Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

175 lat teatru w Legnicy ►


Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.10.2017, WGTYQWZDHL:
Pandora Clous d'Oreilles...
Maintenant l'entreprise augmentera sur cette idée pour sa plate-forme de...

18.10.2017, tuse:
di adidas neo uomo 2017 due
Le sue macchine si trovano nei laboratori del pi? grande, dal adidas clima,...

18.10.2017, jejeje:
impostare in bracciali pandora...
Comprendente: una collana progettata come una serie graduata di forma ovale...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Friedensburg Ferdinand

Ferdinand Friedensburg urodził się 11 lutego 1858 r. w Legnicy, jako syn ówczesnego sędzi powiatowego i późniejszego burmistrza Wrocławia, Juliusa Ernst Ferdinanda Friedensburga.
Ferdinand Friedensburg jest jednym z najwybitniejszych numizmatyków, który zajmował się przede wszystkim mennictwem śląskim średniowiecza i czasów nowożytnych.
Po maturze 1875 r. we Wrocławskim Gimnazjum Fryderyka studiował prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1878 r. zdał egzamin referendarza, a w 1884 r. na asesora. Po działalności w Świdnicy, Wrocławiu i w Sądzie Okręgowym w Gliwicach został powołany na radcę rządowego w Urzędzie Ubezpieczeń Rzeszy w Berlinie. W 1900 r. mianowano go tajnym radcą rządowym i prezydentem senatu. Urząd ten sprawował do swojej wcześniejszej emerytury w 1909 r.
Dzięki publikacjom poświęconym monecie śląskiej w 1908 r. otrzymał tytuł dr h. c. filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Habilitował się i został prywatnym docentem w dziedzinie numizmatyki. W 1917 r. nadano mu tytuł profesora. Wykaz jego prac obejmuje 10 samodzielnych dzieł i 129 opracowań. Od 1878 r. zajmował się porządkowaniem zbiorów numizmatycznych wrocławskiej Biblioteki Miejskiej, a później Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności. W latach 1894-1906 był prezesem Towarzystwa Numizmatycznego w Berlinie.
W 1919 r. przeprowadził się do Jeleniej Góry, gdzie zmarł 5 lutego 1930 r.

Żródło: H. Unverricht, Życiorysy Legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241 – 1945, Legnica 2008

ExLibris Ferdinanda Friedensburga
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.