Niezidentyfikowane miejsca.
Wysłane przez Kefir 
Niezidentyfikowane miejsca.
23 lut 2012 - 16:29:37
Witam wszystkich milośnków tej strony i gości.Wpadłem na pomysł żeby zalożyć forum pomocy.Każdy kolekcjoner posiada jakieś tajemnice które trudno jest odszyfrować.Na pewno sa ludzie Ktorzy posiadaja jakies rejestry firm adresy lub podobne rzeczy,znaja dobrze jezyk niemiecki i sa w stanie przetłumaczyć tekst na język polski.Być może zwykły elektroniczny tłumacz nie wystarczy w zrozumieni zawartości.Tym sposobem wklejajac jakies nieznane miejsce ktos po odczytaniu jak najwiekszej ilosci danych w jezyku niemieckim bedzie w stanie namierzyc konkretny obiekt lub miejsce. Z góry dziekuje za pomoc.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
23 lut 2012 - 16:48:43
Na początek zwracam sie z prosba o pomoc w ustaleniu tej restauracji.na jednej ze stron
[www.briefmarkenhaus-dresden.com]
jest taka informacja; 22403 AK Liegnitz Restaurant Bolkoburg Hugo Riedel, gelaufen 1917 Feldpost , Verlag : AK Verlag Fleischbein,niewiele mi to mowi a wlaściciela ciężko jest namierzyc.prosze o pomoc .dziękuję.
Załączniki:
restauracja bolkoburg.jpg (131.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
23 lut 2012 - 21:38:41
To jest chyba róg ul.Dworcowej i ul. Bramy Głogowskiej. Chodzi mi tez po głowie, że ewentalnie okolice obecnego Qbusa.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
23 lut 2012 - 21:47:25
Nie mam teraz dostępu do swojego zbioru zdjęć i nie mam jak sprawdzić, ale to może być także kamienica, w której znajduje się obecnie stołówka ks. Gacka. Róg ul.Kamiennej i Czarnieckiego.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
23 lut 2012 - 22:32:48
w kazdej z tych informacji od dawna sie przygladam niestety nie pasuja one do tego zdjecia.ogladalem po kilka razyte zdjecie i niestety nie bardzo mi to pasuje choc rzeczywiscie styl jest podobny.mi nie daje spokoju latarnia,nie jest ona umieszczona na ulicy,to raczej przejscie lub wysepka cos jakby w centrum miasta.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
25 lut 2012 - 22:13:08
Z tego co udało mi się ustalić, to jest to miejsce, w którym obecnie znajduje się stołówka charytatywna księdza Gacka. Wcześniej była tam restauracja "Cygańska". A latarnia... no cóż...kiedyś była, dzisiaj jej nie ma :-)))
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
25 lut 2012 - 22:16:48
A jak to ustaliłas? jesli mozna wiedziec?:-) ja sie przygladalem temu zdjeciu bardzo dlugo i nie moglem jakos w to uwierzyć.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
25 lut 2012 - 22:21:04
Podpytałam starszych mieszkańców Legnicy, rozmawiałam z babcią. Szukałam też po nazwie restauracji z zamieszczonej przez Ciebie fotki. Pewność będę miała jednak dopiero wtedy, kiedy "dokopię" się pełnej historii miejsca w czytelni. Napewno o tym napiszę.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
25 lut 2012 - 22:41:25
Szukałbym w okolicy ulic Bolesława Chrobrego i Henryka Pobożnego. Być może dziś wyburzony.

Maciej z Legnicy
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
25 lut 2012 - 23:59:57
Re. Kefir
Gasthof Kaiser Wilhelm, Kartuzy - póżniejsza Cygańska obecnie Gacka... i już bez latarni.
Pozdrawiam.
Załączniki:
Liegnitz, Gasthof Kaiser Wilhelm Am Carthaus.JPG (97.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 01:04:05
niestety nie mogę dac Państwu wiary.Budynki się różnią i to dośc znacznie.okna sa zupelnie inne ich ksztat na wysokosci 1 i 2 pietra poza tym górna przednia czesc jest wyzsza w przypadku ul kamiennej posiada 4 kondygnacje a restauracja tylko 3.na ul kamiennej okna posiadaja zdobienia w ksztalcie trojkata i litery omega.W legnicy takich budynkow jest dosc duzo ,liczylem ze ktos ma ksiazke adresowa lub spis jakis legnicki lub inny rejestr.roznic na obrazkach jest wiecej prosze otworzyc dwa obok siebie i sobie porownac.Dziekuje jednak za starania.szukam dalej.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 13:44:52
Ratujcie! Pilnie potrzebuję jakichkolwiek danych nt. hotelu Zum Bischhofhof, który znajdował się prawdopodobnie na przeciw kościoła Mariackiego przy obecnej narożnej kamienicy wybudowanej przed kilku, laty lub też z drugiej jej strony, w którejś z dwóch zachowanych przy NMP. Zdjęcie hotelu lub jakakolwiek informacja jest dla mnie na wagę złota.
Z góry dziękuję
Anonimowy użytkownik
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 14:32:20
Nasz klient nasz pan. Proszę bardzo


[www.vogel-soya.de]
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 15:39:07
Dzięki za szybką reakcję. Wydaje mi się, że napis na zdjęciu – choć mało czytelny – to "Der Bischofhof", czyli Dwór Biskupi. Mi chodzi o hotel "Zum Bischofhof", czyli "Przy Dworze Biskupim", powstały podobno w nowo wybudowanym gmachu po rozebraniu obiektów dawnego dworu.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-26 15:47 przez I_Love_Liegnitz.
Anonimowy użytkownik
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 16:36:03
chodzi o te kamienice?
[wroclaw.hydral.com.pl]
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 17:02:51
I tego właśnie nie wiem. Żadna z tych kamienic nie ma szyldu, świadczącego o tym, że mieści hotel. To raczej czynszówki ze sklepami w przyziemiu. Natomiast hotel gdzieś tu był. Być może za winklem na Biskupiej. To właśnie próbuję ustalić.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 17:37:13
re;I_Love_Liegnitz TU znajdziesz odpowiedz na co co szukasz [www.portal.legnica.eu]
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 17:56:06
Znam ten artykuł. Nie ma w nim odpowiedzi. Jest tam tylko mowa o sąsiedztwie dawnego budynku narożnego (róg Biskupiej i NMP). Bez szczegółów, co to za sąsiedztwo. Jeśli był tu spory hotel, jak sugeruje autor tego tekstu, zastanawia mnie, dlaczego nie znane są żadne zdjęcia czy pocztówki. Tym bardziej że hotele były często fotografowanymi obiektami.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 18:46:41
hmm u nas na stronie jest informacja o sklepie - Richard O’Brien sklep z zabawkami a po tym artykule co dostales linka zgadza sie ze byl to4 kondygnacyjny budynek,poz zdjeciu mozna zalozyc ze w glebi byl poszukiwany hotel oniewaz widac tam gustowne wejscie piekny portal,oczywiscie nie moge dac reki za to to tylko przypuszczenia
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 19:00:06
Mam chyba rozwiązanie. Zobacz proszę tą pocztówkę.
Załączniki:
Legnica Bischofshof Hotel.jpg (374.9 KB)
otwórz | pobierz
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 19:18:28
To jest konkret. Dzięki. Wiemy zatem, że była tu gospoda "Zum Bischofshof". Być może autorka tektu opublikowanego na stronie ratusza (ten sam tekst zawiera folder wydany przez Urząd MIasta "Ulica Najświętszej Marii Panny w Legnicy" ) pomyliła gospodę z hotelem. A może nie, być może wcześniej lub później był tu lub z innej strony tej parceli także hotel.
Dzięki Ci Rogalka. Teraz mogę się zająć innymi problemami :)

pozdrawiam

PS. Napisz proszę, skąd pochodzi ta pocztówka, czy na pieczęci na rewersie widnieje jakaś data i czy i w jaki sposób jest możliwość jej otrzymania w lepszej rozdzielczości?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-26 19:19 przez I_Love_Liegnitz.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 20:30:14
Chciałbym zwrócić uwagę że pocztówka jest podpisana Hotel Bischofshof,co oznacz że nie tylko była tam gospoda ale i hotel.Zresztą nad wejsciem (jak powiększyć) jest napis hotel. Co do pochodzenia znalazłem ją swego czasu w necie i nie mam możliwości poprawienia rozdzielczości.

pozdrawiam rogalka
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 20:43:37
Rzeczywiście... Ślepota ludzka, jak widać po mnie, nie zna granic... Dzięki raz jeszcze.
pozdrawiam
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 20:43:51
Re:Kefir, adresbuch z 1919 roku podaje: Riedel Hugo,Gastwirt,Bolkostrasse 18E u. tel. Nr1214. Jest to obecnie ulica Chrobrego.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 21:19:06
Czyli miałem nosa aby szukać w okolicy dworu Richthofena

Maciej z Legnicy
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 21:20:04
Czyli miałem nosa aby szukać w okolicy dworu Richthofena :)

Maciej z Legnicy
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 lut 2012 - 21:59:41
jejku dziekuje :-) bardzo sie ciesze ze komus sie udalo.Dzieki.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
27 lut 2012 - 21:12:54
Witam !!! Zawsze fascynowały mnie miejsca " wtedy i teraz " i niniejszym (może znacie) dwa zdjęcia zNaszego miasta .
Załączniki:
ceglana-przepompownia.jpg (174.5 KB)
otwórz | pobierz
ceglana 1915.jpg (84.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
27 lut 2012 - 21:18:25
Przepraszam chciałem zamieścić w innym temacie forum . Wybaczcie !!!
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
02 mar 2012 - 07:52:20
Witam, czy komuś coś wiadomo o przystanku kolejowym (stacji?) w dzisiejszym lasku złotoryjskim przy budynkach szpitala rosyjskiego? Spotkałem starszego pana, ktory opowiadal mi o tym, jak przyjechal do Legnicy w 1945 i wysiadl z pociagu w tej okolicy. Potem przeszedl przejsciem podziemnym z tego przystanku do szpitala. Dziwne troche opowiadanie, ale ...? Moze warto poszperać. Podobnie ten sam gość opowiadal o obozie jenieckim zlokalizowanym za dzisiejszą bazą mpk, przy ogrodkach. Wiedzial od Niemców, ktorzy zostali w Legnicy, że jeńcy ci pracowali w bunkrach w okolicach glinianek w lasku. Jak Niemcy opuszali Legnicę to te bunky zostaly częściowo wysadzone. Tyle sie dowiedzialem od gościa. Na dostepnych mi mapach nie znalazlem takiej stacji.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]