Planetarium w Legnicy
Wysłane przez jasiek67 
Planetarium w Legnicy
08 lut 2012 - 12:32:26
Wiem, że w czasie wystawy GUGALI w 1927r. funkcjonowało w parku planetarium. Prawdopodobnie mieściło się ono w palmiarni, lub jej okolicy, ale nie znam więcej szczegłów, mam tylko jedno zdjęcie to potwierdzające. Jeśli ktoś dysponuje jakimiś wiadomościami, zdjęciami na ten temat, to z chęcią bym je poznał.
Re: Planetarium w Legnicy
08 lut 2012 - 13:17:47
Na stronie w zakładce park i palmiarnia, znajdziesz bilety do tego planetarium i książeczkę reklamową o nim. To zdjęcie co masz prześlij, to też pojawi się na stronie.
Re: Planetarium w Legnicy
09 lut 2012 - 17:04:06
Witam serdecznie.
Po pierwsze chciałbym pogratulować pomysłu strony/ Legnicy to się należało/ i życzyć wytrwałości w jej realizacji. Podobnie jak jasiek67/ wspaniała reklama Legnicy w internecie, jego zdjęcia i komentarze w cyklach "spacerkiem po..." i wiele innych/, jestem "maniakiem" wszystkiego co dotyczy Legnicy.
Wracając do postu Planetarium, to wiąże się ono z palmiarnią a ta z kolei z parkiem. Znalazłem stronkę / fotopolska.eu/ po wpisaniu w google GUGALI Legnica. Nie umiem / i zresztą nie wiem czy mogę-prawa autorskie/ skopiować, ale za to mogę polecić zapoznanie się z dużą ilością zdjęć, m.in. Dom Strzelecki z lat 1896-1930 / 20 zdjęć/, Palmiarnia z lat 1910-1942 / 10 zdjęć/, GUGALI z lat 1926-1927 / rozmach tego przedsięwzięcia !- ponad 2 mln zwiedzających - 14 zdjęć/, Kozi Staw z lat 1899-1942 /4 zdjęcia/, Pergola w latach 1910-1944 / 4 zdjęcia/, Kopia wykonana na wystawę w 1880r., toruńskiego Pomnika Poległych, będącą reklamą cegielni Rothera / 3 zdjęcia/ oraz wielu innych.
Re: Planetarium w Legnicy
10 lut 2012 - 18:55:01
^^
Dzięki mirek_legnica za miłe słowa o moich wątkach na SSC, a takich "maniaków" legnickich jest naprawdę sporo :)


Nachfolger Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Na stronie w zakładce park i palmiarnia,
> znajdziesz bilety do tego planetarium i
> książeczkę reklamową o nim. To zdjęcie co
> masz prześlij, to też pojawi się na stronie.

Dzięki za info .. dopiero poznaję ten portal .
Może wytłumaczę skąd moje zainteresowanie. Pewien znajomy ze SkyScraperCity poprosił mnie o pomoc w imieniu swojego znajomego, pasjonata astronomii, który prubuje zrobić mapę planetariów na obecnych ziemiach polskich. Dowiedział się o planetarium w Legnicy i prosił o pomoc. Od niego też wiem, że wyposażenie jego jest obecnie gdzieś w jednym z muzeów w Belgii.
Z tego co pisał, to bylo to jedno z pierwszych planetariów na obecnych ziemiach Polskich. Pierwsze powstalo w 1923r, a następne było nasze z 1927r.

Co prawda pisałem o zdjęciu tego planetarium, ale okazuje się, że jest to karta pocztowa


Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś info, to proszę o pomoc w imieniu tego znajomego. Chcę tylko nadmienić, że przymierza się on do napisania książki i fajnie by było gdyby Legnica też się w niej znalazła :)
Re: Planetarium w Legnicy
19 lut 2012 - 13:26:37
Polecam stronę Dolny. Slask.org.pl-Dolny Śląsk na fotografii.Ta strona powinna być przyjacielem Liegnitz pl zawiera mnóstwo zdjęć Legnicy przed i powojennej.
Anonimowy użytkownik
Re: Planetarium w Legnicy
19 lut 2012 - 16:31:15
To tylko podstrona!! Do przyjaciół powinnien koniecznie dołączyć [wroclaw.hydral.com.pl]. oraz [www.skyscrapercity.com] .Pozdrawiam!
Re: Planetarium w Legnicy
22 lut 2012 - 08:06:49
Panowie, panowie co za różnica kto powinien byc przyjacielem a kto nie.Obie strony nie są jedynymi z informacjami i zdjęciami Legnicy.Jest fotopolska.eu są fortyfikacje chyba pl i wiele innych,.Mamy swoja to ja budujmy i rozwijajmy.nikomu nie zaszkodzi jesli skorzystamy z materiałów i informacji z tych stron.
Re: Planetarium w Legnicy
23 lut 2012 - 12:21:27
Zgadzam się z Kefirem. Tworzymy portal historyczny, którego zadaniem jest dokumentowanie historii naszego miasta. W portalach o których piszecie Legnica jest tylko małą częścią. Fakt, że są tam ciekawe zdjęcia ale pozbawione kontekstu historycznego, który tworzymy. Poza tym istnieją one po kilka lat a liegnitz.pl dwa tygodnie. Możemy sobie tylko wyobrazić co na nim będzie za rok, dwa czy trzy przy takiej aktywności użytkowników. A przyjaciele.... myślę że to Ci, którzy wspomagają portal, pozostali są uwzględnieni w linkach.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]