Książki o Legnicy
Wysłane przez Papkin 
Książki o Legnicy
15 lut 2012 - 00:11:44
Każdy kiedyś zaczynał przygodę z odkrywaniem korzeni swoich i swojego miasta. Wpisujmy w temacie książki, które traktują o Legnicy - przewodniki, opracowania, albumy, etc.
Ja chciałbym poczytać coś więcej i niekoniecznie tylko o bitwie pod Legnicą, szkopuł w tym, że niewiele potrafię znaleźć. Na allegro królują książki o bitwie pod Legnicą właśnie oraz przewodnik Gumińskiego chyba z lat 70tych (notabene - warto się za to brać?).

Czymś co mogę polecić, są "Szkice Legnickie" wydawane przez TPN w Lcy. Zetknąłem się również z książką Stanisława Jujeczki
"Trzy źródła do dziejów kościoła św. Piotra i Pawła w Legnicy" - gdzie pierwsza część dotycząca dziejów naszej Katedry jest bardzo ciekawa.

A Wy co możecie polecić?
Re: Książki o Legnicy
15 lut 2012 - 08:32:31
Na początek polecam "trylogię" Wł.Kalskiego "Legnicki Tarninów" z 1998 r. i "Liegnitz znaczy Legnica" z 1997 tego samego autora. Kapitalne źródła informacji. Szukaj także wydawnictw Muzeum Miedzi i wydawnictwa Edytor p. Grzywacza.
Re: Książki o Legnicy
15 lut 2012 - 08:55:00
Witam.
Polecam ostatnio przeczytaną / skończyłem ją wczoraj /, wydaną jako " Pamiętnik Hansa Schweinichena do dziejów Szlązka i Polski 1552-1602."
Hans von Schweinichen urodził się 25 czerwca 1552r. w Grodźcu, zmarł 23 sierpnia 1616 roku w Legnicy. Pochodził ze znanego rodu rycerskiego Świnków / Świny k/Bolkowa /. To słowiańskie nazwisko / Świnkowie /, zmieniało się poprzez Swyn, Znini, Swinino a następnie Swin, Swein by w XV wieku brzmiało Sweinichen.
Żyjący w czasach Zygmunta Augusta, pamiętnikarz i dworzanin książąt legnickich Fryderyka III, Henryka XI oraz Fryderyka IV.
Barwnie opisał w nich swoje dzieciństwo, drogę do osiągnięcia swojej pozycji na legnickim dworze. Z wielką dokładnością przedstawiał życie codzienne swoje, dworu , książąt legnickich. Między innymi opisuje wyjazd do Lublina z Henrykiem XI na spotkanie z Zygmuntem Augustem, gdzie wśród darów dla króla były dwa żywe lwy. Z księciem Henrykiem XI wędruje praktycznie po całej Europie / cały czas szukając pieniędzy /. Walczy z nieustannymi kłopotami finansowymi swojego Pana. Jako najemnicy walczą we Francji po stronie hugenotów, często biedują.
Hans von Sweinichen u księcia Henryka XI oraz Fryderyka IV pełnił wysokie funkcje, zarządcy, kanclerza. Wraz z nimi wielokrotnie spotykał się ze szlachtą polską, bywał też na dworze w Pradze.
Pamiętnik ten pisany jest ze swadą, humorem / ok. 200 stron /, czyta się praktycznie jednym tchem.
Do polskiego wydania przyczynił się i przedmowę napisał J.I.Kraszewski, według którego cieszyła się zainteresowaniem m.i. w Anglii, Francji, Niemczech. Polecam.
Załączniki:
Herb rodu von Schweinichen.jpg (11.7 KB)
otwórz | pobierz
Pamiętnik.jpg (3.4 KB)
otwórz | pobierz
ePub.jpg (13.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: Książki o Legnicy
15 lut 2012 - 10:04:20
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, literatura na temat Legnicy wcale nie należy do najskromniejszych. Rzeczywiście dobrą robotę w ostatnich latach zrobiło wydawnictwo Muzeum Miedzi. Ale jest też sporo innych wydawnictw: chociażby książki wydawane przez urząd miasta; nieduże, ale zawsze monografie firm czy instytucji, jak MPK czy legnickiej poczty; jest też beletrystyka osadzona w legnickich realiach - tu na uwagę zasługuje autobiografia pochodzącej z Legnicy history sztuki, wieloletniej szefowej warszawskiej Zachęty - Andy Rottenberg, pt. "Proszę bardzo". Są albumy, foldery, broszury... Słowem - jest co czytać.
Nie wspominając już o niemieckojęzycznych wydawnictwach przedwojennych, których też jest niemało. A co chwila odkrywam jakieś nowe, dotąd mi nieznane.
Napisz Papkinie co cię interesuje, to polecę coś konkretnego.
pozdrawiam
Re: Książki o Legnicy
15 lut 2012 - 11:02:45
Panowie, jestem pod wrażeniem - zasypaliście mnie dużą liczbą tytułów do sprawdzenia, zresztą nie tylko mnie - może ten temat stanie się swojego rodzaju "przewodnikiem" dla początkujących, którzy tu będą mogli zobaczyć jak rozległa jest bibliografia miasta, które ich interesuje.

@ I_Love_Liegnitz - z jednaj strony chciałbym porządną publikację, która poprowadzi mnie poprzez burzliwe dzieje Legnicy od początków do dzisiaj, ale tym co mnie najbardziej interesuje, to sztuka i architektura. Może jest jakaś monografia traktująca o legnickich kościołach? Publikacja dotycząca Katedry? Jak wyglądała gotycka Legnica? Na przykład Ratusz?
Interesujące są też kwestie religijne, ścieranie się reformacji i kontreformacji.
Naprawdę ciężko mi ograniczyć się do jednego tematu:)
Re: Książki o Legnicy
15 lut 2012 - 13:06:47
Najwięcej takich informacji skondensowanych w jednym miejscu znajdziesz w księdze "Legnica. Zarys monografii miasta" pod redakcją prof. Stanisława Dąbrowskiego. Polecam tam szczególnie artykuły autorstwa Rafała Eysymontta – największego, moim zdaniem, znawcy tematu legnickiej architektury. Tam też znajdziesz teksty o reformacji, kościołach i wiele innych. Jest też inna monografia legnicka z lat 70. pod red. M. Haisiga. Trzecia jest niemiecka, z roku 1927, "Das Buch der Stadt Liegnitz."
Co do architektury, to jeszcze polecam artykuł w 27. tomie "Szkiców Legnickich" pt. "Legnicka Starówka. Z dziejów zagłady i odbudowy" (jedyna dotąd próba opracowania tego smutnego rozdziału w historii Legnicy).
W kwestii monografii obiektów sakralnych, konkretne tytuły wskażę niebawem. Muszę tylko rzucić okiem na domową biblioteczkę.
Re: Książki o Legnicy
15 lut 2012 - 13:52:44
Super, czekam zatem na kilka tytułów. Porządkując nieco:
- przejrzałem kilka stron pamiętnika Hansa von Schweinichena w Dolnąśląskiej Bibliotece Cyfrowej - czyta się rzeczywiście dobrze
- znalazłem linki do wydawnicta Edytor jak i publikacji Muzeum Miedzi - dziękuję! Jest kilka ciekawych - sądząc po tytułach - pozycji.

Co do książek wydawanych przez Urząd Miasta - na ich stronie nie znalazłem żadnych informacji na ten temat, źle patrzę?
Re: Książki o Legnicy
15 lut 2012 - 13:59:02
NIestety, tych kupić się nie da. Bo z tego, co wiem, ratusz nie może prowadzić działalności komercyjnej. Dlatego wydawnictwa urzędu są niskonakładowe i nie do sprzedaży. Służą raczej celom promocyjnym. Najszybciej znajdziesz je w bibliotece regionalnej przy ul. Piastowskiej (np. ostatni album "Legnica. Z nią zawsze po drodze", ubiegłoroczna "Legnica. Zielone miasto" czy jakoś tak, albo świetna monografia nowego ratusza (czyli obecnej siedziby władz miasta) sprzed kilku lat, autorstwa Grażyny Humeńczuk, wydana z okazji 100-lecia istnienia budynku).



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-15 13:59 przez I_Love_Liegnitz.
Re: Książki o Legnicy
15 lut 2012 - 15:16:25
I_Love_Liegnitz Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> NIestety, tych kupić się nie da. Bo z tego, co
> wiem, ratusz nie może prowadzić działalności
> komercyjnej. Dlatego wydawnictwa urzędu są
> niskonakładowe i nie do sprzedaży. Służą
> raczej celom promocyjnym. Najszybciej znajdziesz
> je w bibliotece regionalnej przy ul. Piastowskiej
> (np. ostatni album "Legnica. Z nią zawsze po
> drodze", ubiegłoroczna "Legnica. Zielone miasto"
> czy jakoś tak, albo świetna monografia nowego
> ratusza (czyli obecnej siedziby władz miasta)
> sprzed kilku lat, autorstwa Grażyny Humeńczuk,
> wydana z okazji 100-lecia istnienia budynku).

Jesteś pewien? Ratusz to Ratusz, ale przecież jako wydawnictwo miejskie czy inna komówrka, mogliby wydawać w ramach normalnej działalności turystyczno-promocyjnej.

Jeśli można wypożyczyć to tylko na miejscu, to szkoda, bo w Legnicy bywam rzadko.
Re: Książki o Legnicy
15 lut 2012 - 20:16:59
Papkin, polecam Tobie również inne książki, m.in. Legnica Dzieje Miasta, autorzy: Witold Łaszewski, Tadeusz Rollauer - Wydawnictwo Dolnośląskie Wrocław 2004. Na ponad 200 stronach przedstawia zarys miasta od powstania do XX wieku. Bardzo bogato ilustrowana. Polecam także szereg publikacji legnickiego Wydawnictwa Edytor, mieszczącego się w Legnicy przy ul.Macieja Rataja. Prawdopodobnie powiązani są w jakimś stopniu z Towarzystwami Historycznymi działającymi w Niemczech / to dobrze/, m.i. w Wuppertalu i Berlinie. Wydali m.in. " Legnica jaka była ", Iza Sandurska / Legnica/ i Heinrich Kudoweh / Wuppertal / - ponad 80 kartek,zdjęć starej Legnicy.
"100 lat Kościoła Trójcy Świętej w Legnicy", tekst Barbara Skoczylas-Stadnik, foto. Franciszek Grzywacz. Następna, bardzo ciekawa pozycja " 100 lat witraży: Kościół Mariacki w Legnicy", autorstwa tego samego duetu / ok.100 foto./, oraz " Pastor Wolfgang Meissler - na zawsze Legniczanin ", autor: Jurgen Gretschel. Jednak, wydaje mi się, że największym ich dorobkiem jako Wydawnictwa jest tłumaczenie 3 tomowej książki " Życiorysy Legniczan 1241 - 1945 " , " Liegnitzer Lebensbilder des
Stadt - und Landkreis ", pod redakcją Prof. Dr.Huberta Unvericht. Zresztą więcej się dowiesz na ich www. Niektóre pozycje są do kupienia u nich. Pozdrawiam.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-15 20:23 przez mirek_legnica.
Załączniki:
100-lat-witrazy.jpg (23.6 KB)
otwórz | pobierz
pastor.jpg (39.1 KB)
otwórz | pobierz
zyciorysy2.jpg (19.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: Książki o Legnicy
15 lut 2012 - 21:59:40
Zgadzam się z przedmówcami, poza jednym wyjątkiem. nie polecam książki Legnica. Dzieje miasta. Ładnie wydana, kolorowa, ale mnóstwo w niej błędów merytorycznych i faktograficznych.
Re: Książki o Legnicy
15 lut 2012 - 22:17:39
Nie chciałem o tym wspominać, bo nie warto. Ale skoro już padł ten tytuł... Cóż, święta racja. Jak powiedział jeden mój znajomy, takie książki nadają się w jedno miejsce.
Re: Książki o Legnicy
15 lut 2012 - 22:50:57
Zgadzam się z przedmówcami. Chodziło mi przedewszystkim o to, ze jest ona dostępna. Myślę, że poznawanie historii polega właśnie na tym, że sami uczymy się na błędach otaz poznawaniu krok po kroku swoich " korzeni ". Jej główną stroną jest bogata szata ilustracyjna. Natomiast twierdzenie, czy dana książka nadaje sie tylko do..., należy tylko i wyłącznie do indywidualnego osądu. Tak jak nie ma tylko jednej, jedynej prawdy, zresztą to, tu cytat: "... tak jak twierdzenie, że na dużym, obsianym polu mógł wyrosnąć tylko jeden, jedyny kłos pszenicy ".
P.s.
I_Love_Liegnitz - w całej rozciągłości popieram Twoje zdanie o Wrocławiu !
Re: Książki o Legnicy
16 lut 2012 - 02:51:38
Jeśli chodzi o kościoły... Mam coś takiego: "Kościół katedralny w Legnicy", ks. W. Bochnaka, wydana w 1997. Polecone już wydawnictwa Edytora też warto otworzyć. Ale mam jeszcze taki kwiatek nt. kościoła św. Jacka.
Załączniki:
18-06-KT-1-A-015-KO.pdf (188.8 KB)
otwórz | pobierz
Re: Książki o Legnicy
16 lut 2012 - 10:37:34
Witam!
A ja mogę polecić Dział Informacyjno-Bibliograficzny i REGIONALNY Legnickiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastowskiej 22 w Legnicy - oczywiście!! Mamy ok. 4000 książek dot. Legnicy, regionu legnickiego i Dolnego Śląska. Na stronie www.lbp.lca.pl możecie znaleźć informację (zestawienie bibliograficzne ) o nowościach wydawniczych zakupionych (podarowanych) w ostatnim czasie (http://www.lbp.lca.pl/nowosci.php?id=dibir_2p11) oraz katalog zbiorów biblioteki (i w ogóle bibliotek Dolnego Śląska), gdzie możecie odszukać książki Was interesujące. (www.dzb.pl)
Staramy się kupować, pozyskiwać wszystkie publikacje dot. Legnicy - i większość możecie u nas dostać (w czytelni na miejscu lub pożyczyć na niedługo). Gromadzimy też legnickie czasopisma, prowadzimy kartoteki artykułów dot. Legnicy z czasopism regionalnych (już od połowy lat 70.!).
Także założyciele tej strony niejednokrotnie korzystali z naszej pomocy!!

Zapraszam serdecznie!! Poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 10.00-19.00 a w sobotę od 9.00 do 15.00.
Re: Książki o Legnicy
16 lut 2012 - 10:40:17
Wszystkie książki, o których wspominacie - są właśnie u nas - w Dziale Regionalnym przy ul. Piastowskiej!!
Jeszcze raz zapraszam!
Re: Książki o Legnicy
16 lut 2012 - 10:56:32
I_Love_Liegnitz Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Jeśli chodzi o kościoły... Mam coś takiego:
> "Kościół katedralny w Legnicy", ks. W.
> Bochnaka, wydana w 1997. Polecone już
> wydawnictwa Edytora też warto otworzyć. Ale mam
> jeszcze taki kwiatek nt. kościoła św. Jacka.


Dzięki za "kwiatka":) Książki poszukam - jakie wydawnicto to wydało?
Re: Książki o Legnicy
17 lut 2012 - 13:04:41
Witam wszystkich fanów starej Legnicy.
Ostatnio w necie zetknąłem się z okładką historii miasta autorstwa Elsnera. Czy ktoś może mi coś powiedzieć o tej publikacji? Ze swojej strony polecam Liegnitzer Stadtfuhrer z 1912 roku - ładnie wydany, ma ryciny i fotografie. Jest dostępny w czytelni Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.
I jeszcze jedno. Czy ktoś z Was zetknął się może z prywatnymi fotkami legniczan z lat 30? W tym okresie aparaty fotograficzne były już powszechnie używane i takich zdjęć jest pewnie sporo ale w internecie znalazłem do tej pory zdjęcia pocztówkowe albo prywatne ale przedstawiające obiekty najbardziej znane.
Pozdrawiam
Re: Książki o Legnicy
20 lut 2012 - 21:02:52
Witam.

Odnośnie monografii Elsnera, bodaj z 1926 r.: niech na korzyść tego opracowania świadczy to, że większość książeczek Stowarzyszenia Legniczan w Wuppertalu to reprinty poszczególnych rozdziałów monografii. W Dziale Regionalnym LBP, który również odwiedzam i... z tego miejsca reklamuję (niebagatelna pomoc podczas żmudnych poszukiwań pewnego skrawka historii Legnicy, dziękuję!) jest udostępniana również wersja cyfrowa.

Ze współczesnych, cóż. Co kto lubi. Na przykład książki p. Kalskiego to głównie literatura popularna. "Liegnitz znaczy Legnica", od której przed wielu laty zaczęło się moje szczenięce zainteresowanie własnym miastem to zbiór artykułów, jakie przez lata ukazywały się w Konkretach. Przystępny i ciekawy, ale bardzo powierzchowny.

Dla pasjonatów publikacji "specjalistycznych", polecam pozycje regionalnego środowiska naukowego: drów Jujeczki, Wiszewskiego... Zainteresowanych rozwojem przestrzennym miasta, zdecydowanie polecam "Atlas historyczny miast polskich: Legnica" pod red. dra Eysymontta. Bardzo cenię sobie to opracowanie.

@motodot - mam pytanie, czy pisząc o Liegnitzer Stadtfuhrer, masz na myśli czytelnię BU "Na Piasku", Gabinet Śląsko-Łużycki?
Re: Książki o Legnicy
20 lut 2012 - 21:42:45
Pewien czas temu I_Love_Liegnitz wspominał o ksiązce Das Buch der Stadt Liegnitz, znalazłem ją na aukcjach ebay. Myślę, że jakieś Wydawnictwo, np. Edytor mogłoby pokusić się o wydanie w języku polskim. Chętnych byłoby wielu. Jak myślicie?
Załączniki:
Erwin Stein Das Buch der Stadt Liegnitz, Monographien 1927.jpg (42.9 KB)
otwórz | pobierz
Erwin Stein Das Buch der Stadt Liegnitz, Monographien 1927 - 2.jpg (69.8 KB)
otwórz | pobierz
Erwin Stein Das Buch der Stadt Liegnitz, Monographien 1927 - 3.jpg (67.8 KB)
otwórz | pobierz
Re: Książki o Legnicy
20 lut 2012 - 21:49:24
Jeszcze dwa pliki dot. monografii z 1927 roku. Na aukcjach oferowana jest także inna pozycja, niestety też niemiecka dotycząca Legnicy w okresie Wojny Siedmioletniej. Szkoda...
Załączniki:
Erwin Stein Das Buch der Stadt Liegnitz, Monographien 1927 - 4.jpg (61.1 KB)
otwórz | pobierz
Erwin Stein Das Buch der Stadt Liegnitz, Monographien 1927 - 5.jpg (74.2 KB)
otwórz | pobierz
Landeshut und Liegnitz, Der Siebenjahrige Krieg, Reprint von 1913.jpg (10.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: Książki o Legnicy
21 lut 2012 - 00:09:32
Posiadam skany całej książki "Das Buch der Stadt Liegnitz". Jest tam sporo ciekawych ujęć a tekstowo to skarbnica wiedzy.
Re: Książki o Legnicy
21 lut 2012 - 16:52:11
Michał, książeczka o której pisałem czyli Liegnitzer Stadtfuhrer znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu przy ul. Szajnochy (być może gdzieś indziej też ją mają) Pozycja była jakiś czas temu dostępna do korzystania na miejscu, bez możliwości wypożyczenia poza bibliotekę.
Re: Książki o Legnicy
22 lut 2012 - 23:30:49
Rownież monografia Legnicy z 1927 roku znajduje się w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym i Regionalnym w Bibliotece przy ul. Piastowskiej. Posiadamy także wersje zdygitalizowaną. Jeszcze raz zapraszam! Podzielam pogląd, że przydałoby się ją przełożyć i wydać...
Re: Książki o Legnicy
26 lut 2012 - 21:11:55
Witam, czy jest możliwość pozyskania od Pana wspomnianych skanów "Das Buch der Stadt Liegnitz" ?
pozdrawiam
Grzegorz
Re: Książki o Legnicy
26 lut 2012 - 21:38:06
Proszę o @ a będę sukcesywnie wysyłał. Stron jest 312 ale nie zajmują wiele.
Re: Książki o Legnicy
27 lut 2012 - 23:22:26
krzys_y Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Proszę o @ a będę sukcesywnie wysyłał. Stron
> jest 312 ale nie zajmują wiele.


Dzięki, podesłałem adres w "wiadomości prywatnej":)
pozdrawiam
Re: Książki o Legnicy
17 mar 2012 - 13:50:38
Tak się dobrze złożyło, że będę kilka dni w Legnicy i chcę te dni wykorzystać i obkupić się książkowo w co się da na miejscu:)
Czy w jakiejś księgarni dostanę książki z wydawnictwa Edytor? Albo inne pozycje dotyczące historii - szerzej - Dolnego Śląska, Piastów Legnickich, etc.
Czy są jakieś antykwariaty jeszcze? Ja kojarzę tylko taki malutki w Rynku - jest coś poza tym?
OSIR przy Najświętszej Marii Panny 7 - mają coś ciekawego? Jakieś ulotki turystyczne, informatory, etc.? Czy jest w Legnicy jakaś informacja turystyczna, gdzie takie materiały można otrzymać?
Re: Książki o Legnicy
17 mar 2012 - 19:08:25
Jak będziesz to daj znać coś poradzimy.

Maciej z Legnicy
Re: Książki o Legnicy
18 mar 2012 - 00:53:48
Re. Papkin
Książki Edytora najprędzej chyba są do dostania w ich siedzibie, przy ulicy Rataja.
Pozdrawiam.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]