Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Sponnagel Eduard

Eduard SponnagelZałożycielem powstałej w 1866 r. fabryki fortepianów i pianin był Gustav Selinke. W 1875 r. jego wspólnikiem został Eduard Sponnagel (ur. 18.09.1847 w Ostaszewie k.Torunia). Od tego momentu firma działała przy Neue Glogauer Straße 16, 16a i 17. (ul. Głogowska), pod nazwą Selinke & Sponnagel. W 1889 r. ze spółki wystąpił Selinke. Od 1894 r. firma zmieniła nazwę na Eduard Sponnagel. Zatrudniała wówczas ponad stu pracowników, którzy zajmowali się m.in. produkcją pianin i mechanizmów piani nowych. Od 1897 r. rozpoczęto produkcję fortepianów. Eduard Sponnagel był twórcą kilku wynalazków i innowacji, m.in. egalizatorów w płycie rezonansowej. Uchodził za jednego z najlepszych i najbardziej cenionych fortepianomistrzów w regionie. Po jego śmierci 16 maja 1907 r., firmę przekształcono w sp. z o. o. (Eduard Sponnagel Pianofortefabrick GmbH). Działalnością firmy kierowała wdowa Lina Sponnagel z domu Pohl. W czasie I wojny światowej produkcję całkowicie wstrzymano, wznowiono ją 1 X 1919 r. przy zatrudnieniu jedynie pięciu pracowników. Już wtedy współwłaścicielem fabryki był Artur Franke. W 1921 r. był on już jednym jej właścicielem (Sponnagel Nachfolger). W latach 20. firma posiadała punkt sprzedaży przy Ring 25 (Rynek).
W księgach adresowych z lat 30. XX w. brak jest informacji o dalszej działalności fabryki.

Źródło: wikipedia  

Druk firmowy z fabryki fortepianów Selinke & Sponnagel z 1881 r.
Reklamowa karta korespondencyjna fabryki fortepianów Sponnagel Nachfolger) z 1926 r. ze zbioru z.Grosickiego
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.