Teatr swój widzę ogromny-kilka moich przemyśleń
Wysłane przez Anonimowy użytkownik 
Anonimowy użytkownik
Teatr swój widzę ogromny-kilka moich przemyśleń
05 kwi 2012 - 14:01:02
Jak to mówił Dawid Halpern w ,,Ziemi Obiecanej":Ja bym chciał, żeby moja Łódź rosła. Żeby miała wspaniałe pałace, zielone, piękne ogrody i w ogóle żeby był wielki ruch, wielki handel, wielki pieniądz ! Ja natomiast chciałbym widzieć więcej eksponatów na liegnitz.pl Czy jest jakaś możliwość współpracy z Muzeum Miedzi ? Podobno mają ładną legnicką tematykę,dobrze byłoby zobaczyć ją na stronce. Bardzo ciekawe są wspomnienia legnickich pionierów.Czy nie mozna byłoby wrzucic ich na strone chociazby ze szkiców legnickich? I czy nie mozna byłoby zorganizować spotkania z zyjącymi jeszcze pionierami i spisać ich wspomnień? Moze ktoś zna jakies wspomnienia naszych braci zza Odry które warte są przetłumaczenia.Czy próbowano nawiązać jakąs współpracę z Wuppertalem?

Ps.Marzy mi się jakiś przetłumaczony numer Liegnitzer Tageblatt.
Re: Teatr swój widzę ogromny-kilka moich przemyśleń
06 kwi 2012 - 12:21:55
Cieszą mnie takie przemyślenia, gdyż pokazują że historia naszego miasta jest bliska wielu osobom. Chciałbym tylko wnieść kilka uwag. Portal tworzą trzy osoby, które robią to społecznie w wolnym czasie i za własne pieniądze. Każdego dnia przybywa chociaż kilka zdjęć a co parę dni jakiś tekst. Apelowaliśmi i robimy to dalej, aby osoby które mają coś do powiedzenia przygotowywały teksty i dzieliły się skanami (w dobrej jakości) swoich zbiorów. Historii nie odtworzy mała grupa, choćby pracowała non stop. Wiem, że posiada Pan ciekawe rzeczy. Może by tak wrzucić je na stronę? A co do uwag. Współpracujemy z instytucjami, które są w zakładce "Nasi Przyjaciele" Nawiązaliśmy ostatnio kontakt z Archiwum Państwowym. Są tam duże ilości materiału. Ale wszystko w swoim czasie. Współpracę z Wuppertalem mamy nawiązaną, niebawem się tam udajemy. Proponuję porównać nasz portal dwa miesiące temu i dziś. Przybyło ok. 20% materiału a mamy przed sobą lata..... Jeszcze raz powtarzam TWÓRZMY HISTORIĘ LEGNICY RAZEM. Każdy rozsądny tekst znajdzie miejsce na liegnitz.pl
Anonimowy użytkownik
Re: Teatr swój widzę ogromny-kilka moich przemyśleń
07 kwi 2012 - 12:05:24
Co do moich zbiorów są bardzo skromne i liczą zaledwie kilkanaście eksponatów.Chętnie wrzuciłbym je na stronę ale przydałby sie profesjonalny fotograf z dobrym aparatem.Mysle ze na takich portalach wielkosc kolekcji nie jest najwazniejsza-czasami jedna blaszka jest ciekawsza od kilkudziesięciu pocztówek.Chwała Bogu że w tym mieście o było nie było dosc niskim poziomie patriotyzmu lokalnego znajdują się ludzie pańskiego pokroju.
Re: Teatr swój widzę ogromny-kilka moich przemyśleń
07 kwi 2012 - 16:29:20
Re.Kosa25
Witam Panów.
Teatr swój widzę ogromny-kilka moich przemyśleń... są ciekawymi pomysłami przedstawionymi przez Kosa25, z którymi tak Ja jak i inni użytkownicy tego Portalu się w całości zgadzają. Ma rację Nachfolger jednak mówiąc, że na wszystko trzeba trochę czasu. Zgadzam się także z Jego opinią o zmianach i ewoluclji Portalu w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.Oby tak dalej, życzę im dalszego rozwoju, wielu nowych przyjaciół Portalu oraz "owocnego" wyjazdu do Wuppertalu, jakby nie mówiąc drugiej Legnicy, przynajmniej sercem i duchem.
Teraz co do ostaniego wpisu dokonanego przez Kosa25.
Czym jest, a przedewszystkim jak mierzyć patriotyzm ? Na jakiej podstawie możemy mówić o niskim lub wysokim poziomie patriotyzmu lokalnego. W przeciwieństwie do mojego przedmówcy, jestem trochę innego zdania.
Wiadomo jak potoczyły się dzieje Legnicy po " wyzwoleniu ". Ze stałych mieszkańców zostało niewiele ponad 20% z roku 1939.
Napływowa ludność na początku nie utożsamiała się z tymi terenami. Lecz jednak rozwój, oraz w pewnym sensie stabilizacja wymusiła zmianę myślenia. Czyż o pewnej formie patriotyzmu nie możemy mówić o okresie tworzenia województw w 1975 roku, oraz związane z tym pytanie Legnica czy Lubin ? Jakże gorąco w tym okresie legniczanie demonstrowali swoje przywiązanie do miasta. Zresztą później całkowicie zmarnowane przez władze miasta / ale nie miejsce i pora na to /. Kolejny przykład, powódź w 1979 roku, okres stanu wojennego / pracowałem wtedy w legnickim Pogotowiu Ratunkowym-chodziło o punkty na studia/, wizyta Papieża czy późniejsza obrona wałów rzecznych w obrębie Kartuz, czy nawet tegoroczna WOŚP? Oczywiście, zapomniałem o huraganie w Legnicy i Parku Miejskim. Czy te kolejne setki przechodzące w tysiące tysiące osób nie świadczą o zmianie cały czas się dokonującej w mentalności mieszkańców Legnicy ? Wiadomo, że nic nie jest dane nam na wiecznie oraz nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie moło być lepiej / można powiedzieć, że są to slogany, ale trafnie oddające istotę rzeczy /.
P.S.
Kosa25, więcej wiary w ludzi, czego Panu i sobie życzę w tym okresie świątecznym życząc Wszystkim dużo szczęścia, zdrowia, smacznego jajka i mokrego Dyngusa.
Anonimowy użytkownik
Re: Teatr swój widzę ogromny-kilka moich przemyśleń
07 kwi 2012 - 18:41:31
Chyba muszę trochę polemizować.Zastanówmy się chociaz nad świadomością historyczną mieszkańców.Ilu z nich wie o wyburzeniu starego miasta? A co najciekawsze wielu podeszłych legniczan wcale nie żałuje rozbiórek-a takie tam starocie nikomu niepotrzebnei to w dodatku poniemieckie.Wielu niemieckich legniczan zapewne przekręciłoby się w grobie widząc co obecnie dzieje się z Legnicą.
Niech pan zada sobie pytanie co stało się z największym niemieckim ogrodem na wschodzie po 1945 roku? Smutne,chociaz prawdziwe.Czy tony śmieci i psich pozostałości codziennie na ulicach to wyraz lokalnego patriotyzmu? Nie mówiąc o rozpowszechnionym alkoholizmie,złodziejstwie czy żebractwu.A co stało się po 89? Zniszczono doszczętnie lokalny przemysł-browar,mleczarnię,rzeźnię,winiarnię.Czy to jest normalne??? Niech popatrzy pan na sypiące się kamienice,niszczejące puste budynki a moze zrozumie pan moją frustację obecnym stanem.A jakie nieopisane szkody przyniosłą miastu huta miedzi umieszczona w idiotycznym miejscu!Duzo do zrobienia mają obecne i następne pokolenia.Dziękuje za zyczenia .Wszystkiego najlepszego wam wszystkim!
Re: Teatr swój widzę ogromny-kilka moich przemyśleń
07 kwi 2012 - 23:20:44
Panowie... Obaj macie rację i po co tu się pieklić...
Z miłością do swojej małej ojczyzny jest tak samo jak z miłością do ludzi. Każdy kocha na swój sposób, każdy rozumie inaczej, każdy odbiera inaczej, każdy chciałby po swojemu. Jeden daje całego siebie i angażuje się do końca, inny daje kawałek, uznając, że to wystarczy. Ale każdym kierują te same, szlachetne pobudki.
Nie warto się licytować kto tu bardziej a kto mniej, to nie wyścig. Niech każdy daje, co potrafi i co chce. Jeden sprząta park po huraganie, inny mówi dobrze o swoim mieście na zewnątrz, jeszcze inny interesuje się jego historią. Każdy gest ma wartość.
pozdrawiam wszystkich lokalnych patriotów, bez wyjątku
Re: Teatr swój widzę ogromny-kilka moich przemyśleń
29 gru 2012 - 11:53:23
Witam ,lepiej rozmawiac niz nie rozmawiac ,nawet jezeli sa to polemiki na noze ,zawsze cos z tego wynika . Moze jakis uspiony Legniczanin wejdzie na strone i sie obudzi i poszerzy grono entuzjastow , a moze i ,,lokalnych patriotow,, potrzeba takich .Zycze Wam dobrego , spelnionego 2013 roku /AS
Re: Teatr swój widzę ogromny-kilka moich przemyśleń
10 mar 2013 - 21:20:09
czekajac na wiosenne spacery , czasem kontrolne / co przetrwalo zime a co sie wykruszylo / chce pozdrowic wszystkich entuzjastow swojego miasta . To wazna zaleta obywatelska byc zakochanym w swoim miescie , bo to tez zobowiazuje , a to naszej LEGNICY jest potrzebne . zycze wiosennej radosci i zapalu do poszukiwan , do rejestracji znakow naszej przeszlosci .AS
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]