Szkolna 9 (róg Roosevelta i Szkolnej)
Wysłane przez lofix 
Szkolna 9 (róg Roosevelta i Szkolnej)
07 sie 2014 - 00:19:35
Poszukuję wszelkich informacji n/t budynku, który stał przed obecnym pod tym adresem.


Z góry dzięki.
Re: Szkolna 9 (róg Roosevelta i Szkolnej)
07 sie 2014 - 00:27:29
Może sprecyzuję : Chodzi o adres Schul Str. 9. Obecnie to nie jestem pewien jaki ma nr, ale chodzi dokładnie o tą narożną plombę.Róg Szkolna/Roosevelta
Re: Szkolna 9 (róg Roosevelta i Szkolnej)
21 sie 2014 - 21:02:24
Był to jeden z dwóch budynków jakie pozostały po zabudowie przemieście jaworskiego. Dziś pozostał tylko jeden. Budynek był jednopiętrowy. Na parterze był lokal użytkowy. Jak pamiętam to był tam zakład fryzjerski p. Manieckiej, w ostatnim roku, może dwóch, był tam sklep "1001 drobiazgów". Około roku 2000 budynek został rozebrany i postawiono to co dziś stoi.

Maciej z Legnicy
Re: Szkolna 9 (róg Roosevelta i Szkolnej)
22 sie 2014 - 09:48:17
W sklepie "1001" drobiazgów kupiłem kasetę magnetofonową z wielkim hitem Lambada... Miałem wtedy jakieś 8 lat :)

Pamiętam, że obiekt był raczej prosty w formie, nic nadzwyczajnego. Rzeczywiście, był dwukondygnacyjny. Trudno określić datę powstania. Mógł to być budynek z lat 30. - modernistyczny (takie przypuszczenia zdawałby się potwierdzać surowy charakter sąsiednich zabudowań wytwórni win i likerów Kuhna przy Roosevelta, rezebranych niedawno).
Z drugiej strony kamienica po sąsiedzku przy Szkolnej to chyba jeszcze schyłek XIX stulecia i narożny budynek sytuowałbym raczej w tym okresie czasowym. Tym bardziej że to wówczas zabudowano tę część nowej - południowo-zachodniej dzielnicy miasta, zwanej do dziś Tarninowem. Surowy wystrój elewacji, jaki pozostał mi w pamięci, mógł być raczej efektem "remontu", czyli skucia wszystkiego, co przeszkadzało w położeniu równego tynku...
Re: Szkolna 9 (róg Roosevelta i Szkolnej)
22 sie 2014 - 12:06:27
Jak wspomniałem budynek ten pozostał po zabudowie Przedmieścia Jaworskiego i stał juz na przełomie XVIII i XIX w. Drugim budynkiem z tego czasu jest budynek stojący do dziś (mieścił się tam sklep z materiałami budowlanymi - dziś już nie czynny). Reszta zabudowy z tego obrębu to zabudowa z końcówki XIX w.

Maciej z Legnicy
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]