wojsko w Legnicy
Wysłane przez Hindenburg 
Re: wojsko w Legnicy
18 lis 2012 - 10:24:19
... nowe samoloty Focke Wulf 58 na legnickim lotnisku - rok 1941
Załączniki:
woj110. Legnica - Pozyskanie do służby nowych samolotów Focke Wulf 58, lotnisko w Legnicy 1941r..jpg (320.8 KB)
otwórz | pobierz
woj111. Legnica - Pozyskanie do służby nowych samolotów Focke Wulf 58, lotnisko w Legnicy 1941r..jpg (338.7 KB)
otwórz | pobierz
Re: wojsko w Legnicy
18 lis 2012 - 10:35:20
Regiment legnicki, opisy w tytułach plików...
Załączniki:
woj112. Legnica - Worth Strasse Grenad. - Reg. No. 7.jpg (151.5 KB)
otwórz | pobierz
woj113. Legnica - Landwehr Infanterie Regiment No. 7 Liegnitz ok. 1915.jpg (217 KB)
otwórz | pobierz
woj104. Legnica - Fusilier-Kaserne des Konigs-Grenadier-Regiments, Koszary fizylierów.jpg (292 KB)
otwórz | pobierz
Re: wojsko w Legnicy
18 lis 2012 - 17:21:54
Witam wszystkich miłośników Legnicy.Wciągający wątek.Chcę dodać kilka plików o temacie bitwa pod Legnicą. Pozdrawiam.

boguslawmakowski
Załączniki:
Siebenjahrige Krieg.jpg (1.71 MB)
otwórz | pobierz
Siebenjahrige Krieg (2).jpg (1.51 MB)
otwórz | pobierz
Siebenjahrige Krieg (3).jpg (1.94 MB)
otwórz | pobierz
Re: wojsko w Legnicy
18 lis 2012 - 17:28:07
Następne.
Załączniki:
Die Schlacht an der Katzbach.jpg (1.46 MB)
otwórz | pobierz
Die Schlacht an der Katzbach (2).jpg (1.22 MB)
otwórz | pobierz
Die Schlacht an der Katzbach (3).jpg (1.83 MB)
otwórz | pobierz
Re: wojsko w Legnicy
18 lis 2012 - 17:32:36
3.
Załączniki:
Die Schlacht an der Katzbach (4).jpg (1.5 MB)
otwórz | pobierz
Die Schlacht an der Katzbach (5).jpg (1.8 MB)
otwórz | pobierz
Die Schlacht an der Katzbach (6).jpg (587.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: wojsko w Legnicy
24 lis 2012 - 18:02:40
Jeszcze trzy pliki.

boguslawmakowski



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-25 16:56 przez boguslawmakowski.
Załączniki:
Dohnau.jpg (261 KB)
otwórz | pobierz
Schlachtfelder bei Liegnitz.jpg (1.08 MB)
otwórz | pobierz
Bataille 1760.jpg (1.85 MB)
otwórz | pobierz
Re: wojsko w Legnicy
22 sty 2013 - 19:56:51
Nachfolger masz racje że hala sterowców nie była na lotnisku:). Niemasz niestety racji piszac ze była w okolicach ulicy Okręznej, bo tam równiez z całą pewnoscią nie była. Wiem natomiast na 100% gdzie była:),kosztowało mnie to sporo wysiłku:)
Anonimowy użytkownik
Re: wojsko w Legnicy
23 sty 2013 - 12:50:05
Ciekawe,bardzo ciekawe.Kto ma rację? Może hala leżała pomiędzy obecną Sportowców i Klonowicza? Czy mógłby Pan rozjaśnić tę sprawę?
Załączniki:
zeppelin.jpg (64.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: wojsko w Legnicy
23 sty 2013 - 23:00:48
Witam
Więc po kopaniu w necie, szukaniu, analizowaniu google earth i podobnych mam miejsce lokalizacji hali sterowców raczej na 100% i ciekaw jestem czy moja lokalizacja pokrywa się z lokalizacją Pantena hihih.
Re: wojsko w Legnicy
24 sty 2013 - 15:34:54
cześć raz jeszcze:):),,,pokrywa sie:):):)


Cześć. W roku 2007 zajmowałem się zlokalizowaniem hali sterowców w legnicy. Z niemieckiego internetu wiedziałem tylko ze na pewno nie była ona na terenie lotniska,więc szukałem i szukałem dalej.Własnie w w/w roku 2007 znalazłem stronke , która przekierowała mnie do google earth. Wtedy pokazywała ona jedną lokalizacje w okolicach basenu w parku.Dokładniej ujmując miedzy basenem a ulica Jaworzynską, na terenie dzisiejszuch działek , za garazami policji przy ulicy Struga. jak gdyby przedłuzenie ulicy mickiewicza, która dochodziła do Struga.Taka była moja uwczesna wiedza na tentemat okupiona wielogodzinnymi przeszukiwaniami internetowych niemieckojęzycznych stronek, z przed 6 lat.Kilka dni temu znalazłem stronke z tym forum i postanowiłem sie zalogować. Pragne w tym miejscu nadmienić że sprawą hali sterowców od tamtej pory sie nie zajmowałem, wiec nie widząc jeszcze zdjęcia hali na tle koszar, a majac w głowie wcześniejsze połozenie które znalazłem dokonałem tego wpisu....W tym samym dniu jednak zaraz po mym wpisie, na tym forum,postanowiłem odnależc stronke która przed szesciu laty znalazłem,(tę dotyczacą lokalizacji hali). Ku mojemu zdumieniu z biegiem czasu naniesione zostały jeszcze 2 lokalizacje, obok tej koło basenu, w sumie więc jest ich teraz 3. Dwie z nich są ze zdjęciami, jedno pokazuje obrys fundamentów drugie pokazuje połozenie hali względem byłych koszar łacznosci, widzianych od tyłu. Pozostaje mi więc tylko przyznac racje wszystkim tym którzy wyrazaja swa opinie na podstawie tego lotniczego zdjęcia z koszarami na drugim planie. Pozdrawiam wszystkich.
Re: wojsko w Legnicy
24 sty 2013 - 16:20:00
Nie Struga a Stroma

Maciej z Legnicy
Re: wojsko w Legnicy
26 sty 2013 - 23:44:06
Kosa25 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Ciekawe,bardzo ciekawe.Kto ma rację? Może hala
> leżała pomiędzy obecną Sportowców i
> Klonowicza? Czy mógłby Pan rozjaśnić tę
> sprawę?


Na fotce widoczny jest budynek (tzw. nr 1) koszar przy Al. Rzeczypospolitej (znam go dobrze, bo pracowalam tam), a hala umiejscowiona jest na obecnym stadionie między ul. Okrężną a Świerkową
Re: wojsko w Legnicy
27 sty 2013 - 12:05:03
Re: wojsko w Legnicy
27 sty 2013 - 18:26:17
Panowie! Hala była na pewno obok Okrężnej, dokładnie tam gdzie dziś jest boisko i zabudowa jednorodzinna z lat siedemdziesiątych. Nawet obecna ulica Sportowców nazywała się Zeppelinweg. Wiem to po analizie zdjęć z powietrza, mapy Legnicy z 1914 roku i tekstów z epoki. Proponuję przejrzeć dokładnie materiały na naszym portalu, dokładnie wynika z nich to co mówię. Także podczas spotkania z jednym z przedwojennych legniczan, uzyskałem potwierdzenie tego. Rozmawiałem z jednym z mieszkańców domów jednorodzinnych tam wybudowanych, który powiedział, że kilkanaście lat temu w trakcie prac ziemnych natknięto się na wielki blok betonu, który mógł być fragmentem fundamentu hali. Ja także trafiłem w źródłach na ten adres na Stromej, ale także Niemcy popełniają błędy.
Anonimowy użytkownik
Re: wojsko w Legnicy
27 sty 2013 - 22:00:25
A zatem niejasność wyjaśniona definitywnie.
Re: wojsko w Legnicy
27 sty 2013 - 22:07:15
[rcin.org.pl]
jest tam zaznaczona hala sterowców i strzelnica nad kaczawą
Re: wojsko w Legnicy
28 sty 2013 - 11:46:33
Tak, to dodatkowe potwierdzenie. Zresztą spójrzcie na zdjęcie, które kilka postów temu zamieścił Kosa. Widać wyraźnie umieszczenie hali w stosunku do Funkerkaserne.
Anonimowy użytkownik
Re: wojsko w Legnicy
19 lut 2013 - 13:07:15
Dzban z kantyny legnickiego Luftwaffe.Z tego co wiem trochę tego na lotnisku wyszło.Na pewno wiele widelców,łyżek itd miało wybite Liegnitz.Ciekawe czy oficerowie mieli własną zastawę? Ale taką lepszą z herbem jednostki albo nazwą pułku.Bo w legnickiej kantynie (to stwierdzam z całą pewnością) dominowała porcelana taka sama jak na wszystkich lotniskach III Rzeszy.

Ha wiem już czego brakuje na forum i na portalu także!
1.Ilości kompleksów koszarowych.
2.Stanu liczbowego żołnierzy-zarówno pruskich jak i III Rzeszowych
3.Opisów koszar-gdzie stała artyleria,odziały konne,łączność itp.
4. Artykułów o budowie legnickich koszar na potrzeby III Rzeszy.
5.Zdjęć z tego co zostało do dzisiaj-ślady propagandy,obrazki,elementy architektoniczne itp.
6.Co dzieje się z artykułem o Tag der Wehrmacht?
7.Koniec listy życzeń.
Interesuje mnie to, ponieważ chciałbym poznać historię mojego miasta.A Wehrmacht pojawia się w Liegnitz i odgrywa znaczącą rolę.Co nie zmienia faktu,ze hitlerowców nie cierpię.I dlatego nigdy w życiu nie włożyłbym na siebie koszulki I love Liegnitz ( a takie pojawiały się na ebayu).Bo jest cześć Liegnitz z którą zupełnie się nie identyfikuję! Ot chociażby U 434 Liegnitz.Zatopili go Anglicy i super! I świetnie,ze w pierwszym rejsie.Z chęcią uścisnąłbym rękę każdego człowieka który przyczynił się do zatopienia tego faszysty.Ale okres nacjonalizmu warto poznać.Trzeba wiedzieć jak wylęgła się społeczna choroba.i robić wszystko,zeby to nigdy się już nie powtórzyło.Tak o tym myślę.
Załączniki:
2836219864.jpg (112.9 KB)
otwórz | pobierz
2836219864_1.jpg (99.2 KB)
otwórz | pobierz
2836219864_3.jpg (104.4 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: wojsko w Legnicy
22 lut 2013 - 13:06:39
Grenadier-Regiment König Wilhelm I.
(2. Westpreußisches) Nr. 7

Zrodło:[www.preussenweb.de]

Zdaje się,ze ten facet z prawej na drugim obrazku to ,,nasz'' grenadier.
Załączniki:
grenadierzy.jpg (1.61 MB)
otwórz | pobierz
grenadier.jpg (144.9 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: wojsko w Legnicy
22 lut 2013 - 13:36:17
I w sumie ten człowiek wcale nie musi być Prusakiem.Moze być Polakiem? Oczywiscie.Popatrzcie zresztą na dziwnie znajomo brzmiące nazwiska:von Plonski,Rekowski,Trzebiatowski.I to na ładnych stanowiskach.Poczytajcie o Nikolausie von Falkenhorst vel Mikołaj von Jastrzembski który chyba przewinął się przez Liegnitz.Pożniej został oskarzony o zbrodnie wojenne.Z Liegnitz zwiazany jest też feldmarszałek Erwin von Witzleben,jeden z zamachowców na Hitlera w 1944.Powieszony przez nazistów na strunie fortepianowej.Nie można również zapomnieć o zupełnie innym człowieku.Jest nim ksiądz Czesław Wojtyniak.W październiku 1915 został powołany do Armii Cesarstwa Niemieckiego i mianowany kapelanem 7 Pułku Grenadierów Króla Wilhelma I, którego macierzystym garnizonem była Legnica. W 7 Pułku Grenadierów służył do zakończenia I wojny światowej.Warto byłoby wrzucić na stronę cały jego życiorys.Krótki fragment:W czasie akcji na tyły npla [nieprzyjaciela] podczas ofensywy na Mińsk Litewski w dniach 7, 8 i 9 sierpnia 1919 r. w czasie boju znajdował się w pierwszej linii, nie tylko spełniając swoje duchowe posługi, ale osobistym męstwem służąc wzorem i przykładem ułanom".
Cześć i chwała bohaterskiemu księdzu! A von Falkenhorstowi i jego zwolennikom kit w oko.Pogmatwana ta legnicka historia.
i dlatego jasno trzeba powiedzieć kto był dobry a kto był ******
Anonimowy użytkownik
Re: wojsko w Legnicy
22 lut 2013 - 13:45:09
I jeszcze jedna sprawa.Wiedziałem,ze taka książka musiała istnieć.Historia legnickiego pułku.Chciałbym mieć coś takiego.Zdjecia z ebaya z niestety zakończonej aukcji.
Załączniki:
album.jpg (138.5 KB)
otwórz | pobierz
album1.jpg (116.4 KB)
otwórz | pobierz
album3.jpg (92.2 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: wojsko w Legnicy
22 lut 2013 - 15:18:04
Kosa 25 przepraszać za zaśmiecanie forum.Przepraszać za wyciąganie nie tylko same dobre Niemce.Kosa rozumieć,ze to nie podobać się ich liebe liegnitz.On uważac,ze Kosa polować na czarownice.Kosa25 nie rozumieć idei pojednania,ktora zamiatac wszystko pod dywan.Kosa chciec obiektywizm,lubić historyczne rozliczenia.Kosa znać historia.Wiedzieć o niemieckiej opozycja w III rzesza.Wiedzieć co się z nią działo.Kosa bardzo lubić inne narody.lubić kultury i probować zrozumieć.Kosa25 bardzo jednak nie lubić bolszewik i faszysta.Bardzo nie lubić złych ludzi.Oni spalić synagoga,mordować niewinne ludzie.Kosa nie rozumieć hasła-I love liegnitz.Uwazac za historyczny ignorant.A moze Kosa się mylić? I nie chodzic tu o prywatna wojna.Kosa podziwiać tworców strony.Wydawać mu się jednak,ze jeden z nich ma bardzo dziwna wizja.Chyba nie miec pojecia o relacja polsko-niemiecka.
Kosa czytać relacja ks.Gładysza.Kosa czytac o Liegnitz.Rozumiec pruski patriotyzm.Rozumiec lokalny.Nie rozumiec zupelnie o co chodzic z narodowa i panstwowa przynaleznosc w opisie.Uwazac to za szkodliwe i głupie.Polski patriotyzm wcale nie być antyniemieckosć.Kosa probowac zrozumiec historia miasta.Wydawac mu sie ze ktoś robić z Legnicy galareta.Bezpłciowa i internacjonalna.Kosa tego bardzo nie lubić-Kosa lubic niemieckie dziedzictwo.Lubić polskie.lubić żydowskie.Lubić kazdy naród który wbudowac własna cegiełka w Legnica.Ale Kosa dobrze pamiętać o błedach róznych narodow.a to nie każdemu się podobać....
Załączniki:
422px-255-Fahne-Gren-R-7.jpg (88.9 KB)
otwórz | pobierz
Gallery_Image_09.jpg (97.3 KB)
otwórz | pobierz
numrisation0004sm.jpg (193.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: wojsko w Legnicy
22 lut 2013 - 16:19:48
Witam,
Nie wiem, czy ktoś z Was zamieścił link do tej strony [www.luftschiffharry.de], tam na 4 zdjęciu zaznaczona jest chyba hala sterowców, poniżej zamieściłem zdjęcie z googlemaps. Faktycznie na miejscu można odnaleźć fundamenty, ale wyglądają raczej na radziecką robotę.
Załączniki:
Hangar.jpg (397.3 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: wojsko w Legnicy
22 lut 2013 - 21:37:55
Witam Panie Griszka.Sprawa lokalizacji hali została dokładnie wyjaśniona na 5 stronie tego wątku.Sprostowana została błędna niemiecka lokalizacja na www.luftschiffharry.de.Pozdrawiam!
Re: wojsko w Legnicy
23 lut 2013 - 13:49:55
Kosa25 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Witam Panie Griszka.Sprawa lokalizacji hali
> została dokładnie wyjaśniona na 5 stronie tego
> wątku.Sprostowana została błędna niemiecka
> lokalizacja na www.luftschiffharry.de.Pozdrawiam!

Faktycznie. Przepraszam za zaśmiecanie wątku...
Pzdr
Anonimowy użytkownik
Re: wojsko w Legnicy
23 lut 2013 - 16:52:07
Ja wyprodukowałem natomiast 326 postów bardzo wątpliwej wartości.Kilka z nich zastanawia mnie do dzisiaj.Z tego co poszukałem dzisiaj w necie ,,nasz;; pułk grenadierów jest całkiem nieżle opisany:

1.Die Geschichte des Grenadier-Regiments König Wilhelm I. ( 2.Westpreußisches) Nr.7. Die Unteroffiziere und Mannschaften des Regiments von Freyhold, A. von: Berlin, Verlag von R. Eisenschmidt(1898)

2.Geschichte des Grenadier-Regiments König Wilhelm I. (2. Westpreußisches) Nr. 7.von Paetzold, F.-W.:Lorch, Weber, 1987.

3.Geschichte des Grenadier-Regiments König Wilhelm I. (2. Westpreußischen) Nr. 7. 2 Bände von v. / Brauchitsch, v. Lewinski 1897

4.Die Geschichte des Grenadier-Regiments König Wilhelm I. (2. Westpreußisches) Nr. 7 für die Unteroffiziere und Mannschaften des Regiments Freyhold, A. von (Major)-1906

5.Geschichte des Grenadier-Regiments König Wilhelm I. (2. Westpreußisches) Nr. 7 "Königs-Grenadier-Regiment" 1797-1926.1927

5 pozycję widoczna 5 postów temu.I wcale nie dałbym głowy,ze to wszystko.Nie mówiąc wcale o artykułach w legnickiej prasie.Jeden z oficerów chyba zresztą spisał swoje wspomnienia z legnickiego pułku.Znalazłem go to(straciłem na to 5 minut życia-Franz Friedrich Hugo Wilhelm Michael von Wotoch-Rekowski (1851–1929), badacz dziejów rodu, uczestnik wojny francusko-pruskiej 1870–71 w stopniu majora, kawaler wielu orderów.Ksiązka -Franz von Wantoch=Rekowski „Kriegstagebuch 1870/1871 des Jüngsten Offiziers im Königs Grenadier Regiment 2 Weßtpreußischen Nr. 7 in Liegnitz“, München 1914

Jedyne co trzeba zrobić to tylko znależc te ksiązki.Kupić i przetłumaczyc.A pozniej fragmenty wrzucić na stronę.Taki maleńki drobiazg.Tutaj ciekawy artykuł o bitwie pod Legnicą z 1760:
[www.britishbattles.com]
Załączniki:
Franz von Wantoch Rekowski.jpg (135.9 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: wojsko w Legnicy
30 kwi 2013 - 17:07:07
Znalazłem dwa zdjęcia legnickiego pomnika upamiętniającego bitwę pod Weissenburgiem.Gdyby ktoś z Was byłby przypadkiem we Francji...
Załączniki:
4569170.jpg (83.6 KB)
otwórz | pobierz
4569172.jpg (42.2 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: wojsko w Legnicy
30 kwi 2013 - 17:20:45
Niemcy mieli tylko dwa pomniki ,,legnickie'' poza Legnicą.Nie liczę tych z bitwy pod Kaczawą,bo była ich cała masa.Jeden z pomników znajduję się obecnie w miejscowości Geisberg (Francja,fotki powyżej),drugi w Czechach w Czeskiej Skalicy.Obydwa pomniki zachowały się do dzisiaj.Zawsze to jakaś część mocno pogmatwanej legnickiej historii.....

Tutaj pomnik ze Skalicy.
Umístění: Česká Skalice, Jiráskova, vojenský hřbitov z války 1866
Nápis:
Hptm. Carl von Natzmer
Hptm. Hernamm von Foerster
Hptm. Georg v. Bültzingsloewen
S. Lt. Rudolf v. Niebelschütz
S. Lt. Julius von Rohrscheidt
S. Lt. Wilibald Fhr. Houwald
S. Lt. Anton von Rothmaler
P. F. Franz Hoffmann

1. Batailion 3 U.O. 22 M.
2. Batailion 1 Fw. 6 U.O. 61 M.
Füs Batailion 2 U.O. 32 M
Koeniglich Preussisches
Koenigs:Grenadier:Regiment
2 Westpr: No 7

Nachod 27 Juni
Skalitz 28 Juni
1866

Sie starben den Heldentod
und
ruhen in Frieden

Super,ze pan Ivo Rozehnal zrobił tą fotkę.I ten stan pomnika-taa....
Załączniki:
8168_1111ceska-skalice-na.jpg (246.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: wojsko w Legnicy
06 cze 2013 - 01:49:03
Foto Luftwaffe Flugzeug Me 109 G-6 der 3./JGr Ost im Februar 1944 in Liegnitz

Kosa pamiętasz jak zesmy rozmawiali w muzeum z Panem Andrzejem Niedzielenko ws. tego zegara na jednym z istniejących hangarów... więc te zdjęcie tylko potwierdza że raczej zegar jest niemiecki.

Pozdrawiam
Paweł
Załączniki:
luftwaffe02.JPG (123.7 KB)
otwórz | pobierz
luftwaffe01.JPG (90.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: wojsko w Legnicy
06 cze 2013 - 23:42:28
Znalazłem na youtube

Liegnitzer Königsgrenadiermarsch
widać każda Jednostka/Regiment miał swój marsz?
Liegnitzer Königsgrenadiermarsch

Mi osobiście bardziej podoba się ten:
Preußens Gloria
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]