Kamienna (Steinweg)
Ulica powstała na kanwie średniowiecznej drogi (Speergasse) prowadzącej od brodu, później mostu (1324) na Kaczawie, poprzez tereny Kartuzji, do Wrocławia. W 1836 r. otrzymała nazwę: Steinweg. 16 stycznia 1946 r. w ramach repolonizacji przetłumaczono nazwę na: Kamienna.
Ulica Kamienna ma długość 314 m.
Speergasse – w wolnym tłumaczeniu uliczka Oszczepników. Pochodzenie tej nazwy może być dwojakie: 1) – nazwa pochodzi od terenów ćwiczebnych rycerzy legnickich; 2) – istnieje też przypuszczenie, że na tej ruchliwej drodze były warsztaty wytwórców oszczepów i dzid, jakże potrzenych podróżnym do obrony w trakcie podróży.
Steinweg – Kamienna Droga; pierwotnie nazwa ta odnosiła się do odcinka dzisiejszej ulicy Wrocławskiej (od pl. Wilsona do mostu). W 1414 roku drewniany most zamieniono na kamienny, stąd wzięła się nazwa tego odcinka ulicy. 27 lutego 1836 r. nocą na zapleczu gospody „Trzech Króli” wybuchł pożar, który strawił całą pierzeję ulicy. W tych latach wytyczono nową drogę biegnącą do Wrocławia, a omijająca szlak wzdłuż Kaczawy. Nowa droga biegnąca od mostu w kierunku Prochowic otrzymała nazwę Nowowrocławska, a odcinek od pl. Mariackiego do mostu, Wrocławska. Mieszkańcy chcąc upamiętnić spaloną ulicę przenieśli jej nazwę na obecne miejsce.
Nieistniejący budynek przy obecnej ul. Kamiennej 9. Karta pocztowa z 1909 r. ze zbioru K.Makowca
Nieistniejący budynek przy obecnej ul. Kamiennej 9. Karta pocztowa z 1910 r. ze zbioru K.Makowca
Nieistniejący już budynek przy obecnej ul. Kamiennej, w którym mieściła się m.in. gospoda Zum Kaiser Wilhelm. Karta pocztowa z 1939 r. ze zbioru Z.Grosickiego
Chór trębaczy pod dyrekcją Hugo Meiera działający przy ul. Kamiennej. Karta pocztowa z 1916 r.
Kościół św. Jacka i ulica Kamienna na karcie pocztowej ze zbioru L.Moszyńskiego
Piekarnia Louisa Laube mieszcząca się na parterze budynku przy ul.Kamiennej 6. Karta pocztowa z 1908 r. ze zbioru L.Moszyńskiego
Ulica Kamienna na karcie pocztowej z 1943 r. ze zbioru K.Makowca
Ulica Kartuska i Kamienna (w głębi) na karcie pocztowej z 1936 r. ze zbioru K.Makowca
|
|