zegary mojej i przodkow Legnicy
Wysłane przez SojaAla 
zegary mojej i przodkow Legnicy
06 gru 2012 - 20:37:23
podniescie glowy do gory moze gdies ujrzycie wolajace zegary ktore nie odmierzaja naszego czasu przemijania AS
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
25 gru 2012 - 23:30:20
wiem,ze teraz malo chodzimy ,bo zima ,ale mamy czas na ,, wypominki,, czyli wspominanie domow murkow drzew lamp ulicznych co poszly na zlom ,starych drezyn kolejowych ,,NOWE CZASY,, nie daly im szans .nie sztuka zniszczyc to nasza historia co zostawimy tym co po nas przyjda BLOKOWISKA .mnie ostatnio zainteresowaly zegary legnickie , dzieki tej stronie dostalam informacje i fotki . wiem ze sa starania aby odtworzyc zegar na szkole nr 10 na ul. jaworzynskiej,preszlosc bedzie odmierzala dzisiejszy czas .wrzucajcie prosze cokolwiek sie dowiecie o obiektach na ktorych sa zegary np zegar na gazowni od ul.Scinawskiej .Pozdrawiam serdecznie legniczan.
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
26 gru 2012 - 12:06:32
Na wieżyczce budynku dawniej szkoły podstawowej nr 5, a dzsiaj filii Politechniki Wrocławskiej był sobie zegar.
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
26 gru 2012 - 18:43:11
Na budynku SP 1. rowniez znajdowal sie kiedys zegar (tradycyjny, nie słoneczny), ale juz chyba nic z niego nie zostało
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
10 sty 2013 - 20:35:09
Co do zegarów na budynkach dziewiętnastowiecznych to z reguły były to mechanizmy elektryczne sterowane zegarem matką. Taki na pewno był w szkole na ul. Rycerskiej widziałem go od środka w latach 58-59 nie było tan żadnego mechanizmu zegarowego tylko jakaś cewka i druty instalacji elektrycznej. Spotkałem się z tak napędzanym zegarem w łaźni miejskiej na ul. Mickiewicza zegar matka wisiał w pomieszczeniu kasy a cyferblat na balkonie basenu. Dołączam dwa zdjęcia zegarów słonecznych jeden z klasztoru Franciszkanów z ul. Chojnowskiej a drugi znajduje się na budynku szkoły przy ulicy Słubickiej. dołączam też zegar który znajduję się na budynku w byłym kompleksie koszarowym na ulicy Lwowskiej.
Załączniki:
Zegar-słoneczny Klasztor Franciszkanów ul. Chojnowska.jpg (209.3 KB)
otwórz | pobierz
zegar-ul.-Słubicka.jpg (488.8 KB)
otwórz | pobierz
Zegar-ul.-Lwowska.jpg (932.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
05 lut 2013 - 09:33:29
Zegar na budynku SP1
Załączniki:
zegar na sp 1.jpg (663.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
05 lut 2013 - 13:34:59
zegar na ul.chojnowskiej i chyba dziala na to mi wyglada9godzina byla zbiezna z ta o ktorej robilem zdjecie)wstawiam zdjecie budynku poniewaz nie wiem co tam sie znajduje,niby METALBUD.
Załączniki:
chojnowska.jpg (918.4 KB)
otwórz | pobierz
chojnowska zegar.jpg (516.9 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
02 mar 2013 - 23:27:37
Wrzucam zdjęcia zegara wieżowego z wieży św. Piotra i Pawła. Zdjęcia przedstawiają stan zegara z dnia 01.03.2013 r. Pod tym linkiem jest opisana historia fabryki C. Weiss’a w Głogowie. [www.muzeum.turek.pl]
Załączniki:
PICT0072.jpg (1.31 MB)
otwórz | pobierz
Wychwyt.jpg (1.32 MB)
otwórz | pobierz
Tabliczka-znamionowa-firmy-C.-Weiss’a-z-Głogowa.jpg (1.88 MB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
03 mar 2013 - 00:32:28
Dorzucam jeszcze dzwony z wieży zegarowej kościoła Piotra i Pawła.
Załączniki:
Dzwon-z-brązu-odlany-w-ludwisarni-A.-Geittner-Söhne..jpg (1.75 MB)
otwórz | pobierz
Dzwon-żeliwny-z-wieży-Piotra-i-Pawła.jpg (1.81 MB)
otwórz | pobierz
Dwon-z-brązu-mniejszy.jpg (1.77 MB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
06 mar 2013 - 17:20:15
Przypomniałem sobie, że na wierzy południowej jest tam zegar elektryczny, więc go wrzucam. No tak cyferblaty to mają takie same, ale ten elektryczny to chyba nie ma duszy jakoś dziwnie wygląda jak nie zegar.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-18 11:53 przez janbro.
Załączniki:
Zegar-elektryczny-na-wierzy-południowej.jpg (1.54 MB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
06 mar 2013 - 21:44:29
Obawiam się,ze bardzo niewiele pomogę Pani Alu.Dwa zegary ze szkoły na Rycerskiej,jeden z Politechniki.Przepraszam za fatalną jakość.
Załączniki:
zegarrycerska.JPG (633.4 KB)
otwórz | pobierz
zegarrycerska1.JPG (502.7 KB)
otwórz | pobierz
zegarpolitechnikaa.JPG (274.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
10 mar 2013 - 16:14:16
Zegar na Kurii Biskupiej
Załączniki:
Zegar na budynku kuri.JPG (1.02 MB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
11 mar 2013 - 08:11:18
Wniosek nasuwa się jeden, zgodny z co napisano w pierwszym poście: warto unieść głowę i przyjrzeć się co kryją mury kamienic i gmachów powyżej parteru... Trzeba przy tym tylko uważać, bo za jakość legnickich chodników trudno ręczyć:)

Czekam na kolejne wyszukane zegary.
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
11 mar 2013 - 22:27:17
dzieki , dzieki - moze poinformuje Was jakie mam: sloneczne : obiekt franciszkanski ,sala gimnast. Ekonom , brama Glogowska , techn. samochod. ,Ludwikowo ,-uliczne : Rynek lata 70- te , Aleja Platanowa od dworca p.k.p. i ten nowy kolo Galerii N.M.P., zegary koscielne i na budynkach publiczn. :ul. Torunska , techn. samoch. \tyl\ , dom towarowy " Ludwig u Haurwitz ", zaezdnia tramw. ul. Wroclawska ,ul.Kilinskiego bud. porosyjs. , metalbud \ 2 zegary \ , ul. Lwowska ,na bud. naszej jedn. wojsk. Al. Rzeczyp. kuria biskupia , C.K.U. ,Poczta glowna ,dworzec P.K.P. , polit. wrocl. szkoly \ 4,10,13, L.O. 2\ .......dzieki za szkole nr 1, za mech . zegar. Ogladajac bud. N.O.T. - sa 2 miejsca jakby pozegar. , obiekt szpit. porosyj. ul. Chojnowska tez mam podejrzenie , ze tam mogl byc . Jesli chodzi o zajezdnie tramwajowa mam dzisiejsze zdjecie , wierze , ze cos starszeg znajde w M.P.K. , chodzi mi o czas tramwajow . dzieki jeszcze raz za infor. i czekam na jeszcze , pozdrawiam AS
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
16 mar 2013 - 13:30:01
Nie liczyłbym, szczerze mówiąc, na MPK jeśli chodzi o wiedzę o tym zegarze. Chyba, że dotrze Pani do emerytów Spółki.

Stare zdjęcie zajezdni tramwajowej z lat 30. jest w zbiorach redakcji Liegnitz.pl http://liegnitz.pl/index.php?OBJ/40. Źródła nie podano, ale chyba warto dopytać redakcję, czy dysponuje i jest w stanie udostępnić powiększony widok tej fotografii, kawałka z cyferblatem.

Z zegarów ulicznych, kojarzę z widokówek zegar-szyld na Frauenstrasse, czyli dzisiejszej Najświętszej Marii Panny. Był też zegar przy placu Wilsona, w kierunku ul. Wrocławskiej do centrum. Gdy tylko znajdę zdjęcia, podlinkuję albo zamieszczę.

Pozwolę sobie na dygresję. Zamierza Pani opracować choćby w skrócie również współczesne zegary elektroniczne? Parę takich urządzeń jest bardzo żywotnych. W latach 90. na dworcu kolejowym zawisły zegary z dość osobliwymi wyświetlaczami z żarówek. Kiedyś były zwykłe żółte, niedawno "zmodernizowano" je i teraz świecą w barwach PKP Polskie Linie Kolejowe - na niebiesko (tak jak na większych stacjach wszystkie nowe pragotrony, których Legnica nie może się doczekać). Wyglądają nowocześnie, a to dość stare urządzenie i nie wiem, czy nie zbudowane "systemem gospodarczym" - jeśli chodzi o wyświetlacz. Z innych tego typu, zadziwiająco długo działały, i może jeszcze są, zegary odmierzające tzw. czas firmowy (firmowy wzorzec czasu, bywa w komunikacji miejskiej coś takiego) na budynku dyspozytury MPK przy ulicy Domejki, niski budynek pod szlabanem. To akurat dość wczesne zegary diodowe. Długo wisiał również, nie wiem czy nie wisi do dziś, zegar klapkowy z termometrem na budynku przy bramie głównej Huty Miedzi, naprzeciw pętli linii "15".



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-16 13:32 przez Michał.
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
17 mar 2013 - 14:59:16
nie mozna zapomniec o pieknym zegarze na poczcie
Załączniki:
poczta5.jpg (162.9 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
17 mar 2013 - 19:28:58
Spróbuję zrobić małą listę zegarów:
Szkoły:
1. Szkoła nr 10 na ul. jaworzyńskiej
2.Filia Politechniki Wrocławskiej -nie istnieje
3. SP 1.
4. Zegar ze szkoły na Rycerskiej
5. Centrum kształcenia ustawicznego
6. Szkoła nr 4
7. Szkoła nr 13
8. LO nr.2
9. Szkoła na ul. Rycerskiej
10.LO nr 5-niepewna data ale zegar jest

Obiekty sakralne:
1.Klasztor Franciszkanów z ul. Chojnowskiej-znaczne uszkodzenia
2.Zegar z wieży św. Piotra i Pawła.
3. Zegar na Kurii Biskupiej
4.Kościoł św Jana -dwa zegary

Inne:
1.łaźnia miejska na ul. Mickiewicza
2.gazownia od ul.Scinawskiej
3.ul.Kilinskiego budynek fabryczny
4.zajezdnia tramwajowa ul. Wrocławska
5. Poczta Główna
6. sala gimnastyczna Ekonom ?

Kompleksy koszarowe
1. budynek w byłym kompleksie koszarowym na ulicy Lwowskiej.
2. dwa zegary na ul.chojnowskiej przy kompleksie koszarowym
3.kompleks koszarowy słubicka.
4.Koszarowiec przy Alei Rzeczpospolitej
5.Koszarowiec na Szewczenki dawna Elisabethschule-nie istnieje
6.Koszarowiec na makuszyńskiego

Słoneczne:
1.Były klasztor franciszkanski
2. Brama Glogowska
3. Ludwikowo

Niepewne daty powstania:
1. Rynek lata 70- te
2. Aleja Platanowa od dworca PKP
3. ,,Nowy'' koło Galerii N.M.P.
4. Dworzec PKP

Wychodzi 33 na razie.
Tutaj nieistniejacy zegar na obecnej Szewczenki.
Załączniki:
zegarszewczenki.jpg (33.3 KB)
otwórz | pobierz
1.JPG (163.7 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
17 mar 2013 - 19:38:16
Chyba zająłem tą listą pół forum.Lista bez większego sensu ale przynajmniej mniej więcej wiem o chodzi.
1.CKU
2,3.Kościoł św.Jana
Ciekawym jak wyglądają mechanizmy tych urządzeń?
Załączniki:
CKU.JPG (175.9 KB)
otwórz | pobierz
Jan.JPG (246.3 KB)
otwórz | pobierz
Jan2.JPG (275.2 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
17 mar 2013 - 19:54:33
Kosa jest jeszcze zegar słoneczny na byłym kompleksie wojskowym na ul. Słubickiej zresztą przeze mnie umieszczony w tym wątku na początku a co do zegara na wierzy wodnej gazowni to nie zegar mierzący czas a poziomowskaz.
Anonimowy użytkownik
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
17 mar 2013 - 19:58:33
Standardowo przepraszam za fatalną jakość zdjęć.Ten zegar mi się podoba.Szkoła nr 4.
I dwa zdjęcia które pożyczyłem dla dobra sprawy.Katedra i koscioł św.Trojcy
Załączniki:
Szkoła nr 4.JPG (272.5 KB)
otwórz | pobierz
zegar katedra.jpg (70.7 KB)
otwórz | pobierz
legnicakoscioł.jpg (83.8 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
17 mar 2013 - 20:09:34
Dziękuje za wskazówki.na śmierć zapomniałem o tym pięknym zegarze ze Słubickiej.Wieza gazowni do wykreślenia.Niedługo poprawię listę.Tutaj zegar z ulicy Jaworzyńskiej.

Wiem gdzie jeszcze są zegary.Zapomniałem o kościele sw.Jacka.Z kolei przedwojenna pocztówka św Jana potwierdza moją tezę o trzech zegarach na kościele.
Warto byłoby takze sprawdzić były szpital miejski na Chojnowskiej.Wydaje mi się,ze tam także był kiedyś zegar.Bingo! Był na pewno
Jest na pocztówce.Chaotyczna ta moja relacja ale to relacja na żywo.Co mówią mądre księgi:
brakuje zegara i herbu miasta, wieńczących niegdyś fasadę główną.
Zastanawiam się gdzie byłem kiedy rozdawali mózgi.Zapomniałem o zegarze na kościele mariackim.Przy tym muszę poprawić całą listę.
I tak oto legnickie zegary zabrały mi dwie godziny życia.Wystarczy na dzisiaj.Ale jak to się mówi -szczęśliwi czasu nie liczą...



Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-17 20:55 przez Kosa25.
Załączniki:
sp10.jpg (241 KB)
otwórz | pobierz
byłyzegar.jpg (168.2 KB)
otwórz | pobierz
zegarmariacki.jpg (169.8 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
18 mar 2013 - 11:21:09
Kościół pw. św. św. Piotra i Pawła zegary na obu wieżach (34)

Maciej z Legnicy
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
18 mar 2013 - 12:41:20
Zegar który pojawia się na bardzo wielu pocztówkach i zdjęciach z lat 30...
Załączniki:
Zegar - Frauenstrasse.jpg (167.9 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
18 mar 2013 - 17:00:40
Tak to ten zegar o którym wcześniej pisał Michał.Szkoda,ze tak mało widoczny.Dorzucę tez ten z Placu Wilsona,o którym też była mowa.Pan Maciej słusznie zauważył,ze na katedrze zegary są na dwóch wieżach.Nie wiem czy Pani Ala wie o zegarze na kurii biskupiej który już nie istnieje.Dorzucę zdjęcie.Moja lista do poprawki i to znacznej.Tym bardziej,ze w dniu dzisiejszym znalazłem kolejny zegar.Muszę zrobić mu jutro zdjęcie.
Załączniki:
zegarwilsona.jpg (118.8 KB)
otwórz | pobierz
dwiewiezewk.jpg (54.3 KB)
otwórz | pobierz
zegarkuria.jpg (300.4 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
18 mar 2013 - 17:15:53
Dla Pani Ali, gdyż spodziewam się, że powstanie jakiś artykuł na ten temat, a może książka?, czego z serca życzę.
W Legnicy wprowadzono czas środkowoeuropejski 1 kwietnia 1893 r. Zmusiło to legniczan do dostosowania się do zegarów Görlitz i cofnięcia swoich zegarków o 4 minuty i 45 sekund.

Maciej z Legnicy
Anonimowy użytkownik
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
18 mar 2013 - 18:03:31
Cała ta historia właściwie zaczęła się 22.02.2013.Byłem wtedy na prelekcji książki pana Kowalaka,,Pomniki i tablice itd.''
Miałem przyjemność rozmawiać z Panią z Towarzystwa Miłośników Twórczości Zofii Kossak.Dostałem wtedy misję poszukiwania zegarów.Zeby sprawę uprościć wrzucę linki o akcji ,,Zegar'':
[konkrety24.pl]
[sp10.legnica.szkolnastrona.pl]

Przez to forum czuję się prawie jak misjonarz.Album jeśli się pojawi kupię z chęcią.Konkrety piszą o 30,ja strzelałbym raczej na 40(jak nie lepiej)Choć właściwie nie mam pojęcia jak to klasyfikować.Czy może być zegar o kilku tarczach? Ile zegarów ma właściwie katedra?

1.Tez na temat.
2.Szukajcie a znajdziecie
3.O jeden zegar za daleko na dzisiaj.
Załączniki:
1_8033c4f37757a5b20c3d3a95121cd53c.jpg (129 KB)
otwórz | pobierz
p003730018.jpg (274.6 KB)
otwórz | pobierz
tramwajzwanypożadaniem.JPG (262.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
18 mar 2013 - 19:41:39
Na pierwszym zdjęciu to na pewno zegar reklamujący jakiś sklep na drugim prawdo pobodniesz też zegar nie mogłem znaleźć lepszego zdjęcia.
Załączniki:
Złotoryjska.jpg (1.53 MB)
otwórz | pobierz
Złotoryjska-1919.jpg (1.9 MB)
otwórz | pobierz
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
18 mar 2013 - 22:22:32
no ja wrzuce dwa zdjatka miernej jakosci ale moze ktos bedzie mial lepsze a jesli nie to choc bedzie to jakas informacja.
Załączniki:
Szpital przy ul Chojnowskiej.jpg (228.7 KB)
otwórz | pobierz
Wrocławska100.jpg (136.1 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
19 mar 2013 - 11:55:22
Kopalnią zegarów bez wątpienia jest legnicki dworzec z halą.Co najmniej 5 zegarów.2 na dworcu,2 na przeciwległych ścianach hali +jeden na stalowym filarze. Jeden zegar(minimum) mieścił się także na starym dworcu.Bardzo słaby widoczny po prawej stronie ostatniego zdjęcia.
Załączniki:
trzyzegary.jpg (283.5 KB)
otwórz | pobierz
dworzec mały.jpg (119.1 KB)
otwórz | pobierz
starydworzec.jpg (245.2 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: zegary mojej i przodkow Legnicy
19 mar 2013 - 12:31:01
Specjalnie dla liegnitz.pl przedarłem się przez śnieżne zaspy do kościoła Sw.Jana.A po co? Jak to po co? Po zegar rzecz jasna.A ściślej raczej zegary.Od kiedy sięgam pamięcią przy mauzoleum stał zegar.Ten zegar zawsze był dla mnie częścią kościelnego krajobrazu.
Przy tym nie kojarzę żadnej legnickiej budowli sakralnej w której znajdowałby się zegar w środku.Zegar gdzieś wyfrunął.Ciekawe gdzie? Lokalne źródła(legnicznin) podaje,że zegar został przeniesiony kilka lat temu pod grobowiec Springsteenów.Zawsze ci Sprintzsteinowie(fundatorzy kościoła)merdają mi się z znanym amerykańskim wokalistą Brucem Springsteenem.Zupełnie nie wiem dlaczego.Sprintzenstein=Springsteen. Ten początek wprowadza mnie w błąd.Ale miało być o zegarach.Wiec jeden zegar zaginął w tajemniczych okolicznościach.Poszukam go zaraz bo rano nie miałem czasu.A może ktoś jeszcze pamięta jakieś zegary kościelne wewnętrzne?
I teraz niespodzianka.Czy mam rację zakładając,ze są to resztki zegara słonecznego? Dla mnie to bankowo zegar choć mogę się mylić.Czekam na odpowiedz.
Załączniki:
zegarsłoneczny.JPG (321 KB)
otwórz | pobierz
zblizenie.JPG (180.8 KB)
otwórz | pobierz
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]