Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
Wysłane przez Maciej z Legnicy 
Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
08 lut 2012 - 13:17:13
Dlaczego autorzy strony dodali informację "później zwany pomnikiem braterstwa". Jeżeli juz to nalezy dodać wszystkie nazwy jakie nadano temu pomnikowi. Nie można wydać "Pana Tadeusza" pt. "Przygody seksualne Telimeny" bo chronią ten tytuł prawa autorskie. Tak samop nie można zmieniać nazwy i idei pomnika, który powstał jako Pomnik wdzięczności dla Armii Radzieckiej. To nazwanie nosi w sobie idee oraz zamysł i przesłanie jakie sobą niesie. Nie zakłamujmy historii chociaż na tym portalu.

Maciej z Legnicy
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
08 lut 2012 - 14:49:04
Może dlatego, że ten pomnik, to największy opciach dla naszego miasta. Równie dobrze można by postawić pomnik Hitlerowi.
Dzięki Armii Radzieckiej nie mamy w Legnicy starówki, zamek został praktycznie wybudowany na nowo,a nasze miasto zatrzymało się w rozwoju.
Legnica przed wojna (83,5 tyś mieszkańców) była wielkości Torunia, Radomia, a takie miasta jak Rzeszów, Zielona Góra, Wałbrzych itd. były miasteczkami. Obecnie te miasta są sporo, a nawet kilkukrotnie większe od naszego i to w dużej mierze dzieki A.R.
Jeśli już urzywa s ię nazwy "Pomnik Wdzięczności", to tylko w cudzysłowiu i z przymróżeniem oka ;)
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
08 lut 2012 - 16:39:37
Nazwa Pomnik Braterstwa Broni oficjalnie pojawiła się w latach 2004 -2005 r., kiedy wystawiono tablicę stojącą obok. W tym czasie istniał konflikt partyjny pomiędzy Prezydentem miasta Tadeuszem Krzakowskim, a posłanką Broinisławą Kowalską. Pojawienie się tablicy z dużym napisem: "Pomnik Braterstwa Broni" mieszkańcy miasta przyjęli jako koniec konfliktu w/w osób i swoisty prezent dla posłanki ziemii legnickiej. :)

Maciej z Legnicy
lmu
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
09 lut 2012 - 14:50:27
"Dzięki Armii Radzieckiej nie mamy w Legnicy starówki."
Może jakieś konkrety z tym związane.
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
09 lut 2012 - 17:00:45
Nie zwalajmy wszystkiego na Rosjan. Co nieco tam spalili, ale własciwe zniszczenie starówki nalezy przypisać władzom, architektom i innym decydującym wówczas Polakom. Jak to było mozna wyczytać w Szkicach Legnickich w artykule Bartka Rodaka.
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
11 lut 2012 - 19:24:53
No może z tą starówką trochę przesadziłem, ale też nie do końca, bo w ramach "imprezy" z okazji zwycięstwa nad hitlerowskim faszyzmem AR podpaliła zamek i część starówki w jego okolicy. Pamiętajmy, że zabudowa Grodzkiej, Zamkowej, Środkowej, Partyzantów była bardzo ciasna i nie trzeba było wiele ognia, żeby jedna kamienica zajęła się od drugiej.
A "nasza" władza dokończyła dzieła zniszczenia. Powiem szczerze, że potrafiłbym im wybaczyć zniszczenie starówki (bez względu na to czyje to dzieło), ponieważ większość kamienic była ciasna, bez wygód i w nie ciekawym stanie, a wyburzanie takiej zabudowy, to też nie nasz wymysł. Nadmienię chociażby barokowy pałac Hochbergów:

na którego miejscu postawiono klinkierowy pasaż.

Czy zabudowę ulicy Biskupiej, która kiedyś przylegała do prezbiterium kościoła mariackiego.




Ale zniszczenie i wyburzenie zewnętrznego pierściania Rynku, to naprawdę cięzko mi przetrawić.
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
25 lut 2012 - 22:09:52
Pokazany zaułek w średniowieczu nosił nazwę Kullgasse, co można by przetłumaczyć jako Zaułek Żebraczy. Kull był, i jeszcze jest wykorzystywany we Włoszech, jako przyrząd do zbierania datków - tacy. Takiego samego przyrządu używali żebracy. Był to rozwidlony kij zakończony mieszkiem, który podsuwano przechodzącym "pod nos" z prośbą o datek. Służył jednocześnie chromym do poruszania się. Stąd dzisiejsza nazwa kul inwalidzkich. Powinno się mówić w liczbie pojedynczej kull, a w liczbie mnogiej np. dwa kulle. Jednak zmiany językowe spowodawały, że dziś mówimy w li. poj. - kula, a w mnogiej - kule.

Maciej z Legnicy



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-26 21:22 przez Maciej z Legnicy.
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
25 lut 2012 - 22:14:41
"bo w ramach "imprezy" z okazji zwycięstwa nad hitlerowskim faszyzmem AR podpaliła zamek"
AR - Armia Radziecka powstała w styczniu 1946 r.; zwycięstwo nad hitlerowskim faszyzmem odniosła ACz - Armia Czerwona - nie nalezy mylić tych dwóch pojęć.

Maciej z Legnicy
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
26 lut 2012 - 20:41:31
Witam, gdzieś wyczytałem (nie pamiętam już w jakim opracowaniu) , że miasto Legnica (jako podmiot) zaciągało pożyczkę od społeczeństwa na budowę tego pomnika. Na allegro jakiś czas temu ktoś sprzedawał taki dokument. Ciekaw jestem, czy dzisiejsze władze miasta jak następcy prawni poprzednich władz, tych z lat 50-tych musieliby wykupić takie dokumenty, czyli spłacić pożyczkę.
A swoja droga nie mam pojęcia dlaczego Prezydent Legnicy tak uparcie broni tego pomnika i dlaczego nie upomina się o zadośćuczynienie za zniszczenia jakich dokonała AR na terenie Legnicy. No i czy ktoś policzył ilu przestępstw na Polakach dokonali Rosjanie? Może ktoś zna odpowiedzi na te pytania?
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
26 lut 2012 - 22:10:04
To źle czytałeś. Były rozprowadzane cegiełki na budowę pomnika. Wygladało to tak, że przy wypłacie stał obok odpowiedni człowiek i zamiast jednej stówy czy pięćdziesiątki otrzymywało się cegiełkę z pomnikiem. Nalażało ją przyjąc z uśmiechem. Często odmowa zamiany gotówki na cegiełkę kończyła się utrata pracy, a premii to napewno. Miasto do dziś nie rozliczyło się z hutą w Gliwicach za odlanie pomnika. Skoro więc "społeczeństwo" "dobrowolnie" cegiełki kupowało to miasta nie jest mu nic dłużne.
A swoja droga nie mam pojęcia dlaczego Prezydent Legnicy tak uparcie broni tego pomnika - ja też nie. Chyba, że spełnia zlecone mu zadanie.
Co do przestępstw AR to chyba się nie doliczymy i są nie do spłacenia.

Maciej z Legnicy
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
11 mar 2012 - 19:16:44
pomnik radziecki przy ul. Lwowskiej



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-03-16 19:48 przez rroobbeerrtt945.
Załączniki:
357434.jpg (92.3 KB)
otwórz | pobierz
357436.jpg (110 KB)
otwórz | pobierz
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
20 mar 2012 - 20:46:24
Czy pomnik wdzięczności stał pierwotnie w innym miejscu ???
Załączniki:
5_na_prl.jpg (67.1 KB)
otwórz | pobierz
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
20 mar 2012 - 20:59:13
w tle widać prawdopodobnie budynek, który zburzono i postawiono urząd wojewódzki czyli obecne starostwo powiatowe. Zdjęcie zapewne z przelomu l.50/60 kiedy jeszcze nie wyburzono nam miasta.
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
20 mar 2012 - 21:53:38
zmyliło mnie to, że na tym zdjęciu widoczna jest tylko prawa strona wyburzonego gmachu - doskonale to widac na tym zdjeciu [wroclaw.hydral.com.pl]
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
19 mar 2013 - 16:41:10
Pomnik na placu słowiańskim powinien już dawno zobaczyć hute od środka, jest dla mnie niepojęte że na historii w szkole uczyłem sie o krzywdach które nam wyrządzili rosjanie po czym wychodziłem ze szkoły i ukazywał mi sie ten absurdalny pomnik. Mi jako osobie która nie miała możliwości zobaczenia dawnej pięknej legnicy pozostaje pozazdrościc ludziom które miały ten zaszczyt oraz współczuć im że za ich życia spalono serce pięknego miasta po czym z biegiem lat palono kolejne narządy i nikt z tym nic nie robił.

P.S. Może doczekamy dnia kiedy zamiast pomnika upamietniającego ludzi którzy zabrali nam,wam wolność i możliwość rozwoju na poziomie państw zachodu stanie pomnik ukazujący kogoś lub coś z czego/kogo możemy być naprawdę dumni i bez wstydu pokażemy go kuzynom z zachodu.
Pozdrawiam



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-19 16:42 przez mareksix.
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
19 mar 2013 - 17:02:56
Pomnik stoi dzięki osobistej decyzji i opiece prezydenta miasta - Tadeusz Krzakowskiego, który odrzucił uchwałę RM wraz z marszałkiem województwa, wykorzystując w tym celu nadinterpretacje przepisów. Tak więc wszelkie pretensje można kierować tylko do obecnego prezydenta miasta. Mimo to, że usilnie próbuje zmienić nazwę pomnika, wielu legniczan nie daje się oszukać i pamięta prawidłową nazwę. Sam prezydent też się jej wstydzi o czym świadczy fakt nieprzywracania napisów na pomniku. Znajomy Rosjanin wyjeżdżając z Legnicy powiedział: "My wyjeżdżamy, ale ty nie wiesz ilu nas tu jeszcze pozostanie." Pomnik zniknie, jak ostatni "wierny komunie" opuści Legnicę. A osobiście "kuzynom z zachodu" pokazuję pomnik, jako pomnik "nowoczesnej rodziny", o którą wiele lat walczyli np. w Holandii, a my już w 1951 roku pomnik "jej" postawiliśmy. :)

Maciej z Legnicy
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
19 mar 2013 - 17:42:11
Dziękuje panie Maćku z Legnicy za odpowiedź :) Szkoda że nie mam kuzyna w holandii :) Pozdrawiam
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
20 mar 2013 - 09:44:32
A ja doleję łyżkę dziegciu, skoro już temat wypłynął...

Bedąc nieco młodszym jak papkę łapałem niechęc do Rosjan, którzy na pół wieku zajeli pół Legnicy i ponoć spalili "cały" historyczny obszar legnickiego śródmieścia...

Z wiekiem podchodzę do tego tematu nieco bardziej racjonalnie...

Chcąc nie chcąc pomnik to już część "nowożytnej" polskiej historii Legnicy... Śmiem twierdzić, że to jeden z najbardziej znanych elementów w powojennej historii miasta...

Fakt, że Legnica jest nadal "czerwonym" miastem zawdzięczać możemy tylko sobie, znajomym i rodzinom, którzy co cztery lata nadal wybierają takich, a nie innych kandydatów do RM i na urząd Prezydenta...

Można dyskutować nt. przeniesienia pomnika, ale nie posuwałbym się do jego zniszczenia... To fragment historii miasta, a to, że nasza historia nie zawsze jest kolorowa, pozytywna czy napawająca dumą - taka jest historia...

I kolejna kwestia - co zamiast? Zlikwidować i przenieść dla samego faktu? Pozostawienie pustego postumentu?

Plac Słowiański to zbyt reprezentacyjne miejsce, aby świeciło pustką po pomniku... Wniosek - zamiast walczyć dla idei zniszczenia/przeniesienia pomnika może lepiej skupić się na idei postawienia nowego pomnika, "godnego" miasta Legnicy... Wówczas Ci, którzy się wahają czy nie mają zdania w tej kwestii dość łatwo mogą poprzeć nową ideę...

I tu zaczyna się najciekawsza część... Jaki pomnik, ku czci kogo lub czego... Najnowsza historia to jednak brak na tyle wyrazistej postaci związanej z Legnicą, aby jej postawić pomnik...

Dla mnie rozwiązanie jest jedno... A w zasadzie dwa... Mimo wszystko sięgnięcie do dawnej historii miasta i ustawienie na postumencie pomnika Henryka Pobożnego, jako księcia, który oddał życie za wiarę, kulturę i miasto...

Bądź skupienie się na pomniku Bitwy pod Legnicą... Dla mnie niedorzecznością jest, że w mieście, u bram którego powstrzymano tatarską nawałę w przestrzeni miasta tylko na Skwerze Orląt Lwowskich, na obelisku jest wzmianka o tym zdarzeniu... Choć i to dobrze... Dla przykładu w mojej Warszawie znam przynajmniej cztery miejsca, w których jest o tym zdarzeniu mowa, a są to m.in. tak znaczące dla miasta i kraju miejsca jak Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Jazdy Polskiej i drzwi wejściowe do Katedry Wojska Polskiego... Skoro w Warszawie bitwa może być uhonorowana wielokrotnie, to dlaczego w Legnicy, głównym zainteresowanym nie pójść tym śladem?

Polecam powyższe pod rozwagę...
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
20 mar 2013 - 10:20:47
NIestety ten pomnik należy do naszej historii i długo tak będzie bo nawet gdyby go usunąć w pamięci zostanie. Zgadzam się z tym że na placu słowiańskim musi stać jakiś pomnik i uważam że bardzo dobre pomysły pan podał, zresztą wybór duży nie jest. Z dwóch możliwości które pan podał bardziej przychylilbym się do pomnika bitwy pod legnicą chociaż i Henryk Pobożny powinien mieć swoje wyjątkowe miejsce, przecież to nasza historia i trzeba ja pielęgnować.
Pozdrawiam
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
20 mar 2013 - 10:37:47
Można by tam postawić pomnik zbiorowy: Henryk I Brodaty, św. Jadwiga i Henryk II Pobożny. Były to osoby, które znacząco przyczyniły się nie tylko dla miasta , ale i dla regionu.
Henryk I Brodaty - uważam jeden z najlepszych ekonomistów średniowiecza. On zaczął rozwój naszego grodu. Zarzut o ściąganiu niemieckich kolonistów jest niezasadny, o ile rozumie się politykę tamtych czasów.
Jadwiga - opiekunka ludu śląskiego;
Henryk II Pobożny - wiadomo.
Henrykowie przyczynili się do powstania nazwy "państwa Henryków". Pretendowali do korony polskiej, i kto wie, czy nie mielibyśmy króla z Legnicy, gdyby nie nawała mongolska.
Zwróćmy uwagę, że poza nazwą ulicy i plafonem, na kolumnie kommemoratywnej upamiętniającej 2000 lat chrześcijaństwa, nie spotkamy nazwy członków rodziny piastowskiej.
Czy jest w Legnicy ślad upamiętniający Henryka I lub św. Jadwigę? (pomijam tu kościół pw. św. Jadwigi Śl.)
Ostatnio RM podjęła uchwałę o postawieniu pomnika Władysława Jagiełły. Czy ten wielki król dla Polski wiedział, gdzie jest Legnica?
Dla radnych liczy się polityka, a nie miłość do miasta.
Co do wyborów. Polakom wmawia się, że żyją w kraju demokratycznym i oni w to uwierzyli. Głosują na tych, których im partia podsunie. A te składają się z kanapowych klik, które między sobą ustalają kandydatów. Dużo by mówić, ale nie miejsce o tym na naszym forum.

Maciej z Legnicy
Anonimowy użytkownik
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
20 mar 2013 - 11:40:36
Nie byłbym sobą gdybym czegoś o pomniku nie napisał.Wiec tak:
Będąc nieco młodszym(de facto jestem nieco po 20) karmiłem się pięknymi polskimi serialami w których Armia Czerwona przedstawiona była jako nasi odwieczni przyjaciele. Żółte tygryski,bajeczki o generale który nie kłaniał się kulom itp.
Po latach żmudnego odkrywania zakłamanej rzeczywistości mniej więcej wiem jak to wyglądało.Niestety nadal w polskiej historiografii często zauważalne są trendy postsowieckie.Nie mówię już o Zachodzie bo to temat rzeka.Legnica jest całkiem niezłym przykładem podobnej mentalności.Do ,,Małej Moskwy'' podchodzi się raczej sentymentalnie i to zwykle bardzo ciepło(wiadomo o kim mówię?) Naprawdę chciałbym zobaczyć kiedyś rzetelne rozliczenie z historią.A wracając do pomnika,który jest bardzo kontrowersyjny.Do żołnierzy II Armii nic nie mam.Szkoda Polaków którzy pod bezsensownym sowieckim przywództwem złożyli daninę krwi.Zostawię dla siebie co myślę o Karolu Świerczewskim.Niech każdy sam go sobie osądzi.Dla mnie(staram się być delikatny)
to internacjonalna,bolszewicka kreatura która w 1920 roku walczy po stronie? To jest bardzo dobre pytanie.I inna kwesta.Armia Czerwona czy Armia Radziecka to także mocno kontrowersyjne sprawy.Nie radziłbym wysłać pomnika do huty.Natomiast dla mnie nie ulega wątpliwości,ze pomnik trzeba przenieść.Pytanie gdzie.Cmentarz (bez ochrony)to szalony pomysł.Wiecie ile wynosi złomowa wartość pomnika? kto go będzie pilnował skoro nikt nie potrafi zapanować nad hołotą,która ostatnio dwukrotnie cmentarz zdewastowała?Przypominam,że kiedyś w Polsce głośne były zniknięcia pomników-czołgów T-34.I to ukradli je zwykli złomiarze.
I kończąc temat.Sowietologiem nie jest żadnym,przynajmniej profesjonalnie.Nie mam żadnego świstka papieru,który stwierdzałby
znajomość zagadnienia.Ale jest coś zastanawiajacego.Czy forumowicze wiedzą jak wyglądała w praktyce Armia Czerwona?
Tutaj należy zupełnie odciąć zbrodniczy system od zwykłych Rosjan(choc oczywiscie nie jest to podział białe-czarne).Na ,,dezerterów'' i ,,elementy kontrewolucyjne'' spadał niesamowity system represji.Oddziały zaporowe,jednostki NKWD,bataliony karne,odpowiedzialność zbiorowa wobec rodzin,,wrogów ojczyzny'',obozy filtracyjne itp.Nie rzucałby tak ślepo w Armię Czerwoną
kamieniami.I wydaje się,ze na odrobinę pamięci zasługują Rosjanie przez jeden diabelski reżim zmuszeni do walki z równie diabelskim systemem.Oderwani od rodzin,ojczystej ziemi giną pod zupełnie dla nich abstrakcyjnych Liegnitz czy Berlinem.
Nie lubię patrzenia na zawiłe sprawy bardzo płytko.Szaleństwem wydaje mi się zarówno gloryfikacja jak i bezmyślna nienawiść do wszystkiego co rosyjskie.
Generalnie to też jest problem z postrzeganiem procesów sowieckiej Rosji przez pryzmat XXI wieku.To są rzeczy nie do wyobrażenia jakie piekło zgotowano ludziom.I mówcie sobie co chcecie ja tam bolszewikom nie mam zamiaru wybaczać.
Zbrodniarzy powinno się sądzić a nie balsamować.Znikam zanim polecę za,, obraźliwe treści''
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
20 mar 2013 - 11:58:12
Uważam że nie można ale trzeba postawic tam taki pomnik, jakby usiąść i sie zastanowic to napewno wymyśliłoby sie coś odpowiedniego, ale niestety jest jak jest póki młodzi nie dostaną szansy na wygryzienie komuchów to nic sie nie zmieni ale nie ma co zaśmiecać forum debatą o polityce ( choć czasem jest to nieuniknione) bo nie o to tu chodzi.
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
20 mar 2013 - 17:27:01
W nocy 23/24 marca 1944 ze stalagu luft III( Żagań)uciekło 76 pilotów alianckich wtym 6 polaków.!Ucieczka powiodla sie tylko 3 pilotom Na osobisty rozkaz Hitlera zamordowan 50(6polaków}.Ciała 11 lotników, między innymi PORUCZNIKA WŁODZIMIERZA KOLANOWSKIEGO z 301polskiego Dywizjonu RAF skremowano w Lignitz.Takim ludziom stawiać pomniki a nie ruskim wyzwolicielom.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-20 18:50 przez rroobbeerrtt945.
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
22 mar 2013 - 10:17:15
Praktycznie nie wchodziłem na ten wątek. Pomnik wdzięczności nigdy nie był moim idolem właściwie od lat, kiedy jako tak zaczynałem rozumieć historie. Pamiętam, jako starszy nastolatek jak przechodziliśmy przed pomnikiem to szliśmy z tyłu pomnika, aby nie defilować przed frontem a były to lata sześćdziesiąte. I jeszcze coś mi się przypomniało pracowałem swego czasu z gościem, który był po wojnie stróżem na terenie Legnicy zaraz po wojnie miał do dyspozycji furmankę woźnicę no i giwerę zresztą woźnica też pracował z nami. Opowiadali coś takiego, że po zrzuceniu pomnika Wilhelma c cokołu ktoś ukradł zadek konia i dopiero na jesień odnaleziono go w czasie żniw w zbożu poza miastem. Przez lata mówiło się, że z pomnika Wilhelma odlano pomnik wdzięczności. Ciekawe ile w tym prawdy i jak sobie poradzili z uzupełnieniem ubytku, czyli zadu wierzchowca Wilhelma.
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
05 maj 2013 - 14:59:10
Może zamiast burzyć, czas zacząć budować? Może zamiast zacierać historię Legnicy, należy ją kultywować, uczyć jej i przekazywać ją kolejnym pokoleniom?

Ten pomnik "pedofili" jest częścią miejskiej tkanki. Za 100 lat przeciętny legniczanin nie będzie pewnie nawet wiedział, że kiedyś - sto parędziesiąt lat temu - Legnica była wielkim radzieckim garnizonem. Ten pomnik będzie o tym epizodzie w historii miasta przypominał. Zostawmy go. Tym bardziej że przedstawia nie jakiegoś radzieckiego generała, komunistycznego działacza politycznego, ale parę szeregowych żołnierzy i Bogu ducha winne dziecko.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-05-05 15:12 przez septemberlicht.
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
05 maj 2013 - 22:30:01
Bzdura nieuka. "Za 100 lat przeciętny legniczanin nie będzie pewnie nawet wiedział, że kiedyś - sto parędziesiąt lat temu - Legnica..." i złożyła wdzięczność za okupację. Jedyny pomnik na świecie wdzięczności okupantowi. Jeżeli tak Ci na tej "parze szeregowych żołnierzy zależy to czemu ich obrażasz nazywając "pedofilami'? Zdecyduj się.

Maciej z Legnicy
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
06 maj 2013 - 09:42:15
Przyjacielu, przypuszczam że twoje tytuły naukowe (których zapewne nie posiadasz, no może z wyjątkiem: 'technik rolnictwa'), raczej nie uprawniają cię do szafowania inwektywami typu "Bzdury nieuka". Uspokój się więc nieco, bo jeszcze pomyślę, że nie dość iż chowany byłeś w chlewie, to jeszcze masz schorowane nerwy. Zdejmij więc gumofilce, odłóż widły w bok i głęboko, relaksacyjnie odetchnij powietrzem znad podlegnickich niw i łąk.

Co do okupacji - nie wiem, gdzie spędziłeś przyjacielu ostatnich kilkadziesiąt lat życia (może na Księżycu). Ja mieszkałem tu gdzie mieszkam i szczerze mówiąc, żadnych okupantów w powojennej Polsce nie pamiętam. Będę wdzięczny za zacytowanie źródeł naukowych mówiących o tym, że po 1945 r. Polska była pod czyjąkolwiek okupacją. A jaka okupacja, tacy i okupanci.

A tak poważnie mówiąc - ktoś kto mówi, że po 1945 r. Polska była pod okupacją dowodzi tego, że albo nie zna znaczenia słów których używa, albo że nienawiść go zaślepia i odbiera rozum. Nic innego nie pozwala mi tłumaczyć zachowania kogoś, kto nie odróżnia polskiej codzienności Anno Domini 1940 i Anno Domini 1980. Pomijam głęboką niestosowność tego typu rozumowania, która obraża wszystkich tych, którym przyszło przeżyć piekło niemieckiej okupacji. Ze wszystkimi jej okropieństwami - łapankami, publicznym egzekucjami na ulicach, obozami koncentracyjnymi, zakazem edukacji, tłamszeniem wszelkich przejawów polskości.
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
06 maj 2013 - 22:52:59
Polecam na początek trylogię "Opowiedział mi Maks" - Jana Smalewskiego. Potem możemy podyskutować. Pogadaj także z lwowiakami, których wiele jest w Legnicy. Przeżyli obie okupacje, a więc mają skalę porównawczą, może Ci coś wyjaśnią. Do inwektyw i tonu Twojej wypowiedzi nie będę się odnosił gdyż jest to poniżej mojej godności. Trudno gniewać się na szczeniaka, który z radości sika po nogach. Co do źródeł to polecam na początek "Małą Moskwę" Wojciecha Konduszy. Dziękuję za głos, który wskazuje na to, że jeszcze wiele pracy przed rodzicami i nauczycielami.
I na koniec - każdy żołnierz stacjonujący nie na swojej ziemi i wbrew woli narodu, chcesz czy nie, jest okupantem. Stawianie pomnika wdzięczności armii okupującej jest pluciem w twarz narodowi.

Maciej z Legnicy
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
06 maj 2013 - 23:28:15
Maciek szkoda czasu dla gościa. Jak przeczytałem jego tekst to jak bym czytał komentarz na Onecie czasami podejrzewam, że oni w to wierzą, co piszą.
Re: Pomnik wdzdięcznościu dla Armii Radzieckiej
07 maj 2013 - 09:28:13
Do Septemberliht, Macieja i Janbro. Panowie więcej szacunku dla siebie wzajemnie. Zrobiliście z fajnego miejsca służącego śledzeniu historii naszego miasta magiel. Taki przedwojenny. Spotkajcie się może przy piwie i pogadajcie. Może wymiana poglądów pozwoli Wam ich zrozumienie i poszanowanie. A tak od siebie dodam, że nigdy nie rozumiałem ekstermistów.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]