Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

04.07.2021, Maciej z Legnicy:
Re: nieistniejący stadion przy...
Istniał już przed wojną. Polecam mapę ze strony: ...

30.06.2021, felicjusz:
nieistniejący stadion przy...
Cześć Czy może ma ktoś jakieś zdjęcia nieistniejącego już stadionu przy...

27.09.2020, Santino:
Re: Opel i cmentarz
A ja w bliskich okolicach znalazłem oto ten znaczek Opla : Jak sprawdziłem...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Jochmann Gottlob

Gottlob JochmannJochmann urodził się 11 marca 1799 r. jako syn właściciela rolnego i sędziego wiejskiego w Nowej Wsi (Ober Neundorf) k. Zgorzelca. Początkowo nauki pobierał u miejscowego duchownego, następnie kształcił się w gimnazjum w Zgorzelcu. Od 1817 do 1820 r. studiował prawo we Wrocławiu, od 1822 do 1828 r. był asesorem sądu ziemskiego i grodzkiego w Legnicy. 7 stycznia 1828 r. został powołany na stanowisko dyrektora sądu ziemskiego i grodzkiego w Lubomierzu.

29 marca 1829 r. wybrano go burmistrzem Legnicy. Urząd ten zajmował do roku 1847. W tym czasie zreorganizował administrację i finanse. W 1832 r. utworzono kasę oszczędnościową (Sparkasse), w 1842 r. zbudowano nową siedzibę teatru miejskiego, a w 1844 r. otwarto linię kolejową między Legnicą i Wrocławiem. Z jego inicjatywy rozbudowano legnickie promenady. Jochmann opuścił administrację miejską w Legnicy po tym, jak 31 maja 1847 r. został nadburmistrzem Zgorzelca. Urząd ten pełnił do 1856 r. Zmarł 19 maja tego roku.

Jochmann otrzymał tytuł honorowego obywatela Legnicy. Ulice prowadzące od Friedrichsplatz (pl. Słowiański) do Hagstraße (ul. Jordana) zostały później przemianowane na „Jochmannstraße” i „Jochmannalee” (obecnie ul. Powstańców Śląskich).

Źródło: H. Unverricht, Życiorysy legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241–1945, Legnica 2008

« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.