Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Zum Prinz von Preußen

Gospoda „Zum Prinz von Preußen” mieściła się na początku ul. Głogowskiej przy Glogauer Straße 9, w nieistniejącym dziś budynku. Obecnie śladem po jego obecności są wyłącznie dwa ceglane słupy do bramy prowadzącej na teren przy budynku. Gospoda działała w tym miejscu co najmniej od lat 80. XIX w. Prowadzona była początkowo przez Paula Biedermanna. Pod koniec XIX w. właścicielem obiektu był Paul Stolle, który na co dzień trudnił się handlem towarami kolonialnymi i winem przy placu Zamkowym 2. Prowadzeniem gospody w tym czasie zajmował się Gustav Standke, który stał się jej właścicielem jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Od tego momentu „Zum Prinz von Preußen” prowadzili Karl Zboralsky (ok. 1914), Robert Kluge (ok. 1921), Adolf Läbe (połowa lat 20.), Gustav Matschke (początek lat 30.) oraz Willy Döring. Na początku lat 30. XX w. gospoda znajdowała się w posiadaniu Ewalda Standke, a tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej w rękach wdowy Friede Standke z domu Müller. Na parterze budynku przy Glogauer Straße 9 od drugiego dziesięciolecia XX w. działał sklep z towarami kolonialnymi Gustawa Neumanna (widoczny na karcie pocztowej).

Gospoda Zum Prinz von Preußen przy ul. Głogowskiej. Karta pocztowa z 1901 r. ze zbioru K.Makowca
Gospoda Zum Prinz von Preußen przy ul. Głogowskiej. Karta pocztowa z 1907 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Nieistniejący już budynek gospody Zum Prinz von Preußen mieszczącej się na początku ul. Głogowskiej. Karta pocztowa z 1917 r. ze zbioru K.Makowca
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.