Pytania o Legnicę
Wysłane przez krzys_y 
Pytania o Legnicę
09 lut 2012 - 14:36:00
Witam,chciałbym aby był to wątek w którym będzie można zadać pytanie na które szuka się bezskutecznie odpowiedzi. Ja takoweż mam:

Czy w bitwie pod Legnicą (tej z 1241 roku) uczestniczyli jacyś rycerze z Głogowa? Gdzieś wyczytałem, że był tylko jeden - choć być może nie do końca dobrze pamiętam. Mam nadzieję, że ktoś ma dobre źródła które rozwieją moje wątpliwości.
Re: Pytania o Legnicę
26 lut 2012 - 20:33:42
Witam chciałbym sie dowiedzieć gdzie na jakich ulicah były warsztaty "naprawa radia" w Liegnitz wiem tylko o jednym w że był taki w sledziówkach. Może też są jakies informacje o szkole łączności w Liegnitz ,jak jest historia masztów na nich.
Re: Pytania o Legnicę
08 mar 2012 - 09:53:12
Pytanie: Jaką nazwę nosiła dawniej obecna ul. Pątnowska? Może macie jakieś foto?
Re: Pytania o Legnicę
08 mar 2012 - 10:57:55
Wywołany do odpowiedzi przesłałem do prowadzących stronę historię nazwy.
Re: Pytania o Legnicę
09 kwi 2012 - 15:33:26
1.Wczoraj podczas świątecznego obiadu nestor rodziny opowiadał mi, że w latach 70 lub 80 przewoził bloki kamienne (wielkie walce) z jakiegoś pomnika do podlegnickiej wsi. Były z jakiegoś dobrego kamienia bo temu do którego je zawieziono zależało właśnie na tym materiale. Postaram się sprawdzić czy one tam jeszcze są bo podobno długo tam leżały. Może wiecie z jakiego pomnika mogły by pochodzić? Może z "Siegesdenkmal auf dem Rehberge" który był gdzieś pod Legnicą chyba od strony Jawora?

2.Także wczoraj dowiedziałem się, że do innej wsi pod Legnicą zawieziono 4 kamienne płyty z niemieckimi napisami. Zastanawiam się czy to nie płyty z pomnika co znajduje się na przepompowni? Wiadomo coś o nich? Ewentualnie może to mogą być jakieś inne tablice? Na pewno były z kamienia. Wiem gdzie miałyby być więc też to sprawdzę.
Re: Pytania o Legnicę
09 kwi 2012 - 17:34:17
Za muszlą koncertową, w parku, stał pomnik pastora Ludwiga Otto Ehlers'a, pastora gminy staroluterańskiej. W czasie spaceru dzisiejszą ulicą (sic!) Stefanii Sempołowskiej (niem. Doktorgang), która biegła na tyłach strzelnicy Towarzystwa Strzeleckiego, został trafiony (3.08.1877) zabłąkaną kulą (mówiło sie też o zamachu, gdyż pastor był kandydatem na radnego). W tym też miejscu postawiono mu pomnik złożony z trzech lub czterech białych marmurowych kolumn. Osobiscie widziałem powalone kolmuny w tym miejscy. Spytaj Nestora, gdzie zostały wywiezione, może choćby dało się je sfotografować. Jak mi wiadomo zdjęcie tego pomnika znajduje się w muzeum, może czas je pokazać.
Wypadek ten stał się przyczyną do przeniesienia strzelnicy na prawy brzeg Kaczawy.

Maciej z Legnicy
Re: Pytania o Legnicę
09 kwi 2012 - 18:10:29
Re. Krzys_y
Ciekawe słowa , ale pomnik ten znajdował się w Pątnowie Legnickim. Piękny pomnik w formie kolumny. Sporo fotek pozostałości po nim jest na stronie :

Załączniki:
pom003. Siegesdenkmal auf dem Rehberge, upamiętniający bitwę z 15. sierpnia 1760r., wzniesiony w 1861.jpg (163.1 KB)
otwórz | pobierz
pom003. fotka z fortyfikacje.legnica.jpg (181.7 KB)
otwórz | pobierz
pom003. fotka z fortyfikacje.legnica..jpg (224.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Pytania o Legnicę
25 kwi 2012 - 21:07:46
Krzyś, masz racje pomnik "kolumnowy" stał w Pątnowie, ale w Legnicy także, oczywiście inny. Nestor wywoził do podlegnickiej wsi, a nie z. Stąd tłumaczę gdzie stał taki kolumnowy w Legnicy. Pozdrawiam

Maciej z Legnicy
Re: Pytania o Legnicę
16 cze 2014 - 20:09:59
Przepraszam, że w tym miejscu ale nie wiem, gdzie mógłbym o to spytać.
Odgrażam się od jakiegos czasu żonie, że zrobię ogórki wg przedwojennego legnickiego przepisu. Dam głowę, że kiedyś widziałem zdjęcie z przepisem. Czy ktos mógłby je wskazać?
Re: Pytania o Legnicę
17 cze 2014 - 14:33:29
Do Anwo23

Przyjacielu, żeby znaleźć przepis, wejdź na facebooka liegnitz.pl pod linkiem

[www.facebook.com]

Tam znajdziesz newsa z przepisem i wycinek z niemieckiej prasy, który to został tam przetłumaczony.

powodzenia przy kiszeniu :)
Re: Pytania o Legnicę
18 cze 2014 - 10:02:34
Dzięki bardzo. Na szczęście liście winorośli mogę mieć :) Podzielę się wrażeniami.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]