Nowe drogi w starej Legnicy
Wysłane przez Nachfolger 
Nowe drogi w starej Legnicy
25 maj 2012 - 14:24:01
Na Czarnej Wodzie w okolicy ul. Rybackiej znajdują się przyczółki rozpoczętego mostu. Był to chyba element obwodnicy jaką zaczęto budować w latach trzydziestych. Jej kolejnym elementem była chyba ulica Bydgoska, gdzie pozostał szeroki pas niezabudowanego gruntu i podwójny przejazd pod wiaduktem kolejowym. Piszę "chyba" bo kiedyś o tym słyszałem, ale nie mam wiarygodnych informacji. Czy ktoś coś o tym wie?
Re: Nowe drogi w starej Legnicy
28 maj 2012 - 10:47:03
Sądzę, że raczej są to pozostałości po jazie, jaki był w tamtej okolicy na Czarnej Wodzie. Wiodąca w tym terenie byłą ulica Głogowska i ona miała być wykorzystana wraz z Bydgoską do objazdu Legnicy w kierunku Pątnowa.

Maciej z Legnicy
Re: Nowe drogi w starej Legnicy
30 maj 2012 - 22:17:46
Sądzę, że to pozostałości po moście kolejowym. Według starszych planów miasta, pierwotnie linia w kierunku Lubina biegła właśnie tędy, następnie podobnie do dzisiejszej ul. Bagiennej.

Polecam choćby porównanie planów 1910-1935.
[liegnitz.info]

Przebudowy dokonano, jak przypuszczam, przy wyniesieniu torów dzisiejszej magistrali E30 (Zgorzelec-Wrocław) na nasyp podczas budowy trzeciego dworca. To jednak tylko moje uzasadnione, ale nadal przypuszczenia.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-05-30 22:20 przez Michał.
Re: Nowe drogi w starej Legnicy
01 cze 2012 - 15:13:35
Witam!
Kiedy byłem dzieckiem słyszałem od starszych, że są to pozostałości po wiadukcie kolejowym. Niestety, tak jak Michał, nie mam namacalnych dowodów.
Pozdrawiam
Re: Nowe drogi w starej Legnicy
09 sie 2012 - 18:26:58
To most kolejowy. Ta linia istniała w rzeczywistości (patrz plan miasta z 1910 by Michał). Pamiętam z wczesnych lat 80-tych pozostałości tej linii (podkłady drewniane) w okolicy ulicy Grabowej. Podkłady zostały usunięte przy okacji modernizacji obecnej linii. Z kolei w okolicy ulicy Bagiennej za nieczynnymi zakładami mięsnymi ciągnie się spory fragment nasypu po tejże linii.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]