Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

DO DOWÓDCY GŁÓWNEGO URZĘDU POLITYCZNEGO ARMII CZERWONEJ GENERAŁA-PUŁKOWNIKA TOW. SZYKINA

 

W odpowiedzi na Wasz telegram o składzie i repertuarze grup artystycznych powstających przy naszym Domu Oficera melduję:

Utworzone zostały zespół muzyki estradowej, zespół kameralny, a w toku jest tworzenie teatru dramatycznego.

Zespół muzyki estradowej liczy 34 osoby. Podstawowy skład zespołu – 11 osób, aktorzy byłej estradowej grupy DKA II Frontu Białoruskiego, z których część jest zdemobilizowana. Pozostała część – 23 osoby – to byli muzycy filharmonii w Charkowie oraz Państwowego Teatru Opery w Charkowie, którzy trafili do niewoli niemieckiej i podczas wojny znajdowali się w Niemczech.

Pierwszy koncert zespołu muzycznego składał się z utworów kompozytorów radzieckich: Sołowiowa-Siedoja, Błantera, Nowikowa, Dunajewskiego i innych, z rosyjskich pieśni ludowych, duetów z operyHułaka-Artemowskiego „Zaporożec za Dunajem” i in., muzyki cyrkowej.

Zespół muzyczny jest samowystarczalny i nie potrzebuje dotacji na swoje utrzymanie.

Planuje się, że trupa Teatru Dramatycznego będzie się składała z 55 osób. Na dany moment jest 10 aktorów. 8 osób zdemobilizowanych z Armii Czerwonej, 2 osoby to są obywatele ZSRR, repatrianci z Niemiec. Wiodącymi aktorami są dawni artyści radzieckich teatrów dramatycznych: [Andriej Pietrowicz] Rajewski (przed wojną pracował w [moskiewskim] Teatrze im. Jermołowej), Połowcewa (przed wojną pracowała w Obwodowym teatrze Dramatycznym w Penzie).

Siłami tej grupy w obecnej chwili jest przygotowywany pierwszy spektakl – sztuka A. Ostrowskiego „Późna miłość”. Premiera planowana jest na 25 listopada [1946 roku].

Aktorów znaleźliśmy w Leningradzie. W naszym teatrze zgodziło się pracować 18 aktorów, na czele z zasłużonym aktorem Rosyjskiej Federacyjnej Republiki Radzieckiej [Aleksandrem Nikołajewiczem] Ardim. Potrzebne są dla nich wizy na wjazd do Polski. Od momentu rozpoczęcia pracy przez tych aktorów teatr może wystawiać dwie-trzy nowe sztuki miesięcznie.

Aby teatr mógł pracować, potrzebna jest państwowa dotacja: w okresie organizacyjnym – 100 tysięcy rubli i do lipca 1946 roku – 40 tysięcy rubli miesięcznie.

W celu propagowania klasyki muzycznej oraz utworów kompozytorów radzieckich stworzyliśmy zespół kameralny. Skład zespołu: pianista – starszy sierżant Myznikow, skrzypce – sierżant Ickow (absolwenci Konserwatorium w Moskwie, obecnie zdemobilizowani), wiolonczela – Aronson (były solista filharmonii w Rydze, był pod niemiecką okupacją). Wokaliści i recytatorzy są zapraszani z zespołu pieśni, tańca i teatru Armii Czerwonej. Pierwszy program zespołu kameralnego składa się z utworów P. Czajkowskiego i A. Puszkina.

Na utrzymanie zespołu kameralnego dotacja nie jest potrzebna.

Proszę o Wasze pozwolenie na:

  1. Utrzymywanie przy Domu Oficera na zasadach samowystarczalności finansowej trzech ww. zespołów.

  2. Udzielenie dotacji na organizację i utrzymanie teatru dramatycznego.

  3. Zwrócenie się do Rady Komisarzy Ludowych ZSRR z prośbą o wydanie wiz na wjazd do Polski grupie aktorów zaproszonych do pracy w teatrze.

 

Dowódca Urzędu Politycznego Północnej Grupy Wojsk generał-lejtnant A. Okorokow.

 

 

 

« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.