EWL
Wysłane przez Michał 
EWL
08 lut 2012 - 18:38:49
To mój pierwszy post, witam.

Opracowując rys historyczny komunalnej komunikacji w Legnicy (książka na ukończeniu), poszukuję nieco bardziej precyzyjnych od przedstawionych na stronie informacji nt. dziejów EWL.

Wiadomo, że początkowo było to coś w rodzaju partnerstwa publiczno-prywatnego władz miejskich z berlińskim Towarzystwem Elektrycznym Felix Singer, które uruchomiło tramwaje m.in. w Brambergu i kilku innych miastach.

Następnie, po hiperinflacji, z bliżej nieznanych przyczyn wymieniono praktycznie cały tabor tramwajowy na używane wozy z Essen i Zwickau (zdjęcie jednego z wagonów, najpewniej MAN, jest w tym serwisie).
Wtedy też w archiwach urywa się ślad po Felix Singer, zaś jako udziałowiec EWL pojawia się Kraftwerk AG - ślad w archiwum berlińskim. Hipoteza: firma wycofała się wraz z majątkiem?

Inna kwestia, dyrektorzy. Ernst Frost - o nim wiemy z monografii z 1926 i późniejszego reprintu nt spółek z "wuppertalskiej" serii. Archiwa milczą o wcześniejszych. Frost od 1898 do 1945?

Będę wdzięczny odwiedzający serwis za wskazówki, bądź przez forum, bądź mailowo.

Z najlepszym informatorem w tej kwestii - w młodych latach pasjonatem, a później legnickim tramwajarzem - już niestety nie porozmawiamy. Szczęśliwie, zostawił po sobie monografię legnickiej komunikacji do 1945, którą wydał w odcinkach w "Liegnitzer Heimatblatt" z 1998.

Michał z TMKM.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-08 18:39 przez Michał.
Re: EWL
14 lut 2012 - 12:04:25
Sądząc po Twoim poście, jesteś dobrze zorientowany w temacie EWL. Może tekst na stronę? Mam kilkanaście numerów miesięcznika wydawanego przez EWL z lat 28-30. Może Cię zainteresują.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]