Park Ruffera
Wysłane przez porcelanka 
Re: Park Ruffera
19 mar 2013 - 14:14:47
Mam takie pytanie troche odbiegające od tematu aczkolwiek dalej to lasek złotoryjski , na samym koncu lasku za hutą skrecając w lewo mija sie tory , przystanek ,drogę do jakiejśc bramy i dalej w lewo jest wjazd do lasu po krotkim odcinku po prawej jest wjazd do góry i tabliczka punkt widokowy. Jest tam całkiem spory plac dwie ławki i stół ( mozliwe że były bo widac było że spotyka sie tam młodzież) Zastanawia mnie czy jest to wytwór już naszych czasów czy może wcześniej zostało to stworzone. Ogólnie dokoła rosną drzewa także punkt mało udany. Jeśli ktoś coś wie na ten temat to prosze o informacje, pozdrawiam forum
Re: Park Ruffera
19 mar 2013 - 17:04:30
Jest to twór sztuczny. Hałda odpadowa z huty. Najwyższy punkt w Legnicy.

Maciej z Legnicy
Re: Park Ruffera
19 mar 2013 - 17:35:56
Dziękuje bardzo za informacje, ale jeśli już tu jesteśmy to musze zadac kolejne pytanie, jadąc dalej w dól natrafiłem na ruiny budynków jest tam tabliczka willa włoska na górze budynku jest nawet data 1887 to pewnie data budowy tak myśle. Na stronie fortyfikacje jest o tym wzmianka ale nie wiadomo dla kogo to wybudowano. Czy posiada ktoś jakieś informacje na temat tego miejsca?
Pozdrawiam
Re: Park Ruffera
19 mar 2013 - 21:20:28
mareksix Przypomniał mi moją wycieczkę do lasku za hutą konkretnie drogą żytnią trudno ją nazwać ulicą trafiłem tam na podmurówkę pod filary stodoły polnej. Wrzucam dwa zdjęcia i skan mapy z 1938 r.
Załączniki:
Resztki-stodoły-polnej-przy-Żytniej-1.jpg (1.85 MB)
otwórz | pobierz
Resztki-stodoły-polnej-przy-Żytniej.jpg (1.95 MB)
otwórz | pobierz
Bez-nazwy-1.jpg (1.87 MB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
19 mar 2013 - 23:00:59
Pałacyk-willa włoska leży na obrzeżach Legnicy nad rzeką Kaczawą ul. Myśliwska.
Pałacyk-willa wraz z budynkami towarzyszącymi nadaje się do kapitalnego remontu.
Całe założenie pałacowo-parkowe powstało w połowie XIX w.
Powierzchnia użytkowa- 600 m2
Kubatura- 11 800 m3
Powierzchnia działki- 11 ha w tym 2,5 ha parku

Folwark Dörnicht

Maciej z Legnicy



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-19 23:16 przez Maciej z Legnicy.
Re: Park Ruffera
19 mar 2013 - 23:15:38
Jadąc Żytnią od ul. Jaworzyńskiej po drodze mijając Wodospad na Kaczawie dojeżdżamy do zabudowań folwarcznych. Wrzucam dwie fotki z mojej letniej wyprawy do lasku za hutą.
Załączniki:
Zabudowania folwarczne.jpg (1.81 MB)
otwórz | pobierz
Brama prowadząca na podwórze folwarczne.jpg (1.81 MB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
19 mar 2013 - 23:53:16
mareksix:
Folwark Czerniewice [Dörnicht]
Miejsce znane od 1451 r. gdy niejaki Nickel Clericus i Bantsch kupili grunt, nazwany później Dörnicht. Został on później podzielony na 3 majątki (Dörnicht I, II, III co poświadczają dokumenty z 1650 r. i z 1863. W roku tym jako właściciele wymienieni są Deischel Seiffert i Prinke. W latach 80-tych XIX w majątek kupił Emil Leuschner i zjednoczył w swoim ręku 3 folwarki. W 1877 wybudował dwór willę w stylu włoskim założył także park. Majątek [Vorwerk Dörnicht] do II wojny św. pozostawał w posiadaniu rodziny Leuschnerów po wojnie krótko był w zarządzie PFZ pozniej PGR-u. Janbro wrzucil fotki i tam na jednej fotce jest drugi folwark Lipniki [Vorwerk Lindenruh] jest tablica gdzie jest wymieniony właściciel Leuschner.

Jestem teraz na etapie przygotowania informacji o folwarkach Lindenruh, Dörnicht, Ludwigshof, jak będzie kompletny to będzie opublikowane w Liegnitz.pl

Jeśli ktoś posiada jakieś zdjęcia głównie z przed II wojny św, lub zaraz po wojnie z folwarków Lipniki oraz Czerniewice [Vorwerk Lindenruh] [Vorwerk Dörnicht] prosze o kontakt na priv.

Pozdrawiam
Paweł
Re: Park Ruffera
20 mar 2013 - 14:45:57
A oto moje trofea dzisiejszej wycieczki rowerowej w okolice ul. Żniwnej a konkretnie na teren Kompleksu Agencji Nieruchomości Rolnej. Na budynku opuszczonym popadającym w ruinę jest zegar słoneczny z jego stanu jak i budynku wskazują jednoznacznie, że to ich koniec. Trwały do dzisiejszych czasów od 1707 r. niestety gospodarka rynkowa nie ma litości dla minionych czasów. Tu mamy dokładny przykład tego, co się stało z dworkami należącymi do pegeerów.
Załączniki:
Ruina-na-terenie-Agęcji-Nieruchomości-Rolnych.jpg (1.81 MB)
otwórz | pobierz
Zegar-Słoneczny-na-budynku-w-kąpleksie-ANR.jpg (1.96 MB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
20 mar 2013 - 18:50:37
A to fotki podwórza folwarcznego przy Żytniej
Załączniki:
Zabudowania-folwarczne-na-Żytniej.jpg (1.75 MB)
otwórz | pobierz
Folwark-na-Żytniej.jpg (1.51 MB)
otwórz | pobierz
PICT0145.jpg (1.72 MB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
16 lis 2013 - 19:10:12
Przeglądam stare posty i zobaczyłem zdjęcia kamienia Schneidera, zrobione przez Porcelankę. Kilka dni temu na naszej wycieczce po lasku oglądałem ten kamień. Zaledwie ponad pół roku i jakie zmiany! Jest dość dokładnie pokryty grafitti a jakieś debile przy jego prawej stronie palą ogniska, co spowodowało odłupanie kilku dużych jego elementów. Zresztą cały lasek robi wrażenie dżungli.
Re: Park Ruffera
16 sty 2014 - 19:34:50
Patrząc na mapkę Kosy przypomniałem sobie, że koło glinek też są ruiny, ale na tej mapce ich nie ma, więc to pewnie coś poradzieckiego. Ktoś wie, co tam było?
[maps.google.pl]
Re: Park Ruffera
16 sty 2014 - 19:55:39
Jeśli ci chodzi o te ruiny to poradziecka strzelnica do rzutek.
Załączniki:
Bez tytułu.jpg (428.9 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
22 sty 2014 - 11:48:45
Witam,
dzisiaj otrzymałem list od Prof. Güntzela, praprawnuka Beniamina Bilse, z informacjami na temat folwarków Dörnicht i Lindenruh. Może wiadomości w nim zawarte na coś się przydadzą.

Lieber Herr Kosiak,

mein Großvater Karl Zimmer, geb. 1880, Off. der Reserve, ist nach Angabe meiner Mutter "in der letzten Woche des 1. Weltkrieges" bei La Chapelle gefallen. Karl Zimmer war Pächter bzw. Eigentümer des Liegnitzer Vorwerkes Dörnicht (Czarniewice), das seinem Schwiegervater Leuschner gehörte.

Die Leuschners hatten um 1840 das Vorwerk Lindenruh (Lipniki) bei Liegnitz (neben Dörnicht an der Katzbach/Kaczawa) erworben.

Ich hoffe einen Microfilm des "Liegnitzer Tageblattes" aus dem Oktober und November 1918 zu finden in dem vielleicht eine Todesanzeige der Familie zu dem Tod von Karl Zimmer inseriert worden ist, damit ich den Todestag meines Großvaters finden kann.

Die Zimmers und Leuschners waren Bürger der Stadt Liegnitz, kirchenrechtlich gehörten Dörnicht(Czarniewice) und Lindenruh (Lipniki)  zu Hochkirch (Koscielec). Meine Mutter und mein Vater haben (1934) in der Kirche von Hochkirch (Koscielec) geheiratet. In dem Archiv von Liegnitz/Legnica konnte ich eine Kopie der Heiratsurkunde meiner Eltern finden.

Ich vermute, daß sich das Standesamt, das für  Dörnicht (Czarniewice) zuständig war, in Hochkirch (Koscielec) befand. Könnten sie bitte bei den Damen und Herren des Archives nachfragen, ob es von Hochkirch zum Beispiel aus dem Jahr 1918 noch Unterlagen gibt?
W moim tłumaczeniu:

Panie Kosiak,
mój pradziadek Karl Zimmer ur. 1880, oficer rezerwy, w/g mojej matki zginął "w ostatnim tygodniu I W Ś" pod La Chapelle. Karl Zimmer był dzierżawcą, względnie właścicielem legnickiego folwarku Dörnicht (Czarniewice – oryginalna pisownia prof. Güntzel'a), który należał do jego teścia Leuschner'a.

Leuschner'owie nabyli około 1840 roku folwark Lindenruh (Lipniki) koło Legnicy (obok folwarku Dörnicht nad Kaczawą).

Mam nadzieję znaleźć mikrofilm „Liegnitzer Tagesblatt” z października i listopada 1918 roku z nekrologiem zamieszczonym przez rodzinę, wtedy bym mógł znaleźć datę śmierci mojego dziadka.

Rodziny Zimmer i Leuschner były obywatelami miasta Legnicy, w/g prawa kościelnego folwarki Dörnicht i Lindenruh podlegały pod Hochkirch (Kościelec). Moja matka i mój ojciec wzięli ślub (1934) w kościele w Hochkirch. W archiwum w Legnicy mógłbym znaleźć kopię świadectw ślubu moich rodziców.

Podejrzewam, że USC (kościelny), pod który podlegał folwark Dörnicht, znajdował się w Hochkirch. Czy mógłby się Pan wypytać w archiwum, czy znajdują się tam jakieś dokumenty z Hochkirch z 1918 roku?
Re: Park Ruffera
22 sty 2014 - 12:52:40
Panie Bogdanie sprawdzę to, proszę o pozostawienie do siebie tel. na priv.

Pozdrawiam
Paweł
Re: Park Ruffera
14 pa 2014 - 13:25:48
Będąc w lasku zauważyłem taką konstrukcję - cóż to było?
Załączniki:
DSC_0493.jpg (188.8 KB)
otwórz | pobierz
DSC_0494.jpg (171.1 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
15 pa 2014 - 08:09:59
Jest to resztka fundamentu z jakby altany. Na obrzeżu tego fundamentu były ławki a powyżej nich przestrzenna konstrukcja wykonana z kantówek drewnianych. Postawiono to w połowie lat 60 tych i stało tak ok. 15 lat. A tak dodam, że wielka szkoda się stała iż lasek (wybaczcie określenie) olały wszystkie ekipy władające naszym grodem.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-10-15 08:17 przez janem273.
Re: Park Ruffera
08 mar 2015 - 08:13:38
Witam ma może ktoś pomysł na to co było w tym miejscu w lasku Złotoryjskim https://goo.gl/maps/zgtLj http://youtu.be/mDlCdS5LJCE
Re: Park Ruffera
27 lip 2015 - 01:15:41
Witam

poszukuję materiałów na temat Folwarku Czerniewice - Willa Włoska. Chcę podjąć jak najszybciej odbudowę tego pięknego obiektu , każdy materiał , fotografia czy informacja na wagę złota .
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]