Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Fricke Karl

W 1905 r. Karl Fricke założył fabrykę pianin. Działała ona przy Gerichtstaße 29-30 (ul 2 Armii Wojska Polskiego). Wkrótce jego firma stała się jedną z bardziej znanych w branży. W połowie lat 20. XX w. Fricke otworzył w Rynku pod nr 35 sklep (Musikhaus Fricke), w którym można było zakupić pianina, oraz inne instrumenty, a także nuty, gramofony, oraz płyty gramofonowe. Sklep zajmował parter kamienicy, w której mieścił się hotel Rautenkranz. Na początku lat 30. XX w. Musikhaus Fricke miał inną lokalizację. Mieścił się tuż obok, pod nr 38.
28 maja 1905 r. urodził się syn Karla Fricke – Erwin, który poszedł w ślady ojca. W 1932 r. zdał egzamin mistrzowski i rozpoczął pracę w fabryce. Mieszkał wówczas przy Gutenbergstraße 14 (ul. Drukarska). Przed wybuchem drugiej wojny światowej jego adresem była Wielandstraße 5 (ul. Żeromskiego). Po wojnie to Erwin dalej prowadził rodzinny interes, lecz nie w Legnicy, tylko w Ansbach. Firma istniej do dziś (więcej informacji o obecnej działalności firmy znajduje się na stronie http://www.pianohaus-fricke.de/showpage.php?Musikhaus_Fricke/Geschichte&SiteID=23).
W czasie drugiej wojny światowej w fabryce Frickego produkowano drzwi do szaf dla wojska. Po wojnie, 1 czerwca 1945 r. komisja Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów zlustrowała teren fabryki. Oszacowała wówczas zniszczenie budynków i maszyn na 20 procent. W listopadzie tego samego roku w fabryce urządzono magazyn Referatu Przemysłowego Pełnomocnika Rządu. 11 kwietnia 1946 r. z fabryki wydzielono budynek mieszkalny, który czasowo przekazano parafii p.w. św. Trójcy na potrzeby sierocińca. 12 marca 1947 r. fabrykę zgłoszono do rejestru przedsiębiorstw jako Przedsiębiorstwo Państwowe Fabryka Pianin i Fortepianów w Legnicy podległe Zjednoczonym Zakładom Przemysłu Muzycznego. Jednak nigdy już nie udało się uruchomić tutaj produkcji.

Źródła:
Kalski W., Przemysł legnicki po zakończeniu II wojny światowej [w:] Szkice Legnickie, t. XXVI, Legnica 2005
Wirtschaftsleben in Liegnitz, T. I: Industrie und Handel in den Jahrzehnten des 20. Jahrhunderts, Lorch/Württemberg 1990

Aluminiowy żeton ze sklepu muzycznego Karla Fricke
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.