Powiat
Wysłane przez janbro 
Powiat
09 sie 2013 - 20:36:09
Byliśmy ze Zbyszkiem na młynie w Duninie liczyliśmy, że znajdziemy coś wytworzonego w Legnicy niestety żadne z zachowanych urządzeń nie było wykonane w zakładach legnickich. Ale postanowiliśmy jednak wrzucić to, co znaleźliśmy na portal w końcu młyn na pewno część mąki dostarczał na rynek legnicki. W związku z tym postanowiłem otworzyć nowy wątek „Powiat” gdzie będzie można poruszać tematykę miejscowości przyległych do miasta, bez których nie można sobie wyobrazić jego funkcjonowania no i odwrotnie też.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-02-12 16:07 przez janbro.
Załączniki:
Młyn-w-Duninie.jpg (1.86 MB)
otwórz | pobierz
Brama-wjazdowa-na-podwórze-młyna.jpg (1.63 MB)
otwórz | pobierz
Młyn-Dunino-nad-wejściem-piękny-kartusz.jpg (1.81 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
09 sie 2013 - 20:55:47
Oczywiście były tam też współczesne urządzenia wykonane już w po wojnie.
Załączniki:
Tabliczka znamionowa na sitach firmy z Wrocławia.jpg (1.81 MB)
otwórz | pobierz
A to zostało wykonane w Lipsku.jpg (1.89 MB)
otwórz | pobierz
I jeszcze jeden element tym razem żeliwno stalowy.jpg (1.2 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
09 sie 2013 - 21:43:08
Zajrzałem do młyna jeszcze raz, bo coś mi się zdawało, że na pewno coś przegapiłem no i rzeczywiście znalazłem żarno młyńskie jak się przyjrzycie na zdjęcie wcześniejsze te z bramą tam stoją jeszcze dwa oparte o budynek młyna.
Załączniki:
Budynek techniczny młyna.jpg (1.39 MB)
otwórz | pobierz
arno-młyńskie.jpg (1.74 MB)
otwórz | pobierz
Próg wodny na Kaczawie zasilający młyn a obecnie elektrownie wodną.jpg (1.98 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
10 sie 2013 - 23:27:49
Cześć wam
Kiedyś byłem tam z kilka lat temu i nie wiedziałem że tyle sie w tym młynie zachowało sprzętów i różnych inskrypcji no te koło młyńskie... Kiedy żeście tam byli i nie daliście znać:/ chyba że spontan był

Pozdro
Anonimowy użytkownik
Re: Powiat
11 sie 2013 - 15:54:01
W 1940 roku młyn ten nazywał się Dohnauer Muhle i należał do Heinricha Nerlicha.Zdaje się,ze jest nawet na kartce.Z tego co pamiętam w Duninie jest także ładny pomnik i jakieś muzeum.

A skoro to wątek powiatowy to kilka dni temu w Chojnowie zawaliła się część dawnej słodowni.Budynek ma chyba zostać zupełnie rozebrany.
Załączniki:
01-1907.jpg (69.3 KB)
otwórz | pobierz
357680.jpg (144 KB)
otwórz | pobierz
IMG_5930.JPG (288.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
11 sie 2013 - 19:17:50
A to muzeum bitwy nad Kaczawą o którym wspomniał Kosa leżą tam trzy obeliski betonowe jeden na pewno poświęcony bitwie nad Kaczawą. Co do pomnika to nie wiedziałem o nim to i go nie szukałem. Ale na pewno się tam wybiorę.
Załączniki:
Muzeum-bitwy-nad-Kaczawą.jpg (1.66 MB)
otwórz | pobierz
Jeden-z-trzech-obelisków-w-najlepszym-stanie.jpg (1.64 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
12 sie 2013 - 05:26:42
Dunino. Wspomniany przez Kosę pomnik, a właściwie obelisk stoi na wale nad Kaczawą po lewej stronie mostu na drodze z Dunina do Krotoszyc. Kopnę się tam rowerkiem dzisiaj albo jutro, zrobię zdjęcia i je zamieszczę. Dalej ciągnąc wątek młynów koło Legnicy należy przypomnieć o młynie w Gniewomierzu. Bardzo ładnie zachowany budynek i myślę, że pewnie coś młyńskiego w środku się zachowało. A tak na marginesie. Wątek POWIAT może pięknie się rozwijać za pomocą roweru z krórego siodełka znacznie więcej widać niż zza szyb samochodu.
Re: Powiat
12 sie 2013 - 18:12:36
Wybrałem się dzisiaj za strefę do lasku przy A4 bo dowiedziałem się, że są tam dwa albo trzy bunkry poniemieckie. Niestety udało mi się odnaleźć tylko jeden. Trudno określić jego przeznaczenie. Kolega twierdzi, że to składy amunicyjne. Tam, aby szukać pozostałych to trzeba się odpowiednio ubrać gdyż lasek ten to zarośla malin głogu i innego kolczastego badziewia.
Załączniki:
Bunkry-za-strefą.jpg (520.7 KB)
otwórz | pobierz
Wejście-południowe-do-bunkra.jpg (1.54 MB)
otwórz | pobierz
Wejście-zachodnie.jpg (1.48 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
12 sie 2013 - 18:25:43
A tak bunkier wygląda wewnątrz to największe pomieszczenie ma około 24 m/2 to jak na bunkier to sala balowa te mniejsze to po 5 m/2 tak, że to całkiem spore pomieszczenia.
Załączniki:
Widok-na-pomieszczenia-z-wejścia-południowego.jpg (898.7 KB)
otwórz | pobierz
Pomieszczenie-północne--4-X-6-m.jpg (1.02 MB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Powiat
13 sie 2013 - 16:29:45
Nie są to przypadkiem schrony na gniewomierskiej?
[fortyfikacje.legnica.pl]
Re: Powiat
13 sie 2013 - 16:56:38
Widać Kosa żeś się nie przyjrzał mapie ja tam zaznaczyłem gdzie te schrony się znajdują. Schrony przy Gniewomierskiej to zasadzie tunele a nie pomieszczenia o takiej kubaturze.
Re: Powiat
22 sie 2013 - 00:23:10
Janbro nie bunkry a schrony :) tylko jeden i to radziecki, a dokładnie to w lasku znajdował się wysunięty punkt OPL ( obrony przeciwlotniczej). Znajomy widział jak to Rosjanie budowali w latach 70. Cytuję: "z autostrady zrobili zjazd z płyt które to następnie pokryli ziemią oraz wybudowali ten schron dla obsługi". Idea była taka że by móc zjechać z autostrady w krzaki samochodem z zestawem rakiet przeciwlotniczych.
Re: Powiat
16 lis 2013 - 19:50:50
Zbierając grzyby można znaleźć nawet coś takiego?
Załączniki:
Obelisk w lesie 720 m od Karczowisk.jpg (236.6 KB)
otwórz | pobierz
Obelisk-w-lesie-koło-Karczowisk.jpg (1.55 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
20 gru 2013 - 19:43:18
Byłem ostatnio w jednym z domów w Postolicach, gdzie za czasów niemieckich mieściła sie rzeźnia, w dzisiejszej kuchni zachowały się oryginalne, (chyba) porcelanowe zdobione płytki ścienne. Ciekawostką jest jedna z nich z informacją o właścicielu i jego adresie zamieszkania w Legnicy przy Mittelstrasse 69. Do dziś przetrwała również chłodnia zbudowana z grubych, prawdopodobnie, potrójnych ścian, oraz masywne, grube drzwi. Z informacji mieszkańców wiem, że w chłodni funkcjonował gazowy aparat schładzający, niestety został on zdemontowany i przeniesiony do sklepu mięsnego/rzeźni w Legnicy przy ulicy Czarnieckiego róg Kartuskiej



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-12-20 19:46 przez KWAZAR.
Załączniki:
DSC_0142.jpg (1.4 MB)
otwórz | pobierz
DSC_0143.jpg (1.23 MB)
otwórz | pobierz
DSC_0146.jpg (985.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
20 gru 2013 - 19:46:05
Zdobione płytki cd.
Załączniki:
DSC_0149.jpg (1.36 MB)
otwórz | pobierz
DSC_0150.jpg (1.34 MB)
otwórz | pobierz
DSC_0151.jpg (1.05 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
22 gru 2013 - 17:49:34
Brawo KWAZAR

Maciej z Legnicy
Re: Powiat
23 gru 2013 - 02:59:47
Identyczny Kafel znajduje się na Ul. Ziemowita 5, w Legnicy, gdzie na parterze znajdował się również sklep mięsno-wędliniarski, w budynku gospodarczym znajdowała się rzeźnia i masarnia oraz wędzarnia (tam zostały same mury). Obecnie budynek jest wyremontowany i znajduje się w nim firma AGEM, przedstawiciel firmy przekazał mi informacje, że do dziś jest zachowany ten kafel i zaprasza na odwiedziny do wewnątrz budynku:]
Załączniki:
kafel_ziemowita_5.jpg (350.7 KB)
otwórz | pobierz
ziemowita_5_przed_remontem.jpg (70.7 KB)
otwórz | pobierz
ziemowita_5.jpg (91.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
28 lip 2014 - 23:50:15
Ależ piękne odkrycie pojechałem szukać informacji dotyczącej kafla piecowego w Bartoszowie a podczas rozmowy z jednym z mieszkańców że według niego nazwa miejscowości Bartoszów pisze się inaczej niż jest na sygnaturze kafli i jako dowód pokazał mi płytę upamiętniającą poległych mieszkańców wsi Bartoszów w pierwszej wojnie. Oczywiście ta płyta jest u niego na posesji a znalazł ją przypadkiem podczas kopania fundamentów. I pomyśleć że dziś jest setna rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej.

Niesamowity zbieg okoliczności.
Załączniki:
Kamień-Poległych-1-wojna-Bartoszów.jpg (1.51 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
29 lip 2014 - 15:43:28
Od: janbro

Re: Powiat
28 lip 2014 - 23:50:15

Ależ piękne odkrycie pojechałem szukać informacji dotyczącej kafla piecowego w Bartoszowie a podczas rozmowy z jednym z mieszkańców że według niego nazwa miejscowości Bartoszów pisze się inaczej niż jest na sygnaturze kafli i jako dowód pokazał mi płytę upamiętniającą poległych mieszkańców wsi Bartoszów w pierwszej wojnie. Oczywiście ta płyta jest u niego na posesji a znalazł ją przypadkiem podczas kopania fundamentów. I pomyśleć że dziś jest setna rocznica wybuchu pierwszej wojny światowej.

Niesamowity zbieg okoliczności.

janbro świetna robota! Fajnie że udało Ci się przypadkowo odnaleźć tą tablicę poległych Bartoszowian u przypadkowych osób gdzie okazało się później że są to moi znajomi! jestem związany po części z Bartoszowem.
Ciekawostką jest Nierlich - właściciel sklepu i piekarni jest na tej tablicy, w genealogy.net jest wzmianka o wdowie Amalii Nierlich więc całkiem możliwe że mąż poległ w wojnie francusko pruskiej.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-07-30 11:27 przez AxelPun.
Załączniki:
barschdorf.jpg (283.5 KB)
otwórz | pobierz
piekarnia-nierlicha.jpg (380.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
31 lip 2014 - 17:28:35
Wszystko wskazuje na to że ten orzeł to z tej kolumny.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-07-31 17:30 przez janbro.
Załączniki:
Bartoszów.jpg (1.02 MB)
otwórz | pobierz
Orzeł-Pruski.jpg (1.33 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
12 sie 2014 - 16:10:45
Będąc kiedyś w Duninie pytając się o pomnik spytano mnie o który bo są dwa jeden nad rzeką a drugi w lesie. Wtedy mnie interesował ten nad rzeką. Ale ostatnio jadąc do kopalni haloizytu w Duninie postanowiłem się dowiedzieć coś o tym pomniku w lesie. Pokazano mi wzgórze koło młyna mówiąc że pomnik ten został zbudowany przed przyjazdem Hitlera na otwarcie autostrady. Ale jaka jest prawda? Pomnik jest wykonany z betonu teksty jakie na nim były są nie czytelne.
Załączniki:
PICT0802k.jpg (1.61 MB)
otwórz | pobierz
PICT0794k.jpg (1.74 MB)
otwórz | pobierz
PICT0794w.jpg (1.64 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
12 sie 2014 - 16:29:01
Podczas rozmowy AxelPun powiedział mi że znajomy mu powiedział że u kamieniarza w Nowej Wsi Legnickiej widział jakiś stary pomnik. Więc że mieszkam niedaleko wsiadłem na rower. I rzeczywiście stoi u niego pomnik poświęcony poległym w pierwszej wojnie światowej mieszkańcom Nowej Wsi Legnickiej. Kamieniarz powiedział że nie wie skont ten pomnik jest. Przywieziono mu aby go odnowił ale odebrać niema kto.
Załączniki:
PICT0857k.jpg (1.16 MB)
otwórz | pobierz
PICT0858k.jpg (1.33 MB)
otwórz | pobierz
PICT0859k.jpg (933.1 KB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
15 sie 2014 - 22:01:27
Będąc w Kościelcu zauważyłem ciekawą budowlę na podwórku jednego gospodarstwa ciekawe do czego była pierwotnie przeznaczona na pewno nie na gołębnik jak jest obecnie wykorzystywana.
Załączniki:
Muszę-pojechać-i-dowiedzieć-się-co-to-takiego.jpg (1.11 MB)
otwórz | pobierz
PICT0899k.jpg (1.56 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
15 sie 2014 - 22:21:57
Szkoda że św. jest nie kompletny. Prawdopodobnie głowa została w pobliskim stawie.

Będąc ponownie w Kościelcu okazało się że energetyka posprzątała koło transformatora i z krzaków wyłonił się cokół na którym stał Nepomucen



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-08-28 10:18 przez janbro.
Załączniki:
Jan Nepomucen trochę nie kompletny.jpg (1.76 MB)
otwórz | pobierz
Cokół-na-którym-stał-Nepomu.jpg (1.81 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
15 sie 2014 - 22:56:26
Właściwie to pojechałem by wejść na wierzę żeby zobaczyć co pozostało po zegarze wieżowym. I zostałem mile zaskoczony zegar co prawda jest nieco uszkodzony ale całkiem w niezłym stanie.
Załączniki:
PICT0917kk.jpg (1.91 MB)
otwórz | pobierz
PICT0919k.jpg (1.75 MB)
otwórz | pobierz
PICT0921k.jpg (1.79 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
15 sie 2014 - 23:26:24
Kościół z zewnątrz wygląda tak sobie jest zadbany. Ale w środku to dech zapiera to po prostu trza to zobaczyć na własne oczy. Wnętrze przypomina kościół Pokoju w Jaworze. Przydał by mu się remont konserwatorski .Parafian na pewno nie stać na taki wydatek. Co jest pozytywne to to że wiedzą co posiadają.
Załączniki:
PICT0915k.jpg (1.92 MB)
otwórz | pobierz
PICT0905k.jpg (1.8 MB)
otwórz | pobierz
PICT0914k.jpg (1.39 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
27 sie 2014 - 22:10:46
Będąc w Kościelcu by dowiedzieć się coś więcej o tym gołębniku powiedziano mi że na posesji przy przystanku autobusowym jest kamień z tekstem po Niemiecku. Więc poszedłem i zrobiłem zdjęcie. A kamień jest poświęcony poległym w pierwszej wojnie światowej. Niema przy nim żadnych nazwisk widocznie nikt nie poległ z Kościelca.
Załączniki:
PICT1013.jpgk.jpg (1.94 MB)
otwórz | pobierz
PICT1015.jpgk.jpg (1.97 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
16 sty 2015 - 15:41:43
To dzisiejsze moje trofeum jest to tabliczka zaczepiana na wozach informująca skąd ten wóz jest.
Ta informuje że wóz jest z gospodarstwa w Złotnikach powiat Legnicki.
Wykonana jest z blachy mosiężnej o wymiarach 100 X 80 X 1,5 mm
Załączniki:
Dom.Schlottnig-Kr.Liegnitz.jpg (804.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
09 lut 2015 - 23:56:00
Zdjęcie z 1900 roku przed pałacem we wsi Babin z guwernantką i dziećmi z rodziny Braun.
Załączniki:
Palac wieś Babin 1900 r..jpg (1.9 MB)
otwórz | pobierz
Grób Reinholda Brauna na cmentarzu w Kościelcu.jpg (1.37 MB)
otwórz | pobierz
Palac wies Babin 2015 r..jpg (1.46 MB)
otwórz | pobierz
Re: Powiat
22 lut 2015 - 21:07:51
Poszukuję informacji nt majątku w Smokowicach, a zwłaszcza kim byli właściciele pałacu/dworu, po którym dzisiaj praktycznie nic nie zostało. Czy ktoś z Was coś wie o tej wsi?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]