Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Kamień upamiętniający Johanna Karla Werdermanna

Kamień znajduje się u zbiegu ulic Głogowskiej i Marii Curie Skłodowskiej, na dzisiejszym placu Gdańskim, który do 1945 r. nosił imię Werdemanna. Głaz narzutowy został poświęcony właśnie pamięci zasłużonemu obywatelowi Legnicy Johannowi Karlowi Werdemannowi. Urodził się on w 1755 r. w Jaworze, a zmarł 12 kwietnia 1833 r. w Legnicy. Od 1788 r. związany był z Legnicą, dzięki objęcia posady profesora filozofii w Akademii Rycerskiej. W 1798 r. został mianowany jej rektorem. W dziejach naszego miasta zapisał się tym, że 27 maja 1813 r. podjął się obowiązku powitania Napoleona I, uzyskując podczas rozmowy z nim gwarancje bezpieczeństwa dla mieszkańców Legnicy.
Inicjatorem ustawienia kamienia Werdermanna było stowarzyszenie Bezirkverein Liegnitz Nord., które przekazało go miastu 29 maja 1938 r. W podstawę, na której wspierał się głaz wmurowano tablicę pamiątkową z czerwonego szwedzkiego marmuru. Znajdował się na niej napis: „Johann Karl Gotthif Werdermann 1755-1833, hochverdient als Rektor des Gymnasiums, vorbildlich in der Arbeit für die Bürgerschaft, unerschrocken in der Vertretung der Stadt vor Napoleon im Jahr 1813”.
Kamień znajduje się do dziś na swoim miejscu, lecz pozbawiony został tablicy.

Źródła:
G. Humeńczuk, Legnickie pomniki przed II wojna światową, Legnica 2000
H. Unverricht, Życiorysy Legniczan i mieszkańców ziemi legnickiej 1241 – 1945, t. III, Legnica 2008

Kamień poświęcony pamięci Johanna Karla Werdermanna. Został on w 1938 r. ustawiony na dzisiejszym placu Gdańskim. Fot. luty 2015 r.
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.