Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Hinterbleiche

Restauracja Hinterbleiche mieściła się w parku przy Katzbachstraße 1 (ul. Żeglarska), w pobliżu obecnej ul. Hetmańskiej, tuż przy Alei Zygmunta Krasińskiego. Jej budynek dziś nie istnieje. Obecnie w tym miejscu znajdują się Wrocławskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A. Na przełomie XIX i XX w.właścicielem restauracji był Hermann Haase. Wcześniej gospodę tutaj, od ok. lat 70. XIX w. prowadził Karl Gärtner, który po przejściu na emeryturę zamieszkał na pierwszym piętrze restauracji. Nazwa Hinterbleiche nawiązywała do znajdującej się w pobliżu bielarni i do alei (Bleichenalle – obecnie ul. Hetmańska) łączącej aleję Orła Białego z bielarnią. Jeszcze przed pierwszą wojną światową budynek zmienił właściciela. Mieścił się w nim dom związkowy należący do firmy Bunzel & Co. Od połowy lat 20. pod tym adresem działała spółka komandytowa Lauterbach, która zajmowała się produkcją klawiszy. Należała ona do Ludwiga i Roberta Lauterbach. Przed wybuchem drugiej wojny światowej w miejscu tym znajdowała się Miejska Misja „Wichernhaus”.

Restauracja Hinterbleiche na karcie pocztowej z 1915 r. ze zbioru K.Makowca
Restauracja Hinterbleiche na karcie pocztowej z 1901 r. ze zbioru D.Jurycza
« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.