Przedwojennej Legnicy już nie ma. Tu odbudowujemy ją wirtualnie. Chodzimy jej ulicami, poznajemy ludzi, ich codzienność, pracę i pasje. Bez polityki, bez uprzedzeń. Z miłości do miasta.

 
   
 
   


Szukaj w serwisie
Sprawdź nazwę ulicy
 
 


Fundacja Historyczna Liegnitz.pl

o Fundacji

Kategorie

Historia miasta
Katalog firm
Miejsca
Legniczanie
Galeria
Źródła

Nasz serwis

geneza regulamin pliki cookie (nowe zasady) mapa serwisu kontakt
« strona główna

Aktualności na forum

18.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Całą serię zdjęć legnickiego cmentarza wykonaną przez Krafta znajdziemy pod...

17.11.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Henry Kraft to mało znana nam postać naszego miasta. Człowiek wykształcony...

18.10.2022, Kefir:
Re: Sztuka cmentarna
Przykładowy grób na cmentarzu leśnym .Nasadzenia komunalne. Główny ogrodnik...

Zaloguj się do forum:

login:
hasło:

lub załóż konto


Nasi przyjaciele

 

Drzymały Michała (Schlageterweg)

Ulica wytyczono w trakcie opracowywania koncepcji rozwoju miasta w latach 1912-13. Zabudowa pojawiła się dopiero w latach 30 XX w., wcześniej trakt prowadził przez tereny ogródków działkowych. Rok 1933 był czasem, gdy w nazwach ulic pojawiają się nazwiska bohaterów promowanych przez rodzący się nazizm, stąd ulicę nazwano Schlageterweg. 16 stycznia 1946 r. w ramach repolonizacji nazw, ulicy nadano imię Michała Drzymały. Rozciąga się ona na długości 710 m.

Albert Leo Schlageter (1894-1923) – uczestnik I wojny światowej, żołnierz Freikorpsów, porucznik, m.in. na Górnym Śląsku dowodził kompanią w trakcie III powstania śląskiego. Stworzył specjalny oddział terrorystyczny, zajmujący się wykonywaniem wyroków kapturowych na polskich patriotach na Górnym Śląsku. W 1922 r. dywersant w okupowanym przez Francuzów Zagłębiu Ruhry. W 1923 r. został zatrzymany za niszczenie linii kolejowych. Po osądzeniu został rozstrzelany. Był kreowany na bohatera narodowego i wzór dla młodzieżowych organizacji nazistowskich.
Michał Drzymała
 (1857–1937) – chłop wielkopolski. Kiedy władze pruskie nie udzieliły mu zgody na budowę domu, zakupił wóz cyrkowy. Zamieszkał w nim i codziennie przesuwał go po swojej parceli. Wóz Drzymały stał się symbolem walki z polityką germanizacyjną władz pruskich.

« poprzedni następny »
 
   
   
   

 

   
  decor handcrafted by egocentryk.org  
   


    Serwis:     « strona główna    geneza     regulamin     pliki cookie (nowe zasady)     mapa serwisu     kontakt         |      Fundacja:     « strona główna    o Fundacji         |     flag DE

© Fundacja Historyczna Liegnitz.pl, 2011-2014. Wszelkie prawa autorskie zarówno do serwisu, jak i prezentowanych materiałów są zastrzeżone.