Obrona przeciwlotnicza
WysÅ‚ane przez Nachfolger 
Obrona przeciwlotnicza
05 kwi 2012 - 13:42:56
Legnica, jak każde inne niemieckie miasto miała w okresie wojny system biernej obrony przeciwlotniczej. Jednym z jej elementów były przeciwpożarowe zbiorniki wody. Ja wiem o czterech. Jeden przed kurią dokładnie w miejscu pomnika. Został on zasypany w końcu lat siedemdziesiątych. Drugi, przy Oświęcimskiej przy skrzyżowaniu z Tatarską. Dziś jest tam boisko. Trzeci przy Chojnowskiej/Jagiellońskiej przed spalonym klasztorem i czwarty przy Złotoryjskiej/Kilińskiego przed budynkiem dawnej kaflarni. Został zasypany na początku lat dziewięćdziesiątych. Dziś stoją tam dźwigi. Czy ktoś zna jeszcze jakieś lokalizacje zbiorników ppoż?
Re: Obrona przeciwlotnicza
06 kwi 2012 - 00:27:43
Taki zbiornik jest na ul.Przemysłowej na takim zdewastowanym placu gdzie całkiem niedawno wybudowano hurtuwnie ryb. Zbiornik betonowy w 70% już zasypany.
Re: Obrona przeciwlotnicza
06 kwi 2012 - 22:52:45
Na placuTargowymprzy ul. Daszyńskiego - zasypany w latach 50

Maciej z Legnicy
Anonimowy użytkownik
Re: Obrona przeciwlotnicza
07 kwi 2012 - 10:29:20
Nie wiem czy napiszę na temat ale na koszarach przy złotoryjskiej takze znajduje się jakiś zbiornik.A na koszarach przy pancernej i za CKU podobno znajdowały się baseny.Moze zostały utworzone z zbiorników po wojnie?
Re: Obrona przeciwlotnicza
10 kwi 2012 - 13:51:26
Za CKU był basen kapielowy i brodzik dla dzieci. Zasypany w latach 90. XX w.
Za to basen przeciwpożarowy był za koszarami na terenie dzisiejszego Liceum Ukraińskiego, też zasypany na przełomie XX/XXI w.

Maciej z Legnicy
Re: Obrona przeciwlotnicza
07 maj 2012 - 20:20:52
Za szkołą podstawową nr.19 na ul. Rzeczpospolitej kierując sie w stornę ruskiego budynku typu Leningrad i pierwszej ulicy Limbowej osiedla domków jedno rodzinnych i auto komisu w tych miejscach czyli prawie przy samym lotnisku była dwa ogromne zbiorniki wodne a trzeci za kościołem w miejscu dawnej bazy samochodowej( w miejscu kościoła była Ruska bania
ale za Niemców jeszcze niewiem co tam było może była to kotłownia dla lotniska i też łąznia?) ,pływały nawet tam kaczki,gęsi
w nich pamietam za dziecka jak do nich właziłem szperać i bawić się z kolegami co za frajda była a zima oczywiście po lodzie. Ludzie tam wrzucali wszystko co chcieli i z czasem zostały zasypane i powstały wyżej wymienione budowle.
Po za tym dokładnie za szkołą nr19 w miejscu gdzie dziś stoi budynek przedszkola był duży bunkier obronny z otworami metalowymi jakby kominy i konkretnymi otworami na karabiny maszynowe w którym sie ciągle cała moja dzielnica bawiła w wojne itp. , a zanim dwa takie same jak w parku legnickim połaczone ze sobą pod ziemią tunelem na odległość 30 metrów jeden sie uchował i stoi jeszcze na terenie tego przedszkola.Od dziecka sie zastanawiałem czy tam w lutym 1945 była jakaś obrona? jeśli tak to lufy karabinów maszynowych musiały być nakierowane tylko w strone zbiorników wodnych czyli lotniska
i na strone ulicy Bielańskiej wielokrotnie bawiliśmy sie własnie w takie obronne zabawy w nim itp.
Nie widziałem drugiego takiego samego na terenie Legnicy nigdy.
Tam gdzie stoi dziś dokładnie szkoła podstawwowa nr.19 stał identyczny budynek jak troche wcześniej w strone lotniska.
ale został wypalony ,staram sie po najstarszych ludziach dowiedzieć dlaczego? jeszcze niewiem ,jedni mówią że był tam
szpital wojenny zrobiony przez Rosjan ale niewiem czy to prawda?.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-05-07 21:40 przez RS232.
Re: Obrona przeciwlotnicza
09 maj 2012 - 18:01:02
Zbiornik znajdował się również przy ulicy Piekarskiej, w miejscu obecnego banku WBK-BZ. Wcześniej synagoga.
Re: Obrona przeciwlotnicza
24 maj 2012 - 13:16:42
nie na miejscu banku tylko przy obecnym przedszkolu
Re: Obrona przeciwlotnicza
25 maj 2012 - 08:59:10
Witam!
Na miejscu obecnego przedszkola znajdował się budynek tzw. oficyna, która stała na podwórku okalanym zabudowaniami, przylegającymi do ulic Gwarnej i Piekarskiej. Po drugiej stronie ul. Piekarskiej (tam gdzie stoi budynek banku; wcześniej żłobek) znajdowała się jakaś baza, na terenie której usytuowany był przedmiotowy zbiornik. Ponieważ na ww. podwórku bawiłem się przez kilka lat, nie mogłem nie zauważyć tak charakterystycznej budowli jak zbiornik wodny. Za to po drugiej stronie ulicy Piekarskiej zauważyłem i zapamiętałem.
Pozdrawiam
Re: Obrona przeciwlotnicza
16 wrz 2012 - 20:30:46
zbiornik betonowy na wode byl tez w poblizu skrzyzowania ulic Kosciuszki i Grunwaldzkiej,obok bylo letnie kino dla Rosjan,wydaje sie ze zbiornk zostal zasypany w latach 80/?/ poprzedniego wieku
Re: Obrona przeciwlotnicza
03 mar 2013 - 19:43:50
zbiornik wody był tez na terenie dawnej rosyjskiej bazy magazynowej pomiedzy ul. Piechoty , Hutników , Altyleryjska i Lotnicza, teraz stoja tam budynki mieszkalne
Re: Obrona przeciwlotnicza
04 mar 2013 - 13:15:10
Dwa małe zbiorniki były w Parku Ruffera w obrębie ul.Widokowej.
Re: Obrona przeciwlotnicza
06 mar 2013 - 12:20:40
Plac Słowiański, naprzeciwko późniejszego "ekonoma".
Załączniki:
C 1940 plac slowianski autobusy.jpg (146.8 KB)
otwórz | pobierz
Re: Obrona przeciwlotnicza
07 mar 2013 - 02:59:29
To nie była baza magazynowa. Lecz za wysokim drewnianym płotem stały wiaty pod którymi parkowały samochody. Były tam również stanowiska - kanały do ich napraw. Basenu nie pamiętam a jako łebek częst tam zaglądałem.
Re: Obrona przeciwlotnicza
07 mar 2013 - 15:56:14
Jasiu, Ty mówisz o bazie między: Sejmową, Saperską, Lotniczą i Szewczenki, czyli dalej od Hutników o 3 kwartały.

Maciej z Legnicy
Re: Obrona przeciwlotnicza
07 mar 2013 - 16:21:39
aaaa, Panie Janie , a pamieta Pan ogromną bńkę szklaną , (widać ją było prze deski :) od strony Piechoty na wysokości internatu )w tej bazie , ktorą my nazywaliśmy żarówką lotniczą , ktorej w nijaki sposób z procy nie mozna było ruskim rozwalić, basen był pod częsciowym zadaszeniem i nieżle pływało sie w nim na wannach z blachy cynkowej ,
no i setki niemieckich dłut stolarskich różnego kształtu ,które zalegały w budynku nieistniejącym bez części schodów drewnianych prowadzących na 2 piętro,stoi tam obecnie nowy blok mieszkalny, obok obecnego "Relaksu"- motoryzacyjny , aa zapomniałbym o pojemnikach szklanych w kształcie 40 centymetrowej probówki , ale zaokrąglonej z obydwu stron - naboje do gaśnic pianowych z napisami niemieckimi , i wiele innych drobiazgów .
Re: Obrona przeciwlotnicza
09 mar 2013 - 07:24:33
Do Macieja. Maciek nie masz racji. Jak się spotkamy,to możemy sobie podyskutować. Z kolei do Legniczanina. Musi Pan być nieco starszy ode mnie, gdyż jak widzę pamięta Pan więcej.
Re: Obrona przeciwlotnicza
10 mar 2013 - 08:57:39
Hej Janie jeśli można ,nie jestem taki stary , ale walka z tą bańką za płotem utkwiła mi w pamieci, nawet gumy zmienialiśmy na mocniejsze i nic nie wyszło :)
Re: Obrona przeciwlotnicza
16 mar 2013 - 01:44:28
We wcześniej podanym w innym temacie przez Pana Macieja linku do zbioru zdjęć z archiwum Polskapressu, widać w całej okazałości typowy zbiornik przeciwpożarowy:

d.naszemiasto.pl/k/r/fb/ee/4f4a507de7d24_o.jpg

Porównując z Placem Słowiańskim z naszych zbiorów, wnioskuję, że przynajmniej część sposród tych zbiorników wyglądała standardowo.

Temat jest dość interesujący. Do niedawna mieliśmy park i centrum usiane podobnymi do siebie wejściami do schronów, tak zwane "bunkry". Nieco wcześniej - mieliśmy jak się okazuje miasto usiane zbiornikami, których wielu już nie pamięta.
Re: Obrona przeciwlotnicza
16 mar 2013 - 10:24:48
Zbiorniki wodne na wypadek pożaru były rozmieszczone po całym mieście. Powstawały w latach 1938 - 44. Miały służyć tylko straży pożarnej (niem. Feuertank). Czasami ozdabiano je małym wodotryskiem. Może warto je przypomnieć:
1. Zbiornik na placu Słowiańskim - zasypany w 1950 r.
2. Zbiornik na skwerze OrlÄ…t Lwowskich - zasypany w latach 50. XX w.
3. Zbiornik na pl. ÅšlÄ…skim - zasypany ok. 2000 r.
4. Zbiornik na ul. J. Kilińskiego - zasypany ok. 1990 r.
5. Zbiornik na pl. Klasztornym - zasypany ok. 1950 r.
6. Zbiornik przy ul. T. Szewczenki - zasypany po przekazaniu obiektu Liceum Ukraińskiemu (w latach 90. XX w.)
7. Zbiornik przy ul. Grunwaldzkiej - zniknÄ…Å‚ wraz z Zielonym Kinem w latach 70. XX w.
8. Zbiornik przy ul. Piekarskiej - zasypany w latach 60. XX w.
9. Zbiornik na pl. Targowym - zasypany w latach 50. XX w.
10. Zbiornik przy ul. Chojnowskiej/Franciszkańskiej - zasypany w latach 60. XX w.
11. Zbiornik przy ul. Złotoryjskiej koło ul. K. Makuszyńskiego
12. Zbiornik na ul. Przemysłowej
13. Zbiornik przy ul. Poznańskiej

Dopisujcie następne.

Maciej z Legnicy



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-16 23:15 przez Maciej z Legnicy.
Re: Obrona przeciwlotnicza
16 mar 2013 - 13:27:46
Zbiornik przy skwerze Orląt pamiętam, dziecięciem będąc jeszcze na początku lat siedemdziesiątych. Na jego środku była wymurowana górka z kamieni. Może to pozostałość po fontannie.
Re: Obrona przeciwlotnicza
16 mar 2013 - 14:04:32
tak, tam nawet taka mała fontanna działała

Maciej z Legnicy
Anonimowy użytkownik
Re: Obrona przeciwlotnicza
16 mar 2013 - 14:25:16
A czy zbiornik na Przemysłowej i Złotoryjskiej(wrzucę fotkę z fortyfikacji) to też niemiecka robota? Byłyby wtedy pozycje 11 i 12.
Wiem,ze na Poznańskiej także jest zasypany jakiś zbiornik przeciwpożarowy.Moze trafię 13? Moje gratulacje za stworzenie konkretnej listy.Pozdrawiam!
Załączniki:
kosza_zlotor_2_107.jpg (111.1 KB)
otwórz | pobierz
Re: Obrona przeciwlotnicza
16 mar 2013 - 15:13:37
Przy Złotoryjskiej, na rogu Kilińskiego to ten sam.

Maciej z Legnicy
Re: Obrona przeciwlotnicza
16 mar 2013 - 18:25:03
Ostatnio rozmawiałem z sąsiadem na temat tego zbiornika na skwerze orląt dworskich, twierdził On, że do zasypania tego zbiornika wykorzystano materiał z likwidowanego cmentarza żydowskiego... ponoć większość płyt z nagrobków została rozkradziona, a to co zostało, wrzucono do tego zbiornika. Ciekawe na ile w tym prawdy...
Anonimowy użytkownik
Re: Obrona przeciwlotnicza
16 mar 2013 - 20:00:12
Panie Macieju nie chodzi mi o zbiornik na Kilińskiego.Myślę o zbiorniku na Makuszyńskiego,obok budynków koszarowych.
Natomiast bardzo ciekawe rzeczy pisze Pan Kwazar.Tylko o jaki cmentarz chodzi? Z tego co rozumiem chodzi o likwidowaną kwaterę żydowską na niemieckim cmentarzu a w sumie raczej poniemieckim.A może obecny cmentarz żydowski był większy niż teraz?
Re: Obrona przeciwlotnicza
16 mar 2013 - 23:12:59
Tego na Makuszyńskiego nie znałem

Maciej z Legnicy
Re: Obrona przeciwlotnicza
21 mar 2013 - 16:55:20
Ja pamiętam zbiornik na ul. Batorego. Jak chodziłem do szkoły to widywałem kąpiących się w nim Rosjan obok basenu mieli taką prowizoryczną sałne z której często po wyjściu pływali w tym basenie. Jak patrzę na Batorego na Google map to basen był w miejscu obecnego parkingu między sklepem a ul. Batorego.
A basen na ul. Chojnowskiej to pamiętam doskonale bawiliśmy się na nim w berka trzeba było mieć dobre trampki by się utrzymać na skośnych ścianach. Jak dobrze kojarzę to baseny zaczęto likwidować po kilku utonięciach w nich dzieci.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-26 23:47 przez janbro.
Re: Obrona przeciwlotnicza
19 pa¼ 2013 - 20:37:19
Piwnice w na Senatorskiej Jagiellońskiej i Żwirki i Wiguro były połączone przez przebicie otworów w korytarzach łącząc je w jeden kompleks. Po prostu wchodząc do piwnicy na Senatorskiej na wysokości Fortepianów można było dotrzeć na żwirki i Wigury przez piwnice na Jagiellońskiej prawie do samej Piastowskiej.
Załączniki:
W-ten-sposób-przebijano-siÄ™-do-sÄ…siedniego-budynku..jpg (628.6 KB)
otwórz | pobierz
A-to-drugi-otwór-do-przeciwnej-kamienicy.jpg (573.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Obrona przeciwlotnicza
19 pa¼ 2013 - 22:24:22
Nie tylko tam były łączone piwnice. Z zasady piwnicami można było obejść cały kwartał naokoło. Takie połączenie było konieczne zwłaszcza w czasie wojny, czy pożaru.

Maciej z Legnicy
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]