Browar Legnicki
Wysłane przez janbro 
Browar Legnicki
05 lut 2013 - 18:05:59
Postanowiłem zacząć wątek (Browar Legnicki) z uwagi, że pierwsze wzmianki o browarze, które są datowane na rok 1345 i mówiące o browarze książęcym, czyli Piastów. Wynika z tego, że myśmy go powołali do działalności no i my żeśmy zakończyli jego byt po 650 latach. Więc coś mu się od nas należy.
Załączniki:
Budynek-browaru--na-dzień-05.02.2013-r..jpg (841.6 KB)
otwórz | pobierz
Stan-tuż-przed-rozbiórką.jpg (601.5 KB)
otwórz | pobierz
A-tu-już-destrukcja.jpg (486.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
05 lut 2013 - 18:29:40
Zdjęcia nie są najlepszej, jakości ale coś tam na nich widać. Ciekawe czy istnieją jakieś zdjęcia z wnętrza. Może byli pracownicy coś mają było by świetnie do nich dotrzeć.
Załączniki:
Browar-Dalsza-destrukcja.jpg (698.2 KB)
otwórz | pobierz
Przyjrzyjcie-się-tej-dziórze-w-ścianie-ma-trzy-pustki-(termos).jpg (1.26 MB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
05 lut 2013 - 20:41:02
Z mojej kolekcji etykiety z legnickiego browaru.
Załączniki:
1 008.jpg (618.2 KB)
otwórz | pobierz
1 009.jpg (710.1 KB)
otwórz | pobierz
1 010.jpg (663.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
05 lut 2013 - 20:43:39
Etykiety z legnickiego browaru 2
Załączniki:
1 012.jpg (613.6 KB)
otwórz | pobierz
1 019.jpg (547.9 KB)
otwórz | pobierz
1 018.jpg (672.8 KB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
05 lut 2013 - 20:57:06
Mam nadzieję, że wzbogaciłem twój wątek tymi zdjęciami etykiet ,choć są powojenne ,to już historyczne.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-05 21:09 przez rroobbeerrtt945.
Załączniki:
1 013.jpg (698.7 KB)
otwórz | pobierz
1 014.jpg (835.1 KB)
otwórz | pobierz
1 017.jpg (572.1 KB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
18 lut 2013 - 18:17:07
Coś tutaj nie gra,może mnie ktoś oświeci ta dzisiejsza ruina browaru czyli Browar Legnica to pozostałość po Liegnitzer Actien Brauerei czy Braucommunne Liegnitz?
Podobno ten akurat budynek pochodzi 1845 r,ten napis z przodu to zapewne powojenny.
Z naszej strony i tym co napisano o Liegnitzer Actien Brauerei to jest właśnie ten browar,z informacji internetowych wynika ,że to BrauCommune Liegnitz.
Natomiast z fotografii przedwojennego Liegnitzer Actien Brauerei to już nijak nie można dojść,zbyt dużo tego wszystkiego dwa,a nawet trzeci komin,fotka od góry jakoś nie widać Witelona,Koziego Stawu ....
Z moich skromnej wiedzy i z tego co czytałem kiedyś browary przylegały do siebie(Witelona 6,Witelona 7)
Braucommune został zniszczony w czasie wojny?
Czy to teren gdzie obecnie stoi zupełnie zapomniany i niszczejący budynek Banku Zachodniego -kiedyś Klub Dziewiarz,ale jak na browar to chyba tam było zbyt mało miejsca?
Ale jak i kto go zniszczył nie wiem .Jakieś maszyny podobno Rosjanie wywieźli do Rosji ,ale po co skoro im potrzebny był browar w Legnicy.
Rosjanie lubili nie tylko wódkę ,a swojego browaru w Legnicy chyba nie mieli.
Co prawda na legnickim lotnisku znalazłem kiedyś bardzo stare butelki po piwie z Rosji ,na zamknięcia porcelanowe,szkoda,że je wyrzuciłem a to tylko dlatego ,że nie było napisów na porcelankach.
Z obecnego browaru też wywożono ,ale nie do Rosji,ale zupełnie w innym kierunku

Pod fotografią napisano "Piasten-Biere der Liegnitzer Actien-Brauerei. Telefon 2023". lata 1920-1925 i bądź tu mądry.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-18 18:30 przez porcelanka.
Załączniki:
204654[1].jpg (100.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
18 lut 2013 - 22:33:59
Mysłe, że odrobinę światła na ten temat rzuca post KEFIRA w wątku o młynówce, ma mapie zamieszczonej przez JANBRO, browar jest oznaczony w miejscu obecnego parkingu naprzeciw DH Savia obok budynku straży miejskiej. Mozna wnioskować, że być może funkcjonowały w tamtym rejonie dwa browary?
Re: Browar Legnicki
19 lut 2013 - 17:11:47
Byłem na miejscu dzisiaj ,na fotce widok od skrzyżowania ul.Młynarskiej i Piotra ,wjazd ok.Trochę zmyliła mnie wielkośc terenu za budynkiem od ul.Młynarskiej do Witelona ,ale tam jest tego trochę.Być może w dali to Kozi
Staw.Przód budynku i cała reszta pasuje jest ok.Co do drugiego browaru czyli Braucommune czy Timmler? sam już nie wiem ,myślę ze jednak przylegały do siebie jakoś na tym terenie by się wszystko pomieściło.



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-21 16:09 przez porcelanka.
Re: Browar Legnicki
19 lut 2013 - 18:19:45
Zupełnie inne światło na te dwa browary legnickie daje Krzyś w browar biz
Wg niego te obecne ruiny to Braucommune Liegnitz,a ten mały budyneczek tuż za Dziewiarzem bezpośrednio przy ul.Witelona to jedyna pozostałość po Liegnitzer Actien Brauerei ,który wg.niego istniał do 1945 r .Czyli reasumując Witelona 6 to Liegnitzer Actien Brauerei dawniejszy Timmler,a Braucommune to ten do dzisiaj istniejący browar czyli Witelona 7'
Ale jak się ma do tego wpis na naszej stronie o browarach,kto tu ma rację?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-19 18:49 przez porcelanka.
Re: Browar Legnicki
19 lut 2013 - 18:41:56
Niby wszystko sobie wyjaśniłem ,a przecież w moich zbiorach miałem kiedyś szklankę Timmlera , kiedyś na początku mojej fascynacji zamieściłem zdjęcie na wirtualnym muzeum .Szklanki co prawda już nie mam,ale przecież w moich zbiorach na wirtualnym muzeum jest i proszę...dalej jestem w kropce .
Timmler to przecież poprzednik Liegnitzer Actien Brauerei nie mający nic wspólnego z Braucommune,zresztą popatrzcie sami -ten sam widok co na fotce ..jak to w końcu jest czekam na podpowiedź,który browar jest który !!!!!!!!!!!!?
Szklanka była oryginalna i chyba nikt w owym czasie nie mylił Braucommune z Timmlerem to taka zagadka dla miłośników Legnicyi oczywiście dalej nie rozwiązana......czekam z niecierpliwością?
Bo jeśli to co nam pozostało nie jest Braucommune ,a Liegnitzer Actien Brauerei to cała moja wiedza na temat tego browaru zaczerpnięta z internetowych źródeł po prostu do .....kosza .....
Widać wyraźnie wejście od ulicy Biskupiej i budynek administracyjny charakterystyczne okna wszystko pasuje jak ulał -tak jest do dziś.



Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-19 19:00 przez porcelanka.
Załączniki:
30942_l[1].jpg (74.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
19 lut 2013 - 20:11:13
na naszym portalu jest odpowiedz jak mniemam .na stronie glownej o przemysle i browarach jest wzmianka zebyl tam stary browar obok mlyn slodowy pozniej wybudowano "nowy browar" a stary sprzedano.Z tego co tam napisano zrozumialem ze byl to jeden browar(jeden "wlasciciel")
Re: Browar Legnicki
19 lut 2013 - 20:53:01
żeby było jeszcze ciekiej dorzucam fotkę ogródka przy Brau-Communie z tyłu ten duży budynek to zapewne....
Z informacji na portalu głownym wynikają pewne nieścisłości i stąd te moje wątpliwości podam jeszcze za znawcą tematu ,bo takim uważam Andrzeja Urbanka z Norymbergii,znanego Piwowara z browar biz,autora wielu publikacji o piwowarstwie na Dolnym Śląsku:
historia browaru wg.A Urbanka
Brauerei R. Vogt (1858) , (Gartenstr. 6 ) 1865 - 1873 ,
Brauerei Heinr. Timmler 1873 - 1903 ,
Brauerei Max & Richard Timmler 1903 - 1908, Verband niederschlesischen Brauereien GmbH 1908 - 1911,
Genossenschaftsbrauerei Liegnitz eGmbH 1911 - 1922,
Liegnitzer Aktienbrauerei „Piasten Pilsener“ 1922 - 1945
wynika z tego,że Witelona 6 ,oraz krótka adnotacja :Braucommune Liegnitz 1345-1945 Gartenstr. 7,a więc Witelona czy jak kto woli Lenina 7 i 600 lat działalności.
Kiedyś czytałem o wywiezionych maszynach z Braucommune w 1945 r przez Rosjan i takie inne duperele ,które obecnie widzę inaczej.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-19 21:06 przez porcelanka.
Załączniki:
119077[1].jpg (239.8 KB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
19 lut 2013 - 22:47:02
Witam !!! Myślałem , że to co wiem o naszym mieście to wystarczająco dużo ale im więcej wczytuję się w Wasze wiedomości tym bardziej się przekonuję jak mało wiem . Ale do rzeczy znam browar mniej więcej od 60 lat ( ubiegłego wieku ) . Ten który istnieje do dzisiaj z kominem to słodownia . Na starych ujęciach widać jeszcze dwa jeden to kotłownia a drugi to warzelnia . Nad warzelnią był młyn słodu i nie należy go mylić z młynem gdzie produkują mąkę . Widać również rozlewnię piwa beczkowego na dzisiejszej ul. Piotra i Pawła zburzonej przy poszerzaniu tejże ulicy jak sądzę w latach 1955 r. Co do tego ogródka piwnego to widzę podobieństwo budynku do słodowni i myślę , że znajdował się po drugiej stronie resztek dzisiejszego browaru ( teraz jest tam pusty plac i parking ) Odrębnym tematem jest lezakowia czyli to co było pod browarem .
Załączniki:
browar.jpg (239.8 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Browar Legnicki
20 lut 2013 - 12:11:09
A ja nic już z tego nie rozumiem.Mi wydaje się,ze obecne resztki to pozostałość po Liegnitzer Actien-Brauerei.Tak wynikałoby to z tej reklamy z gazety.A w sumie to jestem tego pewny ,ze to nie jest żadna Braucommune.Ciekawi mnie ten gigantyczny zbiornik.Co to jest? Tu przydałoby się zdjęcie lotnicze.I jeszcze skan z książki Legnica około 1900.I gdzie wyfrunął Braucomunne? Czy wszedł w skład browaru Legnica? Wywieźli go czy nie? Same pytania bez odpowiedzi.
Załączniki:
204654[1].jpg (98.7 KB)
otwórz | pobierz
zagadka.JPG (66.9 KB)
otwórz | pobierz
skan1.jpg (1.12 MB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
20 lut 2013 - 13:45:25
Wafle pod piwo Piasten-Pilsner, LIEGNITZER-AKTIENBRAUEREI.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-20 13:57 przez rroobbeerrtt945.
Załączniki:
liegnitz10a.jpg (3.2 KB)
otwórz | pobierz
liegnitz09a.jpg (7.1 KB)
otwórz | pobierz
liegnitz10b.jpg (3.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
20 lut 2013 - 13:50:58
c.d.wafle i etykieta z piwa.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-20 13:53 przez rroobbeerrtt945.
Załączniki:
liegnitz03b.jpg (14.8 KB)
otwórz | pobierz
liegnitz02.jpg (9.6 KB)
otwórz | pobierz
Nummer428.jpg (14.8 KB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
20 lut 2013 - 14:16:49
Te zbiorniki to silosy młyna stały jeszcze po wojnie. Część zaznaczona na pierwszym zdjęciu stoi.

Maciej z Legnicy
Re: Browar Legnicki
20 lut 2013 - 15:55:39
to moze ja wrzuce dwie butelki
Załączniki:
butelka 1.jpg (17.7 KB)
otwórz | pobierz
butelka 2.jpg (22.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
20 lut 2013 - 16:20:25
jak leciała ta numeracja Gartenstrasse ,interesuje mnie 6 i 7 patrząc od dworca w kierunku Placu Słowiańskiego to by dużo wyjaśniło
Większość publikacji i fotografii z netu w tym Krzyś z browaru biz ,trochę się On na browarach zna ,określił pozostałości tego co mamy na Braucommune,zrobili to też inni .Na naszym portalu sprawa Braucommune nie jest wyjaśniona.O połączeniu tych dwóch browarów też na razie nic nie wiadomo,ciekawi mnie ta publikacja o witrazu ,który znajduje się w Muzeum Miedzi to właściwie z którego On jest browaru,zupełny mętlik,a wydawałoby się to takie proste jest a raczej był browar Legnica szczycący się kiedyś tradycją od 1345 r a tu masz babo placek,ten czy nie ten bo wszystko wskazuje ,że to był niestety Timmler ,a nie Braucommune....
Ja juz pozmieniałem na swojej stronce odnośnie tego browaru i dalej czekam ,który jest i był który



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-20 18:23 przez porcelanka.
Anonimowy użytkownik
Re: Browar Legnicki
20 lut 2013 - 17:43:15
Jeśli kogoś interesują legnickie etykiety piwne:
[bierdeckel-der-ostgebiete.npage.de]#
[www.zsir.ia.polsl.pl]

Tutaj zdjęcie z forum liegnitz.pl i jedno z internetu.Dziękuję za informacje o silosach.Wydaje się,ze internet mylnie przypisuje się pozostałości browaru Braucomunnie.W rzeczywistości są to resztki browaru Liegnitzer Aktien Brauerei.W browarze.biz natknąłem się na taki tekst:
Browar Legnica
Powstał w 1858 r. jako prywatne przedsiębiorstwo H. Timmlera. W 1920 r. Timmler sprzedał browar spółce „Liegnitzer Actien Brauerei AG”, i pod tą firmą przedsiębiorstwo funkcjonowało do 1945 r. Ciekawostką jest fakt, że w niemal całym okresie międzywojennym browar produkował piwo „Piastowskie” (Piasten Bier).
W 1945 r. browar ten, oraz sąsiadujący browar „Braucommune zu Liegnitz” został poważnie zniszczony (ten drugi niemal doszczętnie). Oba browary zostały zajęte przez armię sowiecką i pozostawały w jej władaniu aż do 1956 r., przy czym odbudowano browar akcyjny, całkowicie zaś rozebrano pozostałości „Braucommune” Po przejęciu przez zarząd polski i włączeniu do zakładu ruin, browar został włączony do Chojnowskich Zakładów Piwowarsko Słodowniczych Przemysłu Terenowego. Po licznych przekształceniach działalność zakończył w 1995 r. jako część składowa Browarów Karkonoskich S.A.

Teraz pytanie na ile te informacje są prawdziwe?
Załączniki:
bisku001. Legnica - Partie an der Promenade, ul. Biskupia na litografii R. Geisslera 1866-1893-Ślaska Biblioteka Cyfrowa (2).jpg (395.7 KB)
otwórz | pobierz
loteria5 (2).jpg (782.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
20 lut 2013 - 18:19:38
Oglądając pierwszą fotkę ma się wrażenie ,że została zrobiona na wysokości końca Koziego Stawu idąc w kierunku dworca od Placu Słowiańskiego.Jutro musze popatrzeć czy ten drugi budynek za Brau Commune jeszcze nie stoi do dzisiaj.Wygląda na to,że jednak to nieszczęsne Braucommune było w miejscu dzisiejszego Dziewiarza lub jak kto woli budynku BZ,ale gdzie się to wszystko pomieściło,przecież na drugiej fotce widać ,że ten browar wcakle nie był taki mały.
Ta kładka widać jest od Koziego Stawu,coraz więcej zagadek.Chyba nie ma wątpliwośći ze te wieże to od Kościoła NMP,po prostu trzeba iść w teren(szkoda,że mi drukarka wysiadła byłoby prościej )



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-21 17:08 przez porcelanka.
Re: Browar Legnicki
20 lut 2013 - 18:37:32
W tym zapisie o browarze Legnica byłbym skłonny raczej dać wiarę A.Urbankowi
historia browaru wg.A Urbanka
Brauerei R. Vogt (1858) , (Gartenstr. 6 ) 1865 - 1873 ,
Brauerei Heinr. Timmler 1873 - 1903 ,
Brauerei Max & Richard Timmler 1903 - 1908, Verband niederschlesischen Brauereien GmbH 1908 - 1911,
Genossenschaftsbrauerei Liegnitz eGmbH 1911 - 1922,
Liegnitzer Aktienbrauerei „Piasten Pilsener“ 1922 - 1945
jak widać H.Timmler dopiero od 1873 r ,wcześniej niejaki R.Vogt,na porcelanki R.Vogta z tego okresu nie ma co liczyć ,raczej na butelkę ale ceramiczną ,to byłby dopiero okaz .
Z moich porcelanek i flaszek to mamy na pewno mamy Heinrich Timmler ,Genossenschaftsbrauerei Liegnitz ,Liegnitzer Aktienbrauerei .
Brakuje:Brauerei Max & Richard Timmler 1903 - 1908, Verband niederschlesischen Brauereien GmbH 1908 - 1911.
Ten rok 1920 to też chyba z nieba wzięty.
Co do okresu powojennego to podobne wiadomości kiedyś równiez znalazłem w internecie.
Na pewno trochę więcej powiedział by Pan Jurgen Gretschel bo przecież tu mieszkał.....



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-20 18:48 przez porcelanka.
Re: Browar Legnicki
20 lut 2013 - 18:44:16
A teraz już trochę z innej beczki,czyżby głowny punkt oporu mieścił się w browarze Braucommune skoro zniszczono go w 1945 r ,jak widać z fotki był zaprawdę piękny,być może jest więcej widokówek tego browaru,trzeba szukać dalej.....
A wszystko przez tego Krzysia( nie chodzi o Kosę tylko Krzysia z browaru biz-patrz stronka picasaweb.google.pl/calykrzysiu/LegnicaBrowarBrauommune )
Swoją drogą ten Pan Krzyś ma bardzo piękny album i wiele ciekawych fotek ,warte obejrzenia!!!!!!!!!!



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-21 20:31 przez porcelanka.
Re: Browar Legnicki
20 lut 2013 - 20:35:09
Pierwsze zdjęcie od ul. Witelona a nie Biskupiej , ta jest poza budynkami. Podpisał ktoś kto nie zna Legnicy.

Maciej z Legnicy
Re: Browar Legnicki
20 lut 2013 - 21:27:12
Szkoda, że już nie ma browaru, bo przy piwie z niego można by było o nim i jego smaku podyskutować. Nie ma browaru, ale jak widać dyskusja jest przednia aż miło mi, że zacząłem wątek, który wywołał tak wspaniałą dyskusje. Dorzucam dwie mapy z 1877 i 1884 roku, na których widać budynki browaru. Znalazłem też zdjęcie Legnicy gdzie też dosyć dobrze widać browar.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-20 23:42 przez janbro.
Załączniki:
Mapa-Liegnitz-1877-r.jpg (1.92 MB)
otwórz | pobierz
Liegnitz-1884.jpg (1.73 MB)
otwórz | pobierz
Zdjęcie Liegnitz z 1928 r. widać na nim browar.jpg (1.91 MB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
20 lut 2013 - 23:24:40
Witam !!! Co do witrażu to macie jakieś zdjęcie ???? Bo gdybym go zobaczył to może poznam ten , który pomiętam z browaru .
Re: Browar Legnicki
21 lut 2013 - 11:24:28
Re. porcelanka

W necie znalazłem taki oto, krótki opis browaru Brau-Commune / plik. 1 /. Może on pomoże w określeniu położenia a przynajmniej
przybliży wielkość zajmowanego terenu. W opisie pliku, adres pochodzenia w/w.

Drugi plik, to fragment Monitora Polskiego z 1949r., szczególnie poz. 40 - o jaki to browar chodzi?
Załączniki:
pytia100.blogspot.com.JPG (287.9 KB)
otwórz | pobierz
Monitor Polski.JPG (90 KB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
21 lut 2013 - 11:43:04
Do stacha 1. Wejdź na nasz portal (zakładka: browary, Aktien Brauerei). Są tam zdjęcia witraży z browaru. Tego zachowanego (znajduje się obecnie w Muzeum Miedzi) i tego, co został rozbity dla "odzyskania" ołowiu, przez debilnych budowlańców.
Re: Browar Legnicki
21 lut 2013 - 11:56:53
Re: Browar Legnicki
21 lut 2013 - 16:47:20
Dzieki janbro i Kosie wszystko wiadomo,Braucommune przylegał bezpośrednio do Timmlera.Dzisiaj przejechałem się na rekonesans budynki na prawo od Braucommune(zdjęcie Kosy te z kładką z przodu) istnieją do dzisiaj.Lokalizacja jednak na miejscu dzisieszego Dziewiarza(lub opuszczonego budynku BZ -jak kto woli)
Z mapek które przedstawił Janbro wynika,ze browar Braucommune niejako klinem się wciskał i być może ,zaznaczam być może nawet w miejsce gdzie dzisiaj jest Dom Handlowy Idar,czy bank Milenium,Zapewne też był trochę inny układ ulic.To nie wszystko dzięki tym mapkom mamy doskonały wgląd jak płynęła Młynówka.W dalszym ciągu interesuje mnie ta kładka przed Braucommune.
Mimo wszystko jestem przekonany ,że widoki przedstawione na szklance z Timmlerem i widok ogólny browaru Actien Brauerei Liegnitz są od strony skrzyżowania ul.Piotra z ul.Młynarską lub może akurat z tego budynku gdzie teraz są wykopy i odsłonięto koryto Młynówki(co do Biskupiej to była gafa,ale zasugerowałem się planem miasta Legnicy na Google gdzie jest akurat tak błędnie oznaczona ulica Biskupia od skrzyżowania z ul.Młynarską a przecież to nie jest prawdą)
Zadziwiająca ta informacja z Monitora Polskiego z 1949 r wynika z niej że Braucommune hulało tylko zapewne pomylono adres podając go nie z tej strony tylko od ul.Piotra i Pawła 7,bo niejako zapewne wjazd głowny do obu browarów był właśnie od tej ulicy ,a zresztą któż to wie.
Pozdrawiam miłośników browaru .....
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]