Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Einkehr zum Zollhäusel

Na przełomie XIX i XX w. budynek, w którym w okresie międzywojennym mieściła się restauracja Einkehr zum Zollhäusel znajdował się pod adresem Jauer Straße 18. W latach 80. XIX w. jego właścicielem był kupiec Julius Seiler prowadzący gorzelnię i wytwórnie likierów. Później należał on do wdowy po nim Marii, a w pierwszym dziesięcioleciu XX w. do Theodora Rehme z gorzelni Seilera.

Przed wybuchem I wojny światowej zmienił się adres budynku. Odtąd mieścił się on przy Jauer Straße 45. Wtedy też swój interes przeniósł tam restaurator Gustav Warmuth. Wcześniej działał on przy Pertrstraße 18 (ul. Św. Piotra), a mieszkał przy tej samej ulicy, pod numerem 4. Przy ul. Jaworzyńskiej jego restauracja nosiła nazwę Einkehr zum Zollhäusel (Zatrzymaj się w Izbie Celnej). Wkrótce Gustav zmarł, bo już w 1919 r. interes aż przez najbliższe dwie dekady prowadziła wdowa po nim Emilie z domu Herrmann.

Dom rozebrano w latach 60. XX w. Na jego miejscu wzniesiono budynek, w którym mieści się obecnie m.in. placówka pocztowa FUP Legnica 1.

Budynek oraz wnętrze restauracji Einkehr zum Zollhäusel znajdującej się przy ul. Jaworzyńskiej 45. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Fotografia przedstawiająca restaurację Einkehr zum Zollhäusel przy ul. Jaworzyńskiej 45
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.