zegary mojej i przodkow Legnicy
Wysłane przez SojaAla 
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
19 mar 2013 - 12:47:33
Kosa jesteś wielki. Żeś taki zegar wypatrzył ja ten kościół wydawało mi się, że znam na wylot a tu coś takiego!
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
19 mar 2013 - 17:09:12
Tak , jest to zegar słoneczny, pamiętam go z dzieciństwa. Na nim śp. Pan Tadeusz Gumiński, tłumaczył nam zasady działania tych zegarów - wykorzystywał przy tym zegar z Bramy Głogowskiej.

Maciej z Legnicy
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
20 mar 2013 - 12:31:46
Zegar słoneczny na obecnej samochodówce.
Załączniki:
zegar -samochodowka.jpg (272.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
20 mar 2013 - 14:51:02
A oto moje trofea dzisiejszej wycieczki rowerowej w okolice ul. Żniwnej a konkretnie na teren Kompleksu Agencji Nieruchomości Rolnej. Na budynku opuszczonym popadającym w ruinę jest zegar słoneczny z jego stanu jak i budynku wskazują jednoznacznie, że to ich koniec. Trwały do dzisiejszych czasów od 1707 r. niestety gospodarka rynkowa nie ma litości dla minionych czasów. Tu mamy dokładny przykład tego, co się stało z dworkami należącymi do pegeerów.
Załączniki:
Ruina-na-terenie-Agęcji-Nieruchomości-Rolnych.jpg (1.81 MB)
otwórz | pobierz
Zegar-Słoneczny-na-budynku-w-kąpleksie-ANR.jpg (1.96 MB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
20 mar 2013 - 15:07:00
Dzięki wikipedii jest to chyba najbardziej znany legnicki zegar:
[commons.wikimedia.org]

Zresztą jest to jedyny zegar legnicki na wikipedii.Szkoda...
Załączniki:
Zegar_słoneczny_na_oficynie_Folwarku_Ludwikowo_(zetem).jpg (135.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
21 mar 2013 - 20:30:31
wiosenne dzieki przyproszone sniegiem za ogrom informacji , mam co robic , jestescie " fajnymi legnickimi kopaczami " . Na scianie przykoscielnej sw. Jana - to byl zegar sloneczny , no i mam zadanie . ........ Zycze Wam wielkiej radosci na Swieta , a na swiatecznym spacerze wlaczcie nadzwyczajna ostrosc patrzenia . Ja jeszcze raz Wam bardzo dziekuje za kazda fotke i namiary , zdjecie z 3 zegarami jest niesamowite , P.K.P. to moj konik , smutny konik , ale i takie relacje istnieja ......A.S.
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
21 mar 2013 - 20:44:26
Ulica Zniwna - niesamowite cacko niszczeje , zegary sloneczne posiadaja magie swojego dzialania , a jego utrzymanie jest prawie darmowe , a jednak popadly w nielaske , szkoda . Ja prekroczylam 40 zegarow , a przy Waszym wsparciu ich liczba rosnie , mysle ,ze odzyja chociaz w pamieci ........Dziekuje*
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
21 mar 2013 - 22:55:55
Przyszedł mi na myśl zegar, a w zasadzie stacja meteorologiczna na placu słowiańskim. W niej też był zamontowany zegar. Jego replika stała jeszcze nie tak dawno, ale została przeniesiona do jednego z gabinetów w UM, z obawy przed złodziejami/wandalami.
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
22 mar 2013 - 01:40:25
Kolejny zegar z gablotą reklamową, taki sam jak na pl.Wilsona, był na placu Dworcowym - nieopodal dzisiejszego hotelu Książęcego.

Zegarów tego typu mogło być w Liegnitz więcej.
Załączniki:
archiwum_tmkm_pldworcowy_zr_niem.jpg (128.7 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
22 mar 2013 - 10:50:51
dzieki za perelke sprzed dworca , znalazlam podobny na Rynku , patrzac w kierunku katedry , po prawej EMPIK,......wielkie dzieki jeszcze raz , pozdrawiam AS
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
27 mar 2013 - 23:51:27
Przeglądałem zdjęcia w necie i nic nie znalazłem wręcz brakowało tych elementów wystających a wyglądających jak konstrukcja pod zegar lub coś innego.
Załączniki:
Czy-mógł-być-tu-zegar.jpg (1.61 MB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
01 kwi 2013 - 12:05:20
pieknego bialego poniedzialku swiatecznego LEGNICZANOM--------AS
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
03 kwi 2013 - 10:43:23
witam w ten wiosenny kwietniowy poranek , szata troszke zimowa , ale jestesmy mocni . Pogoda hamuje jednak wyprawy w MIASTO budynek NOT-u bardzo mnie ciekawi , sa tam miejsca , w ktorych mogl byc zegar ??? musze tez pozagladac na nasz Dworzec PKP, co tam sie dzieje , mam nadzieje ,ze przy okazji nic " WAZNEGO" nie zniszcza . Zycze wszystkim wiosny ducha , wiosny pomyslow , wiosny czynow , wiosny zielonej i kolorowej . Przechadzajac sie ulicami moze gdzies dostrzezemy odmierzacz minionego czasu , nie wierze ,ze mozna patrzec na zegar sloneczny na obiekcie francisz. / od ul. Chojnowskiej /obojetnie , obok powstawala Galeria , czy nie mozna bylo przy okazji troszke go wzmocnic , zeby w lepszym stanie doczekal sie remontu...........Do zobaczenia na spacerze po Legnicy ......AS
Anonimowy użytkownik
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
03 kwi 2013 - 14:28:22
Zegar na zamku.
Załączniki:
zegarzamek.jpg (464.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
03 kwi 2013 - 18:40:10
Jak dobrze pamiętam to nie było po wojnie w tym miejscu zegara to nie znaczy, że go tam nie było wcześniej może został zdemontowany lub zniszczony każdym razie nie pamiętam, aby był tam cyferblat czy Skazówki? Dzisiaj jest zegar taki nie do końca za mało według mnie kontrastowy na odległość prawie nie czytelny.
Załączniki:
Szkoła-przy-ul.-Senatorskiej.jpg (1.81 MB)
otwórz | pobierz
Zegar-na-budynku-szkoły-na-ul.-Senatorskiej.jpg (1.61 MB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
04 kwi 2013 - 09:23:26
no , no rodzina zegarow powieksza sie ......dzisiaj w Bibliot.Piastowska 17.oo jest prezentacja 33 "szkicow legnickich " , moze ktos z Was sie wybierze ,pozdrawiam i serdeczne dzieki za pomoc , za naped do pracy .....AS
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
05 kwi 2013 - 20:33:35
bylam na prezentacji " Szkicoe legnickich " , jest ciekawy rozdzial poswiecony rzemioslu legnickiemu po 1945 r. lza sie kreci , ile bylo piekarn , szewcow , krawcow ......no i zaczarowana ul. Grodzka z mieszkaniami 3-poziomymi , na podlogach byla wykladzina , ktora po wypastowaniu i wyfroterowaniu zamieniala sie w lusterko , druga ul. Nowy Swiat partery to uslugi , jest tez rozdzial poswiecony ks. E. Ciackowi , pamietam ,jak w Boze Cialo na 4 oltarz sciagali ludziska z calej Legnicy , tam byla lekcja patriotyzmu ......Rozpisalam sie , a moja pasja to zegary i P.K.P. /szczegolnie telekomunikacja przewodowa/. Pozdrawiam cieplutko ...AS
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
07 kwi 2013 - 19:45:30
Pani Alu muszę sprostować mój wpis wcześniejszy, co do zegara na gazowni będąc dzisiaj zrobiłem specjalnie zdjęcia zegara by się mu lepiej przyjrzeć no i jednoznacznie to są cyferblaty zegarowe. Co prawda poodpadały już z nich częściowo cyfry, ale co się rzuca w oczy toto, że liczby rzymskie różnią się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni chodzi mi o czwórkę. A tak przy okazji kilka miesięcy temu miałem przyjemność być na tej wierzy niema tam najmniejszych śladów po mechanizmie zegarowym tak, że trudno powiedzieć czy był to zegar mechaniczny czy elektryczny. Bardziej bym się skłaniał do elektrycznego, bo po mechanicznym musiałoby coś zostać.
Załączniki:
Wierza-wodna-gazowni.jpg (1.72 MB)
otwórz | pobierz
Zegar na wierzy wodnej gazowni od południowej strony.jpg (1.87 MB)
otwórz | pobierz
Zegar-na-wierzy-wodnej-gazowni-od-północnej-strony.jpg (1.86 MB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
07 kwi 2013 - 20:01:06
Przejrzałem cały wątek i nie znalazłem wzmianki o zegarze na lotnisku, na centralnym hangarze (ten z łukowym dachem). Wygląda na lata trzydzieste, ale mogli go zrobić Rosjanie.
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
07 kwi 2013 - 23:37:50
kombinowalam silna lornetke , zeby przygladnac sie tym tarczom na wiezy gazowni , dzieki za zblizna fotke , wyglada na zegar , teraz poszukam cos z jego przeszlosci , mam prosbe jak bedzie ktos z Was na spacerze w rejonie NOT-u , poogladajcie go z kazdej strony , przy dachu sa takie miejsca , w ktorych moglby byc zegar , a moze i dwa . Sam budynek jest ceglana rodzynka , dobrze , ze szybko zostal zagospodarowany , to dzisiaj nie straszy . Wiosna chyba sie namyslila i zawita na dobre , wyjdziemy na spacery i cos nam wpadnie w oko ......dzieki za pomoc AS
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
08 kwi 2013 - 21:46:28
Na pierwszym zdjęciu to budynek jak się orientuje barokowy niestety był. Ale nasi biznesmeni nie potrafią zaadoptować zabytku żeby nie zmienić mu architektury. Wszystko musi byś Plastykowe styropianowe a najlepiej to by było wyburzyć i postawić nowe. Drugie to zbliżenie na zegar Na budynku ul. Grodzka 75. Trzecie zdjęcie to zbliżenie na zegar na kościele mariackim. Po dokładnym oglądnięciu sprawia wrażenie, że wykonała go ta sama firma, co zegar z gazowni. Na pewno był to zegar elektryczny. A jak się dobrze przyjrzeć to był też tarczą dla czerwonoarmistów.
Załączniki:
Budynek-barokowy-był.jpg (1.16 MB)
otwórz | pobierz
Grodzka-75.jpg (1.11 MB)
otwórz | pobierz
Zegar-z-kościoła-mariackiego.jpg (1.83 MB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
11 kwi 2013 - 10:59:04
Witam.
Kilka ujęć zegarów ze starych kartek...

- wieża kościoła św. Trójcy,
- Frauenstrasse, dawna Panieńska,
Załączniki:
drei012. Legnica - Neue Dreifaltigkeitskirche zu Liegnitz, kościół św. Trójcy ok. 1904.jpg (213.1 KB)
otwórz | pobierz
frau058. Legnica - Frauenstrasse, ul. NMP 1935-1940.jpg (440.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
11 kwi 2013 - 11:01:59
... kolejne zegary,

- kościół św. Jacka,
Załączniki:
jac045. Legnica - Kaiser-Friedrich-Gedachtniskirche, kościół św. Jacka ok. 1910.jpg (59.3 KB)
otwórz | pobierz
jac046. Legnica - Kaiser-Friedrich-Gedachtniskirche, kościół św. Jacka ok. 1912.jpg (693.3 KB)
otwórz | pobierz
jac044. Legnica - Kaiser-Friedrich-Gedachtniskirche, kościół św. Jacka ok. 1910.jpg (118.1 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
11 kwi 2013 - 11:05:17
Kościół św. św. Piotra i Pawła przed przebudową i po niej...
Załączniki:
kat125. Legnica - Liegnitz, Peter - Paul - Kirche mit dem Hohbergschen Palais, akwarela T. Blatterbauera ok. 1884,.jpg (794.1 KB)
otwórz | pobierz
kat127. Legnica - Liegnitz, Kirche St. Peter u. Paul ok. 1908.jpg (650.3 KB)
otwórz | pobierz
kat126. Legnica - Goldbergerstrasse, ulica Złotoryjska 1900-1918.jpg (554.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
11 kwi 2013 - 11:08:35
... co prawda zegar z Placu Wilsona już był, ale to ujęcie z innej karki oraz podobny zegar z reklamami, który znajdował się na Placu Wolności-Wilhelmsplatz.
Załączniki:
mix080. Legnica - Hindenburgplatz, Adolf Hitler Platz, Breslauer Platz, Friedrichsplatz ok. 1940.jpg (303.1 KB)
otwórz | pobierz
wilp040. Legnica - Am Wilhelmsplatz.jpg (193.8 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
12 kwi 2013 - 16:45:51
Dorzucam dwa zegary z dworca kolejowego pierwszy to zegar z dworca północnego. Drugi to zegar na budynku kolejowej telekomunikacji.
Załączniki:
Legnica-północna.jpg (1.54 MB)
otwórz | pobierz
Dworzec-północny.jpg (1.54 MB)
otwórz | pobierz
Kolejowa-T.K.-Legnica.jpg (1.81 MB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
13 kwi 2013 - 16:34:31
budynek PKP telek. to wielka historia lacznosci przewodowej , pieknych urzadzen transmisyjnych , m.in.zegarow ....byl zegar matka , ktora sterowala , na kazdym post. peronie byly zegary , naprzeciw tego budynku , przechodzac przez tory / dawna nast. dyspon./ jest opackany budyn. na nim tyka jeszcze zegar , na 1peronie tez . Musze sie wybrac w te miejsca , zanim znikna , zawstydziles mnie tym zdjeciem , mam je w zbiorze ,ale nie bylo na forum , dzieki , dzieki .......
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
15 kwi 2013 - 19:56:29
runela sciana obiektu franciszkanskiego , sciana z zegarem jeszcze sie ostala , wejscie glowne z 3 figurami sw. tez , ale teraz to juz obiekt sie nie obroni , rozbiora no i cos postawia na miare naszych czasow. Kosa25 wspomnial o obiekcie koszarowym na Makyszynskiego , pozagladalam tam po katach , ale oczy chyba juz nie te , prosze o blizsza wskazowke / stoja tam nowe bloki TBS/ obok pozostalosci poradzieckie / . Pozdrawiam .....AS
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
21 kwi 2013 - 09:34:41
Zegar na kościele LIEBFRAUENKIRCHE, Maryi Panny w latach 1930-1940, oraz reklamowy w Rynku...
Załączniki:
lieb110. Legnica - Liebfrauenkirche ok. 1930-1940.jpg (829.9 KB)
otwórz | pobierz
lieb111. Legnica - Liebfrauenkirche ok. 1930-1940.jpg (758 KB)
otwórz | pobierz
Grosser Ring mit Cafe Hauptwache.jpg (320.8 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
21 kwi 2013 - 09:39:14
... St. Johanniskirche, kościól św. Jana i zegar umieszczony na jego wieży, oraz kolejna kartka z zegarem z Placu Wilsona, tym razem jako Wilhelmsplatz, lata 1935-1940.
Załączniki:
joha055. Legnica - Liegnitz, Johanniskirche ok. 1934-1944.jpg (815.5 KB)
otwórz | pobierz
brep116. Legnica - Wilhelmsplatz, Plac Wilsona ok. 1935-1940.jpg (361.5 KB)
otwórz | pobierz
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]