Kopanina
Wysłane przez lcacitizen 
Kopanina
14 sie 2015 - 11:15:39
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
W tym wątku pytam was o przebieg cieku wodnego (bo trudno to nazwać rzeką) Kopanina.
Wypływa między ulicami Dąbrówki, a Ziemowita, dokładnie w tym miejscu: [www.google.pl]

Dalej płynie przez działki prywatne między tymi ulicami i przekracza Wrocławską w tym miejscu: [www.google.pl]

Od małego, zastanawiałem się gdzie to wpływa. Na zdjęciach satelitarnych widać rów na łąkach między Ptasim Osiedlem, a ulicą Piłsudskiego: [www.google.pl]

Niestety jest tak zarośnięty że nie widać czy coś tam płynie. Przydałoby się wrzucić jakiś kamień czy coś, żeby usłyszeć (lub nie) bulgot. Rów dalej ciągnie się do lasku na łące, tam na razie nie znam przebiegu.

Następnie mógłby wypływać tutaj, przy nasypie kolejowym: [www.google.pl]
Zniknąć kawałek dalej, przekroczyć ul Piłsudskiego, i znów pojawić się: [www.google.pl]

Jak prześledzicie przebieg rowu, to znowu znika przy ulicy Gumińskiego: [www.google.pl]

Dalej nie mam pojęcia gdzie płynie, i czy poprzednie cieki to była Kopanina. Na stronie Portal Legnica piszą o lotnisku: [www.portal.legnica.eu]

I kolejne pytanie: Czy rzeka została wprowadzona pod ziemię jeszcze za Niemca?
Wybaczcie za tyle linków, jestem ciekaw czy wiecie coś na ten temat.
Re: Kopanina
14 sie 2015 - 14:18:12
Z map które mam wynika że ta struga zaczyna się na tych terenach między Starymi Piekarami a Aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego. A ten ciek w okolicy ul. Koskowickiej to całkiem inna bajka z map wynika że wpada w Bartoszowie do Wierzbiaka.
Załączniki:
Mapa-z-1938-r..jpg (1.61 MB)
otwórz | pobierz
Re: Kopanina
16 sie 2015 - 18:16:14
Potok Kopanina zaczyna się za bazą paliw na lotnisku jako rów odwadniający. Nastepnie płynie pod płytą lotniska, pojawia się na powierzchni w okolicy ul.Gumińskiego. Następnie łaczy się z podziemnym ciekiem (odwodnienie pół przy stacji Nowa Wieś Legnicka)w okolicy działek "Pod Pająkiem). Od tego miejsca odcinek został wyregulowany i pogłębiony. Na wysokości basenu przy Radosnej od strony torów Kopanina łączy się z kanałem będącym odrzutem od Wierzbaka. Później wpada pod ziemię na wysokości starej stacji Shela. Ponownie pojawia się przy torach na przystanku kolejowym Piekary. Następnie przy wiadukcie na ul. Sokolej wchodzi pod ziemiemię. To co "nazywasz zarośniętym rowem zaczynającym się w lasku" jest w rzeczywistości odwodnieniem tego terenu a tak dokładnie to fragnentem cieku który zaczynał się za Stomadentem za garażami i leciał przez teren Piekar A. Rów ten łączy się z Kopaniną.
Kopanina na tym odcinku została wprowadzona pod ziemię przez Polaków ok. 84r. Wcześniej płynęła po powierzchni wzdłóż ulicy Jaskółczej.

Janbro 7F zaczyna się nie wpada :) kreska jest cieńsza :) To taki kanał ulgi co w 83 czy 84 zalał wszystkie działki pod pająkiem metrową warstwą wody między innymi moją. Fajnie wszystko jest rozrysowane na mapach topo polsich czy to niemieckich.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]