Park Ruffera
Wysłane przez porcelanka 
Park Ruffera
27 sty 2013 - 20:16:56
Przeglądając mapki ,które wrzuca Kosa mam propozycję żeby trochę bliżej przyjrzeć się /Laskowi Złotoryjskiemu ,zarówno z lewej jak i z prawej strony ulicy Złotoryjskiej.Przecież tam jest wiele ciekawych rzeczy.Zacznę od słynnej Ławy Ruffera.Z netu można wyczytać :
Na terenie Lasku Złotoryjskiego przy ulicy Widokowej stoi Ława Ruffera. Pomnik wzniesiony został na cześć Samuela Beniamina Ruffera.

Jeden z największych w tamtym czasie producent tkaniny Ruffer żył w latach 1757-1828. Pod koniec XVIII wieku otworzył w Legnicy wytwórnię sukna. Po jego śmierci wytwórnię przejęli synowie Ruffera. Fabryka funkcjonowała do 1905 roku. W 1907 roku rodzina Beniamina Ruffera przekazała miastu tereny zielone w okolicy ulicy Złotoryjskiej, na których utworzono Park Ruffera. Trzy lata później w parku stanął pomnik poświęcony pamięci fabrykanta.

Dawny pomnik Samuela Beniamina Ruffera ma kształt dużej kamiennej ławy. Pierwotnie w centralnej części pomnika znajdowała się owalna płyta z podobizną Ruffera. Obecnie zachowała się mocno zaniedbana kamienna ława z rzeźbionymi zdobieniami w kształcie liści.
Oczywiście mile widziane fotki,jak tylko wyskoczę tam na spacer ,o ile śnieg nie stopnieje zimą naprawdę będzie cieakawie ,bo latem czasami tam co niektórzy wywożą worki z śmieciami
Tak na początek fotka również z netu-Ława latem



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-27 20:21 przez porcelanka.
Załączniki:
35_big[1].jpg (110.8 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
27 sty 2013 - 20:23:28
na terenie parku Ruffera był też tor saneczkowy -bliżej Białki co tam dzisiaj można odnaleźć?
Anonimowy użytkownik
Re: Park Ruffera
27 sty 2013 - 20:58:26
1.Obrazek z ksiazki Pani Humeńczuk,,Legnickie pomniki przed II wojną światową"
2.Troszeczkę dzisiaj zgłupiałem.Na mapach googla ten pomnik podpisany jest jako Legnica.Postument po pomniku armi sowieckiej.
[www.panoramio.com] Czy Rosjanie po wojnie mieli tam jakiś pomnik?
Lasek złotoryjski istotnie jest miejscem bardzo ciekawym.Mnie natomiast ,,kręci'' pewna kwesta.Podobno za Prl-u w Lasku znajdowała się poniemiecka sieć okopów i transzei. Mój znajomy pokazał mi miejsce gdzie stał kiedyś bunkier.Stał on obok garaży niedaleko giełdy.Na pewno nie był to schron przeciwlotniczy.Czy Lasek skrywa militarną przeszłość? Inna kwestia w Lasku znajdował się potężny szpital Wehrmachtu.Czy niemcy zdołali go ewakuowac? Czy Armia Czerwona zastała już tylko puste sale? A może pozbyto się rannych niemców i do tej pory leżą gdzieś w zbiorowej mogile? Ktoż to może wiedzieć?
Załączniki:
lawa.jpg (522.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
27 sty 2013 - 22:37:34
Jaki pomnik armi sowieckiej.Pomniki jakie pozostawili po sobie Rosjanie można do tej pory jeszcze sobie pooglądac w Legnicy.Niestety z takim pietyzmem Oni nie wykonywali pomników(chyba ,że u siebie w Rosji)
Między innymi dlatego,też zacząłem ten wątek,obaj wiemy jaki ciekawy jest ten Lasek Złotoryjski .....



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-27 22:38 przez porcelanka.
Re: Park Ruffera
27 sty 2013 - 22:50:23
Wintersportgelende jest dzisiaj zarośnięte krzakami (teren za schroniskiem dla zwierząt), "tory saneczkowe" nadal działają jako górki na sanki, przez weekend korzystaliśmy z uroków zimy na biegówkach po lasku i okolicach :-) a na linku [rcin.org.pl] jest ciekawe miejsce obok wasserwerk siegeshohe czyli 89 na mapce można to tłumaczyć jako kamień węgielny pod budowę wieży bismarcka
Anonimowy użytkownik
Re: Park Ruffera
28 sty 2013 - 11:32:30
To interesujący temat.I tutaj pora na ciekawostkę-na moim planie miasta wieża Bismarcka jest zaznaczona w zupełnie innym miejscu.Po drugiej stronie Lasku.Byłem tam niedawno przed zimą.Od razu widać,ze ktoś tam kopał.Ja także próbowałem szczęścia ale niestety miejsce to od czasów PRL służy spożywaniu alkoholu.Znalazłem jedynie masę nakrętek po alkoholach i kilka drobnych monet z Prl.Wydaje się,ze Niemcy się pospieszyli.Najpierw wydali pocztówkę z nieistniejącym obiektem, później zmieniali miejsce powstania pomnika , aż w końcu nic z tego nie wyszło.A lasek jest miejscem bardzo ciekawym i wiele zagadek czeka na swoich odkrywców.
Załączniki:
bismarck1.jpg (1.33 MB)
otwórz | pobierz
wieza2.jpg (614 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
28 sty 2013 - 17:48:16
Jako się rzekło poszedłem dzisiaj na spacer do Lasku Złotoryjskiego i ta cześć lasku zwana kiedyś Parkiem Ruffera i ta ława ,zrobiłem dla utrwalenia parę fotek ,resztę niech osądzą inni:
Załączniki:
S6306884.JPG (275.4 KB)
otwórz | pobierz
S6306886.JPG (283.1 KB)
otwórz | pobierz
S6306887.JPG (282.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
28 sty 2013 - 17:50:49
i jeszcze parę ujęć,solidna niemiecka robota.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-28 17:52 przez porcelanka.
Załączniki:
S6306889.JPG (236.1 KB)
otwórz | pobierz
S6306888.JPG (274.9 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
28 sty 2013 - 18:09:37
Ta mapa ,którą teraz pokazałeś to kopalnia wiedzy dla poszukiwaczy ,popatrz nie ma glinek na końcu tej ścieżki za glinką tą bardzo głeboką jak idziemy od Złotoryjskiej były budynki, kiedyś tam chodziłem jest tam mnóstwo starych cegieł,Poselska łączyła się z al.Zwycięstwa tam na górce też był budynek,jak się idzie na giełdę.Akurat przechodziłem tam niedawno blisko giełdy potężne obniżenie terenu ,jakieś wyrobisko,teren zupełnie mi nie znany ,jakieś porosyjskie schodki,tamta część chyba zapomniana ,nie mówiąc o "rosyjskim " stadionie za Szpitalem Ginekologicznym na Jaworzyńskiej,temat chyba na całą wiosnę i lato.Swoją drogą muszę iśc śladem tego kamienia Bismarcka i ...
Re: Park Ruffera
28 sty 2013 - 19:09:15
Kosa to miejsce, pod wieże Bismarcka, na mapach googla oznaczone jest jako Sępia Góra
Re: Park Ruffera
28 sty 2013 - 20:30:41
Możemy się umówić to Ci pokażę gdzie to było, tam nawet swojego czasu facet miał pieczarkarnię.

Maciej z Legnicy
Re: Park Ruffera
28 sty 2013 - 22:18:52
To zagłębienie ze schodkami: [fortyfikacje.legnica.pl] i pozdrowienia dla autora strony.
Re: Park Ruffera
28 sty 2013 - 22:56:43
To akurat miejsce jest mi doskonale znane ale ja myślę o innym,schodząc z tej strzelnicy i idąc Aleją Zwycięstwa w kierunku giełdy na samym końcu drogi nie utwardzonej z prawej strony jest schodkowe wejście w góre i ten dół idąc dalej w kierunku giełdy-jest to miejsce za parkingiem jak się idzie na giełdę (taka ścieżka rowerowa,obecnie nawet przechadzają się tam ludzie i kierują w stronę stawku przy obwodnicy)Idąc tą scieżka od bloków po lewej stronie te wyrobisko-bardzo wysokie.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-01-28 22:58 przez porcelanka.
Re: Park Ruffera
29 sty 2013 - 06:20:30
Maciej pisząc Sępia Góra i pieczarkarnia miał zapewne na myśli:
1.widok z Sępiej Góry na dawną Białkę -w dole pozostałości zapewne pieczarkarni
Załączniki:
S6306883.JPG (265.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
30 sty 2013 - 10:41:17
Sępia Góra wznosi się nad dawną Białką (na końcu ul. Kilińskiego), a schrony, w których znajdowała się po wojnie pieczarkarnia znajdowały się za garażami na ul. Inwalidów, a więc z zupełnie innej strony. Widoczne na zdjęciu zabudowania są pozostałością po dworze niem. Weissenhof.

Maciej z Legnicy
Anonimowy użytkownik
Re: Park Ruffera
30 sty 2013 - 14:58:49
Skoro już jesteśmy przy tym to... Kiedy właściwie rozebrano Białkę? Obecnie jest to znajduje się zbiornik retencyjny Huty Miedzi . Wikipedia mówi o 1994,inne źródła podają lata 80.Kto ma rację? I z innej bajki na moim planie miasta napisano Gut Weissenhof.Czemu Gut?(tłum dobry). Może wieś była bogata? I najciekawsze-czy podczas rozbiórki Białki zachowano coś zabytkowego? Co stało się z pałacem,cmentarzem? Czy ocalono jakieś detale architektoniczne,epitafia,nagrobki? A może jak zwykle standardowo spychacz i jazda?

Ps.Popatrzcie jaki piękny był kiedyś pałac.Mimowolnie przypomina mi się pewna historia z Dolnego Śląska.Autentyczna,miejscowości nie pomnę.Był sobie pałac z ogrodem.Stary niemiecki ogrodnik patrząc jak płonie pałac(podpalony przez armię czerwoną) wraz z jego ukochanymi grządkami i kwiatami powiesił się.No cóz, historia naszego kochanego miasta także nie grzeszy ilością happy endów.
Załączniki:
białka.jpg (139.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
30 sty 2013 - 16:38:07
Tak się składa ,że miałem przyjemnośc pracowania z Panem Marcinem ,który mieszkał w Białce .Pan Marcin mógłby być moim synem tak,że myślę,że raczej ten 1994 r.Mieszkałem co prawda już w Legnicy ,ale jakoś ten teren mnie nie interesował.Z opowieści mojego znajomego wynikało,że ten pałac tam stał,były tam jakieś stajnie ,w których pracował jego dziadek,oczywiście wszystko należało do PGR,Jak opowiadał to rzeczywiście spych i jazda.Pozostałości ogrodzenia -chyba cmentarza-ładna wypalana czerwona cegła są jeszcze do dzisiaj(przy aleji bzów blisko drogi)Obecnie z Panem Marcinem nie mam kontaktu.
Anonimowy użytkownik
Re: Park Ruffera
30 sty 2013 - 17:32:46
Jeden z moich znajomych także opowiadał mi o pałacu.Mam nadzieję,ze temat ten nie odbiega od Liegnitz.Teren Weissenhof leży zresztą prawie na granicy miasta z lat 30.Tutaj dwie pocztówki.
Załączniki:
białka1.jpg (53.6 KB)
otwórz | pobierz
białka2.jpg (145.7 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
04 lut 2013 - 12:58:43
niem. Gut - pol. dobro, dobra, majątek

Maciej z Legnicy
Re: Park Ruffera
08 lut 2013 - 00:31:17
Szukając informacji o legnickiej cegielni trafiłem na wspaniały opis terenów przyległych do lasku Złotoryjskiego mam na myśli Glinki. I to gdzie na stronie PZW radzę się z tym tekstem zapoznać.
[www.pzw.org.pl]
Załączniki:
Wille-właściciela-legnickiej-cegielni--ROTHERA.jpg (1.21 MB)
otwórz | pobierz
WILLA--ROTHERA-szkoda-że-niema-kaskady-wodnej-i-płotu.jpg (1.24 MB)
otwórz | pobierz
Widać-że-znał-się-na-wypalaniu-gliny.jpg (1.57 MB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
08 lut 2013 - 09:57:02
Pierwsza willa (dziś NOT) to własność Bienwalda założyciela cegielni. A ta większa to jego zięcia i następcy Rothera. To tak gwoli ścisłości.

Maciej z Legnicy
Re: Park Ruffera
11 lut 2013 - 13:33:51
porcelanka Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Tak się składa ,że miałem przyjemnośc
> pracowania z Panem Marcinem ,który mieszkał w
> Białce .Pan Marcin mógłby być moim synem
> tak,że myślę,że raczej ten 1994 r.

Witam.
Odnośnie Białki, trafiłem swego czasu na potwierdzone informacje o wyburzeniach (wraz ze zdjęciami opuszczonych domów) w Konkretach i bodaj pierwszym, jaki wyszedł, roczniku Panoramy Legnickiej.

Oprawione komplety jednego i drugiego tytułu są do wglądu w Czytelni Naukowej LBP na ul. Piastowskiej.
Re: Park Ruffera
21 lut 2013 - 21:42:22
Wczoraj znowu sypnęło śniegiem ,uwielbiam akurat taką zimę.lubię spacery po Lasku Złotoryjskim.Kiedyś wspomniano o Sepiej Gorze i torze saneczkowym w tej okolicy.Zrobiłem parę fotek.
1.Droga przez las od Ławy Ruffera w kierunku Sępiej Góry
2.Sępia Góra
3.Pozostałości toru saneczkowego
Załączniki:
S6306944.JPG (402.8 KB)
otwórz | pobierz
S6306942.JPG (263.2 KB)
otwórz | pobierz
S6306943.JPG (418.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
21 lut 2013 - 21:47:07
Żeby było ciekawiej ,jak obiecałem kiedyś Kosie udałem się za szpital w okolice schroniska dla psów.Interesowala mnie zawsze ta ziemianka ,trzeba koniecznie sprawdzić wiosną w jakim celu ona była ,czy tam Rosjanie mieli posterunek? ale póki co...
Załączniki:
S6306946.JPG (275.9 KB)
otwórz | pobierz
S6306945.JPG (271.2 KB)
otwórz | pobierz
S6306948.JPG (264.7 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
22 lut 2013 - 20:35:05
Piękna ilustracja Alei Zwycięstwa
Załączniki:
Aleja Zwycięstwa..jpg (97.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
22 lut 2013 - 23:42:54
Porcelanka, ciekawe co to za pozostałości po PGWAR za ogrodzeniem szpitala, wogóle to wykonanego z bloków piaskowca, przypuszczam, że z nieistniejącego budynku na Wzgórzu Zwycięstwa ( obecnie okolice wylotu ul. Ceglanej.
Pozdrawiam
Re: Park Ruffera
02 mar 2013 - 12:07:07
Białke i lasek złtoryjski "znam" dość dobrze ,niegdys teren naszych wypadów rowerowych, a gosciniec miałem okazje zwiedzać dokładnie w 1969 roku i gdyby nie kosmiczna cena za dużą sale knajpy , z zerwanym parkietem , zasypaną sianem i ogromna ilością smieci , byłbym pewnie do czasu wkroczenia buldożerów jej właścicielem. :)
Cegielnia - "kaflarnia " bo tak ją nazywalismy zaopatrywała nas w kredę z ozdobnych , niewypalonych jeszcze kafli piecowych , ktora służyła do zapomnianej juz dzisiaj zabawy w strzałki(malowanie strzałek kierunkowych w przemieszczaniu sie po osiedlu).
Re: Park Ruffera
04 mar 2013 - 17:23:16
Kamienie Lasku Złotoryjskiego- pogoda dzisiaj dopisała wyjątkowo.Spacer po Lasku Złotoryjskim -lewa strona w kierunku Złotoryji.
Porobiłem parę fotek bo jak stopniał śnieg bo niektóre kamienie .....warte są uwagi,czy to są dwie 5 czy ktoś wyrył SS ? a może są jakieś napisy z drugiej strony?



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-04 22:57 przez porcelanka.
Załączniki:
S6306989.JPG (246.2 KB)
otwórz | pobierz
S6306991.JPG (248.4 KB)
otwórz | pobierz
S6306988.JPG (256.8 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
04 mar 2013 - 17:26:11
Ten akurat opisany już na portalu - Kamień upamiętniający Ericha Schneidera



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-04 20:17 przez porcelanka.
Załączniki:
S6306994.JPG (255.8 KB)
otwórz | pobierz
S6306995.JPG (259.6 KB)
otwórz | pobierz
S6306996.JPG (257.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Park Ruffera
04 mar 2013 - 17:29:05
Natomiast te akurat kamienie blisko giełdy były dla mnie zaskoczeniem, co oznaczaja te napisy? ,kamienie są tuż obok tych schodów z cegły



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-04 22:56 przez porcelanka.
Załączniki:
S6306998.JPG (241.2 KB)
otwórz | pobierz
S6306997.JPG (259.6 KB)
otwórz | pobierz
S6306999.JPG (250.9 KB)
otwórz | pobierz
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]