Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Festyny Strzeleckie (Mannschießen)

Ważna rolę w życiu mieszkańców Legnicy odgrywały Festyny Strzeleckie (Mannschießen). Pierwszy raz były one organizowane w Legnicy prawdopodobnie już ok. 1600 roku. Od 1882 roku odbywały się one cyklicznie, co 5 lat. Ostatni Festyn Strzelecki miał miejsce w parku legnickim 2 lipca 1937 roku.

Jaki przebieg miało takie święto możemy wyobrazić sobie czytając relację z Mannschießen z 1912 roku opisaną w Liegnitzer Heimatblatt nr 4/2002

Z wielkim oddaniem i zaangażowaniem obchodzą legniczanie swoje największe święto ludowe, a mianowicie festyn strzelecki w tygodniu św. Kiliana. Co 5 lat wszyscy mieszkańcy biorą udział w święcie dla upamiętnienia pradawnego ducha walki ich przodków. W tym roku uroczystości zapowiadają się wyjątkowo wspaniale; dom festynu, zamek czarownic z wysoką środkową wieżą oraz dwiema bocznymi, pośrodku których rozstawiono wielki namiot taneczny, świątynię wypełnioną honorowymi nagrodami oraz pocztę z budką telefoniczną. Nie zabraknie tu również wartowni z lochami dla przestępców, jako że „aresztowania” należą do tradycji tego prastarego święta, której to straż obywatelska bardzo ściśle przestrzega. Jest tu także szereg wyszynków z iście „piekielną obsługą”. Całe miasteczko bud jarmarcznych ulokowane na tyłach zamku z kolei otoczone jest namiotami oferującymi różnego rodzaju zabawy i rozrywki. Jest tu także masa kramów, w których można kupić wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Natomiast kolejki górskie i inne mechaniczne cuda nieustannie przyciągają młodzież. Jednym z najbardziej charakterystycznych obrazów festynu strzeleckiego, już od zawsze, były namioty cechów ustawione w kręgu wokół głównego placu, tuż przed zamkiem czarownic; tym razem rozstawionych zostało 19 namiotów, niektóre zupełnie nowe i jeszcze bardziej bogato przystrojone; to pomiędzy nimi konieczne musi przejść polonez – kolejna ważna tradycja festynu. Również ku ogromnej radości gości wieczorem postawiony zostanie staw wypełniony podgrzewaną wodą z przynajmniej jedną kwitnącą wiktorią królewską, podświetloną światłem elektrycznym.
Chociaż uroczystości zaczynają się dopiero we wtorek 9 lipca, już w sobotę i niedzielę pojawiły się tłumy zamiejscowych gości, które tak się rozrosły w dniu otwarcia festynu, że musiano włączyć do ruchu nie tylko specjalne, ale i dodatkowe pociągi, jako że planowe nie były w stanie podołać takiej ilości przyjezdnych. Nie dziwi wcale, że potrzebna była dodatkowa liczba służb porządkowych do utrzymania ładu i bezpieczeństwa na peronach.  A do tego jeszcze cała masa chłopskich furmanek zajeżdżających pod drzwi zajazdów! Stajnie nie mogły pomieścić takiej ilości rumaków.
We wtorek z samego rana wielką pobudkę zgotowała muzyka pułku oraz werble straży festynu strzeleckiego a zaraz potem główny pochód; w rytm muzyki cechy i stowarzyszenia udają się na miejsce spotkań, rozciągając pochód od Breslauer Platz (Plac Wilsona) poprzez Baumgartstraße (al. Orła Białego) aż do Jauer Straße (ul. Jaworzyńska). O godzinie 13 rozpoczyna się wymarsz w drugą stronę. Na czele kroczy cech cieśli, którego członkowie, zgodnie z tradycją, siekierami rozrąbują bariery ustawione przed wejściem na miejsce festynu. Widać również rycerza w żelaznej zbroi w otoczeniu wiernych giermków, przyodzianych w kolczugi i hełmy wypożyczone z miejskiej zbrojowni – jakże szlachetni przedstawiciele średniowiecznego ducha walki. Za nimi, przy nieustających dźwiękach kapeli, sunie niekończący się pochód cechów i stowarzyszeń w historycznych bądź symbolicznych strojach, najczęściej zgrupowanych wokół niezwykle bogato przystrojonych wozów. Komitet festynu przygotował wspaniałą grupę historycznych postaci: Fryderyk Wielki i jego generałowie odziani w pruskie stroje ze świtą liczącą przynajmniej 80 żołnierzy, z tego 50 na koniach. Jakiż zachwyt i wiwaty publiczności wyzwoliła ta prawdziwa legnicka grupa! W końcu pojawia się wóz wiozący tarczę strzelecką festynu, po strzałach, do której wyłoniony zostanie zwycięzca zawodów strzeleckich. Cały pochód zamyka bractwo strzelców prowadzone przez landsknechtów i łuczników.
Na Dużym Rynku przed Starym Ratuszem, którego początki sięgają jeszcze czasów Starego Fryca, oczekiwał już pierwszy burmistrz na nadejście pochodu i wraz z gośćmi honorowymi dołącza do marszu, podążając do nowego domu strzelców, gdzie odbędą się zawody w strzelaniu do tarczy w kształcie postaci ludzkiej.
W międzyczasie wzrosła liczba widzów; szacuje się ją na 100 tysięcy; samą koleją przybyło 20 tysięcy. Im nie przeszkadzają ani uroczysty pochód, ani też kilka kropli deszczu spadających ku uciesze parkowych ptaków. Na tarasie zamku czarownic muzykanci dragonów lubińskich grają na wyścigi z orkiestrą z namiotu tanecznego.  Przy bardzo żywym udziale uczestników zawody strzeleckie zostają zakończone dopiero w czwartek; królem strzelców ogłoszony zostaje fabrykant pieców Schumann. Mistrz murarski Jorkisch, naczelnik bractwa strzelców, uroczyście wręcza mu złoty medalion oraz srebrny dzban na wino ufundowany w dowód uznania przez korpus oficerów. Do tego dochodzą jeszcze zaszczytne prezenty przeznaczone dla wicekróla strzelców oraz 18 pozostałych najlepszych uczestników. Dopiero teraz rozpocznie się uroczysty obiad w domu strzelców przy udziale dowódcy brygady pułkownika v. Conta, przedstawicieli urzędu miejskiego oraz miejskich korporacji. Rozpoczyna się szereg toastów mówionych, wedle zwyczaju, wierszem, który otwiera szczęśliwy zwycięzca zawodów.
Po obiedzie uroczysty pochód przechodzi wzdłuż namiotów cechów, aż w końcu nadchodzi pora na wielki bal. Radosna zabawa trwa w parku jeszcze do niedzieli, kiedy to następuje uroczysty wjazd króla strzelców na czele pozostałych uczestników zawodów i cechów. Jeszcze raz wybucha wrzawa wśród zamiejscowych gości, zwłaszcza tych z pobliskich wsi, po czym zapada cisza nad tak pięknym świętem. Jego wspomnienie miasto Piastów, tak lubujące się w festynach, jeszcze długo będzie przywoływać z rozrzewnieniem.
To, co również zapada głęboko w pamięć to rozdanie nagród – są cenniejsze niż kiedykolwiek przedtem. 330 ufundowanych darów zostaje przekazanych najlepszym strzelcom, co tym bardziej cieszy, iż udział w zawodach był powszechny, o czym zaświadcza 16.604 strzały oddane podczas zawodów.

Pracownicy firmy Franz Meyenburga podczas Festynu Strzeleckiego w 1907 r. Na dole od prawej strony siedzią Franz i Elisabeth Meynerburg. Karta pocztowa ze zbioru Z.Grosickiego
Humorystyczna karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego z 1907 r. Ze zbioru K.Makowca
Satyryczna karta pocztowa z Festynu Strzeleckiego z 1912 r. Ze zbioru K.Makowca
Satyryczna karta pocztowa z Festynu Strzeleckiego z 1912 r. Ze zbioru K.Makowca
Zamek czarownic podczas Festyny Strzeleckiego z 1912 r. karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Jedna z najstarszych kart pocztowych upamiętniająca legnicki Festyn Strzelecki. Z 1892 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Przejazd platform przy budynku Poczty Głównej podczas Festynu Strzeleckiego w 1902 r. Na jednym z wozów legnicka fontanna Neptuna. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Odznaka wydana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1937 r.
Pozdrowienia z legnickiego Festynu Strzeleckiego z 1902 r. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Satyryczna karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1902 r. Ze zbioru K.Makowca
Lew idzie. Humorystyczna karta pocztowa z legnickiego Święta Strzeleckiego z 1907 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Pozdrowienia z legnickiego Festyny Strzeleckiego z 1897 r. Karta pocztowa ze zbiorów Z.Grosickiego
Pozdrowienia z Festyny Strzeleckiego w 1902 r. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Parkowa aleja wieczorową porą. Karta pocztowa z Festynu Strzeleckiego z 1902 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1912 r. Ze zbioru R.Deca
Platforma samochodowa z parowcem śrubowym „Deutschland” Związku Kupieckiego podczas Festynu Strzeleckiego w 1907 r. Fotografię wykonano przy obecnej ul. Jagiellońskiej. Karta pocztowa ze zbioru Z.Grosickiego
Drewniany zamek czarownic zbudowany na Festyn Strzelecki w 1912 r. Karta pocztowa ze zbioru L.Moszyńskiego
Medal pamiątkowy Festynu Strzeleckiego z 1892 r.
Karta pocztowa przygotowana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1907 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Okolicznościowa karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1912 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Przemówienie nadburmistrza Ottomara Oertela podczas Festynu Strzeleckiego w 1902 r. Karta pocztowa ze zbioru Z.Grosickiego
Pozdrowienia z legnickiego Festynu Strzeleckiego z 1912 r. Karta pocztowa ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa upamiętniająca Festyn Strzelecki z 1902 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Satyryczna karta pocztowa z Festynu Strzeleckiego z 1902 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Przejazd cechów i związków podczas Festynu Strzeleckiego w 1902 r. Karta pocztowa ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa z wizerunkiem oficjalnego plakatu Festynu Strzeleckiego z 1912 r. Jego autorem był legnicki malarz i rysownik Walter Bayer. Ze zbioru Z.Groscikiego
Oficjalan karta pocztowa z Festynu Strzeleckiego z 1937 r., z widocznym plakatem imprezy autorstwa legnickiego malarza Waltera Bayera. Ze zbioru Z.Grosickiego
Pozdrowienia z Festynu Strzeleckiego z 1902 r. Karta pocztowa ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa z legnickiego Festynu Strzeleckiego z 1902 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Zamek Czarownic. Dom Festynu Strzeleckiego z 1912 r. Karta pocztowa ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa wydana przy okazji Festynu Strzeleckiego z 1902 r. z widokiem na budowle, które wzniesiono na ten czas na terenie parku.
Karta pocztowa upamiętniająca Festyn Strzelecki z 1892 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Karta pocztowa z panoramą Legnicy wydana z okazji Festynu Strzeleckiego z 1902 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego, który odbywał się w Legnicy od 7 do 14 lipca 1907 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Plan festynu strzeleckiego, który odbył się w 1855 r w legnickim parku
Medal upamiętniający Festyn Strzelecki z 1887 r. (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Okolicznościowa karta pocztowa z Festynu Strzeleckiego z 1897 r. Po lewej stronie wizerunki starego i nowego Domu Strzeleckiego. Ze zbioru Z.Grosickiego
Okolicznościowa karta pocztowa z Festynu Strzeleckiego z 1902 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa z Festynu strzeleckiego z 1902 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Okolicznościowa karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1902 r.
Legnicki Festyn Strzelecki w 1902 r., na kacie pocztowej ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa z Festynu Strzeleckiego z 1907 r., ze zbioru K.Makowca
Karta z Festynu Strzeleckiego z 1907 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Okolicznościowa karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1907 r.
Karta pocztowa wydana z okazji Legnickiego Festynu Strzeleckiego, który miał miejsce w 1907 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Okolicznościowa karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego z 1907 r. Przedstawia ona wizerunek księcia legnickiego Bolesława III Rozrzutnego z XIX wiecznej rekonstrukcji tumby księcia w Lubiążu. Ze zbioru Z.Grosickiego
Okolicznościowa karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1907 r.
Karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1912 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Pozdrowienia z legnickiego Festynu Strzeleckiego z 1912 r. Karta pocztowa ze zbioru L.Moszyńskiego
Humorystyczna karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego z 1912 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Pamiątkowy kubek Festynu Strzeleckiego z 1937 roku
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.