Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Frölich Paul

Paul Frölich, fot. Liegnitzer Tageblatt, 1942 rFirma Paula Frölicha została założona w 1889 roku. Prowadził on przy Haynauer Straße 32 (ul. Chojnowska) sklep z artykułami papierniczymi oraz artykułami dla miłośników sztuki. Poza tym firma była znanym wydawcą kart pocztowych a także zajmowała się handlem książkami. W 1912 r. sklep został przeniesiony na Ring 23/24 (Rynek). Prowadzony on był wówczas przez Paula i Karla Frölichów. Ostatecznie w 1928 r. Paul Frölich zrezygnował z prowadzenia zakładu. Paul na początku wieku mieszkał przy Mauerstraße 4 (ul. Murarska), po I wojnie światowej jego mieszkanie znajdowało się przy Nikolaistraße 2 (ul. Nowy Świat).   

Poniżej znajduje się artykuł z Liegnitzer Tageblatt (nr 256 z 31.10/1.11.1942) prezentujący postać Paula Frölicha  

Jeszcze wciąż rześki i pełen radości – Paul Frölich
Twórca wielu okolicznościowych kart pocztowych starej Legnicy
Legnica, 31 października 1942

Przede mną leży stosik starych widokówek, z których większość wydano z okazji uroczystych wydarzeń. Na początku mamy tutaj okolicznościowe pocztówki z Legnickiego Festynu Strzeleckiego 1912 roku, ostatniego przed wybuchem pierwszej Wojny Światowej. Niektóre z nich pokazują jeszcze dobrze zachowany w naszej pamięci zamek czarownicy wraz z jej parkietem do tańczenia. Na innych z kolei widać Fryderyka Wielkiego i jego generałów w uroczystej paradzie strzelców, pozdrowienia z aresztu, a tutaj jakże wesoły tłum przy strzelnicy nowego Domu Strzeleckiego, a na następnej świątecznie przybrany wóz cechu piekarzy z ogromnym preclem. Zaledwie dwa lata później wybuchła pierwsza Wojna Światowa i od tamtej pory nasz Festyn Strzelecki nigdy już nie był tak uroczysty, ani też z takim przepychem obchodzony, jak miało to miejsce przed 30 laty. Jeszcze bardziej licznie przedstawia się grupa kartek pocztowych wydanych z okazji uroczystych obchodów stulecia Bitwy pod Kaczawą, 24–31 sierpnia 1913 roku. Uroczystość tę obchodzono w formie godnej i bardzo reprezentatywnej dla owego wydarzenia. Już wtedy czuło się w powietrzu nadciągającą chmurę, z której rok później rozpętała się burza wojenna. Również mamy tutaj maleńką kolekcję jakże uroczych kolorowych widokówek z różami z Niemieckiej Wystawy Róż, Dalii i Śląskiego Ogrodnictwa w Legnicy z 1913 roku. Należą one do najpiękniejszych spośród legnickich okolicznościowych kart pocztowych, które wydano; zwłaszcza te, na których widać księcia z bajki uwalniającego Śpiącą Królewnę, ostanie echo staro-germańskiej sagi, którą Ryszard Wagner w zaczarowanym ogniu „Walkirii” na nowo przywrócił do życia w jakże majestatycznej formie. Inna pocztówka pokazuje Fryderyka Wielkiego przed Bitwą pod Legnicą (15 sierpnia 1760 roku) według obrazu pędzla Maxa Weese. Wydanie tej okolicznościowej kartki miało upamiętnić 150 rocznicę rozegrania bitwy. Również znaleźć można tutaj bardzo nastrojową kartkę okolicznościową wydaną z okazji jubileuszu 25-lecia Riesengebirgsverein (Towarzystwo Karkonoskie) z 13 czerwca 1905 roku. Kolejne kartki pocztowe to humorystyczne widokówki z legnickiej nocy sylwestrowej jeszcze z czasów przed pierwszą Wojną Światową z wesołym „bombardowaniem” na Glogauer Torturm (Brama Głogowska) rozciągającym się ponad dachami starego miasta. Ale strzelano „legnickimi bombami”. Jednocześnie wydano noworoczną pocztówkę przedstawiającą starą legnicką Hauptwache, która już wtedy została „osierocona”. W miejscu naszych grenadierów przed strażą stoi rząd bałwanów w pełnym rynsztunku. Pod pięknymi starymi drzewami, których już od dobrych kilku lat nie ma. Na koniec jeszcze jedna bardzo piękna widokówka ze święta Sommersingen w Legnicy z drugiej niedzieli Wielkiego Postu za czasów, kiedy to jeszcze naszymi ulicami przewijały się wesołe tłumy, a wokół roiło się od pomarańczy, precli, czekolady i innych pięknych rzeczy.
Większość z tych okolicznościowych kart pocztowych nosi nadruk „Verlag Paul Frölich, Liegnitz”. Ten tak dobrze znany w szerokich kręgach starszy wiekiem, lecz wciąż rześki i radosny legniczanin, nadal mieszkający w Legnicy, który przekazał nam do obejrzenia owe widokówki, jest jednocześnie artystą, który sam je zaprojektował.
Paul Frölich wymyślił motywy i idee, które następnie dzięki własnym umiejętnościom artystycznym  zamienił w kartki pocztowe. Przed wybuchem pierwszej Wojny Światowej nie odbył się żaden uroczysty festyn, z okazji którego Paul Frölich nie wydałby okolicznościowej kartki. I tak ten radosny i nigdy nie tracący nadziei starszy pan sam stał się częścią dawnej Legnicy, a my dojrzali wiekiem nigdy tego nie zapomnieliśmy. Kiedy tylko go spotykamy, wraz z nim zaraz nadchodzą wspomnienia dawno minionych dni, dla większości z nas pełne beztroskiej zabawy, albowiem nie rozpoznaliśmy znaków zapowiadających wojnę, albo i też rozpoznać ich nie chcieliśmy.

Życiorys twórcy
Paul Frölich urodził się 9 października 1866 roku w Königsbergu (Królewcu), Prusy Wschodnie i wyruszył – mając zaledwie dwa tygodnie – w swoją pierwszą wielką podróż. Droga wiodła do Sonderburga (Schleswig-Holstein), do którego odkomenderowany został jego ojciec, wówczas feldfebel artylerii. Kiedy później rodzic przystąpił do gminnej służby w Legnicy jako inspektor przytułku dla ubogich, malutki Paul liczący wtedy trzy lata stał się dzieckiem Legnicy. Choroba nogi, której nabawił się we wczesnym dzieciństwie, przez dwa lata uniemożliwiła mu uczęszczanie do szkoły. Naukę pobierał w domu, a egzamin zdawał w łóżku w obecności nauczyciela gimnazjum dr Kappe, tym samym przechodząc do trzeciej klasy. W owym czasie krążyło żartobliwe pytanie: jaka jest różnica pomiędzy dyrektorem Gimnazjum a dyrektorem Akademii Rycerskiej? Odpowiedź: dyrektor Gimnazjum chodzi w czapce z feldfeblem, a ten drugi w hełmie z nauczycielem. Paul Frölich opuścił szkołę jako sekundaner /absolwent 11 klas/, wyuczył się księgarstwa w Kaulfußsche Buchhandlung, po czym został zatrudniony w Grazu i Waldenburgu (Wałbrzych) na Śląsku. W 1889 założył swój własny zakład w Legnicy przy Haynauer Straße (ul. Chojnowska), naprzeciwko Akademii Rycerskiej. Jego firmę, do której przystąpił również jego brat, ukształtował według własnych skłonności, oferując wyroby papiernicze i dzieła sztuki. Następnie w roku 1912, roku ostatniego Festynu Strzeleckiego przed wybuchem Wielkiej Wojny, przeniósł się do Rynku w pobliżu wylotu Haynauer Straße. Sztuka dekoracyjna i akcesoriów, za jego czasów zwłaszcza pirografia, stały się specjalnością zakładu, którą z ogromnym zapałem wykonywały także panie, wtedy jeszcze nie tak obłożone pracą jak teraz. Ślady tej działalności można zapewne jeszcze dzisiaj w wielu miejscach odnaleźć. Należące do niego wydawnictwo kartek pocztowych, dla którego sam tworzył zdjęcia i projekty, zawsze wnosiło coś oryginalnego przy okazji wielomilionowych nakładów towarzyszących specjalnym wydarzeniom; w tym również pierwsza legnicka kartka pocztowa z okazji Festynu Strzeleckiego z 1892 roku, którą na pewno można jeszcze odnaleźć u niektórych kolekcjonerów. Podczas festynów strzeleckich na Błoniach sprzedawano zawsze od 60 000 do 80 000 kart pocztowych, natomiast festynowa poczta, aparaty telefoniczne i biuro informacyjne znajdowały się pod opieką Paula Frölicha. W 1914 roku 6 sierpnia artysta został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i musiał przez 23 godziny przeleżeć na pryczy ojca Philippa; w końcu ówczesny prezydent okręgu Seherr-Thoss poręczył za niego głową. Cała ta afera w owym czasie wywołała wiele wesołości wśród kręgów publicznych.
Jako nauczyciel sztuki i plakatu od 1912 roku uczył tysiące uczniów, kupców, malarzy, nauczycieli itp. częściowo w szkole handlowej, a po części na prywatnych kursach. Działalność tę kontynuował jeszcze przez pierwsze lata po przełomie roku 1933. Różnorodne dokumenty i dyplomy powstawały pod jego zdolną ręką. Zawsze ekscytowały go zdjęcia trudne do wykonania, przede wszystkim połączona panorama miasta widziana z komina fabryki Teicherta, dla której to musiał się wspiąć na wysokość 37 metrów. W roku 1928 zrezygnował z prowadzenia zakładu i poświęcił się głównie wykonywaniu plakatów, dokumentów, dyplomów i im podobnych, oraz nauczaniem, w tym także malarstwa na tkaninie, które w ostatnim czasie stało się bardzo modne. Jego projektu była również tablica z brązu w zakrystii Kaiser-Friedrich-Gedächnis-Kirche (Kościół św. Jacka), którą ufundował z okazji uroczystego otwarcia kartuskiego kościoła, które odbyło się 9 czerwca 1908 roku. Tablicę odlano według wzoru rzeźby wykonanej przez samego artystę w drewnie z gruszy. Od roku 1935 Paul Frölich nadal tryskający dobrym humorem i wciąż młody sercem, co już nieraz tutaj wspominano, mieszka u swoich dzieci w domu przy Oertelring (ul. Okrężna).

Karta pocztowa wydana w 1902 r. z okazji 50-lecia Legnickiego Klubu Gimnastycznego (Alter-Turnverein Liegnitz). Ze zbioru Z.Grosickiego
Pomnik Johanna Georga von Arnima, bohatera bitwy pod Legnicą z 1634 r. Karta pocztowa z 1914 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa z 1902 r. przedstawiająca budynek hotelu Rautenkranz oraz salę jadalną. Ze zbioru K.Makowca
Pozdrowienia z loży loży masońskiej Pythagoras zu den drei Höhen im Orient. Karta pocztowa z 1907 r. ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa upamiętniająca poświęcenie hali gimnastycznej Szkoły Rolniczej (obecnie mieszczącej V LO), które miało miejsce 20 lutego 1903 r. W centralnej część pocztówki znajduje się fotografia dyrektora szkoły dra Adolfa Mahrenholza. Ze zbioru K.Makow
Aktorzy operetki Wesoła wdówka (Die lustige Witwe) Franza Lehára, która w 1907 r. znalazła się w repertuarze Neues Sommertheater. Karta pocztowa ze zbioru Z.Grosickiego
Zabudowania przy obecnym pl. Słowiańskim. Na pierwszym planie Piwiarnia Hähnela. Karta pocztowa z 1900 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa z widokiem budynku firmy F.M. Schultz (przy obecnej ul. Ściegiennego 1) oraz Zamku Piastowskiego. Ze zbioru K. Makowca
Karta pocztowa zapraszająca na XXI Zawody Strzeleckie Prowincji Śląskiej z 1906 r. W jej dolnej części uwieczniono sztandar legnickiej Gildii Strzeleckiej. Ze zbioru Z. Grosickiego
Karta pocztowa wydana z okazji wystawy zorganizowanej przez Legnickie Towarzystwo Sztuki w budynku w budynku dawnego kościoła chrześcijańskich katolików przy ul. Chojnowskiej. Ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa z 1913 r. z widokiem miedziorytu autorstwa F.B.Wernera z panoramą Legnicy przed 1737 r. Ze zbiorów K.Makowca
Duża sala restauracji Großer Wintergarten, późniejszego kina Kolejarz. Karta pocztowa z 1913 r. ze zbioru Z.Grosieckiego
Gospoda zum Feldschlößchen. Karta pocztowa z 1926 r. ze zbioru K.Makowca
Parkowa pergola na fotograficznej karcie pocztowej z 1930 r. ze zbioru K.Makowca
Sterowiec na legnickim lądowisku. Karta pocztowa z 1913 r. ze zbioru K.Makowca
Satyryczna karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1902 r. Ze zbioru K.Makowca
Satyryczna karta pocztowa wydana z okazji Wystawy Róż i Dali z 1910 r. Ze zbioru K.Makowca
Katastrofa kolejowa w 1905 r. Widok wagonu, pod którym przez wiele godzin była uwięziona Polka Michalina Nowoiski. Karta pocztowa ze zbiorów K.Makowca
Winiarnia Adolpfa Adlera mieszcząca się w Rynku. Karta pocztowa z 1926 r. ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa upamiętniająca XXI Zawody Strzeleckie Prowincji Śląskiej z 1906 r. Pokazano na niej w ujęciu humorystycznym miejsce festynu oraz salę w Domu Strzeleckim. Ze zbioru K.Makowca
Śledziówki wraz z budynkiem Starego Ratusza na karcie pocztowej z 1932 r. ze zbioru K.Makowca
Pozdrowienia z Manewrów Cesarskich z 1906 r. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Sala bankietowa restauracji Badehaus. Karta pocztowa z 1906 r. ze zbioru K.Makowca
Legnickie dzieci podczas Sommersingen (letniego śpiewania) na legnickim Rynku przy kamieniczkach śledziowych. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Dom Strzelecki na oficjalnej karcie pocztowej z wystawy Róż i Dalii z 1910 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa upamiętniająca XXI Zawody Strzeleckie Prowincji Śląskiej z 1906 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Humorystyczna karta pocztowa przygotowana XXI Zawodów Strzeleckich Prowincji Śląskiej z 1906 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa upamiętniająca XXI Zawody Strzeleckie Prowincji Śląskiej, które miały miejsce w 1906 r. w Legnicy oraz 475-lecie legnickiej gildii strzeleckiej. Ze zbioru Z.Grosickiego
Wejście główne na Wystawę Róż i Dalii przy Domu Strzelecki. Karta pocztowa z 1910 r. ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa przedstawiająca moment otwarcia przed Domem Strzeleckim Niemieckiej Wystawy Róż, Dalii i Śląskiego Ogrodnictwa 1910 r. przez prezydenta rejencji legnickiej Günthera von Seherr-Thoßa. Ze zbioru K.Makowca
Katastrofa kolejowa z 1905 r. U góry: zniszczone wagony oraz nastawnia. U dołu: wykolejona lokomotywa. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Wnętrze restauracji hotelu Reichshof. Karta pocztowa z 1909 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Katastrofa kolejowa z 1905 r. Widok zniszczonych lokomotyw. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Katastrofa kolejowa w 1905 r. Widok wagonu, pod którym przez wiele godzin była uwięziona Polka Michalina Nowoiski. Karta pocztowa ze zbiorów K.Makowca
Sterowiec startujący z legnickiego lądowiska. Karta pocztowa z 1913 r.
Kąpielisko miejskie przy Czarnej Wodzie w zimowej scenerii. Karta pocztowa z 1911 r. z życzeniami noworocznymi. Ze zbioru Z.Grosickiego
W 1903 r. pomnik Fryderyka Wielkiego wykonany z cynku, galwanicznie pokrytego brązem zastąpiono nową figurą. Moment ten upamiętniono na karcie pocztowej ukazującej króla przeprowadzającego inspekcję placu z opustoszałym cokołem. Ze zbioru K.Makowca
Sale restauracji Zur Wacht am Rhein. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Widok na dawną Friedrichstraße (obecnie Żwirki i Wigury). Karta pocztowa z 1911 r. ze zbioru K.Makowca
Budynek restauracji Tivoli przy ul. Jaworzyńskiej. Karta pocztowa z 1901 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Kąpielisko miejskie przy Czarnej Wodzie w zimowej scenerii. Karta pocztowa z 1911 r. ze zbioru K.Makowca
Przed pomnikiem drzemiącego lwa. Karta pocztowa z 1931 r. ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa wydana w 1910 r. z okazji 50-lecia 1 i 2 batalionu Regimentu Grenadierów. Umieszczono na niej m.in. scenę z wizyty cesarza Wilhelma I w 1874 r. Ze zbioru K.Makowca
Rzeźba Leopardy na czatach Otto Pilza przed budynkiem dworca kolejowego. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa przygotowana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1907 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Grota legnickiej palmiarni. Karta pocztowa z 1905 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Okolicznościowa karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1912 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Duża sala restauracji Großer Wintergarten przy ul. Łąkowej, Karta pocztowa z 1918 r. ze zbioru Z.Groscikiego
Patriotyczno-noworoczna karta pocztowa z 1916 r. ze zbioru K.Makowca
Rosarium stworzone na potrzeby wystawy Róż i Dalii, która miała miejsce w 1910 r. W tle Pomnik Wystawy Rzemiosła z 1880 r. Karta pocztowa ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa upamiętniająca zdjęcie dzwonów w kościele Pamięci Cesarza Fryderyka III (obecnie św. Jacka), które przeznaczono do przetopu na cele wojenne w 1917 r. Ze zbioru R.Deca
Plac Benjamina Bilsego. Karta pocztowa z 1904 r. ze zbioru K.Makowca
Siedziba nadleśnictwa przy obecnej ul. Pawickiej 4. Przed wojną pełnił on taką samą funkcję jak obecnie. Karta pocztowa z 1909 r. ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa wydana z okazji lotów sterowca Sachsen w listopadzie 1913 r. W tle panorama Legnicy
Grota w palmiarni. Karta pocztowa z 1913 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Polowa Piwnica Ratuszowa legnickich grenadierów. Karta pocztowa z 1915 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Dzieci podczas wielkanocnego Sommersingen. Karta pocztowa z 1928 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Legnickie dzieci podczas Sommersingen. Miała to miejsce podczas drugiej niedzieli Wielkiego Postu. W tle piekarnia Friedricha Pielocka mieszcząca się przy ul. Grodzkiej. Karta pocztowa z 1932 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Legnickie dzieci podczas Sommersingen (letniego śpiewania) chodzące od domu do domu z gałązkami przystrojonymi kwiatami i wstęgami. W tle piekarnia Friedricha Pielocka mieszcząca się przy ul. Grodzkiej. Karta pocztowa z 1910 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa wydana w 1908 r. z okazji poświęcenia kościoła Pamięci Cesarza Fryderyka III (obecnie św, Jacka). Ze zbioru K.Makowca
Plac Bilsego (obecnie Skwer Orląt Lwowskich) na rozkładanej karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Pozdrowienia z legnickiego Festynu Strzeleckiego z 1912 r. Karta pocztowa ze zbioru Z.Grosickiego
Satyryczna karta pocztowa z Festynu Strzeleckiego z 1902 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Budynek szpitala św. Jerzego na karcie pocztowej z 1915 r. (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Brama Wrocławska na karcie pocztowej z 1897 r. ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa z 1912 r. z widokiem budynku Głównego Urzędu Celnego
Kawiarnia Hauptwache na Rynku. Karta pocztowa z 1913 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa wydana z okazji Śląskiego Tygodnia Rzemiosła, który miał miejsce od 3 do 9 lipca 1927 r. w czasie trwania wystawy GUGALI
Pomnik żołnierzy 7. Regimentu Landwery poległych podczas I wojny światowej. Obecnie znajduje się on w lapidarium Muzeum Miedzi w Legnicy. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Główny portal koszarów Regimentu Grenadierów na karcie pocztowej z 1898 r. ze zbioru K.Makowca
Kościół Marii Panny na karcie pocztowej z 1916 r.
Zespół fontann w legnickim parku. Karta pocztowa z 1930 r. ze zbioru K.Makowca
Fragment ogrodu w najmłodszej części parku. Karta pocztowa z 1932 r. ze zbioru K.Makowca
Zegar słoneczny na najmłodszym terenie parku zwanym dawniej Łąką Bergera. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Obecna ulica Skarbowa na karcie pocztowej z lat 30. XX w. W tle kościół Marii Panny. Ze zbioru K.Makowca
Kaktusy w pobliżu parkowej pergoli. Karta pocztowa z 1916 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Dom Pod Przepiórczym Koszem na karcie pocztowej z 1913 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Fragment ul. Murarskiej z widokiem na Bramę Chojnowską. Karta pocztowa z 1913 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Ulica Złotoryjska na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Plac Mariacki na karcie pocztowej z 1916 r. ze zbioru K.Makowca
Okolica placu Mariackiego z widokiem na wieżę Zamku Piastowskiego. Karta pocztowa z 1917 r. ze zbioru K.Makowca
Zabudowania przy ul. św. Piotra. Karta pocztowa z 1915 r. ze zbioru W.Ziętka
Jelonki w legnickim mini ZOO. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Portal kościoła św. Jana na karcie pocztowej z 915 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Powódź w 1917 r. Kaczawa pomiędzy restauracją Schubertshof, a mostem przy ul. Bielańskiej. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Powódź w 1917 r. Przerwany wał w okolicach elektrowni przy ul. Wałbrzyskiej. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Woda wdzierająca się do miasta w okolicach placu zabaw przy ul. Łąkowej. Karta pocztowa z 1917 r. ze zbioru K.Makowca
Zniszczenia dokonane przez powódź w 1917 r. w okolicach drogi prowadzącej na Stare Piekary. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Zniszczony most na Szalonej Nysie w okolicach Dunina i Szymanowic podczas powodzi w 1917 r. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Podniesiony poziom Kaczawy podczas powodzi z 1917 r.. W tle panorama Legnicy. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Okolica wiaduktu kolejowego i droga na Stare Piekary podczas powodzi w 1917 r. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Ogród restauracji Schubertshof przy obecnej ul. Zamiejskiej. Karta pocztowa z 1911 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Duża sala restauracji Großer Wintergarten przy ul. Łąkowej, Karta pocztowa z 1909 r. ze zbioru Z.Groscikiego
Baumgart Straße, czyli obecne ul. Skarbka na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Zamek Piastowski na karcie pocztowej z 1903 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Przemówienie nadburmistrza Oertela wygłoszone 13 września 1906 r. w czasie wizyty cesarza Wilhelma II w Legnicy związanej z cesarskimi manewrami. Karta pocztowa ze zbioru R.Deca
Frontowa elewacja Akademii Rycerskiej. Karta pocztowa z 1911 r. ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa wydana z okazji poświęcenia Sali Królewskiej Akademii Rycerskej, które miało miejsce 16 stycznia 1904 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Legnicki park zimą. Okolica zwierzyńca. Karta pocztowa z 1906 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Noworoczna karta pocztowa witająca 1901 rok. Ze zbioru K.Makowca
Noworoczna karta pocztowa z przełomu wieków XIX i XX w. Ze zbioru K.Makowca
Noworoczna, a zarazem patriotyczna karta pocztowa z 1917 r. Ze zbioru R.Deca
Karta pocztowa z 1900 r. poświęcona Benjaminowi Bilsemu. Utrwalo na niej portret muzyka, jego dom rodzinny znajdujący się przy ul. Głogowskiej 32 oraz plac nazwany jego imieniem. Ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa wydana w 1910 r. z okazji150-rocznicy bitwy nad Kaczawą. Ze zbioru Z.Grosickiego
Wieża św. Piotra Zamku Paistowskiego na karcie pocztowej z 1906 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Ogród restauracji Schubertshof. Karta pocztowa z 1910 r. ze zbioru K.Makowca
Frament Rynku od strony ulicy Najświętszej Marii Panny. Karta pocztowa z 1914 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Pozdrowienia z Legnicy - miasta ogórków. Satyryczna karta pocztowa z 1915 r. ze zbioru W.Ziętka
Zamek Piastowski na karcie pocztowej z 1898 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Wnętrze restauracji Herzog Ludwig przy ul. Wrocławskiej 183. Karta pocztowa z 1920 r. ze zbioru K.Makowca
Restauracja Schubertshof na kracie pocztowej z 1901 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Kościół Piotra i Pawła na karcie pocztowej z 1903 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Mosta na ulicy Kartuskiej nazwany imieniem cesarza Fryderyka III. Karta pocztowa z 1905 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Budynek dawnego miejskiego gimnazjum ewangelickiego. Karta pocztowa z 1914 r. ze zbioru K,Makowca
Ogród restauracji Wilhelmsbad przy obecnej ul. Mickiewicza. Karta pocztowa z 1916 r. ze zbioru K.Makowca
Okolicznościowa karta pocztowa wydanaw 1905 r. z okazji 50-lecia Żeńskiej Szkoły Średniej. W jej budynku mieści się obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych. Z archiwum E.Stübbingera
Zamek Czarownic. Dom Festynu Strzeleckiego z 1912 r. Karta pocztowa ze zbioru Z.Grosickiego
Start legnickiego balonu Windsbraut podczas I Śląskich Zawodów Balonowych, 8 sierpnia 1909 r. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Posąg bogini przyrody i łowów Diany znajdujący się przy Lindenstraße (obecnej ul. Libana). Karta pocztowa z 1913 r. ze zbioru W.Ziętka
Budynek Reichsbanku przy obecnej ul. Skarbka. Karta pocztowa z 1904 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Fontanna Syreny na legnickim Rynku. Karta pocztowa z 1914 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Restauracja Siegeshöhe oraz widok na Karkonosze, który można było podziwiać z jej wieży widokowej. Karta pocztowa z 18989 r. ze zbioru D.Jurycza
Budynek przy obecnej ul. Reymonta 13/14. Karta pocztowa z 1899 r. ze zbioru K.Makowca
Budynek szkoły dla dziewcząt, obecna siedziba Kurii Biskupiej. Karta pocztowa z 1930 r. ze zbioru K.Makowca
Legnicka wielkanocna kartka pocztowa z 1914 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Wejście do Zamku Piastowskiego z 1928 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Wieża św. Jadwigi zamku piastowskiego w zimowej scenerii. Widok od ul. Piastowskiej. Karta pocztowa z 1910 r. ze zbioru K.Makowca
Tor saneczkowy w Lasku Złotoryjskim. Karta pocztowa z 1915 r. ze zbioru K.Makowca
Kościół Marii Panny na karcie pocztowej z 1903 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Reprodukcja jednej z najstarszych panoram Legnicy z ok. 1580 r. na karcie pocztowej z 1902 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Kaczawa podczas powodzi w 1917 r. w okolicach restauracji Schubertshof przy ul. Zamiejskiej. Karta pocztowa ze zbioru P.Pundyka
Zalana droga do Piątnicy podczas powodzi w kwietniu 1917 r. Karta pocztowa ze zbioru L.Moszyńskiego
Powódź w 1917 r. w okolicach Legnickiej Mleczarni na karcie pocztowej ze zbioru R.Deca
Gmach Akademii Rycerskiej oraz wejście do Starej Ujeżdżalni, a przed nim kamienne konie z XVIII w. wykonane prze legnickiego rzeźbiarza Johanna Christopha Hübnera. Karta pocztowa z 1901 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Podświetlana fontanna w Parku Miejskim na karcie pocztowej z 1913 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Sgraffito na domie pod przepiórczym koszem na karcie pocztowej z 1910 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Posąg Flecisty autorstwa Matthiasa Corra na terenie legnickiego parku (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Karta pocztowa wydana w 1898 r. z okazji 25-lecia Szkoły Rolniczej (obecnie mieści się tutaj V L.O.). Oprócz budynku szkoły zamieszono na niej zdjęcia pierwszego dyrektora szkoły Birnbauma oraz dyrektora Mahrenholtza. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Karta pocztowa upamiętniająca Festyn Strzelecki z 1892 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Wejście na teren wystawy Róż i Dalii usytuowane w pobliżu Domu Strzeleckiego. Karta pocztowa z 1910 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Wnętrze restauracji w Hotelu Reichshof. Obecnie znajduje się tam hotel restauracja Książęcy. Karta pocztowa z 1911 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Panorama Legnicy widziana z brzegu Kaczawy. Karta pocztowa ze zbioru z.Grosickiego
Nieistniejąca Brawa Wrocławska na karcie pocztowej z 1903 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Zwiedzający Wystawę Róż z 1910 r. (Prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Pomost kąpieliska Nordbad i fragment tarasu restauracji prowadzonej przez Richarda Klingnera. Karta pocztowa z 1943 r. ze zbioru K.Makowca
Wnętrze winiarni Heinricha Debraya, która mieściła się w Rynku. Karta pocztowa z 1919 r. ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa wydana z okazji cesarskich manewrów w 1906 r. Oprócz popiersia cesarza Wilhelma II znajdują się na niej Zamek Piastowski siedziba władz rejencji legnickiej i Nowy Ratusz siedziba władz miejskich. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Karta pocztowa z z wystawy Róż i Dalii z 1910 r., na której królowa Róża oddaje berło Dalii. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Karta pocztowa wydana w 1909 r. z okazji 600-lecia gimnazjum miejskiego z fotografiami czterech dyrektorów szkoły od 1838 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Fragment Koziego Stawu na karcie pocztowej ze zbioru L.Moszyńskiego
Karta pocztowa z wystawy Róż i Dalii z 1910 r., z przedstawieniem księcia i Śpiącej Królewny. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Nowy Ratusz na karcie pocztowej z 1905 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Wieże kościoła św. Jana na noworocznej karcie pocztowej z 1914 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Noworoczna karta pocztowa z Legnickimi Bombami z 1905 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Noworoczna karta pocztowa z 1909 r. Satyryczne przedstawienie lotu sterowca i planowanej hali sterowcowej. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Noworoczna karta pocztowa z 1914 r. Satyryczne przedstawienie Sylwestra na legnickim Rynku. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Kościół św. Jana na karcie pocztowej ze zbioru W.Ziętka
Stary Ratusz na karcie pocztowej z 1915 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Pomnik cesarza Wilhelma I wraz z bocznymi z widokiem bocznych tablic. Karta pocztowa z 1898 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Panorama Legnicy od strony północno-zachodniej. Na pierwszym planie widoczna fabryka fortepianów Eduarda Seilera. Karta pocztowa z 1900 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Most na Czarnej Wodzie i fragment ul. Głogowskiej na karcie pocztowej z 1900 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Pozdrowienia z miasta ogórków. Karta pocztowa z 1907 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Brama Głogowska i Plac Zamkowy na karcie pocztowej z 1900 r. ze zbioru P.Winklera
Karta pocztowa wydana z okazji obchodów stulecia bitwy nad Kaczawą, które miały miejsce w 1913 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Obecna ul.Partyzantów na karcie pocztowej z 1915 r. ze zbioru W.Ziętka
Budynek i wnętrze restauracji Kaiserhalle przy ul.Chojnowskiej. Karta pocztowa z 1901 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Kościół św. Trójcy na karcie pocztowej z ok. 1904 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Ulica Partyzantów z widocznym w oddali kościołem św. Jana na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Primaaprilisowa karta pocztowa wydana przez Paula Frölicha w 1910 r. Ze zbioru K.Makowca
Budynek poczty głównej na karcie pocztowej z 1897 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Budynek poczty na noworocznej karcie pocztowej z 1898 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Nowy Ratusz oraz Plac Słowiański na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa z Japońskmi ogródem oraz Gajem Palmowym
Kościół Pamięci Cesarza Fryderyka III, obecnie św. Jacka, widok od strony mostu na ul. Kartuskiej. Widok od strony mostu na ul. Kartuskiej. Karta pocztowa z 1930 r. ze zbioru K.Makowca
Widok na Plac Zamkowy i Bramę Głogowską. Karta pocztowa z 1904 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Teatr Miejski na karcie pocztowej z 1900 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Dawna szkoła rolnicza, a obecnie V Liceum Ogólnokształcące na karcie pocztowej z 1905 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Poranny koncert orkiesty przy fontannach w Parku Miejskim. Karta pocztowa z 1931 r. (prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Noworoczna karta pocztowa z 1910 r. ze zbioru K.Makowca
Établissement Badehaus na karcie pocztowej z 1905 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa z wnętrzem Badehaus. Prawa autorskie: Liegnitzer Sammlung Wuppertal)
Zamek Piastowski podczas burzy. Karta pocztowa z 1899 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Narożna kamieniczka, dom pod przepiórczym koszem na karcie pocztowej z 1915 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Oficjalna karta pocztowa z Festynu Margaretek, który miał miejsce w dniach 27-28 maja 1911 r. Ze zbioru K.Makowca
Zamek w wiosennej scenerii na karcie pocztowej z 1918 r. ze zbioru K.Makowca
Figura św. Nepomucena przed Zamkiem Paistowskim na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Karta z 1913 r. wydana z okazji 100-lecia bitwy nad Kaczawą. U góry postać Blüchera, lipa Blüchera i książe Oskar. Niżej pomnik poległych żołnierzy znajdujący się w Bielowicach, zamek i pomnik w Duninie upamiętniający bitwę. Ze zbioru Z.Grosickiego
Budynek dawnego klasztoru OO. Franciszkanów-Bernardynów na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Budynek nowej siedziby Towarzystwa Strzeleckiego (Schützenhaus) użytkowany od 1882 r. Karta pocztowa z 1916 r. ze zbioru K.Makowca
Noworoczna karta pocztowa z zimowym widokiem na fragment Gaju Palmowego przy Domu Strzeleckim z 1906 r. Ze zbioru K.Makowca
Poczta Główna na karcie pocztowej z 1915 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Pomink cesarza Wilhelma I na karcie pocztowej z 1916 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Okolicznościowa karta pocztowa z Festynu Strzeleckiego z 1902 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Okolicznościowa karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1902 r.
Budynek Reichsbanku przy dzisiejszej ul.Skarbka. Do połowy lat 90.XX w. mieściła się tutaj siedziba NBP. Obecnie znajduję się tutaj Biuro Paszportowe Delegatury Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Karta pocztowa z 1913 r. ze zbioru K.Makowca
Katolicka szkoła powszechna nr I i nr III przy ul. Rycerskiej. Karta pocztowa z 1905 r. ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa z Festynu Strzeleckiego z 1907 r., ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa z 1915 r. ze zbioru K.Makowca
Karta z Festynu Strzeleckiego z 1907 r. Ze zbioru Z.Grosickiego
Okolicznościowa karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1907 r.
Karta pocztowa wydana z okazji Legnickiego Festynu Strzeleckiego, który miał miejsce w 1907 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Okolicznościowa karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego z 1907 r. Przedstawia ona wizerunek księcia legnickiego Bolesława III Rozrzutnego z XIX wiecznej rekonstrukcji tumby księcia w Lubiążu. Ze zbioru Z.Grosickiego
Ulica Jagiellońska (Karlstraße) na karcie pocztowej z 1912 r. ze zbioru K.Makowca
Ewangelicka szkoła nr 9 na ul. Wrocławskiej. Obecnie siedziba Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Karta pocztowa z 1914 r. ze zbioru K.Makowca
Okolicznościowa karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1907 r.
Ulica Zamkowa, w oddali widoczne wieże kościoła NMP. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Restauracja Siegeshöhe na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Narożna kamieniczka, dom pod przepiórczym koszem na karcie pocztowej z 1910 r. ze zbioru K.Makowca
Sgraffito na domie pod przepiórczym koszem na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Ul. NMP na karcie pocztowej z 1915 r., ze zbioru K.Makowca
Fontanna Neptuna na karcie pocztowej z 1915 r. ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego w 1912 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Nowy Ratusz. Karta pocztowa wydana z okazji manewrów z udziałem cesarza Wilhelma II, 1906 r. Ze zbioru Z. Grosickiego
Pozdrowienia z legnickiego Festynu Strzeleckiego z 1912 r. Karta pocztowa ze zbioru L.Moszyńskiego
Humorystyczna karta pocztowa wydana z okazji Festynu Strzeleckiego z 1912 r. Ze zbioru L.Moszyńskiego
Budynek Poczty Głównej na karcie pocztowej z 1897 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Karta pocztowa z pozdrowieniami z miasta ogórków.
Karta pocztowa z herbem Legnicy (Stojący lew z kluczami) na karcie pocztowej z 1903 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Koszary 14 Kompani 8 Regimentu Piechoty w Legnicy na karcie pocztowej z 1931 ze zbioru K.Makowca
Karta pocztowa prezentująca pergolę w parku podczas Wystawy Róż w 1910 r.
Przemarsz heroldów podczas Festiwalu Piosenki w 1922 r. Fotografia wykonana przez Paula Frölicha.
Przemarsz grup sztandarowych podczas Festiwalu Piosenki w 1922 r. Fotografia wykonana przez Paula Frölicha.
Przemarsz legnickich cechów podczas Festiwalu Piosenki w 1922 r. Fotografia wykonana przez Paula Frölicha.
Przemarsz cechu legnickich piekarzy podczas Festiwalu Piosenki w 1922 r. Fotografia wykonana przez Paula Frölicha.
Statek wycieczkowy na Kaczawie. W głębi drewniany most dla pieszych nazywany Judensteg. Primaaprilisowa karta pocztowa z 1901 r. ze zbioru K.Makowca
Statki na Kaczawie. Primaaprilisowa karta pocztowa z 1907 r. ze zbioru K.Makowca
Zakład dla Upośledzonych Umysłowo przy ul. Chojnowskiej. Budynek oddany do użytku w 1889 r.
Karta pocztowa upamiętniająca poświęcenie kościoła pamięci cesarza Fryderyka III (dziś. św. Jacka) z 1908 r. Ze zbioru K.Makowca
Kościół Kaiser-Friedrich-Gedächtnis (dziś. św. Jacka) widziany z mostu na ul. Kartuskiej. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Most na Czarnej Wodzie na karcie pocztowej z 1918 r. ze zbioru K.Makowca
Fontanna Neptuna na noworocznej karcie pocztowej ze zbioru K. Makowca.
Ulica Zamkowa, w głębi kościół Mariacki (karta pocztowa ze zbioru K. Makowca).
Kohlmarkt (ul. Partyzantów). Karta pocztowa ze zbioru K. Makowca.
Widok Wieży Bismarcka jaka miała stanąć na Wzgórzu Zwycięstwa. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Brama Głogowska na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Pociąg Bałkański kursujący z Berlina przez Legnicę do Konstantynopola w latach 1916-1918. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Peron legnickiego dworca na karcie pocztowej z 1915 r. ze zbioru K.Makowca
Wypadek kolejowy w Legnicy, który miał miejsce 2 kwietnia 1905 r. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Satyryczna karta pocztowa: Pozdrowienia z miasta ogórków z 1916 r. Karta pocztowa ze zbioru Z.Grosickiego
Sala Królewska Akademii Rycerskiej na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Wejście do ujeżdżalni Akademii Rycerskiej na karcie pocztowej z 1913 r. ze zbioru K.Makowca
Obelisk upamiętniający miejsce obozu wojsk Fryderyka Wielkiego pod Legnicą w 1760 r. na karcie pocztowej ze zbioru K.Makowca
Sterowiec nad Legnicą. Karta pocztowa z 1913 r., ze zbioru K.Makowca
Sterowiec Sachsen w czasie jednego z pierwszych lądowań na legnickim lądowisku. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Sterowiec S.L. 2 na legnickim lądowiskiem. Karta pocztowa z 1914 r. ze zbioru K.Makowca
Uroczystość poświęcenia kościoła w obecności cesarza Wilhelma II, karta pocztowa z 1908 roku
Uroczystość poświęcenia kościoła w obecności cesarza Wilhelma II,. Karta pocztowa z 1908 r., ze zbioru K.Makowca
Zakończenie nabożeństwa. Karta pocztowa z 1908 r., ze zbioru K.Makowca
Przygotowania do wyjazdu cesarza Wilhelma II i księcia Oskara po zakończeniu uroczystość poświęcenia kościoła. Karta pocztowa z 1908 r., ze zbioru K.Makowca
Kościół św. Trójcy na karcie pocztowej z 1914r., ze zbioru K.Makowca
Pomnik generałów von Hellwiga i von Wedela. Karta pocztowa ze zbioru K.Makowca
Sterowiec Sachsen na legnickim lądowisku
Notgeld firmy Paula Frölicha (10 fenigów), fot. Deutsche Bundesbank we Frankfurcie
Notgeld firmy Paula Frölicha (25 fenigów), fot. Deutsche Bundesbank we Frankfurcie
Notgeld firmy Paula Frölicha (50 fenigów)
Hala sterowców w Legnicy. Karta pocztowa z 1913/14 r.
Prowizoryczne koszary i kantyna kompani sterowców.
Sterowiec Sachsen (LZ 17) w Legnicy.
Karta pocztowa wydana z okazji 20. Dni Straży Pożarnych Prowincji Śląskiej w Legnicy, 1900 r.
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.