Rusznikarze
Wysłane przez PJB 
PJB
Rusznikarze
07 lip 2012 - 15:00:24
Poszukuje informacji o legnickich rusznikarzach:
A. BARTSCH - (działalność c. 1870-1880)

A.KÖNIG - Burgstr. 62 (działalność c. okres międzywojenny)

Pozdrawiam: Piotr J. Bochyński
Re: Rusznikarze
08 lip 2012 - 21:56:44
W 1905 przy Burgstrasse 62 na parterze jest E.B. Konig, Wilh., Buchsenmacher, Waffen= und Munitionslager. W 1914 przy ulicy Burgstrasse 62 występuje E.B. Konig jako Buchsenmachermstr. W 1921 pod numerem 1 (adres ten sam) B.Konig i E. Konig. W 1930 właścicielem budynku jest Wilh. Konig, Rentner a pod nr 1 występuje Konig A. W 1939 jest tam Bes. Konig'sche Erb. E.u. 1 Konig Marg. , Buchsenmacherei. Jeśli chodzi o Bartscha, to w 1878 figuruje on pod tym samym adresem (Adolph Bartsch, Burgstrasse 62) jako Gewehrfabrikant. Wygląda na to, że Konig przejął interes po Bartschu.
Przy nazwiskach pominąłem umlauty.
Jeśli pracuje Pan nad czymś ciekawym o rusznikarzach legnickich proszę dać znać na maila redakcji portalu.
Pozdrawiam Z.B.
PJB
Re: Rusznikarze
09 lip 2012 - 22:23:20
Dziękuje za odpowiedź.

Na razie jestem na etapie zbierania informacji, mam niewiele tego więc trudno mówić o napisaniu czegoś bardziej szerszego.

Nazwiska te interesują mnie głównie z tego względu że ich firmy wytwarzały amunicje myśliwską/sportową sygnowaną swoją marką. Dodatkowo A.Bartsch wprowadził swój wynalazek w tym zakresie usprawniając zapłon amunicji poprzez specjalnie skonstruowany układ który nazywany był "Bartsch'sche Brand-Patrone fur Centralfeuergewehre".

Poniżej ich sygnatury na broni jakie udało się znaleźć w necie.

Bartsch



Konig
PJB
Re: Rusznikarze
12 lip 2012 - 23:18:39
Można jeszcze dorzucić do tej kolekcji Otto Tannera:

Re: Rusznikarze
26 sie 2013 - 20:48:57
Wrzucam zdjęcia wiatrówki kolegi wiatrówka ma Metkę na kolbie z sygnaturą firmy „A, KONIG Buchsenmachermstr Liegnitz”
Załączniki:
Wiatrówka-w-całej-okazałości-sprawna.jpg (897 KB)
otwórz | pobierz
Grawerka-na-metalowym-korpusie-wiatrówki.jpg (1.81 MB)
otwórz | pobierz
Metryczka-na-kolbie-wiatrówki.jpg (1.47 MB)
otwórz | pobierz
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]