Niezidentyfikowane miejsca.
Wysłane przez Kefir 
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
13 kwi 2013 - 22:49:06
dzięki za uwagę. wprowadziłem poprawkę. Pozdrawiam
Anonimowy użytkownik
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
14 kwi 2013 - 17:46:17
,,CONCERTHAUS - ul. Grodzka
Central-Theater, -kino Ognisko''

,,Przejrzałem zdjęcia ulicy Grodzkiej i nie widać na nich zabudowań Concerthaus - Panie Macieju czy mógłby Pan rozwinąć swoją myśl wskazującą lokalizację Concerthaus przy Grodzkiej, bo z tego wnioskuje, że to dwa osobne budynki''

Rozmawiałem o tym dzisiaj z Panem Maciejem.Moim zdaniem Concerthaus i Central Theater to ten sam budynek.Zresztą w książce,,Legnica około 1900'' G.Humeńczuk pisze:
na miejscu dawnego budynku loży (parcela pomiędzy obecną Skarbową i pl.Klasztornym,(wówczas Klosterstrasse 1/2)
w 1896 wzniesiony został przez Luisa Wintera teatr varietes zwany ,,Concerthaus'' bądż też ,,Central Theater''

I temat chyba oficjalnie zakończony.A z osobistych refleksji-dlaczego ten budynek stoi pusty? Przecież ma doskonałą akustykę.
Gratis stylowe wnętrza,historię,kubaturę itd.Może za kilka lat podzieli los kina,,Bałtyk'' ?
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
14 kwi 2013 - 18:23:17
Przeglądając net trafiłem na coś takiego. Z opisy wynika że to Legnica a przyszli piloci pchają szybowiec na Gęsią Górkę. Gdzie to jest i czy to na pewno Legnica.
Załączniki:
Gdzieś-na-Gęsiej-Górce.jpg (807.8 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
14 kwi 2013 - 19:11:07
To jest już na portalu:
[www.liegnitz.pl]

Są tam dwa zdjęcie z Gęsiej Góry.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
25 kwi 2013 - 20:24:02
Panie Macieju ostatnio będąc na spotkaniu młynkowiczów rozmawialiśmy o ruinie starego domu który leży na południe ul. Mostowej a dokładnie przy ulicy Jęczmiennej, będąc tam w zeszłym roku widziałem że budynek to już kompletna ruina resztki tego budynku widać na mapie google, budynek jest z kamienia.
Nie ma Pan wiedzy w jaką funkcje miał ten obiekt ? Czy była to jakaś stodoła?
Na starych mapach teren obok oznaczony jako Dauergärten

link do google: [maps.google.pl]


Pozdrawiam

Paweł
Załączniki:
jeczmienna.jpg (498.7 KB)
otwórz | pobierz
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
25 kwi 2013 - 22:12:41
Trudno mi w tej chwili odpowiedzieć, gdyż mam problem z dostępem do dokumentacji (jestem po pożarze), ale wygląda mi to na nazwisko właściciela (Dauergärten). Możliwe jest także , że wiąże się to z jakimś miejscowym wydarzeniem. Trzeba by popatrzeć na historię Dornbusch, może tam być jakieś wyjaśnienie. Kiedyś do tego wrócimy. Nie ma Pan zdjęcia tego obiektu?

Maciej z Legnicy
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
25 kwi 2013 - 22:22:06
Właśnie nie mam zdjęć
Dauergärten jako tłumaczenie to raczej ogródki działkowe, najwyżej jutro spróbuje się tam przejść pstryknę parę fotek.
Tak pamiętam jak widzieliśmy się w Bibliotece wspomniał Pan o pożarze szkoda bo pewnie dużo cennych dokumentów miał Pan w swoim posiadaniu.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
25 kwi 2013 - 22:38:37
Może chodzić o ogrody, bo taka sama nazwa występuje obok ulicy dzisiejszej Góralskiej. Tylko ta kamienna budowla jest ciekawa. Muszę się tam wybrac kiedyś.

Maciej z Legnicy
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
25 kwi 2013 - 22:48:08
Panie Macieju zostaw mi Pan do siebie komórkę na priv może jutro się zmówimy i pójdziemy razem.

Pozdrawiam
Paweł
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
27 kwi 2013 - 01:59:54
Panie Macieju byłem dziś z małżonką na spacerze i przy okazji popstrykałem foty tej ruiny na ul. Jęczmiennej, (na południe od ul. Mostowej) trochę mnie poniosło z tym że obiekt jest z kamienia;/ Ruina stoi w zachaszczonym sadzie, teraz już ostatni dzwonek żeby tam pójść zobaczyć później chaszcze jeszcze bardziej się rozrosną i "zwiedzanie" będzie dosyć trudne. Przed obiektem jakiś kanał (chyba na ścieki) i ruiny budynków gospodarczych. Zrobiłem też zdjęcia piwnicy można tam wejść ale musi to być osoba trochę chudsza:]

W następnych postach reszte zdjęć
Załączniki:
000_obiekt_jest_w_zaniedbanym_sadzie.JPG (276 KB)
otwórz | pobierz
001_chyba_najlepiej_zachowana_sciana_budynku.JPG (338.6 KB)
otwórz | pobierz
002_od_wewnatrz_obiektu.JPG (435.8 KB)
otwórz | pobierz
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
27 kwi 2013 - 02:03:01
Wszystkie zdjęcia są tutaj: [lorenz.legnica.pl]

Pozdrawiam
Paweł



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-04-27 02:08 przez AxelPun.
Załączniki:
003_budynek_porastaja_liczne_chaszcze.JPG (402.8 KB)
otwórz | pobierz
006_piwnica.JPG (261.1 KB)
otwórz | pobierz
004_w_srodku_cegly_pokryte_ziemia_i_smieciami.JPG (348.8 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
27 kwi 2013 - 14:36:22
Hmm... Na przedwojennym planie miasta te ruiny są zaznaczone jako dwa budynki.Dla mnie to jakieś gospodarstwo.Po drugiej stronie rzeki muszą gdzieś być ruiny Schubertshofu.A skoro już jesteśmy przy ruinach to wrzucę zdjęcia Pawła,zrobione po spotkaniu
fanów Młynówki.Ciekawe ilu legniczan wie o ich istnieniu? Ja bardzo lubię takie postapokaliptyczne klimaty.
Załączniki:
DSC_6845.JPG (435.1 KB)
otwórz | pobierz
DSC_6847.JPG (586.6 KB)
otwórz | pobierz
DSC_6848.JPG (545.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
27 kwi 2013 - 19:59:03
Drogi Pawle sprawdziłem na mapach do jakich dotarłem, zresztą na Twojej tez to widać. Nazwa Dauergärten odnosi się do całego terenu przyległego (a więc - ogródki działkowe lub działki uprawne). Z pierwszego Twojego postu zrozumiałem, że nazwa dotyczy siedliska, wówczas byłoby inne znaczenie tej nazwy. Tak wiec sprawa jasna. Trzeba by poszperać po "adresbuchach" wówczas byśmy doszli czyja to była własność. Niestety teraz nie bardzo mam czas. Dobrze że zrobiłeś zdjęcia. Choć w takiej formie pozostanie ślad.

Maciej z Legnicy
Anonimowy użytkownik
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
27 kwi 2013 - 22:09:43
Zagadka chyba rozwiązana-te ruiny są częścią majątku Schubertshof.A przynajmniej tak mówi mapa z 1940.Szkoda,ze na tej mapie nie ma pokazanej gospody Schubertshof, która mieściła się po drugiej stronie rzeki.
Załączniki:
ruinki.jpg (1.4 MB)
otwórz | pobierz
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
28 kwi 2013 - 00:13:03
Kosa zastanawiałem sie właśnie czy jest to "część" zabudowań należących do Schuberthofu po drugiej stronie rzeki. Na Twojej mapce widać że jest to właśnie część dawnych zabudowań należących do Schuberta. Kosa masz w całości tą mapę?

Odnośnie ruin budynków które wstawił Kosa na jednym z fotografii widać rosyjski napis "не курит" - nie palić, sądząc po napisie budynek nie był już użytkowany od czasów kiedy Rosjanie się wynieśli z tego miejsca.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
28 kwi 2013 - 10:25:17
Widać tam zabudowania knajpy Schuberta , na prawo od zaznaczonego majątku. Na prawej stronie rzeki była knajpa oraz budynki mieszkalne, a na lewej stronie rzeki (to o czym mówimy) budynki gospodarcze. To był przecież duży majątek leżący na granicy ówczesnej Legnicy.

Maciej z Legnicy
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
28 kwi 2013 - 23:29:25
Zgadza się! Majątek Schuberta był po obu stronach rzeki, nie było wtedy z tym problemu ponieważ łączył je pobliski mostek.

Pozdrawiam
Paweł
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
28 kwi 2013 - 23:43:01
Interesuje mnie ta kamienica narożna u zbiegu ulic Jaworzyńskiej i Łukasińskiego, sądząc po resztkach metalowego szyldu który jest na dachu obiektu myślę że był tam jakiś hotel. Może ktoś sprawdzi w adresbuchach. Wejście do tej kamienicy jest od strony Łukasińskiego numer 48.
Załączniki:
jaworzynska_lukasinskiego01.jpg (461.8 KB)
otwórz | pobierz
jaworzynska_lukasinskiego02.jpg (214.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
29 kwi 2013 - 14:25:01
Budynek był mieszkalny, a metalowy stelaż jest pozostałością po reklamie sklepu, który był na parterze.

Maciej z Legnicy
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
30 kwi 2013 - 02:50:10
Znalazłem ciekawe foto na ebayu przedstawiające grupę Panów z kuflami oraz trzy psy w tle lokal Wilhelma Thomasa na beczułce jest logo R...może ktoś sprawdzi w adresbuchach gdzie to jest Foto wykonane przez A. Grögera.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-04-30 02:52 przez AxelPun.
Załączniki:
liegnitz_Speiselokal_Wilhelm_Thomas.jpg (296.1 KB)
otwórz | pobierz
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
01 maj 2013 - 11:57:24
Być może chodzi o mały lokal na ulicy Jordana, który nazywał się "Regina", ale trzeba by to sprawdzić. Nie mylić z lokalem, który był w dzisiejszym klubie nauczycielskim.

Maciej z Legnicy
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
16 cze 2013 - 12:47:31
Nachfolger chodzilo mi o ten maszt ul. Fabryczna vis-vis Reala
Załączniki:
IMAG1197.jpg (351.7 KB)
otwórz | pobierz
IMAG1196.jpg (497.7 KB)
otwórz | pobierz
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
26 cze 2013 - 22:57:01
Znalezione na ebay-u
Czy ktoś potrafi rozszyfrować ulicę?
wydaje mi się że Breslauerstr.

Adresbuchy w rękę i do dzieła;]

Pozdrawiam
Paweł
Załączniki:
liegnitz_marsch_pimpe.jpg (178.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
27 cze 2013 - 00:25:46
Według mnie to jest to miejsce: [maps.google.pl]

Poprawiłem link, przepraszam, wcześniej cos skopałem

Jedynie odległość torów od krawężnika nie daje 100% pewności
[www.liegnitz.pl]



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-06-27 23:10 przez KWAZAR.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
30 cze 2013 - 22:02:16
Od jakiegoś czasu próbuje odszyfrować lokalizacje zakładu fryzjerskiego Pani Margareta? Fulgartner? Dużą wskazówką może być odbicie w witrynie. Mam wrażenie ze jest to jakieś skrzyżowanie. Jeśli dysponujecie adresbuch'ami Proszę sprawdzić, może uda nam sie rozwiązać kolejną zagadkę. [dolny-slask.org.pl]
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
30 cze 2013 - 22:17:33
Sprawdź ul. Roosevelta, od ul. Szkolnej

Maciej z Legnicy
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
04 lip 2013 - 22:22:43
Witam
Czy posiada ktoś wiedzę co było przed wojną w nieistniejącym już budynku "Jaworzanki" niegdyś mieszczącej się na krzyżówce ulic Jaworzyńskiej z Nowodworską, czy był tam jakiś Gasthaus? Budynek jak i dawną piekarnię na przeciw wyburzono na potrzeby przyszłej obwodnicy.
Proszę o info ew. fotki.

Pozdrawiam
Paweł
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
04 lip 2013 - 23:06:17
[fotopolska.eu]
Czy o to Ci chodziło Pawle? Pozdrawiam

Maciej z Legnicy
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
04 lip 2013 - 23:13:04
Nie nie Macieju to Tivoli mi chodzi o dawny budynek restauracji a raczej piwiarni "Jaworzanka"

Strit wiu:]

Pozdrawiam
Paweł



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-07-04 23:18 przez AxelPun.
Re: Niezidentyfikowane miejsca.
07 lip 2013 - 15:25:14
Zidentyfikowałem lokalizacje hotelu Forsthaus, co ciekawe wychodzi na to, że mial dwie lokalzaicje: jedną przy bramie głogowskiej, a drugą po przeciwnej stronie ulicy od Poczty głownej przy obecnej ulicy Leszczynskiej, obok ówczesnego Zur Post
[dolny-slask.org.pl]

[www.liegnitz.pl]

[www.staremiejsca.pl]
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]