Browar Legnicki
WysÅ‚ane przez janbro 
Anonimowy użytkownik
Re: Browar Legnicki
21 lut 2013 - 18:33:28
Znalazłem stronkę gdzie jest jeszcze kilka etykiet:
[www.collect-and-swap.com]
Szkoda,ze nie można ich powiększyć bez rejestracji.Bardzo podoba mi się samochód dostawczy Braucomunny.Dalej-bardzo wątpię żeby Niemcy bronili się w tamtych zabudowaniach.Zastanawia mnie ta wzmianka w Monitorze, Czyżby Braucomunne lub jej resztki zostały w 1949 przekazane państwu polskiemu? I z innej mańki-wydaje się,ze w Liegnitz było więcej browarów niż 4.Kłania się ten cały Juttner na Jordana.Z mojego planu wynika,ze browar ten mieścił się tam gdzie teraz jest jakis budynek zajęty przez teatr.Zresztą na planie napisano jak byk -Brauerei.Ha może rozwalano resztki browaru pod budowę skarbówki-komin i te oficyny?
No ale to nie ten watek.JakiÅ› dziwny spis:
[www.klausehm.de]
A i jeszcze jedno.Myślę,ze warto byłoby napisać kto odpowiada za zniszczenie witraży.Debilni budowlańcy naturalnie ale ciekawe czy ktoś poniósł za to odpowiedzialność? Jest przecież miejski konserwator.Jest wojewódzki. Jest czy nie ma?
I na koniec warto byłoby napisać kto witraże uratował.Wiecie kto dokonał tego szlachetnego czynu?
Re: Browar Legnicki
21 lut 2013 - 20:08:14
Ten spis to wykaz browarów legnickich niemieckiego zbieracza ,jest tam bład który na portalu został wyjaśniony nie było browaru Rothkircha.W Legnicy udokumentowane moimi porcelankami są znane browary spisane przez Urbanka.Znaleziona ostatnio porcelanka Zimmermanna i wyraźny napis Brauerei daje dużo do myślenia ,gdzie mógł być ten browar.Swoją drogą ten temat zaczyna być coraz bardziej ciekawy i wiele zagadek już zostało wyjaśnionych(ta porcelanka Juttnera to z mojej kolekcji ,kiedyś korespondowałem z tym zbieraczem z Niemiec)
Jeszcze jedna sprawa na tej mapce wrzuconej przez Janbro(z 1884 ) widać wyraźnie mostek naprzeciw Braucommune ,od Młynówki ronolegle do ulicy Gartenstrasse widocznie był rów.
Krzysiu daj tÄ… mapkÄ™ z ul .Jordana



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-21 20:11 przez porcelanka.
Re: Browar Legnicki
21 lut 2013 - 23:47:12
Wrzucam jeszcze jedną mapkę jest to plan katastralny Legnicy, na którym są zaznaczone wszystkie cieki wodne. Niema przy niej daty, ale widać, że jest z dużo wcześniejszego okresu. Nas interesujący ciek najprawdopodobniej to ciek przepływając przez młyn prochowy, który w 1775 r. został wykupiony przez miasto. Pamiętam że w latach sześćdziesiątych stał w tym miejscu jakiś obiekt prawdopodobnie by to ten młyn. I jak zwykle nasi rajcy rozebrali go. Przez jakiś czas wyeksponowane było tam koło młyńskie, ale znikło. Ciekawe, komu ono przeszkadzało.
Załączniki:
Plan-kastralny-Legnicy.jpg (1.96 MB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Browar Legnicki
24 lut 2013 - 16:37:22
Mój Boże jaka zwarta zabudowa.Komuchy zaburzyły prawie cały wiekowy układ urbanistyczny.Zachciało im się nowej,socjalistycznej Legnicy.Efekty niestety widoczne do dziś.Ale zdaje się,ze to wątek o browarze.Wrzucę wiec fragment artykułu z legnickiej prasy.Ja mam dobrą pamięć i wiem kto i co zrobił dla tego miasta.Ciekawym czy Braucomunna miała jakiś witraż? Albo jakieś tablice pamiątkowe czy coś w tym stylu.Interesuje mnie także czy rozbierając( kilka lat temu )budynki browaru zrobiono jakąś dokumentację.
Zrodło zdjec:,,Konkrety' '23.12.09 B.Rodak,,Leczą szkło''



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-24 16:40 przez Kosa25.
Załączniki:
skanbrowar1.jpg (648.7 KB)
otwórz | pobierz
witrazbrowar.JPG (310.9 KB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
01 maj 2013 - 23:12:41
Znalazłem zdjęcie lotnicze na którym widać browar przed rozbiórką chyba jeszcze wtedy wytwarzano w nim nasze legnickie piwo.
Załączniki:
Browar-z-lotu-ptaka.jpg (1.46 MB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
02 maj 2013 - 00:32:32
Janbro właśnie do którego roku produkowano tam piwo?
Re: Browar Legnicki
02 maj 2013 - 12:05:30
Zadałeś mi trudne pytanie nie pamiętam, ale zajrzałem do Wersji z września 2002 r. są tam dwa artykuły jeden to "skok na browar" napisany przez Artura Guzickiego, z którego wklejam dwa skany, drugi to artykuł Stanisława Jujeczka "Piwo a sprawa Śląska" poruszający historie piwowarstwa.
Załączniki:
Skan-części-artykuÅ‚u-z-Wersji 2002 r..jpg (1.41 MB)
otwórz | pobierz
ZdjÄ™cie-z-wersji-wykonane-w sierpniu 2002.jpg (1.42 MB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
04 maj 2013 - 14:33:31
do którego roku proszę bardzo 1996, a zniszczyła go nie komuna tylko ta sama władza co winiarnię hankę mleczarnię
Re: Browar Legnicki
04 maj 2013 - 14:43:01
ten witraż był zamontowany na warzelni, w browarze którego pozostałości zostały , budynek biurowy i słodownia z kominem resztę rozkradziono i wyburzono
Re: Browar Legnicki
04 pa¼ 2013 - 00:09:31
Odowiedz do zdjecia- zagadki . Tak ,to sa silosy mlyna .mieszkalam na Mlynarskiej 13 .Okna mojej kuchni wychodzily zaraz na wprost tych silosow. Z drugiej strony mojej kamienicy w ktorej mieszkalam byl browar. Pamietam jako dziecko wczesnym rankiem zjezdzali sie chlopi wozmi konnymi ,zapelnionymi workami ze zbozem do zmielenia ,a znowu z drugiej strony byl ruch i glosno tu natomiast przywozili chmiel na piwo ...wspominam cudownie te lata ,choc wtedy chetnie bym pospala dluzej nie budzona wrzawa chlopow :)
pamietam wysadzanie poteznego komina z mlyna , a takze usowanie silosow...nidgy juz moje podworko nie bylo tak cudowne.... wycieli grusze i jablonie ,inne drzewa owocowe ,zrobili plaski ,komunistyczny skwerek...
Moja mama wspominala Mlynowke ,ale nigdy nie moglam sobie nawet wyobrazic jak przez to moje podworko przeplywala rzeka...az do dzis ,kiedy to tu dzieki Wam ,ktorzy zamieszczacie te cudowne zdjecia ,moglam w koncu zobaczyc rzeke Mlynowke ...ten portal jest cudowny ,bardzo duzo czasu tu ostatnio spedzam i serce krwami mi nad moja Legnica ,co z niej zostalo ,a co bylo kiedys ,zal ,zal i zal....bardzo boli .
Re: Browar Legnicki
06 pa¼ 2013 - 23:11:24
Parę spostrzeżeń. Od strony ul. Witelona tam przy małym sklepiku(?) ze ściany szczytowej to się jakiś syf przesączał (piwo, zacier czy coś innego) tak ok. 94-96 więc pod względem technologicznym rewelacyjnie już nie było. Wszyscy w tych czasach chcieli pić piwo z puszek bo to takie "zachodnie" butelki odchodziły do lamusa. Teraz mamy sytuację odwrotną. Lokalne browary były z pełną świadomośćią wykupowane i niszczone żeby nie robić konkurencji dużym. Teraz mamy sytuację odwrotną: otwiera się z powrotem lokalne browary i promuje "lokalne" piwo. Dziwne jest to, że właścicielami są wielkie koncerny ( czasami warto poczytać etykietki :) ). Żałuję że nie zrobiłem fotek zdemontowanych maszyn w czasie rozbiórki. Wszystkie bogato zdobione poniemieckie. Zachwyciły mie kolumny z żeliwa na których opierał się strop istne dzieła sztuki. Ciekawe co się z nimi stało czy poszły na żyletki czy ktoś je kupił i ponownie wykorzystał.
Teren jest pod inwestycje typu biurowo - mieszkalne budownictwo wątpię jednak żeby coś z tego wyszło :(
Re: Browar Legnicki
07 pa¼ 2013 - 14:03:25
Nebu „Parę spostrzeżeń. Od strony ul. Witelona tam przy małym sklepiku(?) ze ściany szczytowej to się jakiś syf przesączał (piwo, zacier czy coś innego) „ Te zdanie przypomniał mi, że gdzieś w moich zbiorach powinienem mieć zdjęcia tego fragmentu browaru z czasów rozbiórki Nie wiem ci się mieściło nad tymi komorami, ale te wykwity to na pewno wilgoć to i grzyby. Więc z powodów sanitarnych to na pewno nie spełniało współczesnych standardów. Jak się przyjrzeć murom tej części budynku browaru to widać, że próbowano zbudować termos. Może w tych komorach trzymano lód. Pamiętam, że gdzieś w latach pięćdziesiątych widziałem w Legnicy zmagazynowany lód w hali obsypany grubą warstwą trocin.
Załączniki:
Browar-01.jpg (1.34 MB)
otwórz | pobierz
Browar-02.jpg (1.7 MB)
otwórz | pobierz
ciana-browaru-o-gruboÅ›ci-ponad-1,5-m.jpg (1.83 MB)
otwórz | pobierz
Re: Browar Legnicki
07 pa¼ 2013 - 17:47:05
Janbro dokładnie ta część browaru tylko nad tymi komorami. Ze ściany poprostu ciekło ot taki strumyk, a co najciekawsze nie było to jednostajny wypływ tylko zmienny tak jak by pracowało jakieś urządzenie. Generalnie wyglądało to paskudnie.
Re: Browar Legnicki
09 pa¼ 2013 - 06:42:15
Za ścianą browaru przyległą do d.ul Lenina mieściła się fermentownia. Po spuszczeniu piwa z basenów fermentacyjnych obumarłe drożdże spuszczano na posadzkę i spłukiwano wodą do kanalizacji. Wtedy przez nieszczelności w ścianie lub przez specjalnie wykuty otwór mogła ta mieszanka drożdży z wodą wypływać na zewnątrz. Kiedyś już pisałem o warunkach odziaływania browaru i jego technologi na środowisko.Więc kto chce, może do tematu wrócić.
Co zaś dotyczy wielowarstwowych murów z przestrzeniami powietrza, to należy wiedzieć iż miało to na celu: 1. stworzenie izolacji ciepnej. 2. Wentylowanie i osuszanie ścian. Wiadomo, że proces produkcji piwa w wielu miejscach to typowe przemiany egzotermiczne w których wydziela się ciepło, które musi być odprowadzone od fermentującej brzeczki i leżakującego piwa. Dawno temu nie było urządzen chłodniczych więc chłodzono lodem zebranym zimą okrywano trocinami i składowano w lodowniach. Logicznym więc było tworzenie w pobliżu browarów zbiorników wodnych skąd pozyskiwano ten lód. Teraz wiemy skąd się wziął kozi staw.
Re: Browar Legnicki
09 pa¼ 2013 - 08:47:16
janem273 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Logicznym więc było
> tworzenie w pobliżu browarów zbiorników wodnych
> skąd pozyskiwano ten lód. Teraz wiemy skąd się
> wziÄ…Å‚ kozi staw.

--------------

Hm... Trzeba tu postawić "odwrotną" tezę Panie kolego.

Teraz wiemy skÄ…d siÄ™ wziÄ…Å‚ browar w sÄ…siedztwie Koziego Stawu...

Choć prawda jest taka, że Kozi Staw to pozostałość po fortyfikacjach legnickich zniwelowanych w II poł. XVIII wieku.

Ale Browar funkcjonował ponoć od 1345 r. Pytanie czy od początku w tej lokalizacji i od kiedy, ów browar zaczął korzystać z tejże techniki lodowej, do której źródłem mogła być woda z Koziego Stawu, choć ja bardziej obstawiałbym jako źródło Młynówkę, która płynęła na długo przed ufortyfikowaniem i długo po zniwelowaniu fortyfikacji...
Re: Browar Legnicki
02 kwi 2014 - 13:22:25
A tu jest filmik pokazujący środek budynku, niedługo będzie drugi lepszej jakości.

[www.youtube.com]
Re: Browar Legnicki
02 kwi 2014 - 19:45:45
AloneW fajny filmik szkoda tylko że 50% to ciemność :) Zainteresowała mnie ta dokumentacja może warto było by ją ocalić.
Re: Browar Legnicki
02 kwi 2014 - 23:28:17
Popieram

Maciej z Legnicy
Re: Browar Legnicki
03 kwi 2014 - 23:42:14
Myślę że trzeba doinwestować tam w oświetlenie i bacznie przyjrzeć się każdemu szczegółowi, dokumentację trzeba ocalić!!!
Re: Browar Legnicki
04 kwi 2014 - 16:49:44
Filmik jest ciemny ze wzgledu na słabe baterie w latarce, ponieważ był już koniec dnia a byliśmy min. w browarze w Sobótce i dwóch innych miejscach. Ponadto nie mieliśmy zbyt duzo czasu ponieważ strażnik powiedział nam, że za 20 minut kończy mu się zmiana bo postawili tam sprzęt budowlany i ktoś musi tego pilnować jak skończą roboty na froncie to jeszcze raz się tam wybiorę (jak byłem tam tydzień wcześniej to nic tam jescze nie stało). Niedługo kolega wrzuci swoj filmik on ma lepszy sprzęt. Link do jego kanału jest w opisie pod moim filmem.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-04-04 16:57 przez AloneW.
Re: Browar Legnicki
04 kwi 2014 - 20:22:30
Super! Czekam na lepszy filmik. Kiedyś chcieliśmy tam wejść legalnie, to nas spuścili, że niby nie wolno. Może to co robicie, to jedyna możliwość zobaczenia tych miejsc. Dzięki.
Re: Browar Legnicki
18 kwi 2014 - 15:41:18
Jest już lepszy filmik z lepszym światłem. Zapraszam :)

[www.youtube.com]
Re: Browar Legnicki
22 sie 2014 - 23:58:58
Tak jak mówiłem jest i 2 film z browaru legnickiego, tym razem kompleksowy przeszliśmy cały budynek. Zapraszam na seans

[www.youtube.com]
Re: Browar Legnicki
23 wrz 2014 - 18:15:10
Zdięcia edykietek są bardzo ładne. Czy ma Pan jeszcze jakies inne pamiątki po browarze?
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]