Młynówka
Wysłane przez janbro 
Re: Młynówka
23 lut 2013 - 12:52:59
Może ktoś wie jakie to rejony?
Załączniki:
04-1930.jpg (24.9 KB)
otwórz | pobierz
05-1906.jpg (68.6 KB)
otwórz | pobierz
06-1906.jpg (39.4 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Młynówka
23 lut 2013 - 16:13:30
Specem żadnym nie jestem ale:
1.Reymonta
2.Park-łąka Bergera
3.Obok domu strzeleckiego
4.?
5.Korfantego
6.Kamienica na Żeglarskiej? Widziana z Jordana jak mniemam

1. Tanz-Café am Mühlgraben. Architektur Günther. Gugali. Deutsche Gartenbau- und Schlesische Gewerbe-Ausstellung Liegnitz 1927. Künstleriche Leitung: G. Allinger, Berlin
2.Liegnitz.Anlangen auf d.Bergerwiese mit Muhlgraben.Łąka Bergera
3.Mostek na Mickiewicza w czasie Gugali
Załączniki:
photo.jpg (62.3 KB)
otwórz | pobierz
legnica-00025.jpg (19.4 KB)
otwórz | pobierz
Brücke über den Mühlgraben mickiewicza.jpg (1.39 MB)
otwórz | pobierz
Re: Młynówka
23 lut 2013 - 22:30:57
griszka - czwarte zdjęcie to mogą być okolice obecnego rolnika
piate to ulica Korfantego w kierunku powstańców śląskich
szóste - Na początku byłem przekonany, że to fragment młynówki obok browaru (bardzo podobne wieżyczki na narożnikach budynku, ale przyjrzałem sie temu dokładniej i sądzę, że to raczej nie jest browar, ale podobieństwo jest bardzo duże



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-23 22:56 przez KWAZAR.
Re: Młynówka
24 lut 2013 - 01:18:01
Zalazłem w necie zdjęcie początku Młynówki na ul. Młynarskiej. Ten murek stał w niezmienionym kształcie do wyburzenia bloku na rożnego Młynarska a św. Piotra.
Załączniki:
Młynówka-ul.-Młynarska.jpg (1.64 MB)
otwórz | pobierz
Re: Młynówka
24 lut 2013 - 11:50:08
Kwazar - a nie jest tak, że Młynówka zaczyna się w parku? Rolnik jest trochę dalej :)

Ostatnie zdjęcie to chyba też nie jest Żeglarska, przecież Młynówka płynęła przy Korfantego, po przeciwnej stronie Żeglarskiej/Jordana.
Re: Młynówka
24 lut 2013 - 11:58:33
Zdjęcie nr 6 to chyba nie jest Młynówka, a Kaczawa (widok od mostu w kierunku parku), a podobne budynki są przy ul Żeglarskiej w rejonie Herbapolu
Re: Młynówka
24 lut 2013 - 12:00:25
Szanowni "młynówkowcy", zróbmy sobie spacer od początku (jaz przy jaworzyńskiej) do ujścia. Myślę, że jak się trochę ociepli a zieleń jeszcze nie ruszy, warto wybrać się na taką wycieczkę. Można będzie wyjaśnić wiele spraw o których piszecie, jednocześnie mile spędzając czas. Kto jest za?
Re: Młynówka
24 lut 2013 - 13:45:20
Pierwotnie tez byłem przekonany ze młynówka zaczyna swój bieg w parku za mostem bielanskim, wystarczy jednak prześledzić stare mapy a nawet tą współczesna z googla i widać na nich, ze swój bieg zaczyna w okolicach ulicy Lipnickiej, jazu na Kaczawie.
Anonimowy użytkownik
Re: Młynówka
24 lut 2013 - 13:59:52
Jestem za.Przy okazji można sprawdzić czy ta mapka nie mija się z rzeczywistością.Na biało ma płynąc nadal ,na czerwono ma być przykryta.Prosiłbym o weryfikację tych dwóch zdjęć.Internet mówi ,ze to koryto Młynówki.Dla mnie to jest Kaczawa,nie Młynówka.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-24 14:08 przez Kosa25.
Załączniki:
przebieg.jpg (283.8 KB)
otwórz | pobierz
ZFevK (1).jpg (402.2 KB)
otwórz | pobierz
3U8si.jpg (438 KB)
otwórz | pobierz
Re: Młynówka
25 lut 2013 - 14:46:16
Czekam na termin i idę

Maciej z Legnicy
Re: Młynówka
25 lut 2013 - 14:52:22
4 -stary folusz nad Młynówką

Maciej z Legnicy
Re: Młynówka
25 lut 2013 - 15:38:36
Co do pomysłu przejścia biegiem młynówki to jestem, za ale jak śnieg i błoto znikną, ale zanim wystartuje zielsko. Od źródeł młynówki, czyli wodospadu na Kaczawie do ulgi w parku to trzy kilometry to nie wiele a może być całkiem fajny spacer.
Re: Młynówka
06 mar 2013 - 15:00:45
Dzisiaj postanowiłem przejść się nad źródła Młynówki. Więc wrzucam zdjęcia, które pokazują stan dzisiejszy źródeł Młynówki. Na pierwszym widać wodospad, przy którym zaczyna swój bieg Młynówka. Na drugim między tymi ceownikami jest ujęcie wody do Młynówki na górze widać właz do kanału przed zaworem obok włazu jest nie widoczne na tym zdjęciu gniazdo na klucz do zaworu. Na trzecim widać właściwą Młynówkę wypływającą pod mostkiem z kolektora, który ma około pięćdziesiąt metrów.
Załączniki:
Wodospad-na-Kaczawie-od-którego-zaczyna-płynąć-Młynówka.jpg (1.69 MB)
otwórz | pobierz
Między-tymi-ceownikami-poniżej-lustra-wody-zaczyna-się-ujęcie-Młynówki.jpg (1.87 MB)
otwórz | pobierz
PICT0130.jpg (1.97 MB)
otwórz | pobierz
Re: Młynówka
06 mar 2013 - 15:16:12
Na tych zdjęciach widać Młynówkę na odcinku od źródeł do ul. jaworzyńskiej
Załączniki:
Tak-wygląda-Młynówka-u-źródeł.jpg (1.95 MB)
otwórz | pobierz
Widok w kierunku wodospadu.jpg (1.86 MB)
otwórz | pobierz
Widok w kierunku ul. Jaworzyńskiej.jpg (1.92 MB)
otwórz | pobierz
Re: Młynówka
06 mar 2013 - 23:22:31
I tak wyglądał wspólny spacer.

Maciej z Legnicy
Re: Młynówka
01 kwi 2013 - 23:24:31
moi drodzy forumowicze,młynówka zaczyna swoj bieg przy wodospadzie na Kaczawie na Przybkowie. W okolicach ulicy Stromej czesc jej nurtu mogla byc ponownie kierowana do Kaczawy, badz dalej plynac przez czesc parku i dalej wzdluz ul.Mickiewicza zasilajac łaznie miejską,dalej przebiegala w poblizu ul.Reymonta /tu mostek nad Młynówką prowadził do Palmiarnii/i dalej wzdłuż ulicy Korfantego/dawna Dzierżynskiego /do Koziego Stawu.Wielokrotnie jezdziłem po Młynówce na CAŁYM jej przebiegu na łyżwach,trzeba było przejeżdżac pod licznymi mostkami-uważać na głowę,zadziwiające jest że,nikt nie zamieszcza zdjęć z lat~~1965~~1975 bo to w tych latach??po niej ślizgałem się.pamiętam też napełnianie i opróżnianie Koziego Stawu,jestem też zannteresowany jak obecnie jest jego opróżnianie możliwe! plan Młynówki,młyna,browaru ktos narysował w stanie"pomrocznosci jasnej"POZDRO! sorrki za znaki, osoba która podjęła decyzję,pewnie ta sama- wydała zgodę na budowę" kloca mieszkalo-płytowego" na PL.Orląt Lwowskich--ul.Kościuszki pownna za to odpokutować....,szukajmy fotek z lat 1965~~ 1975 jerry55
Re: Młynówka
04 kwi 2013 - 12:34:11
Właśnie przeglądając swoje archiwum na temat Legnicy znalazłem mapkę przedstawiającą miedz innymi przebieg Młynówki w okolicy obecnej poczty i ul. Głogowskiej.
Załączniki:
Młynówka-1846-r.jpg (1.68 MB)
otwórz | pobierz
Re: Młynówka
14 kwi 2013 - 22:35:27
Młynówka to kanał?... bo chyba nie rzeka.
Re: Młynówka
15 kwi 2013 - 11:03:36
Odnośnie zdjęcia ul. Głogowskiej przy "nasypie kolejowym" to myszę stwierdzić, że są to wierutne bzdury. Co udowadnia zdjęcie zamieszczone na portalu, bo w tym miejscu mieściła się przedstawiona na zdjęciu:"Gospoda Rotes Haus mieszcząca się przy ul. Głogowskiej na karcie z 1929 r. ze zbioru Z.Grosickiego" i w dokładnie tym miescu znajdował się taras tego lokalu. Młynówka była starannie przykryta. Wylot tego zamkniętego kanału znajdował się po drugiej stronie ulicy Głogowskiej w odległości około 50 metrów od tego miejsca. I praktycznie odkryty w całóści płynął do Czarnej Wody. Jak przebiegało koryto młynówki przedstawia poniższa mapka ( część Planu Miasta).
Re: Młynówka
15 kwi 2013 - 11:08:39
To była jak najbardziej rzeka, w odczuciu mieszkańców! Jednak zgodnie z definicjami nie można jej nazwać rzeką, a jednak kanałem, który łączył Kaczawę w okolicach jazu (początek Młynówki) i Czarną wodę.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-04-15 11:55 przez Piotr_KP.
Anonimowy użytkownik
Re: Młynówka
15 kwi 2013 - 13:32:29
Świetna robota Panie Piotrze.Młynówka kończyła swój bieg na wysokości ulicy Północnej wpadając do Czarnej.Obecnie w miejscu gdzie kiedyś kończył się kanał stoją jakieś budynki.Na planie który pan wrzucił jest śmieszna rzecz.Wygląda to tak jakby Młynówka niewiele ustępowała szerokością Czarnej.Przy tym wygląda to na zamknięty obieg,co może wprowadzić w błąd nielegniczan.Autor planu nie narysował dalszego biegu Czarnej.Reasumując przydałaby się porządna mapa z zaznaczeniem biegu Młynówki na
a)przedwojennym szczegółowym planie miasta
b)stanie obecnym
Działanie inne :
1.popularyzacja tematu Młynówki-może osobny artykuł na portalu kiedyś
2.przypomnienie urzędasom,ze mogliby zrobić coś w tym kierunku np.odsłaniajac fragment koryta z odpowiednią tablicą informacyjną - w niektórych miastach widziałem podobne inicjatywy.i mogą to zrobić na miejskim gruncie bo na prywatnym to nie jest takie proste.
3.Koniec listy życzeń
Re: Młynówka
15 kwi 2013 - 20:03:57
Młynówka nie jest rzeką. Jest urządzeniem wodnym (naprawdę) służącym jako napęd młynów, turbin energetycznych etc. Można też ją nazwać kanałem (sztuczny ciek, łączący dwa cieki naturalne: rzeki, jeziora itp. Rzeka jest ciekiem naturalnym.
Re: Młynówka
05 cze 2013 - 22:00:10
Będąc na ul. Henryka Jordana zauważyłem w podwórku budynku Nr. 16 krąg kamienny przypominający pokrywę studni i rzeczywiście studnia w doskonałym stanie tylko pompy brakuje, choć w środku widać, że jest zainstalowany ssak. Ciekawe czy jeszcze z niej korzystają. Nie bardzo miałem czas by zapukać do któregoś z mieszkańców i się zapytać czy ją jeszcze używają, jeśli nie to, od kiedy. Może jeszcze ktoś mieszka, co pamięta jej powojenną historie. Teraz przyglądając się zdjęciu zwróciłem uwagę na komórki prawdo podobnie budynek jest niepodpiwniczony.
Załączniki:
Studnia ul. Henryka Jordana 16.jpg (1.75 MB)
otwórz | pobierz
Wnętrze studni ul. Henryka Jordana 16.jpg (1.45 MB)
otwórz | pobierz
Re: Młynówka
06 cze 2013 - 01:24:55
Janbro
zdarza mi się tam często chodzić na spacery z najmłodszym, ale studni nie zauważyłem bo nie ma już pompy, teraz jeszcze bardziej dokładnie będe zwracał uwagę po czym się chodzi:]

tak na marginesie kiedy następna część przechadzki śladami młynówki?

Pozdrawiam
Paweł
Re: Młynówka
06 cze 2013 - 20:45:56
Witam.Wrzucam mapkę na której dość dobrze widać ujście Młynówki. Pozdrawiam.
....dołączam mapkę miasta i terenu miejskiego, szkoda że nie można w pełnej rozdziałce (ok.20 Mb)
Pozdrawiam.

boguslawmakowski



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-06-12 13:08 przez boguslawmakowski.
Załączniki:
Stadtplan_Liegnitz_1905.jpg (1.86 MB)
otwórz | pobierz
Stadtbereichplan Liegnitz.jpg (1.96 MB)
otwórz | pobierz
Re: Młynówka
06 cze 2013 - 23:15:53
Rozmawiałem ostatnio ze swoim szwagrem, który mówił, że podczas prac ziemnych, znaleźli bardzo dobrze zachowaną studnię przy ulicy partyzantów/plac warzywny. Zlokalizowana gdzieś przy krawężniku w okolicy rynku [goo.gl] niestety z przyczyn oczywistych, jak szybko ją odkopali tak szybko ją zakopali.
Re: Młynówka
12 cze 2013 - 22:36:47
W sobotę 15 o godz. 11 przy "trybunie"

Maciej z Legnicy
Re: Młynówka
03 lip 2013 - 20:20:06
Byłem dziś nad Młynówką - sucha. Pięknie widać belki po foluszu. Może warto wykorzystać brak wody i pogrzebać w mule? Jakby co, to ja chętny. Czekam na wspólników :)

Maciej z Legnicy
Re: Młynówka
04 lip 2013 - 13:31:14
Byłem dzisiaj nad Młynówką z Maćkiem w miejscu, o którym on pisze wrzucam zdjęcia belek, które najprawdopodobniej tworzy konstrukcję progu wodnego przy foluszu.
Załączniki:
Gwóźdź-w-belce.jpg (1.33 MB)
otwórz | pobierz
Belki-progu-wodnego.jpg (1.88 MB)
otwórz | pobierz
Re: Młynówka
04 lip 2013 - 22:18:10
Kiedyś coś tam widziałem ale te gwoździe... ciekawe czy coś w mule można jeszcze znaleźć?

Pozdrawiam
Paweł
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]