Śmierć Kartuz
WysÅ‚ane przez Anonimowy użytkownik 
Anonimowy użytkownik
Śmierć Kartuz
12 sie 2013 - 11:21:02
Kartuzy-jedna z najciekawszych dzielnic miasta.Nie lubię zwyczajowej nazwy ,,Zakaczawie'' Kojarzy mi się jakoś patologicznie-brudne bramy,pijacy,rudery i pustostany.A przecież Kartuzy są jedną z najbardziej oryginalnych dzielnic( albo były).Niedługo dzielnicy stuknie 600 lat istnienia i bardzo wątpię czy będzie to okazja do świętowania.W chwili obecnej maszyny burzą dwie kamienice na Kartuskiej.
Kilka miesięcy temu byłem świadkiem ostatecznego końca mleczarni.Z tego co wiem dawne kino,,Kolejarz'' jest przeznaczone do rozbiórki.Rozsypuje się budynek dawnej niemieckiej tajnej policji na Daszyńskiego-piękna modernistyczna perła.Zdaje się,ze na miejscu dzisiejszego ,,Netto'' kiedyś mieściła się jakaś fabryka-nie wiem kiedy została zniszczona i co produkowała.Nie widzę żadnej siły ludzkiej która potrafiłaby powstrzymać dekapitalizację kamienic mieszkalnych.Spróbuję wrzucić to co zniknęło i to co zniknie niebawem.Jak zwykle nie mam czasu i dysponuję przedpotopowym aparatem.Moze coś z tego wyjdzie-choć jak to mówią dobrymi chęciami Urząd Miasta jest wybrukowany.

Burzone obecnie kamienice na Kartuskiej 29 i 31.
Załączniki:
Kartuska29,31.JPG (273.7 KB)
otwórz | pobierz
tyÅ‚29.JPG (244.6 KB)
otwórz | pobierz
tyÅ‚31.JPG (294.9 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Śmierć Kartuz
12 sie 2013 - 11:33:00
1.Ten budynek także niedługo zniknie z Legnicy.
2.Marne ślady dawnych gospodarzy.
3.Przebijające się ślady dawnej numeracji-nie wiem czy polskiej czy niemieckiej.
Załączniki:
budynek z wyrokiem.JPG (277.7 KB)
otwórz | pobierz
sladyliegnitz.JPG (284.3 KB)
otwórz | pobierz
numeracja.JPG (288.3 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Śmierć Kartuz
12 sie 2013 - 16:43:54
1.Kamienice na Nadbrzeżnej były widoczne na większości pocztówek z mostem.
2.Chwile przed rozbiórką.

Część zdjęć pożyczyłem z [fortyfikacje.legnica.pl]
Załączniki:
nadbrzezna.JPG (83 KB)
otwórz | pobierz
nadbrzezna2002.jpg (91.3 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Śmierć Kartuz
12 sie 2013 - 16:47:54
Rozbiórka kamienic na Nadbrzeżnej i Kartuskiej.Data nieznana-raczej przed 2002.
Załączniki:
nadbrzeznarozbiorka.jpg (63.9 KB)
otwórz | pobierz
nadbrzeznarozbiorka1.jpg (73.1 KB)
otwórz | pobierz
Re: Śmierć Kartuz
12 sie 2013 - 17:27:25
Tam gdzie netto była "Legniczanka" fabryka cukiernicza - przepyszne krówki produkowali.
Re: Śmierć Kartuz
12 sie 2013 - 19:47:17
Mało kto już dzisiaj pamięta, że była tam też wytwórnia octu i musztardy. Zakład ten był oddziałem legnickiego browaru . Po zlikwidowaniu w polsce zjednoczeń przemysłu terenowego, browar został jednym z zakładów Lwóweckich Zakładów Piwowarskich zaś wytwórnia octu i musztardy została po pewnym czasie przeniesiona do Wałbrzycha.
Anonimowy użytkownik
Re: Śmierć Kartuz
13 sie 2013 - 15:31:14
Rozbiórka trwa w żółwim tempie.Rozmawiałem na miejscu z legnickim pionierem,który przyjechał do Legnicy w 1948.Zapytany o przyczyny tragedii Kartuz odpowiedział:
zła polityka od wielu.wielu lat
zła mentalność mieszkańców,w tym dużej części pewnej mniejszości narodowej.I chyba to prawda.Rozmawiałem kiedyś z człowiekiem który przyjechał z kolei w 1946 i opowiadał ,ze tuż po wojnie Kartuzy były bardzo ładne.Typowa robotnicza dzielnica ale ładnie utrzymana przez Niemców.A teraz-KATASTROFA.Generalnie spacery po tej dzielnicy zbyt przyjemne nie są.
Załączniki:
rozbiorka.JPG (261.5 KB)
otwórz | pobierz
rozbiorka2.JPG (298.7 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Śmierć Kartuz
13 sie 2013 - 15:46:59
Kamienica na Wrocławskiej 97 jest bardzo ciekawa.Zachowała się strzałka podobna do zejścia do schronu HGF.Nie wiem co to jest.
Na górze natomiast znajduje się chyba znak loży masońskiej.Cyrkiel i węgielnica.Ciekawe czy istniała tam jakaś loża.
Załączniki:
wrocÅ‚awska97.JPG (357.2 KB)
otwórz | pobierz
hof.JPG (334.3 KB)
otwórz | pobierz
logo.JPG (233.9 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Śmierć Kartuz
13 sie 2013 - 16:06:07
Nie wiem czy ten budynek przy Netto był częścią Legniczanki.Obecnie są to mieszkania który pilnuje pies.Chciałem obejść budynek ale zwierzak nie był nastawiony zbyt przyjaźnie. I w sumie ma rację-co to za pies który nie szczeka na obcych?
Na Drukarskiej 8 przed wojną przyjmował fryzjer.
Załączniki:
legniczanka.JPG (331.7 KB)
otwórz | pobierz
legniczanka2.JPG (286.9 KB)
otwórz | pobierz
drukarska8.JPG (255.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Śmierć Kartuz
14 sie 2013 - 13:05:01
Zdjęcia z wyburzenia oficyny przy ul. Daszyńskiego w 2007 roku. Fotografie zostały wykonane przez Jerzego Oszczepalskiego
Załączniki:
oficyna2.jpg (104 KB)
otwórz | pobierz
oficyna1.JPG (142.8 KB)
otwórz | pobierz
oficyna3.jpg (83.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Śmierć Kartuz
14 sie 2013 - 13:06:21
oficyna c.d
Załączniki:
oficyna4.jpg (79 KB)
otwórz | pobierz
oficyna5.jpg (70.8 KB)
otwórz | pobierz
oficyna6.jpg (120.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Śmierć Kartuz
14 sie 2013 - 13:07:22
oficyna c.d.
Załączniki:
oficyna7.jpg (134.4 KB)
otwórz | pobierz
oficyna8.jpg (111.3 KB)
otwórz | pobierz
po oficynie.JPG (141.1 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Śmierć Kartuz
14 sie 2013 - 16:56:04
Fajne zdjęcia.Oficyny znikają z Legnicy w niezłym tempie.

1.Kościelna 3 straszy pustostanem już od lat.Ciekawe dlaczego?
2.Z oficyn przyległych do Kamiennej ukradziono metalowe belki.Wszystko to grozi zawaleniem.
3.Kikut kamienicy przy Kamiennej 6.Nie można było wyburzyć do końca? No chyba,ze to ma być swoista pamiątka upadku ulicy.
Załączniki:
koscielna3.JPG (294.7 KB)
otwórz | pobierz
kamienna.JPG (324.5 KB)
otwórz | pobierz
kamiennaobok6.JPG (417.9 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Śmierć Kartuz
14 sie 2013 - 17:14:54
1.Kamienna 27.Gdy robiłem zdjęcia podeszła do mnie lokatorka kamienicy.Kobieta zapewne myślała,ze robię dokumentację przed remontem.
-Pan z ZGM-U? Pan będziesz to remontował? Bo tu fragmenty spadają na głowę.
Bardzo bym chciał-odparłem.Niestety nie,to tylko hobby.
To niech pan da to chociaż do jakieś gazety-poprosiła
Obawiam się,ze to zły pomysł.Znam o wiele lepsze historie.Widziałem kiedyś jak posypały się podpórki balkonu.Budowlańcy przyjechali-przykleili połamane fragmenty do balkonu. Odpadły znowu kilka dni później na ruchliwy chodnik. Zresztą kogo obchodzi spadający tynk?Przecież to drobiazg...
2.Wizyta na Kamiennej 4 przypomina mi wycieczkÄ™ na UkrainÄ™.
3.Dawna studnia,pompa? Dziwne,ze nikt tego jeszcze nie ukradł.
Załączniki:
kamienna27a.JPG (341.7 KB)
otwórz | pobierz
kamienna4.JPG (450.3 KB)
otwórz | pobierz
studnia.JPG (528.1 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Śmierć Kartuz
14 sie 2013 - 17:29:26
Pomiędzy Wrocławską,Kamienną i Kościelną znajduje się duża niszczejąca fabryka.Chyba wcześniej mieściły się tu zakłady odzieżowe,,Jedność'' Szukałem co było tam przed wojną ale nie znalazłem.Raczej nie widzę świetlanej przyszłości dla tych budynków.
Na razie wszystko zarasta bujnie zielenią.Ciekawe czy w środku zostały jeszcze jakieś maszyny?
Załączniki:
fabryka1.JPG (216.5 KB)
otwórz | pobierz
fabryka2.JPG (562.1 KB)
otwórz | pobierz
fabryka3.JPG (378.6 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Śmierć Kartuz
14 sie 2013 - 17:35:25
Myślę,ze warto robić zdjęcia opuszczonej architektury.W każdej chwili może zniknąć bezpowrotnie z mapy miasta.Na Kartuzach wyburzono mnóstwo budynków-ciekawe czy istnieją jakieś fotografie rozbiórek z lat 70,80 i 90? Wątpię czy ktoś wtedy interesował się tym.
Załączniki:
fabryka4.JPG (399.7 KB)
otwórz | pobierz
fabryka5.JPG (311.5 KB)
otwórz | pobierz
fabryka6.JPG (479.1 KB)
otwórz | pobierz
Re: Śmierć Kartuz
15 sie 2013 - 04:13:03
Do Kosa 25. Ad zdjęcia kamiennaobok 6. Takie kawałki rozebranych kamienic pozostawia się specjalnie, gdyż stanowią one podparcie dla pozostałej budowli.
Re: Śmierć Kartuz
15 sie 2013 - 10:51:30
Do Lothara. Rewelacyjny zestaw zdjęć dokumentujący moment śmierci budynku. Brawo autor.
Re: Śmierć Kartuz
15 sie 2013 - 18:37:43
Kosa bardzo ciekawa dokumentacja: Jeśli chodzi o zakłady w podwórku Daszyńskiego i kościelnej to główny budynek ma zostać przekształcony na TBS-y, ta część gdzie mieściła sie centrala rybna, ma zostać zburzona. Sporo czasu poświęciłem aby dowiedzieć sie co produkowano tam przed wojną ale nic konkretnego sie nie dowiedziałem. W podwórku, gdzie robiłeś zdjęcia znajdowały sie (jeszcze zupełnie niedawno) zabudowania starego warsztatu samochodowego.

Kiedyś juz na forum pisałem, obok centrali rybnej niegdyś był budynek, stal prostopadle do zabudowań ul wrocławskiej, bliźniaczy do tego, który stoi do dziś, ciekawe dlaczego i kiedy go zburzono?
Anonimowy użytkownik
Re: Śmierć Kartuz
15 sie 2013 - 22:45:20
Kolejny umierający obiekt-dawny areszt policyjny na Daszyńskiego 18.Piękna architektura ale mroczna.Dawny areszt za czasów III Rzeszy a następnie przejęty przez komunistów.Jakie mroczne historie skrywają te ponure ściany?

1.Przygnębiający widok
2.To zdjęcie mi się podoba.Robiąc zdjęcia bałem się trochę grup patologiczno-cygańskich które wałęsają się po okolicy.
3.Zdjecię na ścianę boczną.
Załączniki:
daszynskiego18.JPG (391 KB)
otwórz | pobierz
areszt.jpg (474.5 KB)
otwórz | pobierz
areszt2.JPG (313.6 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Śmierć Kartuz
15 sie 2013 - 22:56:57
1.Legnica miasto ogrodów
2.Modernizm jak się patrzy-trzeba tylko uważać na mnóstwo rozbitego szkła i gruzu.
3.Wygląda to niczym wrak pirackiego statku.Z lokalnych mieszkańców śmiało można by zrobić
załogę,której nie powstydziłby się sam legendarny Czarnobrody.
Załączniki:
areszt3.JPG (424 KB)
otwórz | pobierz
areszt4.JPG (312.9 KB)
otwórz | pobierz
areszt5.JPG (564.9 KB)
otwórz | pobierz
Re: Śmierć Kartuz
16 sie 2013 - 22:45:04
Kosa25 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Kolejny umierajÄ…cy obiekt-dawny areszt policyjny
> na Daszyńskiego 18.Piękna architektura ale
> mroczna.Dawny areszt za czasów III Rzeszy a
> następnie przejęty przez komunistów.Jakie
> mroczne historie skrywają te ponure ściany?
>
> 1.Przygnębiający widok
> 2.To zdjęcie mi się podoba.Robiąc zdjęcia
> bałem się trochę grup patologiczno-cygańskich
> które wałęsają się po okolicy.
> 3.Zdjecię na ścianę boczną.


A propos tych zdjęć - polecam archiramę. [www.archirama.pl]
Anonimowy użytkownik
Re: Śmierć Kartuz
18 sie 2013 - 18:18:52
Dziękuję,znam tą publikację i mam ją w biblioteczce.Szkoda,ze jest tak mało albumów o architekturze Legnicy-zupełnie nie wiem dlaczego. Świetny album ,,Modernizm w Legnicy'' Pani Storkuhl to niestety wyjątek...

1.Przypomina mi to wojenne filmy.
2.Niedługo kamienica przejdzie do historii.
3.Nalot ciężkich bombowców urzędniczej głupoty .

dziś te zdjęcia nie mają prawie żadnej wartości.Ale może za kilkadziesiąt lat będzie to ciekawy zapis dla przyszłych pokoleń.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-08-18 18:20 przez Kosa25.
Załączniki:
1.JPG (333.6 KB)
otwórz | pobierz
2.JPG (373.7 KB)
otwórz | pobierz
3.JPG (267.9 KB)
otwórz | pobierz
Re: Śmierć Kartuz
30 sie 2013 - 21:03:36
Gdzieś parę lat temu wyczytałem w gazecie iż teren Kartuz jest przeznaczony do wyburzenia. Nie pamiętam tylko gdzie i kto o tym pisał. Zostało mi to w głowie bo dość dużo kamienic zostało skasowanych do tego czasu w tych rejonach.
Re: Śmierć Kartuz
05 wrz 2013 - 16:44:30
Czy ktoś wie co sie dzieje z hotelem kolejowym na Daszyńskiego?, przejeżdżałem tam dziś samochodem i nie miałem czasu żeby dokładnie zobaczyć. Stawiają jakieś rusztowania -będą remontować, burzyć, a może kręcić film ?
Re: Śmierć Kartuz
06 wrz 2013 - 09:02:13
Najprawdopodobniej właśnie film. Na Zakaczawiu w najbliższym czasie będzie kręcona jakaś niemiecka produkcja historyczna
Re: Śmierć Kartuz
10 wrz 2013 - 00:17:35
TakÄ… konstrukcjÄ™ montujÄ… przy gestapo na daszynskiego
Załączniki:
DSC_0074.jpg (1.39 MB)
otwórz | pobierz
Re: Śmierć Kartuz
02 pa¼ 2013 - 12:50:14
re. KWAZAR
re. Schubert

Plan zdjęciowy na Kartuzach oraz fotki z realizacji filmu: link

[www.portal.legnica.eu]
Re: Śmierć Kartuz
02 pa¼ 2013 - 17:49:16
Ten budynek przylegał do "Legniczanki", budynki "Legniczanki są wyburzone i na ich miejscu stoi "Netto"

Maciej z Legnicy
Re: Śmierć Kartuz
18 lis 2014 - 22:17:47
Anonimowy użytkownik Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Pomiędzy Wrocławską,Kamienną i Kościelną
> znajduje się duża niszczejąca fabryka.Chyba
> wcześniej mieściły się tu zakłady
> odzieżowe,,Jedność'' Szukałem co było tam
> przed wojną ale nie znalazłem.Raczej nie widzę
> świetlanej przyszłości dla tych budynków.
> Na razie wszystko zarasta bujnie zieleniÄ….Ciekawe
> czy w środku zostały jeszcze jakieś maszyny?

Latem rozebrano budynki wokól głównego gmachu - zabudowania byłej centrali rybnej.
Obecnie trwają prace rozbiórkowe głównego budynku, za parę dni pozostanie po nim tylko wspomnienie - a pamiętam, gdy jako dzieci wykradaliśmy "skórki" (ścinki materiałów wyrzucone na śmietnik), aby przyozdobić nimi rowery.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]