Drobne elementy architektoniczne
WysÅ‚ane przez janbro 
Re: Drobne elementy architektoniczne
18 pa¼ 2013 - 11:33:42
lothar77 Właśnie później się kapnełem że ktoś o tym już pisał że to firma transportowa W. Zitschke
Re: Drobne elementy architektoniczne
22 kwi 2014 - 23:14:07
U zbiegu ulic: Szewczenki, Lotnicza i Lindego prowadzone są prace ziemne i odkopano tam piękną murowaną z cegieł studnię/kanał - polecam zobaczyć.
Re: Drobne elementy architektoniczne
26 kwi 2014 - 01:29:10
Na ul Roosevelta 4 można zobaczyć jedną z wielu konstrukcji do czyszczenia obuwia. Niestety stara wycieraczka nadawała się tylko do zelówek płaskich. Dlatego przy niej leży współczesna, która lepiej się nadaje do czyszczenia podeszew z protektorem.
Załączniki:
Roosevelta-4.jpg (1.88 MB)
otwórz | pobierz
Wycieraczki-do-burów.jpg (1.4 MB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
27 kwi 2014 - 21:03:39
To następny sposób na czyszczenie obuwia.
Załączniki:
Roosevelta9.jpg (1.11 MB)
otwórz | pobierz
Roosevelta-9.jpg (1.77 MB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
17 maj 2014 - 01:28:21
Budynek na ul.Macieja Rataja 15 to dzieło w każdym calu. Do tego wspaniale zachowane widać że lokatorzy wiedzą co posiadają.
Załączniki:
Drzwi-ul.-Macieja-Rataja-15.jpg (913.9 KB)
otwórz | pobierz
Schody-ul.-Macieja-Rataja-15.jpg (673.9 KB)
otwórz | pobierz
Sufit-w-salonie-ul.-Macieja-Rataja-15.jpg (1.02 MB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
23 maj 2014 - 00:37:37
Willa na ul. Oświęcimskiej 19 ma piękny witraż w drzwiach wejściowych szkoda że niekompletny. Pewnie wyglądał jak na trzecim zdjęciu.
Załączniki:
OÅ›wiecimska-19-Drzwi-do-budynku-z-witrażem.jpg (1.51 MB)
otwórz | pobierz
OÅ›wiecimska-19-witraż-tak-szkoda-że-nie-kompletny.jpg (1.37 MB)
otwórz | pobierz
OÅ›wiecimska-19-witraż-tak-pewnie-wyglÄ…daÅ‚.jpg (1.22 MB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
31 lip 2014 - 15:10:58
Nie mogłem sobie odmówić zrobienia zdjęcia tego okna. Jak widać na drugim zdjęciu właściwie te okno w tym jak i sąsiednich budynkach to taka perełka.
Załączniki:
Okno o wyjÄ…tkowej urodzie.jpg (1.57 MB)
otwórz | pobierz
ChÅ‚apowskiego-4.jpg (1.5 MB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
18 wrz 2014 - 22:20:13
Będąc ostatnio na wierzy w zamku zrobiłem kilka zdjęć. I podczas przeglądania ich na komputerze zauważyłem że kolumienki dwie które sfotografowałem różnią się od siebie. Ta od północnego zachodu jest jakby niedokończona. Ciekawe czy nie zdążono ją na czas zrobić czy uzupełniając brakującą nie do końca zadbano o szczegóły.

Ciekawe czy to ta sama firma kamieniarska wykonała ten element dekoracyjny dla zamku i dla kościoła?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-11-10 10:15 przez janbro.
Załączniki:
Czemu-sie-róznia.jpg (724.9 KB)
otwórz | pobierz
Kolumienki z koÅ›cioÅ‚a Piotra i PawÅ‚a.jpg (840.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
23 wrz 2014 - 09:29:20
Ciekawe spostrzeżenie. Ja będąc na wieży Św. Piotra byłem całkowicie skoncentrowany na pochłanianiu widoków i nie zwracałem uwagi na detale. A, że legnickie Muzeum Miedzi nadal tkwi w głębokim PRLu i na wieży dano nam tylko kilkanaście minut na podziwianie widoków, to kolejna kwestia. Podstawową kwestią jest odpowiedź na pytanie, które elementy są oryginalne, któe odtworzone i kiedy. Odtworzenie zapewne miało miejsce podczas odbudowy Zamku, a że "z dołu" nikt nie był w stanie dostrzec różnić w braku wykończenia, to wybrano ścieżkę po najmniejszej linii oporu, czyli brak wykończenia detali... Jednym słowem ciekawa ciekawostka.
Re: Drobne elementy architektoniczne
08 pa¼ 2014 - 21:37:11
Ten dom z Tympanon wypełnionym wschodzącym słońcem od dziecka mnie się zawsze podobał. Jak zobaczyłem że po remoncie fasady odnowiono słońce to byłem gotów wejść i podziękować mieszkańcom.
Załączniki:
Dom-wschodzacego-slonca.jpg (1.33 MB)
otwórz | pobierz
Wschodzace-slonce.jpg (1.56 MB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
10 pa¼ 2014 - 10:13:21
Swoją drogą to jest ciekawe, że większość legnickich "wylotówek" ze Starego Miasta (Chojnowska, Jaworzyńska, Złotoryjska chyba najmniej) posiada "biedniejszą" zabudowę, aniżeli zabudowa występująca przy ulicach i kwartałach "wewnętrznych" sąsiadujących z tymi wylotówkami. To oczywiście wynika z okresu w jakich były zabudowywane te wylotówki (wcześniej niż , ale trochę zmienia postrzeganie Legnicy. Bo przejazd taką Chojnowską nie daje takiej satysfakcji jak przejazd równoległą Żwirki i Wigury czy Nowym Światem. Ot taka refleksja.

A przywołana kamieniczka przy Chojnowskiej - palce lizać. Szacun za zachowanie malunku w tympanonie.
Re: Drobne elementy architektoniczne
27 pa¼ 2014 - 21:40:10
Jak to czasami warto zadzierać głowę budynek na ul. Jaworzyńskiej 96 taki sobie po remoncie elewacji. Widać że nie wszystkie elementy architektury udało się odtworzyć. Ale postacie (Apolla Orła i Wenus) zachowano. Szkoda że lokatorzy nie zadbali oto by rury od klimatyzacji nie psuły wyglądu fasady.
Załączniki:
Jaworzynska-96.jpg (1.34 MB)
otwórz | pobierz
2-Jaworzynska-96.jpg (1.08 MB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
08 lis 2014 - 23:26:27
Czy wiecie coś więcej o tych zdobieniach? To jakieś alegoryczne przedstawianie (czego?), znajdujące się na kamienicy przy ul. Książecej.
Załączniki:
PB080096.jpg (519 KB)
otwórz | pobierz
PB080092.jpg (571.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
08 lis 2014 - 23:27:40
A ta figura stoi w takiej dziwnej niszy na jednej z fasad kamienicy przy ul. Działkowej. Kto jest autorem? Kogo przedstawia ta figura?
Załączniki:
PB080075.jpg (223.8 KB)
otwórz | pobierz
PB080068.jpg (162.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
08 lis 2014 - 23:45:01
A jeśli chodzi o wschodzące słońca to proszę jedno z Książecej.
Załączniki:
PB080079-2.jpg (151.1 KB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
10 kwi 2015 - 09:56:30
Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na dość często wykorzystywane w wystroju elewacji oprócz elementów roślinnych sceny z postaciami zwierzęta lub człowieka
Załączniki:
Dwa-w-jednym.jpg (434.4 KB)
otwórz | pobierz
PICT0284a.jpg (1.2 MB)
otwórz | pobierz
PICT0285a.jpg (574.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
14 kwi 2015 - 15:52:05
Na wielu obiektach umieszczano postacie świeckie świętych lub patronów. Ciekawe czy na szkole czwórce są to patroni tej szkoły?
Załączniki:
SzkoÅ‚a-podstawowa-Nr.-4.jpg (1.41 MB)
otwórz | pobierz
Patroni-strona-poÅ‚udniowa.jpg (1.25 MB)
otwórz | pobierz
Patroni-sciana-północna.jpg (1.14 MB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
14 kwi 2015 - 16:35:53
Ciekawe czy te postacie kogoś przedstawiają? Na pewno po drugiej stronie na ścianie zachodniej też coś stało, ale zostały tylko puste nisze.
Załączniki:
PaÅ‚acyk-ul.-Pocztowa-Nr.-6.jpg (1.74 MB)
otwórz | pobierz
Patroni-Å›ciana-wschodnia.jpg (679.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
15 kwi 2015 - 21:27:30
Następny budynek z elewacją w której jest wykorzystana postać kobiety.
Załączniki:
Willa-ul.-lotnicza-19.jpg (1.68 MB)
otwórz | pobierz
ul.-Lotnicza-19.jpg (1.2 MB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
15 kwi 2015 - 21:46:27
Nie wiem, co zdecydowało o tym, że postanowiłem zajrzeć do kamienicy na ul. Dziennikarskiej 2 kamienicę można określić mianem rudery, ale coś mnie korciło by zajrzeć i nie żałuję trafiłem na piękną klatkę schodową, mimo że trochę zaniedbaną, ale uroczą.
Załączniki:
Dziennikarska-2.jpg (1.12 MB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
28 kwi 2015 - 10:45:11
Ciekawe, co mieściło się przed wojną w tym budynku? Obecnie mieści się w nim Państwowa Inspekcja Pracy.
Załączniki:
Lotnicza-15.jpg (1.44 MB)
otwórz | pobierz
Widok od ul. Lotniczej.jpg (1.38 MB)
otwórz | pobierz
Widok od ul. Piechoty.jpg (1.6 MB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
26 sie 2015 - 15:09:12
Witraże na klatce schodowej Dworcowa 7a
Załączniki:
PICT0317.jpg (1.5 MB)
otwórz | pobierz
PICT0318.jpg (1.39 MB)
otwórz | pobierz
PICT0319.jpg (1021.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Drobne elementy architektoniczne
12 lis 2015 - 10:50:40
Przechadzając się ostatnimi czasy ulicą Złotoryjską zauważyłem, że cokół pomnika Johanna Georga von Arnima zaczyna się rozsypywać (pokonują go drzewa a dokładnie ich korzenie). Może czas aby cokół dołączył do samego pomnika w Wupertalu? Nie wiem czy w Wupertalu ktokolwiek będzie tym zaineresowany ale wiem, że akcja będzie kosztowna - ale kto wie. W Legnicy cokół się zmarnuje doszczętnie - szkoda go.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]