Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Zum Winkel Arnold

Arnold Zum WinkelMiejski archiwista i dyrektor Zbiorów Miejskich urodził się 6 sierpnia 1858 roku w Gütersloh. Po zakończeniu gimnazjum studiował historię, geografię i francuski na uniwersytetach w Tübingen, Lipsku, Würzburgu i Münsterze. 6 czerwca 1882 roku zdał egzamin państwowy i rozpoczął pracę jako nauczyciel gimnazjalny w Minden i Altenie, a od 1 kwietnia 1884 w Miejskim Gimnazjum (Städtisches Gymnasium) w Legnicy. Od 1900 roku był radnym gminy i członkiem komisji budowy kościoła NMP. W 1904 roku przejął obowiązku archiwisty miejskiego. W 1901 roku połączył w budynku Gimnazjum Miejskiego przy Steubenstraße (ul. Gwarna) zbiory biblioteki ratusza i obu ewangelickich kościołów parafialnych – śś. Piotra i Pawła i NMP.

Zum Winkel brał udział w pierwszej wojnie światowej jako kapitan oraz był wydawcą czasopisma wojennego Wacht im Osten (Warta na Wschodzie). Po powrocie z frontu został kierownikiem Muzeum Dolnośląskiego, a następnie objął stanowisko dyrektora Zbiorów Miejskich (Städtische Sammlungen).

Arnold Zum Winkel zasłużył się dla Legnicy badając jej historię oraz poprawiając organizację biblioteki archiwum Muzeum Dolnośląskiego. Jest autorem dwutomowego opracowania Die Stadt Liegnitz seit der Einführung der Städteordnung im Jahre 1809, a także wielu artykułów m.in. w Mitteilungen des Geschichts- und Altertums- Vereins zu Liegnitz.

Arnold Zum Winkel zmarł 30 września 1935 roku w Legnicy.

Źródło: H. Unverricht H, Życiorysy Legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241 – 1945, Legnica 2008

« poprzedni
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.