Moja własna Liegnitz
Wysłane przez Anonimowy użytkownik 
Re: Moja własna Liegnitz
19 lis 2012 - 19:52:53
Do Kosa25:
Kawał dobrej roboty. Dzięki tobie znowu codziennie wchodzę na liegnitz.pl
PS: Warto by coś zrobić aby zabytkowa część Legnicy była coraz piękniejsza, a nie robiła za dekoracje w filmie (bez specjalnych zabiegów, przedstawiona jako Berlin po szturmie Armii Czerwonej).



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-19 20:23 przez rroobbeerrtt945.
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
20 lis 2012 - 10:32:52
Dziękuje za wyrazy uznania.Panie Ludwiku na unikalnej porcelance Reimana wszystko się zatarło,jedynie pod swiatło mozna dostrzec ślady napisow i rysunku.

Nadal nie zgadliscie jaka to ulica widnieje na szyldzie? Dorzucam drugą zagadkę.Dlaczego wrzuciłem to zdjęcie z walk o Berlin 1945? Moze ktoś ustrzeli naraz dwie zagadki.
Załączniki:
99.jpg (1.39 MB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
20 lis 2012 - 11:01:22
Aaaaaa Zaraz szlag mnie trafi.Moj przedpotopowy komputer zawiesza się co chwilę-nie mogę przedstawiać własnej Liegnitz.Chyba zaraz zrobię użytek z ciężkiego pałasza pruskiej kawalerii,który leży w szafie.Olbryski pociął szablą wystawę w Zachęcie,a ja zaraz porąbie komputer pałaszem.Nie mogę przesadzić z dobrym legnickim towarem bo póznej będziecie wybrzydzać.Szyld legnicki-nuda,souvenir-nuda,Oertel skaczacy na głowkę do Kaczawy-nuda,powiecie.Dlatego pora na trochę zdjeć z spacerów.

Odcinek pod tyłułem ,,Pierońska mgła kilka dni temu''(to,ze połowa legniczan spaliła swoje śmieci w piecach absolutnie nie ma z tym nic wspolnego)
1.Miecze na lemiesze czyli koszary III Rzeszy przerobione ma mieszkania.Ul.Zołnierska
2.Jak wyzej
3.Ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód....
Załączniki:
1.JPG (356.8 KB)
otwórz | pobierz
2.JPG (362.6 KB)
otwórz | pobierz
SDC10487.JPG (133 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
20 lis 2012 - 11:07:10
1.Dochodzę na Żołnierską.Co powiada moja przedwojenna mapa? Unteroffizier wohnhauser.A wiec mieszkania panów oficeryjów.
2.Najwyrazniej skonczyli budowę już podczas wojny.
Załączniki:
3.JPG (323.1 KB)
otwórz | pobierz
4.JPG (364.9 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
20 lis 2012 - 11:15:10
1,2.Część kompleksu Idioten-Bildungs und Pflegeanstadt jak twierdzi mapa.Ciekawe co stało się z tymi ludzmi kiedy naziści doszli do władzy.Spartanie nie potrzebują przecież słabych ludzi ...
3.Schron przeciwlotniczy.Podobno budynek ten dostała jakaś wspolnota religijna.
Załączniki:
5.JPG (309.5 KB)
otwórz | pobierz
6.JPG (364.8 KB)
otwórz | pobierz
7.JPG (614.4 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
20 lis 2012 - 11:23:17
1.Ulica Lindego w ostatnich latach przeszła pozytywną metamorfozę.Nowy budynek wygląda dosyć futurystycznie.
2.Pamiętam jak ten budynek straszył pusty przez wiele lat.
3.Bonifratrzy.Nie wiem czy dostali czy tez kupili budynek.Mam dziwne wrazenie,ze przeciętny legnicznin dostał bardzo niewielki kawałek tortu z poradzieckiego mienia.Wiecie kto dostał większość?
Załączniki:
8.JPG (417.6 KB)
otwórz | pobierz
9.JPG (390.1 KB)
otwórz | pobierz
10.JPG (313.7 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
20 lis 2012 - 11:27:02
Ten budynek nie miał tego szczęscia.Nadal stoi pusty.Ciekawe czy naprawde PWSZ jest jego włascicielem?
Załączniki:
11.JPG (371.9 KB)
otwórz | pobierz
12.JPG (413.9 KB)
otwórz | pobierz
13.JPG (371.3 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
20 lis 2012 - 11:31:23
1.Budynek przerobiony na przychodnię.To wszystko nadal zespoł budynków Idioten-Bildungs.
2.Ten podobno jest własnością parafii sw.Rodziny.Takze nie wiem czy to darowizna czy nabytek parafii.
3.jak wyzej
Załączniki:
14.JPG (305.9 KB)
otwórz | pobierz
15.JPG (294.1 KB)
otwórz | pobierz
16.JPG (335.6 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
20 lis 2012 - 11:35:30
Stoją bezczynnie i niszczeją od lat.Sowieci krótko przed wyjazdem zrobili wiele dobudowek,jak widac nie zdązyli z wykonczeniem.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-20 11:38 przez Kosa25.
Załączniki:
18.JPG (413.6 KB)
otwórz | pobierz
19.JPG (363 KB)
otwórz | pobierz
17.JPG (452.4 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
20 lis 2012 - 11:44:17
1.Myślę,ze te budynki można jeszcze ocalić. Porządna niemiecka cegła może jeszcze stać wieki.
2. Czyżby złomiarze ukradli belki stropowe?
3.Jeden z remontowanych obecnie budynków.
Załączniki:
20.JPG (450.8 KB)
otwórz | pobierz
21.JPG (475.6 KB)
otwórz | pobierz
22.JPG (522 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
20 lis 2012 - 11:50:40
1.Jeszcze kilka lat temu ten budynek straszył ludzi.Spalony dach,wyrwane bellki ze srodka,ruina.Obecnie odremontowany i dostawiony do niego nowy blizniaczy budynek.
2,3.Niedługo powstaną tu nowe budynki-w końcu ktoś dostrzegł potencjał okolicy.
Załączniki:
23.JPG (276.8 KB)
otwórz | pobierz
24.JPG (368 KB)
otwórz | pobierz
25.JPG (360.6 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
20 lis 2012 - 12:14:29
A mury runą,runą i runą i przy okazji przygniotą jakiegoś przechodnia. To na tyle dzisiaj.Pamiętajcie Legnica z nią zawsze po drodze!!!!

PS.
Nabrałem zwyczaju dodawania scieżki dżwiekowej do moich wątkow.Stwierdzam,ze do dzisiejszych postów pasuje R.E.M. ,,Man On the Moon''.Juz słyszę oburzonych krytyków-dygresje nie na temat ,błazenada,amatorszczyzna.No i co z tego?
Ps.I
Wielki podziękowania dla załozyciela strony,to dzieki niemu moze istniec moja pseudo-tworczość na tym forum.Mam nadzieję,że moj wątek w jakims stopniu przyczynia się do sensu strony.
Kłania się Kosa25,skromny sługa winnicy Panskiej.
Załączniki:
26.JPG (393.9 KB)
otwórz | pobierz
27.JPG (424 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
21 lis 2012 - 13:17:45
A dzisiaj będzie trochę nie na temat.Dawno temu w 2000 (nota bene miałem wtedy 9 lat) obejrzałem miniserial francuski Nędznicy
Wtedy było to dla mnie wielkie kino-Gérard Depardieu jako Jean Valjean i John Malkovich jako Javert stworzyli niesamowity,genialny aktorski duet.I do tego jeszcze Christian Clavier jako Thénardier,jego chciwe ,niespokojne ,rozbiegane spojrzenia-prawdziwa uczta dla oczu.Serial ten przypomniał mi się,ponieważ 25 stycznia 2013 roku ma premiera kolejnych,,Nędzników''. Hugh Jackman jakJean Valjean-zobaczymy co z tego wyjdzie. Russell Crowe jako Inspektor Javert-no to będzie fascynujące.Mozna go lubić za ,,Gladiatora"czy ,,Robin Hooda" ale dla mnie iskrę geniuszu pokazał w ,,3.10 do Yumy".Te teksty-,,Najwyrazniej Bog nie lubi Apaczów ''czy dialog:Gadaj tak aż do stopni szubienicy,pojdziesz stamtąd prosto do piekła-w dniu którym umrę wyzwole się z piekła sprawiły,ze polubiłem Russela jako aktora.No a zanim pojde do kina mam zamiar przeczytac calość,,Nędzników Wiktora Hugo.Nabyłem cztery tomy,ponad 2000 stron i do tego ksiazki zle zszyte.Ale takie ksiażki powinny być brudne,zniszczone czy mieć patynę czasu.Nie wyobrazam sobie czytania,,Nędznikow'' w złoconych okładkach,moze jeszcze popijająć stare,drogie wina.
Ta ksiazka jest jak dobre wino-pite zbyt szybko traci wiele smaku,.Dlatego czytam powoli,snując przy okazji wiele rozważan.
Ale co w tym wszystkim jest najgorsze-przesłanie ksiazki jest nadal aktualne po 150 latach! Tyle lat i tak niewiele zmian-niesamowite,przerazające.Pamiętacie historie piekarza z Legnicy,który rozdawał chleb ubogim.W.... o go szybko- psuł przeciez rynek.Piękne lewicowe hasła legnickich polityków kończą się zwykle wraz z wejsciem do Rady nadzorczej albo ciepłej państwowej społki.Redukcje-na bruk zwykle najnizszych w hierarchi-zastępcy,rzecznicy i cała bezuzyteczna reszta ma sie swietnie.Trzeba wyburzyć parę kamienic pod galerię-nie ma problemu.Nie masz roboty przyjacielu z budowlanki? To zaraz zrobimy uczciwy przetarg który wygrasz.Nie podobają sie wam te fabryki Niemcy? Mozna przeciez wyburzyc,byle zebym miał cos z tego.Stadion o 10 milionów drozszy-drobiazg.Niedotrzymywane terminy drogowe-drobiazg.Obiecac ludziom bezpłatne drewno ze zniszczonego parku i nie dotrzymac tego-drobiazg.Ruiny w centrum miasta-to nie nasze przeciez-drobiazg.Sypiące się kamienice-drobiazg.Ruina dworca-drobiazg.Co chwila remonty dróg korkujące miasto bez łądu i składu-drobiazg
Ale ludzie w.... się kiedyś z tych drobiazgów.A ja pierwszy rzucę kamieniem.

Nie nadaję się na trybuna ludowego,za bardzo się w...... podczas pisania.Ale powiedzcie sami-czy nie mam choć trochę racji?



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-21 13:38 przez Hindenburg.
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
22 lis 2012 - 11:31:42
1.Zeby nie było,ze nie zauwazam pozytywnych zmian.A remont chojnowskiej na pewno do nich należy.Chociaz do pełni szczęscia musiałbym wiedzieć jak wygląda zadłuzenie miasta.
2.Od przejazdu ściagnięto asfalt az za Orlen.Szkoda,ze nie zrobiłem kiedyś zdjęć przed zerwaniem nawierzchni.Byłoby co oglądać.
3.Czegoś tu za dużo? Tylko czego?
Załączniki:
28.JPG (410.1 KB)
otwórz | pobierz
29.JPG (336.4 KB)
otwórz | pobierz
30.JPG (664.9 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
22 lis 2012 - 11:36:42
1.III Rzesza nie przetrwała wprawdzie tysiąclecia,ale oryginalne koszarowe ogrodzenie ma się nieżle.
2,3.Tutaj ogrodzenie nie ma takiego szczescia.
Załączniki:
31.JPG (772.4 KB)
otwórz | pobierz
32.JPG (608.9 KB)
otwórz | pobierz
33.JPG (498 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
22 lis 2012 - 11:41:54
1.Dawny szpital,podobno obecnie jest własnoscią Urzadu Marszałkowskiego.Zaraz do niego wrócimy.
2.Na wszelki niewielki zróbmy zdjecie oryginalnej bramie,chyba jednej z nielicznych pozostałych w miescie.
3.Ładny modernizm,ale do remontu.
Załączniki:
34.JPG (861.2 KB)
otwórz | pobierz
35.JPG (588 KB)
otwórz | pobierz
36.JPG (566.5 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
22 lis 2012 - 11:54:19
Myślicie,ze zapomniałem o dodaniu muzyki do tego wątku.No to jesteście w błędzie-
[www.youtube.com]

1,2,3.Ruina klasztoru stoi sobie i czeka na ratunek.Tak wygląda centrum miasta w XXI wieku.Piękna reklama dla turystów,nie ma co.Generalnie Legnica jest najbardziej przyjaznym miastem na świecie dla turystów prawda?
Załączniki:
37.JPG (608.6 KB)
otwórz | pobierz
38.JPG (581.6 KB)
otwórz | pobierz
39.JPG (401.3 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
22 lis 2012 - 11:58:15
1,2,3.Zblizamy się do tyłu szpitala przy chojnowskiej
Załączniki:
40.JPG (669.1 KB)
otwórz | pobierz
41.JPG (658.5 KB)
otwórz | pobierz
42.JPG (451.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: Moja własna Liegnitz
22 lis 2012 - 12:04:39
a tak płonął dawny klasztor przy Chojnowskiej w kwietniu 2006 r. Foto: KM PSP w Legnicy
Załączniki:
05.04e.jpg (117 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
22 lis 2012 - 12:11:03
1,2,3.Setki metrów powierzchni niszczeją marnie,gdy ludzie zyja w wielkiej płycie jak w klatce,a ludzie potrzebują socjalnych mieszkan poniewaz na własne nie maja srodków.Chwała wam włodarze miasta!Oj,ja wiem,ze to nie wasza wina,przeciez wy nic nie mozecie zrobić...Tak,to wina wstretnego Wrocławia albo Warszawy ,moze nawet antysemitów.
Załączniki:
43.JPG (460.6 KB)
otwórz | pobierz
44.JPG (483.7 KB)
otwórz | pobierz
45.JPG (501.1 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
22 lis 2012 - 12:55:09
1.2.3.Była fabryka fortepianów Seilera.
Zagadka: Co mają ze sobą wspolnego browar,rzeżnia,mleczarnia,winiarnia czy fabryka fortepianów? Tak,zgadliście wszystkie wyjebała transformacja systemowa.Kto moze czerpać korzyści z tego? Niemcy-nie to do nich niepodobne,Francuzi-jeszcze głupszy pomysł.Chinczycy-przeciez to za daleko.Więc kto? Moze wiecie?
-Zaraz zaraz panie malkonencie przecież powstała LSSE i zastąpiła te twoje przestarzałę,smierdace fabryki !
-Super-tylko powiedz mi moj czerwony przyjacielu ile w tej strefie jest polskiego kapitału? Dla kogo ta strefa pracuje? Powiedz mi proszę!
Załączniki:
46.JPG (463.3 KB)
otwórz | pobierz
47.JPG (456.7 KB)
otwórz | pobierz
48.JPG (397.8 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
22 lis 2012 - 13:42:56
I jeszcze epilog.Przebrnąłem juz przez połowę pierwszego tomu,,Nędzników"Książka genialna,niesamowita.Bez wątpienia Wiktor Hugo to jeden z najwybitniejszych synów Francji,ba nawet Ziemii.Tylko.ze czasem bardzo piękne lewicowe ideały doprowadzają do powstania kasty społecznej,która lewicą się szumnie nazywajac niewiele ma z nią wspolnego.Przez siedzenia Bentleya inaczej widzi się proletariat panie Kalisz co? A z Legnicą te słowa mają bardzo ale to baaaaaaaaaaaaardzo wiele wspolnego niestety.Mocno wierzę,ze kiedyś ludzie upomną się o swoje prawa.Bo to,ze władze kradną jest zle,ale najgorsze jest to ze nie znaja umiaru.Powiecie ze było gorzej? A w czym to niby ma zmieniać stan rzeczy?

Ps.Wiem,ze nie powinien ale muszę wrzucic to miniaturowe dzieło sztuki:
[www.youtube.com]

I pomyśleć,ze do obejrzania tego traileru nie cierpiałem Anne Hathaway.Nigdy nie sądziłem,ze mozna tak genialenie skrocic tą piosenkę przy okazji wydobywajac z niej całe piękno.I had a dream my life would be-So different from this hell I'm living-coś pięknego w tym wykonaniu.I znowu pozornie zbaczamy z Liegnitz? Nie przyjaciele ciągle w niej jesteśmy.Tylko przychodzi mi do głowy ,ze jeden legniczanin wyciagniety z rynsztoka to coś więcej niż całą garść przedwojennych legnickich medali chocby nawet nosił je Oertel.Nie ograniczajmy się do historii-tworzmy wspaniałą przyszłość miasta! A moze tylko oszalałem?
Re: Moja własna Liegnitz
22 lis 2012 - 21:33:06
Coraz lepiej ,coraz lepiej nie pomyślałem ,że takie różne skojarzenia przychodzą Tobie do głowy.Skoro już tak dużo sfotografowałeś to jeszcze pozostaje niejeden bastion do zdobycia.Wymienię tylko dwa:Jeden na ul.Chojnowskiej po byłym dowództwie sił powietrznych-lotnikach rosyjskich ,coś tam wewnątrz przerabiają (blisko MPK) i ten drugi znacznie bardziej ciekawy Szpital w Lasku Złotoryjskim.Oglądałem z niego ostatnio fotki ,pokazywał mi znajomy w telefonie ,byłem nieco zszokowany.Otóż są tam jeszcze pomieszczenia zostawione przez Rosjan w 1990 z łożkami,aparaturą,narzędziami nie tkniętymi przez złomiarzy ,podobno jakiś oddział zakaźny nikt tam nie wchodzi ..a ten cholera wlazł i porobił fotki ale czy to oryginały czy tylko jakaś podpucha ,sam już nie wiem .Swoją drogą sam bym tam nie właził ,a nóż jakieś ruskie .....trzeba podpytać stróża na portiernii w Lasku Złotoryjskim.
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
23 lis 2012 - 11:21:12
Pół nocy wczoraj gryzłem się z myślami.Czy to co robię na tym forum ma sens? Moze lepiej byłoby założyć własną stroną albo bloga.
Było nie było to ten wątek łatwo mozna przekuć w potężną broń polityczną.Niedługo jakiś radny powie to ja jestem Kosa 25,popatrzcie jak blisko jestem tej brudnej strony legnickiej rzeczywistości.I co wtedy?Zabierze moje ideały tak jak tworcy portalow społecznościowych sprzedają dane swoich uzytkowników.A przeciez ja chciałbym fotografować piękno miasta,zadbane kamienice i szczesliwych mieszkanców.Codziennie widzę masę skrajności-z jednej strony ludzie w garniturach i mercedesach,z drugiej nędzne sypiące się kamienice.Zadbani ludzie wysiadający z BmwX6 i złomiarze ciągnący swoje wózki na jednej ulicy.Ja doskonale rozumiem kontrasty społeczne ale czemu granice są tak rozpięte? Alkoholizm,narkotyki,ciemnota i nędza codziennie zbierają swoje ponure żniwa.Czemu jakoś Niemcy dawali sobie radę z zarządzaniem miasta a Polacy nie umieją? Gdyby istniał na forum jakiś licznik odsłon wiedziałbym chociaz czy moj wątek ma rację bytu.Chyba muszę przeprowadzić wywiad ze samym sobą:
Dziennikarz-Czemu tak bardzo nienawidzisz czerwonych i oskarzasz ich o całe zło w miescie?
K.K.-Zaiste,głupie to pytanie.A kto sprawuje władzę w tym miescie od 1945?.Gdy ziemia wydające kiedyś dobre plony nagle zaczyna wydawac zle czy nie jest to wina ogrodnika?
D-Podobno lubiłes kiedyś historię.Wiesz przecież,ze Rewolucja francuska czy lutowa w 1917 miały swoje moralne prawa.Znasz przyczyny.Dlaczego wiec tak nienawidzisz czerwonych?
K.K.-I tu tkwi cały problem.Wzniosłe hasła przejęła grupa ,która dzięki nim doszła do władzy.A los ludzi niewiele się zmienił,albo zmienił się na jeszcze gorszy.Poczytaj sobie Sołzenicyna,Herlinga Grudzińskiego albo chociaz wspomnienia prostych ludzi a zobaczysz calę piękno socjalistycznego ,,raju''
D-Byc moze zawinił czynnik ludzki,a motywy były słuszne?
K.K-Wyobraz sobie jak wielką zbrodnią jest śmierć jednej niewinnej istoty.Jednego małego wszechświata.A coz dopiero ponad 100 milionów zamęczonych.A przeciez czasami smierc dla nich była ucieczką z piekła.A co z resztą która musiała zyc w piekle? Morze ludzkiej nędzy.Czy stworzono lepsze spoleczenstwo? Nie-a wiec rewolucja była zbrodnią.
D-A co to ma wspolnego z Liegnitz?
K.K-Bardzo duzo.W wyniku starcia dwoch zbrodniczych systemów Polska straciła odwieczne ziemie na wschodzie a dostała tz,,Ziemie Odzyskane''.Stalin miał gdzies ciaglosc ziem piastowskich,potrzebował przyczólka na wypadek uderzenia na Zachód.Był geniuszem zła-wymordował polskie elity,wiedzac ,ze po wojnie zastąpi ich swoimi kreaturami.
D-Nadal nie widzę sensu w tym.
K.K-Juz wyjasniam.Komuniazm nie doczekał się swojej Norymbergi.Nikt nie osądził bezmiaru zbrodni.A w Legnicy cała czerwona zgraja przemalowała sie na różne kolory,a najbardziej bezczelni nadal mają czelność zwac sie lewicą.a zresztą zobacz co dzieje się obecnie w Chinach-Tam partia stałą sie potęzna grupa oligarchów robiacych doskonale interesy ze zgniłym kapitalistycznym systemem.Tak konca zycie ideały socjalistyczne- dodajmy w najlepszym razie.
D-Dziękuje za rozmowe.Czy jednak nie jest dziwne to ,ze rozmawiasz sam ze sobą.
K.K-No przynajmniej wiem,ze mam rozmowce na pewnym poziomie intelektualnym.
D-Wariat.
Re: Moja własna Liegnitz
23 lis 2012 - 21:10:52
kochajmy te nasza legnice najpiekniejsze rzeczy gina na naszych oczach
Re: Moja własna Liegnitz
23 lis 2012 - 22:35:43
Dodam jeszcze jedno ciekawe miejsce w Legnicy -byłe gestapo wszedłem tam od tyłu pełno napisów na cegłach w kazamatach.W ogóle dosyć interesujący temat .
Re: Moja własna Liegnitz
24 lis 2012 - 04:06:06
Re. Kosa25

Bardzo ciekawe są Twoje przemyślenia i trudno się z nimi nie zgodzić. Auto-wywiad niczym monolog z Dziadów, nabiera tu wręcz przesłania "zagłady". Tak, masz rację - wszystko zależy od władzy, w tym wypadku od zarządzających miastem. Lecz nie tylko. Sama historia zakpiła sobie z tego miejsca. Z pięknego miasta, głównego ośrodka Regionu od Zielonej Góry poprzez Legnicę, Jelenią Górę aż w głąb obecnych Niemiec, zrobiła się zona zakazana. Ale o tym każdy chyba wie. Był to okres, kiedy wszechobecne były słowa nielzja, nie nada, eto zakazano / oczywiście w innej pisowni /. Mówi się, że " cuius regio, eius religio ", lecz niektórzy wręcz dosłownie wzięli sobie to do głowy. Zmieniła się " religia ", ale czy zmieniła się " władza " ? Niestety, niczym kameleon dopasowała się kolorem i wyglądem do obecnych czasów. Ale Polacy zawsze słynęli z ciężko wypracowanych lecz niewykorzystanych sytuacji. Może taka jest Nasza rola, ale czy tak być musi ? Piszesz także,że cały czas Legnica była we władzy " czerwonych ". Z tym się nie zgodzę, były okresy kiedy wojewodowie byli z prawej strony. Czy Oni coś nowego wnieśli ? Nic... acha, może tylko to, że dzięki ostaniemu, Legnica utraciła status miasta wojewódzkiego.
Cóż mogę jeszcze dodać, pisz dalej i napiętnuj, może wreszcie kogoś to obudzi, bo miasto to jest tego warte. Czytających ten wątek jest napewno sporo, tylko się wstydzą zabrać głos.
Życzę chęci i zapału, pozdrawiam.
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
24 lis 2012 - 12:13:44
Miałem kiedyś wątpliwą przyjemność przebywania obok legnickiej prawicy.I znowu tak jak czerwoni-wkładanie ludziom go głów pięknych haseł-Bog,honor,ojczyzna czy inne takie,tylko po to zeby jak najszybciej dorwac się do koryta i rznać,rznać miasto jak połęć mięsa.Obsadzac panstowe urzedy,rady nadzorcze,prywatyzowac firmy.Czy chcą dozynac watahę czy wieszac kogos na najblizszym drzewie-taki sam poziom i z lewej i z prawej strony.A co do moich poglądów to wybieram trochę konserwatyzmu,troche liberalnosci i trochę socjalizmu-ot taka mieszanka.Ale to co dzieje się w Legnicy od lat woła o pomstę do nieba.Skupmy się chociazby na trzech ostatnich wiadomosciach z zycia miasta:
1.W tegorocznym budżecie miasto na zakup nowej iluminacji świątecznej ma zapisane 189 tys. zł.-a gdzie do ch**** jest iluminacja z lat poprzednich? Moze te pieniadze warto byłoby wydać na domy dziecka albo chociazby odsuszenie kamienic (nieodsuszonych od 1977-sic!) A jesli chodzi o poczucie estetyczne to moze zawiescie lampki na Dresdner banku albo na ruinach klasztoru na Chojnowskiej-na pewno będą ładnie pasować!
2.W LPGK pięć lat uczą o segregacji śmieci-wsadzcie sobie te nauki w dupę,dopoki w całym miescie nie ma mozliwosci segregowania odpadów.A czemu? EEEEEE bo nie ma na to pojemnikow w niektorych czesciach miasta,przewaznie w podworkach kamienic.
3.Zobacz jak paliła się kamienica w centrum miasta-w tym miescie to zadna nowość.Albo pali się były budynek gestapo albo jakaś kamienica albo jakies pustostany.Moze Legnica ma własnego Herostratesa?

A roboty przede mna niestety masa.Dziękuje za wskazowki-bez wątpienia nalezy zajac sie historią legnickiego więznienia czy koszarami w Lasku Złotoryjskim popadajacymi w ruinę.Warto byłoby przypomniec historie zburzonego wiezienia i fakt,ze byc moze polscy patrioci leza w zbiorowm grobie obok Statoila.Oj niewielu dla nich zrobiono,nie chciano nawet kopac w wyznaczonym miejscu.A ile zwykłych kamienic trzeba sfotografowac zanim sie rozsypią.No ale nie bede sie ograniczał do samej nedzy trzeba pokazac takze piękno Legnicy.Widze,ze moja skromna praca ma sens i dlatego mam zamiar ją kontynouwać.Bardzo dziękuje za wyrazy poparcia.
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
24 lis 2012 - 12:26:25
1.Piękna secesyjna brama(sorry za fatalne zdjęcie) z fabryki fortepianów.Dla dociekliwych -sprawdzcie co stało się z bramą LOK-u i jak wygladała.
2.Miłe i przytulne legnickie podworko.
Załączniki:
49.JPG (443.5 KB)
otwórz | pobierz
50.JPG (436.2 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Moja własna Liegnitz
24 lis 2012 - 12:30:08
1.Dawny budynek lozy masońskiej.
2.Tutaj dawniej było masonskie godło.
3.Drzwi.Ta secesja ma cos w sobie.
Załączniki:
51.JPG (544.4 KB)
otwórz | pobierz
52.JPG (413.3 KB)
otwórz | pobierz
53.JPG (557.4 KB)
otwórz | pobierz
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]