Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

04.07.2021, Maciej z Legnicy:
Re: nieistniejący stadion przy...
Istniał już przed wojną. Polecam mapę ze strony: ...

30.06.2021, felicjusz:
nieistniejący stadion przy...
Cześć Czy może ma ktoś jakieś zdjęcia nieistniejącego już stadionu przy...

27.09.2020, Santino:
Re: Opel i cmentarz
A ja w bliskich okolicach znalazłem oto ten znaczek Opla : Jak sprawdziłem...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Friedensburg Ferdinand

Ferdinand Friedensburg urodził się 11 lutego 1858 r. w Legnicy, jako syn ówczesnego sędzi powiatowego i późniejszego burmistrza Wrocławia, Juliusa Ernst Ferdinanda Friedensburga.
Ferdinand Friedensburg jest jednym z najwybitniejszych numizmatyków, który zajmował się przede wszystkim mennictwem śląskim średniowiecza i czasów nowożytnych.
Po maturze 1875 r. we Wrocławskim Gimnazjum Fryderyka studiował prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1878 r. zdał egzamin referendarza, a w 1884 r. na asesora. Po działalności w Świdnicy, Wrocławiu i w Sądzie Okręgowym w Gliwicach został powołany na radcę rządowego w Urzędzie Ubezpieczeń Rzeszy w Berlinie. W 1900 r. mianowano go tajnym radcą rządowym i prezydentem senatu. Urząd ten sprawował do swojej wcześniejszej emerytury w 1909 r.
Dzięki publikacjom poświęconym monecie śląskiej w 1908 r. otrzymał tytuł dr h. c. filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Habilitował się i został prywatnym docentem w dziedzinie numizmatyki. W 1917 r. nadano mu tytuł profesora. Wykaz jego prac obejmuje 10 samodzielnych dzieł i 129 opracowań. Od 1878 r. zajmował się porządkowaniem zbiorów numizmatycznych wrocławskiej Biblioteki Miejskiej, a później Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności. W latach 1894-1906 był prezesem Towarzystwa Numizmatycznego w Berlinie.
W 1919 r. przeprowadził się do Jeleniej Góry, gdzie zmarł 5 lutego 1930 r.

Żródło: H. Unverricht, Życiorysy Legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241 – 1945, Legnica 2008

ExLibris Ferdinanda Friedensburga
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.