Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Henryk II Pobożny

Pieczęć Henryka PobożnegoKsiążę Henryk II Pobożny urodził między 1196 a 1207 rokiem, jako trzeci syn Henryka I Brodatego i świętej Jadwigi von Andechs. Dokładna data urodzin księcia nie jest znana. Jego osoba po raz pierwszy pojawia się w dokumentach, w święta Bożego Narodzenia w 1208 roku gdzie występuje w roli świadka. Po śmierci w starszych braci – Bolesława (w dzieciństwie) i Konrada Kędzierzawego (w listopadzie 1213), Henryk stał się jedynym dziedzicem Dolnego Śląska. Henryk I Brodaty dość szybko dopuścił Pobożnego do współrządów, gdyż już od 1222 roku potwierdzał on dokumentowe nadania ojca. W latach 1229-1230 kierował kampanią mającą na celu odzyskanie i zabezpieczenie Lubusza. Natomiast w latach 1233 i 1234 aktywnie wspierał ojca w akcjach w Prusach i Wielkopolsce. Od 1234 roku Pobożny nosił tytuł księcia śląskiego i (wielko)polskiego. W 1238 roku, po śmierci ojca rozpoczął samodzielne rządy.

Właściwie silne i niepodważalne rządy Pobożny sprawował tylko na dziedzicznym Dolnym Śląsku. W Wielkopolsce i ziemi krakowskiej tytuł do sprawowania władzy opierał się na elekcji możnych. Jako pierwsze spod jego władzy wyłamały się Opolszczyzna i ziemia sandomierska. Po pierwszych niepowodzeniach zaczął odnosić sukcesy, najpierw zażegnując konflikt z Kościołem, a następnie zwyciężając Brandenburczyków w bitwie pod Lubuszem w 1239 roku. Henryk II umocnił swoją pozycję również dzięki ścisłym więzom politycznym z Przemyślidami, poślubiając córkę króla Czech Przemysła Ottokara I, Annę.

Plany stworzenia jednolitego piastowskiego państwa legły w gruzach wraz z najazdem Mongołów w 1241 roku. 9 kwietnia doszło do bitwy pod Legnicą, która zakończyła się klęską wojsk Henryka i jego sprzymierzeńców, oraz śmiercią księcia. Ciało Henryka Pobożnego pozbawione głowy i zbroi zostało zidentyfikowane przez jego żonę. Identyfikację ułatwił fakt, że książę miał u lewej stopy sześć palców. Henryk został pochowany we wrocławskim kościele św. Wincentego przy pl. Nankiera, w dawnym kościele opactwa franciszkanów pod wezwaniem św. Jakuba, gdzie spoczywał do II wojny światowej.  

Po śmierci Henryka Pobożnego, pozycja polityczna zdobyta przez niego i jego ojca, upadła. Następca Pobożnego, Bolesław II Rogatka zwany Łysym, dysponował już tylko posiadłościami na Śląsku. Wkrótce stał się założycielem legnickiej linii Piastów.

Źródło: H. Unverricht, Życiorysy Legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241 – 1945, Legnica 2008

J.J. Knechtel, Książę Henryk Pobożny, ok. 1720, klasztor Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie, fot. D. Berdys, Muzeum Miedzi w Legnicy
Atak Mongołów na Legnicę. Miniatura z Żywota św. Jadwigi w Kodeksie lubińskim, 1353 r.
Wjazd Henryka Pobożnego do Legnicy. Obraz Jana Matejki
Henryk Pobożny - szkic wykonany przez Jana Matejkę. Rysunek powstał zapewne jako jeden z pierwszych szkiców do zamierzonego obrazu Wyjazd Henryka Pobożnego z Legnicy
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.