Energetyka
Wysłane przez janbro 
Energetyka
04 wrz 2013 - 19:55:11
Postanowiłem zacząć nowy wątek „Energetyka”, w którym mam nadzieję że uda nam się rozwinąć temat elektryfikacji Legnicy liczę na zaangażowanie kolegów. Na początek wrzucam zdjęcia obecnego stanu obiektu, w którym mieściła się Legnicka elektrownia.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-09-13 13:34 przez janbro.
Załączniki:
Budynek-byłej-elektrowni-Elektrizitätswerke-Liegnitz.jpg (1.09 MB)
otwórz | pobierz
Elektrizitätswerke.jpg (1.09 MB)
otwórz | pobierz
Elektrizitätswerke-Lignitz.jpg (1.1 MB)
otwórz | pobierz
Re: Energetyka
04 wrz 2013 - 20:12:25
W byłej hali agregatów prądotwórczych mieści się obecnie stanowisko prób wysokich napięć. Suwnice znajdujące się w tej hali są jeszcze o dziwo przed wojenne. Widać, że do nich nie dotarło ISO (ang. International Organization for Standardization) Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna
Załączniki:
Główna-hala-Elektrizitätswerke.jpg (1.43 MB)
otwórz | pobierz
Pięknie-zachowane-sklepienie-hali.jpg (1.81 MB)
otwórz | pobierz
Hala-agregatów-jako-stacja-prób-transformatorów.jpg (1.86 MB)
otwórz | pobierz
Re: Energetyka
04 wrz 2013 - 20:35:17
Na pierwszych dwóch zdjęciach przedstawia obiekty pamiętające Liegnitz na pierwszym zdjęciu jest część transformatora wyprodukowanego przez firmę z Berlina Volta-Werke Elektricitäts Link [www.hwph.de]
Transformator wciąż na chodzie.
Na drugim zdjęciu Szafka metalowa też pamiętająca dzieje Liegnitz stojąca w przyległym pomieszczeniu do hali głównej.
Trzecia fotka to skan rachunku za energię elektryczną z książki wydanej w 2005 przez Zakład Energetyczny Legnica z okazji 60 rocznicy
Załączniki:
Transformator-przedwojenny.jpg (1.74 MB)
otwórz | pobierz
Szawka-ubraniowa.jpg (1.23 MB)
otwórz | pobierz
Rachunek-za-energię-Elektryczną-1924-r..jpg (1.41 MB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Energetyka
04 wrz 2013 - 20:47:31
Z portalu Urzędu Miasta:
Zespół elektrowni miejskiej.
Pierwsza elektrownia miejska powstała w latach 1897-1898 przy ul. Wrocławskiej (Breslauer Strasse) obok zajezdni tramwajowej.Służyła zasilaniu tramwajów oraz ulicznych latarni, lecz szybko okazała się niewystarczająco wydajna. W tejsytuacjispółka Elektrizitäts-Werke Liegnitz (EWL) w latach 1913-1914 wzniosła nowy zakład w północnej częścimiasta.Elektrownia zwana „am Frauenhaag”, w widłach Młynówki i Czarnej Wody, uruchomiona została 14 lipca1914r.Wybudowana jako wytwarzająca prąd zmienny trójfazowy Drehstrom-Kraftwerk), wkrótce stała się jedyną siłownią miejską. Produkowała jednak także prąd stały (Gleichstrom) o napięciu 500 V do napędu tramwajów oraz dystrybucji do podstacji,gdzie redukowano napięcie na 2 x 120 V. Warunki techniczne spowodowały jednak z czasem zmianę zasilania miasta w części na prąd trójfazowy. Wydajność zakładu wynosiła pierwotnie 4800 KVA (4,8 MW), lecz stopniowo zwiększano ją: w latach 1921 (do 5200 KVA – 5,2 MW) i 1926 (do 9000 KVA – 9 MW). Zasilała w prąd mieszkańców Legnicy oraz obszaru późniejszych powiatów: legnickiego, górowskiego, lubińskiego i wołowskiego. W czasie działań wojennych roku 1945 zabudowania zakładu zniszczone zostały w blisko 60 %. Przejęta została przez wojska radzieckie na okres 15 lat, w roku 1962 przez polskie
kierownictwo postawiona została w stan likwidacji. Po długotrwałym remoncie oraz przebudowie w latach siedemdziesiątych XX w. kompleks adaptowano na potrzeby biur, administracji oraz warsztatów. Wyposażenie stopniowo zdemontowano.


Nie zgadzam się z niektórymi informacjami.Uważam,ze 60 % zniszczenia wojenne to jakaś bajeczka.Nie zgadza mi się też rzekome 15 lat okupacji zakładu przez Sowietów.Według moich danych Rosjanie zdemontowali dwa spośród trzech generatorów(pozostał najmniejszy)a zdewastowane zakłady przekazano administracji polskiej w 1947 roku.
Warto dodac,ze niestniejący już komin zakładu był największym kominem w Legnicy.
Szkoda mi sypiącego się loga zakładu na elewacji.Gdzie się podziewa konserwa-tor?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-09-04 20:56 przez Kosa25.
Załączniki:
wałbrzyska1.jpg (77.6 KB)
otwórz | pobierz
komin gigant.jpg (116.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Energetyka
05 wrz 2013 - 01:38:20
Zdjęcie przedstawia cokół który został po kominie gigancie w dawnej EWL
Załączniki:
cokol_po_kominie_gigancie.jpg (623.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Energetyka
09 wrz 2013 - 00:17:25
Ciekawy temat. Mam też zagadkę z nim związaną. Posiadam plan miasta z 36 roku na którym ktoś wrysował no właśnie nie wiem co :). Są dwie grupy po trzy rodzaje znaków. Jedne odnoszą się do gazu a drugie do energii elektrycznej. Wrysował je ktoś 21.10.1937 r. Jeśli chodzi o część elektryczną to przypuszczam że są to stacje trafo lub jakieś rozdzielnie (do sprawdzenia w terenie bo dużo stacji trafo jest jeszcze poniemieckich). Co do gazu to nie mam pomysłu. Jak będę miał trochę czasu to przejrzę w pracy podkłady geodezyjne i może do czegoś dojdę. Plan wrzucę jak zrobię jakieś sensowne fotki bo na skanerze to za dużo zabawy.
Re: Energetyka
09 wrz 2013 - 21:43:02
Tak jak obiecałem zdjęcia planu( posiadam kolorową kserokopię kolega ma oryginał). Może nie są najlepszej jakości ale można się zorientować co i jak.
Załączniki:
Obraz 001.jpg (1.23 MB)
otwórz | pobierz
Obraz 002.jpg (1.22 MB)
otwórz | pobierz
Obraz 003.jpg (1.27 MB)
otwórz | pobierz
Re: Energetyka
09 wrz 2013 - 21:47:21
Cd.
Załączniki:
Obraz 004.jpg (1.41 MB)
otwórz | pobierz
Obraz 005.jpg (1.32 MB)
otwórz | pobierz
Obraz 006.jpg (1.46 MB)
otwórz | pobierz
Re: Energetyka
09 wrz 2013 - 21:52:54
Cd2.
Załączniki:
Obraz 007.jpg (1.25 MB)
otwórz | pobierz
Obraz 008.jpg (1.18 MB)
otwórz | pobierz
Obraz 009.jpg (1.21 MB)
otwórz | pobierz
Re: Energetyka
09 wrz 2013 - 21:58:13
Cd 3.
Załączniki:
Obraz 010.jpg (1.2 MB)
otwórz | pobierz
Obraz 011.jpg (1.13 MB)
otwórz | pobierz
Obraz 012.jpg (1.32 MB)
otwórz | pobierz
Re: Energetyka
09 wrz 2013 - 22:00:23
Ostatnia fotka :) Tak więc czekam na pomysły.
Załączniki:
Obraz 013.jpg (1.01 MB)
otwórz | pobierz
Re: Energetyka
08 pa 2013 - 00:27:22
Po telefonie Maćka bym zajrzał na ul. D. Chłapowskiego i zrobił zdjęcia instalacji oświetleniowej ulicy pamiętającej lata trzydzieste. Nie omieszkałem i zrobiłem kilka fotek. Niestety lampy są współczesne, ale instalacja zasilająca jest oryginalna. Ciekawe czy się jeszcze gdzieś zachowała. Jeśli nie to mam nadzieje, że to nie przeoczenie a celowe działanie. Wiem, że konserwator zabytków czynił starania o zachowanie starej infrastruktury energetyki ulicznej. Jeśli tak no to powinni to odrestaurować, bo jak spadnie komuś na głowę to za ras odezwą się mądrale, że to niebezpieczne i należy natychmiast usunąć.
Załączniki:
Skrzyżowanie-ulic-D,-Chłapowskiego-i-F.-Roosevelta.jpg (1.36 MB)
otwórz | pobierz
Przedwojenna-instalacja-oświetleniowa-na-ul.-D,-Chłapowłapoeskiego.jpg (1.28 MB)
otwórz | pobierz
Instalacja-oświetleniowa-na-ul.-D,-Chłapowłapoeskiego.jpg (1.31 MB)
otwórz | pobierz
Re: Energetyka
02 mar 2014 - 18:43:09
Prawdopodobnie, oznaczenia elektryczne (te z czerwonym kolorze) przedstawiają miejsca węzłowych szafek kablowych 0,4 kV i węzłowych ząłcz kablowych 0,4 kV. Ze względu na stan techniczy zostały one wymienione na nowe przez zakład energetyczny pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Nowe, które stoją w tych samych miejscach mają oznaczenia SK-numer np. SK-27, SK-52....
Jeśli jest mapa z oznaczeniem infrastruktury kablowej 0,4 kV to musi byś gdzieś tam, mapa z siecią energetyczną 3 i 6kV, która zasilała całą Legnicę.
Re: Energetyka
30 mar 2014 - 11:00:02
Ze zdjęcia 002 wynika, że są to miejsca w których już było (vorhanden), lub było planowane zlikwidowanie (zu schliessen), oświetlenie uliczne. Czerwone, punkty elektryczne, zielone gazowe. Oświetlenie było podzielone na kierunkowe-punktowe (Richtungsleuchten) i ograniczone (?) (Eingeschraenkte beleuchtung). Po ilości sądzę, że są to pojedyncze latarnie uliczne.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-03-30 17:49 przez Jacek.
Re: Energetyka
01 kwi 2014 - 18:29:01
Jacek masz rację :) Opisy zostały tak ładnie wykaligrafowane, że nie zwróciłem na nie uwagi myśląc o nich jako o elementach planu. Tajemnica została rozwiązana.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]