Ulica Kopernika - co się z nią stało?
Wysłane przez mashun 
Ulica Kopernika - co się z nią stało?
30 lis 2017 - 12:49:30
Witam.
Czy ktoś ma jakąkolwiek informację o ulicy Kopernika (lub Mikołaja Kopernika)? Jak pamiętam była to najkrótsza ulica w Legnicy, łącząca łącząca obie części Rynku. Nazwę tą miała chyba jeszcze w latach 80-tych. Był przy niej sklep filatelistyczny, później jakiś muzyczny, na rogu kamieniczka Pod Przepiórczym Koszem, jest tam m.in. siedziba SLD - ale obecny adres to Rynek. Byłem przekonany, że to nadal jest Kopernika, ale w spisie ulic Legnicy taka ulica nie istnieje.
Co się stało, że Kopernik nie ma już swojej ulicy w naszym mieście? Jest owszem osiedle, ale komu przeszkadzała ta uliczka?
Ktoś ma jakieś informacje na ten temat?
A może to mnie pamięć zawodzi i uliczka takiej nazwy nie miała?

Link do Street View



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2017-11-30 12:59 przez mashun.
Re: Ulica Kopernika - co się z nią stało?
01 gru 2017 - 22:46:27
Owszem, mas z rację, taka uliczka jest do dziś i nosiła taką nazwę. Nazwę Mikołaja Kopernika nosiła od 14 listopada 1945 r. do 28 października 1977 r. Od tego czasu nosi nazwę Rynek. Wcześniej od 1854 r. do stycznia 1946 r. nosiła nazwę Fimmlergasse. Choć nazwa właściwie odnosiła się do zaułka jaki dzisiaj zajmuje podwórko do którego prowadzi ładna brama. Fimmler był kupcem, który zajmował zaułek w dzisiejszym wnętrzu blokowym, a jednocześnie zasłużył się miastu.

Maciej z Legnicy
Re: Ulica Kopernika - co się z nią stało?
02 gru 2017 - 00:54:35
Dziękuję za odpowiedź, tym bardziej, że nigdzie nie mogłem znaleźć na ten temat żadnej informacji.
Re: Ulica Kopernika - co się z nią stało?
02 gru 2017 - 12:26:16
odpowiedź ciąglę była na naszej stronie :) [www.liegnitz.pl]
Re: Ulica Kopernika - co się z nią stało?
02 gru 2017 - 13:48:23
Tak, teraz widzę :)
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]