Dzwonek i suwenir z Legnicy
WysÅ‚ane przez Habelschwerdt 
Dzwonek i suwenir z Legnicy
08 pa¼ 2012 - 21:41:23
Witam wszystkich.

Forum to znalazłem dopiero wczoraj i już dzis postanowiłem się zarejestrować. Jak większość z Was pochodzę i mieszkam na (Z)Dolnym Śląsku (dociekliwi już wiedzą skąd jestem :D ). Pasją moją jest historia (choć rodzina i znajomi mowią na to "pierdolec") , ale cóż - lepsze to niż pilnowanie puszki z piwem. Posiadam dwa ciekawe, jak mniemam, przedmioty pochodzace własnie z Legnicy. Pierwszym jest dzwonek elektryczny. Pochodzi on z domu znajdującego się dosłownie 2 ulice od mojego. Został zdemontowany przez właściciela i sprzedany mi w czerwcu tego roku. Jak zapewniał własciciel dzwonek działał jeszcze do niedawna. I chyba to prawda , gdyż sam zdemontowałem jeszcze półmetrowe resztki PRLowskich kabli. Wybaczcie wstęp , ale historia KAŻDEGO przedmiotu jest dla mnie niezwykle ważna.

Drugą ciekawostką jest porcelanowy suwenir. Jest w mojej rodzinie od 1945 roku, poprzedni mieszkańcy nie zabrali go ze sobą z domu. Stał jeszcze parę lat temu na moim strychu, zakrzurzony i brudny, pełny dziadkowego popiołu z papierosa a obecnie zajmuje honorowe miejsce w gablocie. Jestem strasznie ciekawy czy przedstawione na nim ujęcie istnieje do dzisiaj czy też zostało zniszczone jak wszystko co "poniemieckie i złe" ; Wiadomo przecież że Legnica jako "stare miasto piastowskie powróciło do macierzy" to trzeba było zatrzeć "poniemieckie" ślady.

Poniżej prezentuję zdjęcia i liczę na ciekawą wymianę zdań. Pozdrawiam !!!
Załączniki:
P9240054.JPG (59 KB)
otwórz | pobierz
P9240052.JPG (70.4 KB)
otwórz | pobierz
legPA080129.JPG (371.4 KB)
otwórz | pobierz
Re: Dzwonek i suwenir z Legnicy
11 pa¼ 2012 - 09:59:02
Witam,
Fajna porcelanka. Przedstawia dawny Dom Strzelecki, dawnÄ… restauracjÄ™ [www.liegnitz.pl]. DziÅ›, przebudowany w latach 20. XX w. budynek popada w ruinÄ™.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Liegnitz.pl  ][  Kontakt  ][  Regulamin  ][  strona główna forum  ]