Mosty legnickie
Wysłane przez Kefir 
Re: Mosty legnickie
16 mar 2012 - 21:37:29
Tak. Idąc ul. (sic!) S. Sempołowskiej wchodzimy na mostek i na wprost były zabudowania. Folusz był po lewej stronie po obu stronach Młynówki. Zespół basenów jest bardziej w prawo.

Maciej z Legnicy
Re: Mosty legnickie
21 mar 2012 - 16:56:57
Most na ul. Kartuskiej
Załączniki:
wx34114.jpg (83.9 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
14 kwi 2012 - 22:06:14
Most na Młynówce
Załączniki:
legnica-00025.jpg (19.4 KB)
otwórz | pobierz
zdjecie566X1X1.jpg (81.3 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
22 maj 2012 - 19:13:50
Witam!
Czy ktoś posiada zdjęcia drewnianego mostu, który łączył ulicę Mostową? Most ten podczas powodzi w 1977 roku uległ całkowitemu zniszczeniu. Oczywiście mowa jest o moście na Kaczawie.
Pozdrawiam
Re: Mosty legnickie
23 maj 2012 - 08:55:23
Jeszcze w XVIII -wiecznej Legnicy jedyną przeprawą mostową był most na ulicy Wrocławskiej. Do powstających wówczas, na prawym brzegu Kaczawy, majątków "suchą stopą" można było się dostać tylko przez ten most. Były jednak brody, które przy niskim stanie rzeki można było pokonać. W XIX wieku, kiedy majątki się rozrosły, właściciele majątków stawiali drewniane mosty. Taki most, łaczący majątek Heinzego (Weisenrode) z lewym brzegiem, powstaje na brodzie na wysokości dzisiejszej ul. Bielańskiej i al. Wodnej. Stoi do dziś, oczywiscie po wielokrotnych przebudowach. Miał nazwę Heinze Steg (pol. Mostek Heinzego), później (1933) Hindenburg Brücke (pol. Most Hindenburga), po wojnie nie otrzymał oficjalnej nazwy, choc popularnie zwany jest Bielańskim.
Drugim takim właścicielem majątku był Stamnitz, któy na przełomie XVIII/XIX w. stawia most (ten, o który pytasz)na brodzie, na wysokości dzisiejszej ulicy Mostowej (stąd , jej nazwa). Była to droga łącząca jego majątek z ówczesną wioską Dornbusch, a właściwie z dobrze zagospodarowanym przedmieściem Legnicy. Stał tu m.in. młyn, była piaskarnia oraz dostęp do gliny, a co za tym idzie kilka mydlarni. Powstały mostek nosił nazwę Stamnitz Brücke (pol. Most Stamnitza), a dzisiejsza ulica Mostowa nosiłą nazwę Stamnitz Str. Most zniszczyła powódź w 1977 r.

Maciej z Legnicy
Re: Mosty legnickie
23 maj 2012 - 20:09:44
Witam!
Zawstydziłeś mnie, Macieju. To ja powinienem napisać o tym moście, a potem pytać się o jego zdjęcia. Dziękuję za wpis i pozdrawiam.
Irek z Legnicy
Re: Mosty legnickie
09 lip 2013 - 20:25:28
Witam
Szukam informacji o zburzonym moście na rzece Czarna Woda w Parku Gdańskim. (ruiny jakieś 200-300m w górę rzeki).

Musiał być on rozebrany jeszcze prze 1936 bo na planie miasta już go nie ma ale jest ślad jak leciała droga.
Re: Mosty legnickie
10 lip 2013 - 11:08:24
Czy te ruiny nie są resztką jazu, jaki istniał na Czarnej wodzie?

Maciej z Legnicy
Anonimowy użytkownik
Re: Mosty legnickie
10 lip 2013 - 14:22:01
Forum zastanawiało się kiedyś nad tym:
[www.liegnitz.pl]

Ale odpowiedzi pełnej nadal brakuje.Jaz czy most kolejowy? Po co Niemcy mieliby budować linię kolejową i później ją rozebrać?
Przecież to duże pieniądze.Gajda pisze,, Podkłady zostały usunięte przy okazji modernizacji obecnej linii. Z kolei w okolicy ulicy Bagiennej za nieczynnymi zakładami mięsnymi ciągnie się spory fragment nasypu po tejże linii.''
Nie wiem gdzie na Bagiennej znajdują się te zakłady,mógłbym podejść i sprawdzić czy rzeczywiście są ślady nasypów.Ja ten linii jakoś nie widzę w wyobraźni-Bagienna to mocno podmokły teren.
Po 10 minutach gapienia się na plamy miasta:
myślę,ze ta linia nigdy nie istniała.Niemcy zaczęli i nie skończyli nigdy.Doszli do wysokości ul.bagiennej-na planie miasta po 1926 widać,ze linia jest w projekcie. Później projekt musiał upaść.

Ps.Czy drugie zdjęcie nie przedstawia mostu na Platanowej obecnie nieistniejącego?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-07-10 14:28 przez Kosa25.
Załączniki:
czarna.jpg (72.5 KB)
otwórz | pobierz
01-1920.jpg (36 KB)
otwórz | pobierz
Re: Mosty legnickie
10 lip 2013 - 21:46:03
Witam serdecznie. Postaram się odpowiedzieć na pytanie o ruiny mostu na Czarnej Rzece. Otóż jest to pozostałośc po linii do Lubina, która została przebudowana. Powodem "modernizacji" było podniesienie torów i ułożenie ich na nasypie. Niegdyś torowisko biegło na równi z ulicą lecz zwiększający się ruch kolejowy powodował niemałe zamieszanie praktycznie w centrum miasta. Zmiany można spokojnie dostrzec na zdjęciach z lotu ptaka. Po dawnym biegu linni kolejowej do Lubina ostał się jeszcze jeden most. Znajduje się on około 200 metrów od tych ruin na terenie obecnych ogródków działkowych i jest on doskonale widoczny ze ścieżki biegnącej do zasuwy.
Re: Mosty legnickie
11 lip 2013 - 00:54:26
Sporo wyjaśnia rzut z satelit googla - doskonale widać pas zieleni biegnący od ruin wspomnianego mostu wzdłuż ogródków działkowych [goo.gl]
Osobiście nie dostrzegam ruin drugiego mostu na wysokości ogródków działkowych, wg mapy z 1918r wynika to o czym pisał DonPawlako - przebudowa linii kolejowej przesunęła trakt nieco dalej i wybudowano nową przeprawę wiodącą do Rudnej.
[rcin.org.pl]
Re: Mosty legnickie
11 lip 2013 - 21:28:49
Z tym mostem to może przesadziłem, teraz wygląda to jak betonowa kładka. Na Google Maps tego nie widać ale mostek ten znajduje się tuż za murem zakładu. Jak wspomniałem wcześniej widać go najlepiej ze ścieżki do zasuwy.
Re: Mosty legnickie
19 lip 2013 - 21:09:26
Jakiś czas temu na ogródkach działkowych od strony parku, tuż przy ruinach mostu, kilka osób rozkopywało ogródek, i to tak na głębokość ok.1,5 metra, coś tam chłopcy musieli znależć, bo widać było masę rdzy na wale... Słyszałem, że fanty wywozili na taczkach :)
Re: Mosty legnickie
15 sie 2019 - 23:40:16
poszukuje fotografii mostu nad Kaczawą łączący ulicę przebiegającą pomiedzy policją na Jaworzynskiej a młynem [którego już nie ma] a drugim brzegiem rzeki w okolicach ul,Nowodworskiej przy LIroy Merlin
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]