Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Hilscher Adolph / Baron Paul

W 1846 r. Adolph Hilscher rozpoczął swoją pracę jako litograf będąc własicielem drukarni litograficznej, którą z biegiem lat przekształcił w zakład litograficzny i kartograficzny. W latach 50. XIX w. mieścił się on przy Frauenstraße 477 (ul. Najświętszej Marii Panny). Po zmianie numeracji w latach 70-80. XIX w. pod numerem 28.  Hilscher specjalizował się w druku serii ściennych i podręcznych map powiatów z terenu Śląska i Wielkopolski.
W latach 90. XIX w. do wydawnictwa dołączył Paul Baron. Firma nosiła wówczas nazwę Hilscher’s Nachf. (Spadkobiercy Hilschera) i mieściła się pod adresem Frauenstraße 7. Baron mieszkał wtedy przy tej samej ulicy pod numerem 16, a w połowie następnego dziesięciolecia na pierwszym piętrze budynku przy Sophienstraße 26 (ul. Roosevelta). Jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej Baron został samodzielnym właścicielem firmy, która odtąd nosiła nazwę: Geographisches Institut Paul Baron. Przeniósł też jej siedzibę do budynku przy Haagstraße 12 (ul. Jordana). Zajmował tam parter, oraz I i II piętro. Wejście do drukarni znajdowało się od strony nabrzeża Kaczawy. Obecnie w budynku przy ul. Jordana mieści się Dom Studenta Politechniki Wrocławskiej. Działalność Paula Barona obejmowała druk i projektowanie m.in. druków firmowych i ulotnych, formularzy urzędowych, dyplomów, etykiet czy katalogów firmowych. W latach 1917-1920 w drukarni Barona przygotowywane były papierowe bony zastępcze legnickiego magistratu oraz Kasy Powiatu Ziemskiego. Jednak główną specjalnością firmy była kartografia.  Baron rozwinął tę specjalizację dzięki współpracy z wydawnictwem Ebbeckiego i jego następcy Eulitza z Leszna. Drukował i przygotowywał mapy oraz plany miast (szczególnie Legnicy). Jak pisze Paweł Łachowski w swoim artykule pt. Legnicka kartografia (Wersja, nr 4/46/2002) mapy wychodzące spod pras legnickiego instytutu charakteryzowały specyficzne barwy hipsometryczne (służące do przedstawiania wypukłości terenu) oraz konsekwentnie stosowanie metody poziomicowej dla ukazani rzeźby terenu. Rysunek i technika drukarska map Barona pozostawiały jednak wiele do życzenia i z tego względu nie stanowiły one konkurencji dla zdecydowanie lepszych wydawnictw wrocławskich. Firma Paula Barona działała jeszcze w 1939 r. Pomagał mu wtedy kartograf Walter Baron, możliwe, że syn właściciela. Po wojnie Walter osiedlił się w Eisfeld.

Gospoda Zum schwarzen Lamm przy ul. Jaworzyńskiej. Karta pocztowa z 1900 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Plan Legnicy wydany przez Instytut Geograficzny Paula Barona. Ze zbiorów Liegnitzer Sammlung Wuppertal
Bon Magistratu w Legnicy o nominale 50 fenigów, seria II
Bon Magistratu w Legnicy o nominale 10 marek, 1918 r.
Bon Magistratu w Legnicy o nominale 50 fenigów, seria III
Bon Magistratu w Legnicy o nominale 10 fenigów, seria I, 1920 r.
Bon Magistratu w Legnicy o nominale 25 fenigów, seria I
Bon Magistratu w Legnicy o nominale 10 fenigów, seria II
Bon Magistratu w Legnicy o nominale 25 fenigów, seria II
Bon Magistratu w Legnicy o nominale 50 fenigów, seria IV
Bon Magistratu w Legnicy o nominale 50 fenigów, seria V
Bon Kasy Powiatu Ziemskiego w Legnicy o nominale 25 fenigów, seria I
Bon Kasy Powiatu Ziemskiego w Legnicy o nominale 50 fenigów
Bon Kasy Powiatu Ziemskiego w Legnicy o nominale 25 fenigów, seria II
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.