Cmentarz komunalny
Wysłane przez Nachfolger 
Cmentarz komunalny
08 kwi 2012 - 20:59:56
Szanowni forumowicze. Jest połowa lat dziewięćdziesiątych. Na dawnym terenie cmentarza, pomiędzy cmentarzem żydowskim a istniejącym grobowcem Elsnerów leży sterta starych nagrobków. Pewnego dnia znikają. Pozostaje tylko kilka głazów z wyrytymi nazwiskami, które leżą do dziś. Czy ktoś wie co się z nimi stało? Większość starych nagrobków usuniętych wcześniej (np. w latach siedemdziesiątych) została "przetworzona" przez kamieniarzy. Myślę, że w latach 90-tych takich praktyk już nie stosowano. Może zostały one przeniesione w jakieś mniej widoczne miejsce?
P.S. Ten fragment dawnego cmentarza jest obecnie ulubionym miejscem okolicznych właścicieli psów do .......
Re: Cmentarz komunalny
14 lis 2012 - 10:14:50
pozdrawiam ;-)Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-14 10:18 przez Kefir.
Re: Cmentarz komunalny
21 lis 2012 - 19:29:02
Witam Nachfolger. Przespaceruj się wzdłuż muru z tyłu Cmentarza, od strony torów. Myślę że większość z nich znalazła tam swoje "mniej widoczne" miejsce. Pozdrawiam.

boguslawmakowski
Załączniki:
Cmentarz.jpg (1.29 MB)
otwórz | pobierz
Re: Cmentarz komunalny
11 sty 2013 - 04:16:28
Podczas tego spaceru co ci proponuje boguslawmakowski przyjrzyj się ogrodzeniu przy ul. Pątnowskiej to zauważysz że w dużej mierze został użyty kamień z nagrobków.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-11-01 14:39 przez janbro.
Re: Cmentarz komunalny
16 lis 2013 - 18:31:21
Witam.
Na końcu ulicy Ceglanej w Legnicy, po lewej stronie jest zaplecze jednego z legnickich zakladów. Na jego terenie, po lewej stronie pod laskiem, w ziemi było kiedyś zwiezione mnóstwo starych płyt nagrobnych. Może jeszcze tam są.
Pozdrawiam - Strzalka
Re: Cmentarz komunalny
28 lis 2013 - 22:28:08
To by było logiczne. Naprzeciw schroniska dla zwierząt ma swoją "bazę", a raczej bliżej nieokreślone składowisko, LPGK. Jak wiadomo, cmentarz jest w administracji LPGK.
Re: Cmentarz komunalny
05 mar 2014 - 21:13:33
Poniemieckie nagrobki w miejscu, o kórym wspomina Nachfolger, były składowane znacznie wcześniej. Nie pomylę się wiele, gdy napiszę, że mogły być tam składowane już od końca lat 70-tych, a z cała pewnością leżały w latach 80-tych minionego wieku.
Dziś wstyd się do tego przyznać, ale nam, dzieciom z Kopernika I, plac ze zdemontowanymi nagrobkami służył za miejsce zabaw.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że te kamienie nagrobne posłużyły do wykonania ogrodzenia cmentarza.

Nieopodal grobowca rodziny Elsnerów (nie był on wówczas jeszcze zamurowany, a od strony cmentarza można było do niego wejść przez kratę pozbawioną kłódki), przy samej jezdni, leżały szczątki ludzkie, zapewne wywleczone przez pijaków z tego grobowca, w postaci kości nóg, które były obleczone sczerniałą skórą.


P.S.
Spora ilość poniemieckich nagrobków składowana była na terenie tzw. lasku, który dzisiaj w części służy za miejsca pochówku. W latach 70-tych zaczynał się on zaraz za kamiennym krzyżem, i ciągnął wzdłuż torów aż do drugiego stawu. Na marginesie, okolice tego stawu w latach mojego dzieciństwa bardziej przypominały park, niż cmentarz. Jako, że początkowo mieszkałem przy ulicy Wrocławskiej, często się tam bawiliśmy.
Zaraz przy stawie była nieduża kwadratowa polana wraz z alejkami i kamiennymi schodami ciemnej barwy. Alejki natomiast były okolone betonowymi/granitowymi(?) krawężnikami. Jedna z tych alejek dochodziła do alei, która dziś prowadzi do obecnego cmentarza żołnierzy radzieckich, drugą zaś można było dojść do alei głównej cmentarza, zaraz przy drewnianym krzyżu u jej końca. Oczywiście, w czasach tych nie było jeszcze w tych okolicach żadnych grobów, prócz grobu czwórki dzieci, które w latach 60-tych zatruły się gazem. Grób ten istnieje do dziś.
Wracając do niemieckich nagrobków, to sądzę, że mogłoby ich w tym lasku być sporo, ale nie były tak widoczne, jak te składowane obok cmentarza żydowskiego, gdyż porośnie były jakąś dość bujną roślinnością.Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-03-05 21:48 przez dabz07.
Re: Cmentarz komunalny
02 kwi 2016 - 12:16:42
Ciekawe ile jeszcze Legniczanie znajdą na strychach i w piwnicach kamieni nagrobnych. Dotychczas dostarczono nam cztery sztuki jeden ze strychu ul. Kwiatowa drugi z podwórka ul. Wrocławska trzecia z ul. Jagiellońskiej znaleziona podczas sprzątania piwnicy no i ta z ul. Kasprowicza.
Załączniki:
Napisuwka-z-Kasprowicza.jpg (1.26 MB)
otwórz | pobierz
Re: Cmentarz komunalny
04 lis 2019 - 20:54:44
w Legnicy z tyłu za kaplicą jest droga prowadząca do dużej bramy z piaskowca..
Czy to było wejście do wydzielonej części kirkutu na terenie cmentarza?
Załączniki:
Bez tytułu.png (1.69 MB)
otwórz | pobierz
Re: Cmentarz komunalny
05 cze 2020 - 14:06:02
Tak można by powiedzieć.Miał za tą bramą powstać kirkut ale nigdy nie grzebano tam Żydów.(z wyjątkiem dwóch grobów).Więcej o tym miejscu można się dowiedzieć w szkicach legnickich tom XX W artykule Stanisława Firszta " Cmentarzyska i cmentarze legnickie"
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]