z-fabryki-Kuehna.jpg (1.79 MB)
otwórz | pobierz
A-to-jedyny-element-jaki-zostaÅ‚-po-fabryce-Kuehna.jpg (1.2 MB)
otwórz | pobierz
Dzbanek.jpg (1.89 MB)
otwórz | pobierz
Re: Było - minęło
28 lis 2013 - 23:24:24
To możemy Młyn Piaskowy już dopisać do naszej listy. Ale tak po prawdzie: byliśmy tam z janbro kilkanaście dni temu. Nic w środku nie było. Cały obiekt był przebudowany i poza drewnianymi stropami w budynku głównym i zamalowaną cegłą na elewacji nic nie świadczyło o jego historii. Miejmy tylko nadzieję, że plac zostanie dokładnie oczyszczony, nie tak jak po mleczarni....
Re: Było - minęło
07 gru 2013 - 15:57:27
Na zakaczawiu trwa kolejna rozbiórka - burzone są budyneczki przyległe do byłej fabryki "jedność" przy Kościelnej. Czy ktoś może potwierdzić informacje, że w miejscu fabryki mają powstać TBSy. Czy po prostu właściciel chce zaoszczędzić na podatku od nieruchomości
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]