Mosty legnickie
Wysłane przez Kefir 
Mosty legnickie
19 lut 2012 - 13:20:25
Ten dział chciałbym poświecić legnickim mostom.Zapraszam do wypowiedzi na ten temat i udostepniania swoich zbiorow:-)
Re: Mosty legnickie
19 lut 2012 - 13:24:03
Zaczne od ciekawostki mostu na ul Bielanskiej.
Załączniki:
Most Bielanski.jpg (109.1 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
19 lut 2012 - 13:31:34
Jako drugi przedstawiam most na ul. Kartuskiej Kaiser- Friedrich- Brucke.O ile mi wiadomo oficjalnej polskiej nazwy tego mostu nie ma.warto na nich zwrócic uwage na budynki na ul. Nadbrzeżnej króre juz nie istnieja.
Załączniki:
1.jpg (370.2 KB)
otwórz | pobierz
2.jpg (69.4 KB)
otwórz | pobierz
3.jpg (144.9 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
19 lut 2012 - 13:35:19
Mostek jest piekny kamienny.W oddali kosciól Św.Jacka.
Załączniki:
4.jpg (219 KB)
otwórz | pobierz
5.jpg (101.4 KB)
otwórz | pobierz
6.jpg (101.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
19 lut 2012 - 13:43:17
Budujemy most.Kolejną ciekawostką będą statki na Kaczawie.trzecie foto tak jak podpisane Wały Poniatowskiego.
Załączniki:
BUDUJEMY MOST.jpg (83.7 KB)
otwórz | pobierz
statki.jpg (95.8 KB)
otwórz | pobierz
Wały Poniatowskiego, widok mostu na Kartuskiej.jpg (74.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
19 lut 2012 - 13:48:08
kolejne fotki
Załączniki:
10.jpg (71.1 KB)
otwórz | pobierz
12.jpg (83.9 KB)
otwórz | pobierz
most na kartuskiej.jpg (193.9 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
19 lut 2012 - 13:50:59
Co do mostu na tej ulicy wczeniej istnial tam drewniany Mostek Żydowski.
Załączniki:
1.jpg (64.7 KB)
otwórz | pobierz
2.jpg (67.2 KB)
otwórz | pobierz
3.jpg (94.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
19 lut 2012 - 13:51:39
No i ostatnie zdjecie mostku.
Załączniki:
4.jpg (171.8 KB)
otwórz | pobierz
Anonimowy użytkownik
Re: Mosty legnickie
19 lut 2012 - 16:24:47
Zdjęcia z budowy mostu niesamowite!!!! Nie sądziłem ze istnieją.A tak z ciekawości dlaczego most wczesniej nazywał sie żydowski?
Re: Mosty legnickie
19 lut 2012 - 17:29:46
Witam.
Bry Kefir, nie wiedziałem jak się z Tobą skontaktować, wiec wczoraj nic więcej nie wklejałem. Miałeś bardzo dobry pomysł, który należałoby zrealizować. Teraz kolejne widoki mostów.../ w tym dwa na Czarnej Wodzie /
Załączniki:
Liegnitz, Kaiser Friedrich - Brucke, 1904.jpg (24.5 KB)
otwórz | pobierz
Liegnitz, An der Schwarzwasserbrucke 1917.jpg (62.6 KB)
otwórz | pobierz
Przedmieście Głogowskie, most na Czarnej Wodzie, ok.1905.jpg (49.7 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
19 lut 2012 - 19:42:57
Zydowski dla tego ze w pewnym okresie czasu na dzielnicy- Kartuzy mieszkali glownie Żydzi.sama nazwa kartuzy pochodzi od klasztoru ktory powstal duzo wczesniej niz osiedle.
Re: Mosty legnickie
19 lut 2012 - 23:00:12
kolejne mosty na ul.Głogowskiej
Załączniki:
3.jpg (149.3 KB)
otwórz | pobierz
2.jpg (76.1 KB)
otwórz | pobierz
6.jpg (171.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
19 lut 2012 - 23:05:38
Kolejna ciekawostka mostek wydaje mi sie w okolicach tyłu zakladu energetycznego.dwa poprzednie to dlej most na Glogowskiej.
Załączniki:
5.jpg (113.3 KB)
otwórz | pobierz
29265279.jpg (45.5 KB)
otwórz | pobierz
na Czarnej.jpg (205.7 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
20 lut 2012 - 19:48:28
Witam.Dziś do pelni kolekcji brakuje mostu na ul.Wrocławskiej.Życze milego ogladania
Załączniki:
1.jpg (81.3 KB)
otwórz | pobierz
2.jpg (118.1 KB)
otwórz | pobierz
3.jpg (75.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
20 lut 2012 - 19:49:59
Kolejna porcja fotek:-)
Załączniki:
4.jpg (163.2 KB)
otwórz | pobierz
28 UL.Wrocławska.jpg (64.4 KB)
otwórz | pobierz
most.jpg (174.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
20 lut 2012 - 20:03:19
Mostek na Kartuskiej zwany był Żydowską Kładką wcale nie dlatego, że dzielnicę zamieszkiwali Żydzi!
Na Kartuzach mieszkali bowiem głównie kolejarze.

Żydzi mieszkali w rejonie ul. Nowej i Grodzkiej, a kładką udawali się na swój kirkut (cmentarz), który mieścił się tam, gdzie później stanął kościół świętego Jacka. Stąd nazwa kładki. Jeszcze do niedawna współczesna już gmina żydowska ustawiała tabliczki, iż proszą o uszanowanie miejsca przed kościołem i niewyprowadzanie psów.

Odnośnie mostku:
[www.liegnitz.home.pl]

On wcale nie jest za zakładem energetycznym (przynajmniej nie tym na Działkowej). To ul. Masarska.

Wielka łukowa rura to rurociąg tłoczny ze zlewni i przepompowni ścieków, która istnieje nieopodal, na ul. Masarskiej, i została zamknięta podczas remontu Bydgoskiej. Od XIX wieku system kanalizacyjny Legnicy wyglądał tak, że ścieki spływały kanałami do zlewni (okrągły budynek, pod nim widać dużą studnię zlewczą) w ogrodzie tego zakładu, następnie pompami w dużym obiekcie obok były tłoczone rurami na pola irygacyjne w Dobrzejowie. System działał nawet po wybudowaniu oczyszczalni na Spokojnej, a wyłączono go dopiero w grudniu, podczas remontu ul. Bydgoskiej. Pracownicy przeniesieni zostali na inne zakłady 1 grudnia. Nowy dyrektor LPWiK uznał Masarską za niepotrzebną (tym samym nadmiar ścieków w razie awarii jest zrzucany do Czarnej Wody) i teraz siedzi tam tylko ochrona. W hali, gdzie zachowany został XIX wieczny klimat industrialu może stoją jeszcze wielkie 3 pompy i stara stylowa dyżurka. Na pewno nie ma pompy parowej, którą w 1997 ktoś odkupił do wodociągów (najpewniej na złom). W jej miejscu prędko postawiono agregat prądotwórczy kupiony z funduszu Phare po powodzi'97.

Wracając do mostku. Nie znam jego losów do lat 90., jestem za młody. Z Archiwum Państwowego wiem (przypadkiem), że po powodzi w 1977 był zniszczony (to była drewniana kładka) i planowany do rozbiórki. Nie wiem czy tak się stało, starsi powinni podpowiedzieć. Wiem tyle, że w 1994 miasto postawiło stalową ażurową kładkę nawiązującą kształtem do tej starej, opierając ją na przyczółkach odbudowanego później (77?) rurociągu. Wygląda ciekawie, szczególnie dzięki ażurowemu przejściu przez które widać rzekę, ale panie w obcasach nie mają szans by po niej przejść, podobnie psy, kaleczą sobie poduszki łap o kratki.

Mam nadzieję że nie zanudziłem, jeśli tak, przepraszam.
Re: Mosty legnickie
20 lut 2012 - 21:03:32
Re; Michał : witam ,ciesze sie ze ktos odpowiada na tym forum czuwa ,wcale nie zanudzasz a dzieki tobie uscislaja sie informacje.jesli chodzi o kladke to masz racje i mostek tez:) tylko mi sie zapomnialo tej ulicy na ktorej jest mostek a zaklad energetyczny tam jest lub przynjmniej byl.A w okolicach dzialkowej ta mala rzeczka lub strumyk to Pawłówka jak sie nie myle .
Re: Mosty legnickie
20 lut 2012 - 23:10:13
Bry p. Kefir, niestety musiałbym dopiero założyć, ale wyst. tylko + pocz..on...p. Pozdrawiam.
Re: Mosty legnickie
29 lut 2012 - 17:03:35
Most na ul. Kartuskiej
Załączniki:
kaiserkirche3.jpg (37.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
03 mar 2012 - 16:20:44
Mostek ten nazywał się Bydlęca Kładka. Pierwsze wzmianki o nim były w kontekście wytyczenia głównej alei parkowej.
Re: Mosty legnickie
07 mar 2012 - 18:58:58
Mostek na Młynówce. Dżięki już poprawiłem.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-03-07 20:33 przez rroobbeerrtt945.
Załączniki:
Obraz 472.jpg (86.6 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
07 mar 2012 - 20:14:28
Re;rroobbeerrtt945 mostek ten nie jest mostem Bielanskim na Kaczawie to mostek na Młynówce
Re: Mosty legnickie
14 mar 2012 - 14:52:32
rroobbeerrtt945 Napisał(a):
-------------------------------------------------------
> Mostek na Młynówce. Dżięki już
> poprawiłem.

Czy ta Młynówka nie za szeroka ?
Re: Mosty legnickie
15 mar 2012 - 11:46:03
Jest to most na Kaczawie, na końcu alei Wodnej i łączący ją z ulicą Bielańską, stąd potocznie zwany Bielańskim.

Maciej z Legnicy



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-28 11:01 przez Maciej z Legnicy.
Re: Mosty legnickie
15 mar 2012 - 18:30:08
A jesteś w stanie wskazać przybliżone miejsce tego mostu?
Re: Mosty legnickie
15 mar 2012 - 23:05:22
Na końcu alei Wodnej w wolnym tłum. Mostek Heinzego, pochodzenie nazwy trudne do ustalenia. Najprawdopodobniej nazwa odimienna.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-04-28 10:59 przez Maciej z Legnicy.
Re: Mosty legnickie
15 mar 2012 - 23:15:55
Sorry, sorry , sorry. Pomyliłem nazwy most, o który Ci chodzi i jest na zdjęciu, to most na Kaczawie łączący dzisiejszą aleję Wodną z ul. Bielańską. Biję się w pierś i przepraszam za wprowadzenie w błąd. :)-D
Re: Mosty legnickie
16 mar 2012 - 11:43:52
Coi nagle to po diable. Jak już zacząłem to muszę, naprawiając błąd odnieść się do kładki a później mostu na Młynówce, tego umieszczonego na końcu ulicy (sic!) S. Sempołowskiej. Kładka powstała w XVIII w. wraz z powstałym wówczas foluszem i warsztatem garbarniczym, którego zabudowania stały z obu stron Młynówki, a na niej umieszczony był młyn wodny napędzający folusz. Na początku XX w. zakład przestaje istnieć. Znikają zabudowania po lewej stronie Młynówki, a po budynki po prawej stronie nabierają funkcji mieszkalnej i taka pełnią do lat 90. XX w., kiedy to całkowicie zostały rozebrane.

Most Heinzesteg (dziś łączący aleję Wodną z ulicą Bielańską) pojawia się wlatach 70. XIX w. Postawiony na końcu toru konnego i łączącego tereny Białej Poręby (okolice Bielańskiej) zarówno z foluszem, powstałą w tym czasie przepompownią oraz torem do jazdy konnej. w ltach 30. XX w. otrzymuje nazwę Hindenburg Bruck (most Hindenburga). Dziś bez nazwy.

Wspomniana nazwa: most Bielański dotyczy innego obiektu. Ten most łączy oba odcinki alei Białej. Niemiecka nazwa Bleichensteg (wolne tłum. Bielański Mostek) pochodzi od istniejących tu terenów bielarni. Mostek powstał w 1926 r. dszis bez oficjalnej nazwy, w potocznie jadnak nazywany Bielańskim.

Maciej z Legnicy
Re: Mosty legnickie
16 mar 2012 - 20:35:28
Może nie do końca do tematu ale fotografia przedstawia młynówkę w centrum miasta widok od ulicy notabene młynarskiej. Kiedyś na jakimś portalu widziałem fotografie, z czasu "remontu" ulicy NMP gdy budowano galerie, dokumentującą jak zasypują fragment kanału tej rzeczki
Załączniki:
1legnica.jpg (75.5 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
16 mar 2012 - 21:15:07
Re Maciej: czy te budynki mieszkalne to znajdowały się obok basenu w parku? Tuż przy rzece Kaczawie?proboje ustalić gdzie był ten folusz
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]